Miski spowalniające jedzenie dla psów – kiedy warto je stosować
Spis treści
Jedzenie to jeden z ważniejszych rytuałów dnia codziennego waszego psa. Banalizowanie go może przynieść wiele niekorzystnych konsekwencji. Wystarczy niewiele czasu, aby przyjrzeć się jak je wasz pies. Istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać mając na uwadze prawidłowe odżywianie czworonoga. No tak, ale co w sytuacji, kiedy już kupiliśmy najlepszej jakości karmę lub ugotowaliśmy najpyszniejszy obiad, a pies je zbyt łapczywie? Z pomocą przychodzą miski spowalniające dla psa. Zabezpieczają one przed zbyt łapczywym jedzeniem, a co za tym idzie, przed problemami gastrycznymi. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, jak działają miski spowalniające i dlaczego warto ich używać – ten artykuł jest właśnie dla was.
Budowa i funkcja misek spowalniających dla psa
Miska spowalniająca jedzenie wielkością, tworzywem z jakiego jest zrobiona czy kolorem, nie rożni się bardzo od standardowych misek dla psów. Istnieją miski metalowe, ceramiczne, plastikowe. Miski spowalniające jedzenie najczęściej zrobione są z plastiku. Można je myć pod bieżącą wodą lub w zmywarce. Ich zaletą jest więc łatwość w utrzymaniu czystości.
Miski spowalniające dostępne są w różnych kolorach, ich wybór nie zrobi psu większej różnicy. Idąc tropem badań prowadzonych w obrębie psiego wzroku, lepiej unikać żółtych i niebieskich kolorów (dowodzą one, że właśnie te kolory wyłapuje psie oko), więc jeśli chcecie mieć pewność, ze wasz pupil nie przestraszy się miski, lepiej wybrać inny kolor.
Miski dla psów spowalniające jedzenie zrobione są z plastiku. Posiadają specjalne wypustki, które uniemożliwiają psu szybkie pochłanianie pokarmu. Pożądanym efektem jest wydłużenie rytuału jedzenia poprzez zmniejszenie jednorazowego połykania porcji. Labirynt przez który musi przedzierać się psi język, sprawia że zwierzę uspokaja się. Naturalnym, pierwotnym zachowaniem zwierząt jest właśnie lizanie, gryzienie i żucie. Stosując miskę spowalniającą, zapewniacie psu możliwość lizania, a co za tym idzie, pies odpręży się i wyciszy. Miski spowalniające powstały po to, aby poprawiać stan psychiczny i fizyczny psów.
Pamiętajcie o tym, że dawniej psy musiały same dbać o siebie, same zdobywały pokarm. Stan, w którym żyją obecnie, u boku swoich opiekunów jest nienaturalny. Nie muszą nic robić, aby zdobyć pożywienie, a miska zostaje im podłożona pod nos. Co więcej, niektórzy przekarmiają swoje psy. Skutki fizyczne nietrudno dostrzec, natomiast te natury psychicznej, są często ledwo dostrzegalne. Czworonogi dosłownie rozbestwiają się. Jeśli nie muszą szukać pokarmu, zdobywać go, stają się wybredne.
Wiele psów karmionych z klasycznej miski przejawia problem ze zbyt szybkim zjadaniem pokarmu. Jedzą zbyt łapczywie i w nadmiarze. Nie pomaga im to, że obecnie mamy łatwy dostęp do karmy mechanicznie rozdrobnionej i wysoko skondensowanej. Owszem, zaspokaja to podstawowe potrzeby pokarmowe zwierzęcia, ale nie potrzebę całego rytuału jedzenia.
Zwierzę, które je zbyt łapczywie, nie gryzie pokarmu i połyka go. Pochłania przy tym bardzo duże ilości powietrza, co często prowadzi do wymiotów, gazów, bólu brzucha i innych problemów gastrycznych. Miski spowalniające jedzenie doskonale eliminują ten problem.
