icon_cart

0

koszyk
legowisko ortopedyczne dla psa

Legowisko dla psa

Przed pojawieniem się czworonoga w domu właściciel powinien skomplementować niezbędną wyprawkę, która zawierać będzie w sobie wszystkie potrzebne psu akcesoria. Do wyprawki zaliczają się obroże, szelki, smycz, miski, zabawki oraz legowisko. Legowisko jest jedną z ważniejszych rzeczy na liście wyprawkowej. Powinno być wygodne i zapewniać pupilowi komfortowy wypoczynek. Psy przesypiają codziennie kilkanaście godzin, dlatego ważne jest odpowiednie dobranie miejsca do odpoczynku. Nawet jeśli pies śpi ze swoim właścicielem w jednym łóżku to warto zakupić legowisko, w którym pupil będzie mógł wypocząć w ciągu dnia. Na rynku dostępne jest mnóstwo modeli w różnych kształtach, kolorach oraz wykonanych z różnych materiałów dzięki czemu nie będzie problemu z zakupem odpowiedniego legowiska.

Rodzaje legowisk dla psa

W sklepach zoologicznych znajdziemy bardzo szeroki wybór różnych legowisk dla psa. Możemy wybierać spośród:

  • legowisko budka – to dobre rozwiązanie dla psów, które lubią ciszę i spokój. Budka posiada otwór przez który psiak może obserwować otoczenie, ale ma zagwarantowaną ciszę. Legowisko typu budka sprawdzi się dla psów lękliwych i zestresowanych. To ich własne, małe otoczenie zagwarantuje im bezpieczeństwo, którego potrzebują.
  • legowisko kanapa – takie posłania mają oparcie wokół całej swojej przestrzeni.
  • legowisko ponton – obrzeże jest nieco wyższe od samego posłania. Dobrze sprawdzi się dla psów lubiących się wyłożyć i rozprostować swoje kończyny.
  • legowisko materac proste legowisko, bez boków. Sprawdzi się dla psów, które lubią obserwować wszystko co się wokół nich dzieje, a także dla tych, co lubią leżeć w częściowo na materacu a częściowo na podłodze. Głównie przeznaczone dla psów dużych.
  • legowisko wiklinowee – to częste rozwiązanie wybierane przez właścicieli małych psów. W środku wyłożone miękką poduszką.
  • legowisko poduszka – niektóre legowiska przypominają wyglądem prawdziwą, miękką poduszkę. Przeważnie wybierają je psy małe i średnie.
  • legowisko namiot – to dobre rozwiązanie dla psów małych, bądź szczeniaków. Wyglądem przypominają prawdziwe namioty a w środku wyposażone są w miękkie i przyjemne posłanie.
  • legowisko jaskinia – legowisko dla psów, które uwielbiają wchodzić pod kołdry, koce i tulić się w nie. Takie posłanie posiada “kaptur” u góry, co pozwala psu poczuć się, jakby był gdzieś schowany. To także dobre rozwiązanie dla psów zmarzluchów.
  • drybed – mata drybed to higieniczne rozwiązanie, które przepuszcza wilgoć legowiska, dzięki czemu jego wierzch pozostaje suchy. Mata drybed wykonana jest z gęstego włosia nieco przypominającego owczą wełnę. Spód wykonany jest z antypoślizgowej gumy, dzięki czemu zapobiega przesuwaniu się.
  • koce dla psów –   podobnie jak i u ludzie koce zapewniają dodatkowe ciepło. Koc może stanowić pewnego rodzaju legowisko, które izoluje pupila od zimnej posadzki. Jednak nie powinien stanowić on jedynego posłania dla czworonoga ze względu na to, że nie zapewnia wysokiego komfortu spania.
  • buda dla psa – stanowi schronienie czworonoga przebywającego na zewnątrz. Dzisiejszy budy wyposażone są w specjalne ocieplenie, które zapewnia pupilowi ciepło. Niektóre budy są bardziej rozbudowane i posiadają “tarasy”.


