icon_cart

0

koszyk
Najlepsze zabawy rozwijające zdolności u psa

Najlepsze zabawy rozwijające zdolności u psa

Zazwyczaj mówiąc o zabawie z psem na myśl przychodzi nam rzucanie mu piłki lub wzajemne przyciąganie. Niewątpliwie te formy rozrywki są uwielbiane przez naszych czworonożnych przyjaciół. Jednak od czasu do czasu warto rozszerzać codzienny repertuar zabaw o kolejne aktywności. Dobrym pomysłem a zarazem świetnym urozmaiceniem codziennej rutyny są zabawy umysłowe. Zabawki edukacyjne pobudzają zmysły czworonoga i rozwijają jego intelekt. Stymulacja umysłowa jest niezwykle ważna dla dobrego samopoczucia pupila – czworonogi bowiem oprócz codziennych „normalnych psich zabaw” potrzebują także aktywności intelektualnej. Oczywiście każdy pies jest inny i potrzeby poszczególnych osobników będą się znacznie od siebie różnić. Niektórym wystarczy kilka krótkich spacerów dziennie, a inne wymagają pokonania wielu kilometrów, aby ich potrzeby zostały w pełni zaspokojone.

Zabawa z psem – czy jest ważna?

Zabawa to niezwykle ważny element psiego życia. Pozwala się odprężyć, wyszaleć i dać upust emocjom. Jednocześnie poprzez zabawę pupil uczy się podstawowych zachowań. Posty dają wiele korzyści – wspólna aktywność jest okazją do wzmocnienia więzi z psem a opiekunem, poprzez zabawę pupil rozładowuje swoje emocje, a figle z innymi czworonogami to doskonała socjalizacja. Rodzaje form zabaw ogranicza jedynie wyobraźnia – można bawić się z psem w chowanego, przeciągać linę czy szarpak, zorganizować pupilowi tor przeszkód, nauczyć go aportować a także rozwijać umiejętności czworonoga organizując mu tropienie czy węszenie.


Psie potrzeby

Wszystkie żywe stworzenia mają swoje potrzeby, choć nie zawsze umieją je w wystarczający sposób artykułować. Na opiekunach psów spoczywa obowiązek zrozumienia i zaspokojenia potrzeb czworonoga, aby czuł się on szczęśliwy spełniony. Zrozumienie potrzeb podopiecznego pomoże w lepszym jego poznaniu a także zbuduje silną, wzajemną więź. Niezaspokojenie potrzeb czworonoga może doprowadzić do wielu poważnych problemów, zarówno zdrowotnych, jak i behawioralnych. Jakie są zatem potrzeby psa? Do potrzeb nieelastycznych zalicza się prawidłowe odżywianie, sen, poczucie bezpieczeństwa i pielęgnacja. Potrzeby elastyczne to codzienny ruch, zabawa i stymulacja umysłowa.

Poczucie bezpieczeństwa to zagwarantowanie psu miejsca do komfortowego odpoczynku, gdzie nikt nie będzie go niepokoił. W przypadku posiadania kilku psów każdy z nich powinien mieć zagwarantowane własne miejsce do odpoczynku. Bezpieczeństwo to także odpowiednia relacja z opiekunem, która powinna być oparta na wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu.

Niestety wciąż wielu właścicieli czworonogów zapomina, że węszenie, gryzienie i żucie to jedne z podstawowych, ewolucyjnych potrzeb psów. Muszą zostać zaspokojone, aby pupil czuł się szczęśliwy. Oczywiście psy są różne i ich potrzeby także będą odmienne. Dlatego ważne jest, aby decydując się na psa dopasować charakter i specyfikę pupila do naszych możliwości.

Sen
Sen jest niezwykle ważny w życiu każdego z nas. To czas przeznaczony na regenerację organizmu, uzupełnienie energii i odbudowanie dobrego samopoczucia. Pies w ciągu doby poświęca na sen około 14-16 godzin. Szczenięta i seniorzy snu potrzebuję więcej, nawet 20 godzin. Sen psa składa się z dwóch faz:
NREM – sen wolnofalowy. W tej fazie aktywność mózgu spada co umożliwia jego regenerację.
REM – faza nazywana snem paradoksalnym, ponieważ podczas niej mózg pracuje znacznie intensywniej. Podczas tej fazy można zauważyć u psa szybkie ruchy gałek ocznych, co oznacza, że ma on marzenia senne. W tym czasie pupil może popiskiwać, szczekać czy przebierać łapami tak jakby gdzieś biegł. Podczas takiego snu nie powinno się psa budzić w sposób gwałtowny – jeśli zajdzie taka potrzeba trzeba zbudzić go delikatnie.

 

Najlepsze zabawy rozwijające zdolności u psa_2
Poczucie bezpieczeństwa to zagwarantowanie psu miejsca do komfortowego odpoczynku, gdzie nikt nie będzie go niepokoił. W przypadku posiadania kilku psów każdy z nich powinien mieć zagwarantowane własne miejsce do odpoczynku.