Jak pies je
Jako ludzie jesteśmy wzrokowcami, dla nas często jedzenie psa kończy się wraz z ubywaniem pokarmu w misce. Jedzenie dostarcza psu energii oraz elementów budujących cały jego organizm. Aby tak się działo, pokarm musi być odpowiednio rozdrobniony. Najpierw powinno nastąpić rozdrobnienie fizyczne, a następnie chemiczne już w samym organizmie zwierzęcia. Niektóre psy połykają jedzenie, nie gryząc go. Wydaje się więc, że miski spowalniające jedzenie mogą zmusić psa do prawidłowego przyjmowania pokarmu. W przypadku zdrowego organizmu psa przejście jedzenia przez układ trawienny może trwać od 12 do aż 30 godzin. Zależy to oczywiście od składu pokarmu, wielkości posiłku podanego przez was psu, od wielkości psa i innych czynników. Wyobraźcie sobie jak istotne jest poprawne podanie przez was jedzenia. Przez większość czasu w ciele czworonoga odbywa się proces trawienia. Rozdrobnienie fizyczne, czyli to o które właśnie wy możecie zadbać (np. poprzez użycie miski spowalniającej jedzenie), to po prostu gryzienie pokarmu w pysku. Następnie pokarm wpada do żołądka, w którym jest mielony jak ziarna w młynie. Rodzaj jedzenia nie ma znaczenia, ważne jest aby masa wpadająca do żołądka była odpowiednio rozdrobniona i jednolita. Jeśli pies połyka swój posiłek już w początkowej fazie trawienia, dalsze fazy zostają utrudnione.
Przy niepoprawnym podawaniu pokarmu, jedzenie które podajecie swojemu psu po prostu przez niego przelatuje. A wszystko to przez zbyt łapczywe połykanie kolejnych porcji pokarmu. Dalsze fazy trawienia odbywają się w jelitach. Gdy żołądek odpowiednio zmielił pokarm, malutkie cząstki trafiają do jelit. Tam następuje trawienie chemiczne, na które nie mamy wpływu. Organizm psa sam produkuje soki trawienne, które dzielą pokarm na tak małe cząstki, aby mogły one przeniknąć przez ścianę jelita do krwi. Limfa oraz krew rozprowadzają składniki odżywcze do każdej komórki. W ten sposób dostarczana jest energia i materiał do budowy tkanek organizmu zwierzęcia. Jeśli proces ten zostaje zachwiany, zwierzę zaczyna chorować poprzez nieprawidłowy rozwój organizmu.
Tym opisem chcemy uzmysłowić wam, że ważne jest nie tylko to co wasz pies je, ale również jak pies je. Aby wasz pies cieszył się zdrowiem i mógł się poprawnie rozwijać, musi dostarczyć swojemu organizmowi odpowiedniego budulca. Mamy nadzieję, że wczytując się w opis procesu trawienia psa, widzicie istotność tej czynności. Macie na nią realny wpływ. Wydłużając czas jedzenia waszego czworonoga, zapewniacie mu odpowiednie warunki czynnościowe organizmu. Trochę podobnie jest z nami, ludźmi; im dłużej spożywamy posiłek, tym lepiej jest on trawiony i przyswajany przez nasz organizm.
Dlaczego warto używać misek spowalniających jedzenie dla psów
Patrząc na waszego psa jedzącego przy użyciu miski spowalniającej, sami możecie dostrzec jak istotne jest powolne jedzenie. Pies relaksuje się, spokojnie przyjmuje pokarm. Dzięki miskom spowalniającym jedzenie, proces ten staje się codziennym rytuałem, a nie tylko zaspokojeniem podstawowej potrzeby. Psy w ten sposób realizują swoje naturalne potrzeby zdobywania pokarmu. Szturchając miskę nosem, węsząc w niej, liżąc, zaspokajają pierwotne instynkty. Podsumowując, nawet najlepszej jakości karma dla psa nie dostarczy mu właściwości odżywczych, jeśli nie będzie odpowiednio strawiona. Zastanówcie się nad tym, jak wasz pies je. Pomyślcie, może je zbyt szybko, może nie gryzie pokarmu i po prostu go połyka.
W ten sposób nie zapewnicie mu zdrowia na długie lata. Jeśli już mamy możliwość odtworzenia bardziej naturalnego procesu jedzenia, np. przy użyciu miski spowalniającej, dlaczego by nie spróbować? Z początku pies może się nieco irytować, dziwić, niepokoić. Uspokójcie go wtedy. Dajcie do miski coś dobrego, aby zachęcić go do jedzenia. Po czasie będziecie mogli oglądać waszego psa jedzącego powoli i spokojnie.