Posłanie dla psa – rozmiary

Legowiska dostępne są w różnych rozmiarach, aby możliwe było jak najlepsze dopasowanie ich do wielkości zwierzaka. Najczęściej producenci stosują rozmiarówkę od XS do XXL przy czym XS jest najmniejsze, a XXL największe. Każdy pies ma inne preferencje i potrzeby, które także należy wziąć pod uwagę. Na legowisku psiak powinien zmieścić się cały i mieć swobodę ruchu. Aby dobrać odpowiedni rozmiar powinno się zmierzyć swojego pupila od czubka głowy aż po nasadę ogona i do otrzymanego wyniku dodać około 30 centymetrów. Nie wolno kupować dla szczeniaków legowisk już o docelowych rozmiarach. Może to sprawić, że psiak nie będzie czuł się komfortowo i bezpiecznie i nie będzie używać danego legowiska. Z kolei zbyt małe legowisko nie zapewni psiakowi wygody.

Materiał – z czego powinno być legowisko dla psa?

Materiał ma duże znaczenie nie tylko pod względem komfortu czworonoga, ale i jego czyszczenia. Materiał powinien być miękki, dzięki czemu zapewni pupilowi komfort. Wybierając legowisko dla swojego podopiecznego zadbajmy nie tylko o jego komfort ale i zdrowie – materiał posłania nie może powodować otarć ani odparzeń. Oczywiście dobrze jest dobrać materiał z jakiego będzie wykonane posłanie pod kątem swojego czworonoga. Małe psy bez problemy mogą spać na miękkich, milusich legowiskach. Duże psy, posiadające silne pazury powinny mieć legowiska z tkaniny odpornej na rozdarcia. Małe legowiska można prać ręcznie lub w pralce w 30 stopniach bez wirowania. Duże legowiska posiadają często zdejmowany pokrowiec, który można wyprać. Dobrym rozwiązaniem są legowiska z wodoodpornego materiału o nazwie cordura. Materiał ten nie wchłania wilgoci i można go łatwo wyczyścić przecierając gąbką lub szmatką.

Wypełnienie legowiska

Wypełnienie jest równie ważne, jak i sam materiał. Posiadając czworonoga trzeba liczyć się z tym, że czasem zdarza się, że posłania w magiczny sposób “wybuchają”. Jednym z częściej spotykanym rozwiązań są kulki silikonowe. Często stosowane są jako wypełniacze do poduszek czy śpiworów. Przez każdą kulkę silikonową przechodzi powietrze co nie tylko wpływa na puszystość samego wypełnienia, ale stanowi pewnego rodzaju cyrkulację powietrza. Posłanie wypchane tymi kulkami dopasowuje się podczas snu do budowy psa. Często wybierany jest przez właścicieli psów małych i miniaturowych.

Wata silikonowa – stosowana w przemyśle jako wypychacz do kołder i materacy. Zapewnia termoizolację. Polecana dla psów alergików, ponieważ włókna silikonowe pozwalają skórze czworonoga swobodnie oddychać.

Pianka poliuretanowa – stosowana w tapicerstwie i przemyśle meblowym. Jest termoizolacyjna. Zapewnia pupilo komfort wypoczynku. Pianki z funkcją memory dostosowują się do czworonoga nie powodując odkształceń. Stosowane głównie w legowiskach standard, budkach, domkach i sofach.

Granulat – pianka poliuretanowa poszarpana w niewielkie, nieregularne kawałki. Stosowany jako wypełnienie rogów w pontonach i legowiskach dla psów dużych i olbrzymich.

Gdzie ustawić legowisko dla psa

Ustawienie legowiska wbrew pozorom na ogromny wpływ. Często decyduje także o tym czy pupil będzie z niego korzystać.

  1. Legowisko powinno znajdować się w cichym miejscu z dala od hałasu. nawet najwygodniejsze łóżko nie przyciągnie naszego czworonoga, jeśli będzie znajdować się w głośnym miejscu. Podobnie jak i ludzi – nawet w swoim wygodnym łóżku nie wyśpisz się, jeśli sąsiad za ścianą całą noc będzie puszczać głośno muzykę.
  2. Odpoczynek ma być relaksem i chwilą, gdzie pupil będzie mógł odpocząć. Jeśli postawisz legowisko w miejscu, gdzie wszyscy domownicy będą nad nim przechodzić w tę i z powrotem to Twój czworonóg nigdy odpowiednio nie odpocznie. Legowisko powinno być ustawione w miejscu spokojnym, gdzie nie będziesz zakłócać psiego odpoczynku. Jednak pamiętaj, aby nie przesadzać. Nie izoluj czworonoga i nie każ mu odpoczywać w samotności.
  3. Ważna jest również temperatura. Wybierając miejsce do spania wybierz miejsce, gdzie legowisko nie jest narażone na wysokie temperatury, jak i przeciąg.
  4. Niektóre psy lubią obserwować otoczenie i mieć pod kontrolą całe mieszkanie. Ułóż legowisko w takim miejscu, aby psiak mógł Cię obserwować.
  5. Wiele psów lubi spędzać czas ze swoimi opiekunami. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie legowiska blisko miejsca, gdzie Ty spędzasz swój wolny czas.
  6. Obserwuj swojego psa. Niekiedy może wydawać Ci się, że znalazłeś idealne miejsce, jednak Twój pupil za żadne skarby nie będzie chciał w nim odpoczywać. każdy psiak jest inny. Jeśli widzisz, że w sytuacji stresowej Twój pupil chowa się w ciasnych miejscach to może oznaczać, że dla niego najlepszym wyborem będzie legowisko zamknięte, dzięki czemu będzie to jego strefa komfortu.

Jak dbać o czystość – higiena psiego legowiska

Przede wszystkim legowisko stanowi formę łóżka dla psa. Właściciel musi zadbać o czystość. Nikt z nas nie chce spać na zabrudzonych kołdrach czy kocach. Podczas spaceru nasz psiak ma kontakt z trawą, ziemią, jak i pyłem, który osadza się na drogach. Nawet jeśli umyjemy naszego czworonoga to na legowisku gromadzą się bakterie. Często to także siedlisko alergenów, dlatego jeśli Twój pupil to alergik i często zauważasz u niego reakcję alergiczną a nie wiesz skąd – sprawdź również legowisko. Na posłaniu mogą zalęgnąć się również pchły, które może przenieść ze spaceru. Co gorsza jaja pcheł są prawie niezauważalne, dlatego możesz ich nawet nie zauważyć.



Jak czyścić legowisko dla psa

Przede wszystkim regularnie je odkurzaj. Pozwoli to na bieżąco pozbywać się martwej sierści, którą pupil pozostawił na posłaniu, a także piasku i kurzu. Równie ważną kwestią jest regularne pranie legowiska. Jeśli posiada zdejmowany pokrowiec to bez problemu regularnie możesz prać je przy pomocy delikatnych detergentów. Nie stosuj silnych środków chemicznych. Mogą one podrażniać skórę czworonoga. Trudne do usunięcia plamy wcześniej namocz za pomocą środka piorącego. Nie ustawiaj zbyt wysokiej temperatury prania. Od czasu do czasu warto legowisko również przewietrzyć. Pozwoli to pozbyć się przykrych zapachów a także odświeżyć posłanie. Możesz także sięgnąć po naturalne odświeżacze. Sprawdź jednak czy dany zapach, jak i sam olejek jest bezpieczny dla zwierząt.

Jak często wymieniać legowisko na nowe?

Ludzie co jakiś czas wymieniają materace w swoich łóżkach bo te dają już sygnały o swoim zużyciu jak na przykład wygniecenia. U zwierząt także należy wymieniać posłanie, kiedy te jest już zużyte. o zużyciu świadczą między innymi wgniecenia, przebarwienia, rozdarcia materiału. Wówczas należy pomyśleć o wymianie na nowe. Posłanie będzie również wymagać zmiany, jeśli Twój pupil urośnie. Jeśli z wiekiem z pupil stał się większy, grubszy lub jest w ciąży należy zapewnić mu więcej miejsca do wygodnego i komfortowego odpoczynku.

Jak nauczyć psa spać w legowisku?

Psy to inteligentne stworzenia, które będą testować Cię całe swoje życie i starać się przesuwać swoje granice. Pupil od samego początku, pierwszego dnia kiedy pojawi się u Ciebie powinien mieć swoje wyznaczone miejsce do spania. Legowisko powinno być blisko Ciebie, dzięki czemu będzie czuł się komfortowo. Przede wszystkim wybierz odpowiednie legowisko dla twojego pupila – dobierz rozmiar, jak i materiał. Ułóż go w miejscu, gdzie pupil będzie czuł się bezpiecznie. Konsekwencja jest jedną z najważniejszych cech jakie musisz mieć jako właściciel psa. Jeśli zależy Ci na tym, aby pupil spał w swoim legowisku nie możesz robić odstępstw od normy i pozwalać czworonogi spać ze sobą. Jeśli na coś pozwolisz, a później zabronisz to psiak poczuje się zdezorientowany, bo jak to dajesz, a później zabierasz? Szczeniak potrzebuje znać zapach w którym przebywa, aby czuć się bezpiecznie. Ułóż w legowisku jego ulubiony kocyk, bądź zabawkę. Pozwoli mu się łatwiej zaaklimatyzować. Legowisko nie może być także karą. Nie wysyłaj psa za karę na legowisko. Nigdy nie krzycz na psa, kiedy znajduje się w legowisku. Posłanie musi się psu dobrze kojarzyć. Nie przeszkadzaj mu także podczas snu – to jego chwila odpoczynku. Czy Ty byś chciał, aby ktoś Cię zaczepiał, gdy odpoczywasz po ciężkim dniu lub co chwilę budził?



Pozycja psa podczas snu

Podobnie jak i u ludzi pozycja w której śpimy jest w stanie dużo powiedzieć o naszej osobowości, jak i o naszym aktualnym samopoczuciu czy zdrowiu. To jaką pozycję podczas snu wybiera pupil jest w stanie dużo Ci zdradzić o swoim towarzyszu. Psy z reguły spędzają dużą część swojego dnia na spaniu. Zdrowy, dorosły pies poświęca około 13 godzin w ciągu dnia. Długość snu zależy jednak od wieku, rasy czy stanu zdrowia a także pogody.

Pies śpiący na boku – pupil wówczas czuje się komfortowo i bezpiecznie. Jest wówczas zrelaksowany i może naprawdę odpocząć. To również jeden z gestów Twojego czworonoga, że naprawdę Ci ufa. Aby psiak mógł wejść w fazę REM, czyli głębokiego snu musi być rozluźniony – wszystkie jego mięśnie muszą odpoczywać.

Pies śpiący na brzuchu – często pozycja ta porównywana jest do superbohatera. Faktycznie rozłożone łapy czworonoga wyglądają, jakby latał w powietrzu.  Psiak podczas niej odpoczywa, jednak jest w stanie gotowości do działania i przebudzenia. Nie jest to pozycja głębokiego snu, a jedynie drzemką. Pozycja ta jest głównie popularna wśród szczeniaków i młodych psów, które chcą być ciągle gotowy do zabawy, jak i u psów, które nie chcą, aby im coś umknęło.

Pozycja kłębek – jest to pozycja przypominająca kulkę, bądź krewetkę. Pupil ogon trzyma blisko siebie, jak i łapy. Może to być spowodowane niższą temperaturą w pomieszczeniu a dzięki tej pozycji psiak ma możliwość się ogrzać. Jest to także bezpieczna pozycja, ponieważ pupil zasłania wszystkie cenne dla siebie narządy i organy. Pozycja ta obserwowana jest również u psów o trudnej przeszłości, które mogą zmagać się z traumami.

Pozycja na plecach – pozycja która odsłania wszystkie narządy czworonoga. Jeśli Twój psiak tak przy Tobie śpi to powód do prawdziwej dumy. Wówczas pies czuje się przy Tobie niesamowicie bezpiecznie i komfortowo. Często spotykana jest u psów pewnych siebie. Psiak musi być spokojny o siebie, jak i o otoczenie, ponieważ wówczas jest całkowicie bezbronny. Często psy stosują tą pozycję, aby się szybko ochłodzić na przykład podczas upalnych dni. Co ciekawe wilki nigdy nie zasypiają w tej pozycji. Wówczas pokazałyby swoją uległość, jak i bezbronność. Byłoby to dla nich również niebezpieczne, ponieważ odsłaniają wówczas brzuch, gardło a zranienie tych części mogło grozić śmiercią.

Czy pies może lunatykować?

Co ciekawe nie tylko ludzie mogą lunatykować. U psów objawia się jednak nieco inaczej. Somnambulizm inaczej zwane również lunatykowaniem to zaburzenie, które objawia się podczas głębokiego snu. Dotyczy przede wszystkim czynności lub ruchów. Do dzisiaj nie są jasno określone przyczyny lunatykowania. Na zaburzenia snu mogą zarówno wpływać czynniki psychiczne, jak i fizyczne. Zdarza się, że psiak wstaje nagle z legowiska i zaczyna spacerować po czym wraca do snu. Lunatykowanie to także „bieganie podczas snu” – często można je zaobserwować jako energiczne poruszanie łapami, szczekanie, popiskiwanie, warczenie, jak i gwałtowne, nieoczekiwanie siadanie na legowisku po czym wracanie do spania.

Pies zamiast w legowisku woli spać w łóżku – czy powinno mu się na to pozwalać

Właściciele psów dzielą się od zawsze na dwie grupy – tych, którzy śpią ze swoimi pupilami, jak i tych co nie pozwalają im wejść do łóżka. Psy to zwierzęta społeczne, które lubią przebywać w grupie. Lubią spać blisko siebie, przytulając się do siebie. Daje im to poczucie bezpieczeństwa. Przede wszystkim decydując się na czworonoga musisz od samego początku zdecydować się na jedną grupę. Nie możesz pozwolić psu spać w łóżku a za tydzień stwierdzić, że powinien spać na legowisku. Jeśli jednak pozwolisz pupilowi spać na łóżku zapewnij mu również jego własne posłanie. Wielu behawiorystów zwraca uwagę na higienę wspólnych nocy. Psy nie należą do najbardziej czystych zwierząt, dlatego jeśli zdecydujesz się na wspólne spanie odpowiednio zadbaj o higienę swojego czworonoga. Wykąp go, jeśli na spacerze się mocno wybrudzi lub wytarza się w czymś. Alergicy powinny zrezygnować z tego pomysłu, ponieważ pozostawiona sierść może być silnym alergenem. niektóre psy są prawdziwymi zasobowcami co często może prowadzić do wielu konfliktów. ty jako właściciel musisz pokazać psu, że to Ty decydujesz o tym kto śpi w łóżku a kto nie. Problem ten może rozwiązać również osobne legowisko tylko dla psa.

Czy pies powinien spać z nami w łóżku?

Na to pytanie nie ma jednej, dobrej odpowiedzi. Zależy to od nas samych i od naszego czworonoga. Jeśli nie przeszkadza nam spanie z pupilem to nic nie szkodzi na przeszkodzie. Jednak jeśli zależy nam na tym, aby pupil spał w swoim legowisku to musimy być konsekwentni i od samego początku go do tego przyzwyczajać. Jeśli zdecydujemy się wpuścić psa do łóżka to warto kłaść mu kocyk, co pozwoli dłużej utrzymać czystość pościeli.



Legowisko do klatki kennelowej

Klatka kennelowa to rozwiązanie na które decyduje się coraz więcej właścicieli. Powinna być ona dla psa komfortowa i to my musimy o to zadbać. Do klatki warto więc wstawić prostokątne legowisko, które może przypominać mały materac. Taki materac bez problemu można dobrać rozmiarem pod wielkość klatki. Posłania do klatki mogą być różnej grubości. Mogą być proste, jak i posiadać niewielkie zgrubienia na końcach tworząc zagłówek.

Legowisko do samochodu

Podróżowanie to wspaniała przygoda. Jeśli pupil ma zwiedzać świat z nami to koniecznie trzeba zadbać o komfort jego podróżowania. Można to zapewnić udostępniając mu posłanie do samochodu. Powinno ono być przede wszystkim dopasowane do wielkości pupila. Małe psy bez problemu mogą jeździć w wygodnych fotelikach. Duże psy jednak potrzebują większej przestrzeni i wówczas legowisko warto ułożyć w bagażniku bądź na tylnej kanapie, jeśli psiak jeździ przypięty pasami.



Legowisko dla szczeniaka

Pamiętajmy, że legowisko powinno rosnąć razem z czworonogiem. Nie wolno kupować posłania dopasowanego do docelowej wielkości psiaka. Zbyt duże legowisko nie będzie dla malucha komfortowe i może on nie chcieć na nim spać. Warto także pamiętać, że szczeniak może mieć problem z utrzymaniem czystości, ponieważ dopiero uczy się załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz. Z tego względu legowisko dla malucha powinno być łatwe w czyszczeniu i wodoodporne.

Legowisko dla dorosłego psa

Jeśli nasz pupil jest już dojrzały i osiągnął swój maksymalny wzrost to legowisko powinno być dopasowane w taki sposób, aby mógł na nim swobodnie się położyć i wyciągnąć łapy. Psy odpoczywają w przeróżnych pozach – zwinięte w kłębek, wyciągnięte na boku lub na plecach. Ważne jest aby tułów psa i jego głowa mieściły się na posłaniu – łapy na pewnej długości mogą wystawać.

Legowisko dla seniora

O psiego seniora należy szczególnie dbać. Z wiekiem nieco zmienia się tryb życia psa. Pupil nie reaguje już tak żwawo, nie jest w stanie dużo biegać a łapki odmawiają mu posłuszeństwa. Legowisko dla seniora powinno być przede wszystkim bardzo wygodne tak, aby bez problemu mógł się w nim wylegiwać przez większość dnia i odpoczywać po spacerach, które są dla niego znacznie większym wysiłkiem niż wtedy, kiedy był młodym psiakiem.

Legowisko zewnętrzne

Jeśli dysponujemy domem na ogrodzonej posesji a nasz pies lubi przebywać na zewnątrz i spędza tam większość dni to warto pomyśleć o legowisku przeznaczonym do stosowania zewnętrznego. Takie legowisko pozwoli pupilowi odpoczywać na świeżym powietrzu a dzięki wykonaniu z wytrzymałego, wodoodpornego materiału będzie odporne na warunki atmosferyczne. Oczywiście pomimo tego warto położyć je na jakimś podeście i ustawić w zadaszonym miejscu.

Legowisko ortopedyczne

Legowisko ortopedyczne ma szerokie zastosowanie i odpowiada wielu potrzebom – nie tylko psom po kontuzjach. Posłanie ortopedyczne korzystnie wpływa na zdrowie naszych pupili – na stawy, kości i układ mięśniowy. Zmniejsza nacisk oraz obciążenie stawów. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego legowisko ortopedyczne jest dobrym rozwiązaniem dla psów, które genetycznie obciążone są chorobami stawów czy układu kostnego jak dysplazja. To dobre rozwiązanie do regeneracji po długich spacerach czy wygłupach. Ortopedyczna pianka posiada swego rodzaju pamięć kształtów, dzięki czemu dostosowuje się ona i zapamiętuje kształt ciała, co zapobiega powstawaniu wgnieceń. Legowisko ortopedyczne sprawdza się także po przebytych kontuzjach czy w okresie rekonwalescencji. Z pewnością przypadnie do gustu także psim seniorom, którzy zmagają się z bólem łap a także psom ras dużych i olbrzymich, które ze względu na swoje rozmiary i wagę często dokuczają bolące odleżyny.

Podsumowanie

Zanim zakupimy legowisko zastanówmy się czego właściwie potrzebuje nasz czworonożny przyjaciel i jakie ma przyzwyczajenia. Gdzie lubi się kłaść, jakie podłoża wybiera, czy jest zmarzluchem czy wręcz przeciwnie? Pozwoli to dobrać legowisko dostosowane jego potrzeb, dzięki czemu z pewnością przypadnie mu do gustu. Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie rozmiaru – nie można kupować na zapas. Należy postępować tak, jakbyśmy wybierali materac dla nas samych – jeśli będzie niewygodny, to nie będziemy chcieli z niego korzystać. Identycznie jest w przypadku naszego pupila. Zadbajmy o jego komfort.