Odżywianie
Odżywianie jest niezbędne do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu psa. Niestety bardzo często pokarm podawany jest „na oko” co jest błędem, ponieważ zapotrzebowanie energetyczne pupila jest sprawą bardzo indywidualną i będzie inne u różnych psów. Psy są drapieżnikami, dlatego w jego diecie musi znajdować się mięso, które jest ważnym źródłem białka i tłuszczu. W żadnym wypadku nie należy karmić pupila żywnością przeznaczoną dla ludzi, gdyż nasz układ pokarmowy znacznie różni się od psiego. Bardzo duża część produktów żywnościowych dla ludzi jest przetworzona i zawiera przeróżne przyprawy. Poza właściwą, zbilansowaną dietą pies musi mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody pitnej.

Pielęgnacja
Pielęgnacja jest równie ważna, jak i inne potrzeby psa. Opiekun psa powinien dbać o stan skóry i sierści, oczu, uszu, pazurów i uzębienia pupila. Regularne zabezpieczenie psa przed pasożytami pozwoli uchronić go przed inwazją kleszczy, pcheł innych niepożądanych insektów. Psy nie są ewolucyjnie przystosowane do zażywania kąpieli w szamponach, dlatego warto używać kosmetyków dobrej jakości i bezpiecznych dla pupila. Z kąpielami nie należy też przesadzać, w zależności od typu sierści i trybu życia wystarczy stosować ją raz w miesiącu lub rzadziej. Oczywiście mogą zdarzyć się wyjątkowe sytuacje, kiedy kąpiel będzie konieczna – wytarzanie się psiaka w czymś nieprzyjemnym czy stosowanie weterynaryjnych szamponów leczniczych.

Ruch
Codzienna aktywność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jak i dobrego samopoczucia psa. Każdy pupil ma inne zapotrzebowanie na ruch co trzeba wziąć pod uwagę podczas decydowania się na daną rasę. Biorąc psa rasy bardzo aktywnej musimy być gotowi na zapewnienie mu wystarczającej dawki ruchu w ciągu dnia. Niezaspokojenie potrzeb pupila może doprowadzić do jego frustracji, prób rozładowania emocji na sprzętach domowych, czy nadmniernej szczekliwości.

Stymulacja umyslowa
Stymulacja umysłowa, poza aktywnością fizyczną, jest niezmiernie ważna dla prawidłowej równowagi psychicznej psa. Aktywność ćwicząca zmysły psa jest równie istotna jak codzienny spacer. Warto codziennie dawać pupilowi nowe wyzwania jak naukę komend czy stymulację węchową. Stymulacja węchowa jest dominującym zmysłem u psa, sposobem na poznawanie otaczającego świata. Poprzez zapachy pupil zbiera informacje i komunikuje się z innymi czworonogami. Do nauki węszenia przydatna jest mata węchowa lub kula węchowa. Doskonałym sposobem na ćwiczenie umysłu czworonoga są zabawki edukacyjne. Są to zabawki, w których ukrywa się smakołyki i pies chcąc go wydobyć musi wypracować sposób na uwolnienie smaczka. Może to być przesuwanie klocków czy otwieranie wnęk.

Zabawa 

Forma zabawy powinna być uzależniona przede wszystkim od wieku i aktualnego stanu zdrowia czworonożnego przyjaciela. Dobre dopasowanie aktywności pod kątem charakteru pupila pozwoli mu czuć się spełnionym. Z kolei zmuszanie psa do zabawy, która mu nie odpowiada lub która jest dla niego zbyt trudna może powodować u niego frustrację. Nie można ograniczać pupilowi możliwości zabawy, ponieważ jest im ona potrzebna do życia – psy do późnej starości zachowują chęć do zabawy.

Rozmnażanie się
Popęd seksualny to jeden z pierwotnych instynktów psów. Psy niekastrowane mogą różnie reagować na sukę w cieczce – najczęściej zachowują się jakby postradały zmysły i głuchną na komendy swojego opiekuna. Ruja wpływa także na suki, które stają się wówczas niespokojne i bardziej pobudzone niż zwykle. Brak możliwości zaspokojenia naturalnego instynktu może prowadzić do niepożądanych zachowań jak próba kopulacji z przedmiotami, ucieczki czy wycie. Opcją zmniejszenia tego popędu jest kastracja. Zabieg ten polega na usunięciu gonad – jąder czy jajników. Po zabiegu organizm zaprzestaje produkcji hormonów płciowych a zwierzęta stają się bezpłodne. Trzeba pamiętać, że zabieg kastracji/sterylizacji można wykonać dopiero po zakończeniu okresu wzrostu u czworonoga, kiedy będzie już w pełni rozwinięty.

Psie aktywności

Psy uwielbiają wszelkie aktywności. Ważne jednak, aby były dopasowane do wielkości i siły czworonoga, odpowiadały jego charakterowi i trybowi życia. Jedne psy będą bez opamiętania rzucać się w pogoń za piłką, inne będą wolały szarpanie a jeszcze inne przeciąganie.

 

Zabawki rozwijające zdolności u psa

  • Zabawy węchowe – to jedne z najbardziej popularnych zabaw stymulujących. Jest to zajęcie odpowiednie dla psów w każdym wieku, niezależnie od ich rasy czy usposobienia. Wielu właścicieli sądzi, że zabawy węchowe opierają się na profesjonalnym tropieniu, ale tak nie jest. Bez problemu można je organizować w domu a przynoszą wiele korzyści – pobudzają węch, który staje się bardziej wyczulony. Pamiętać trzeba, że węch jest jednym z najważniejszych zmysłów psa, dzięki któremu poznaje on otaczający go świat. Węszenie wymaga myślenia, koncentracji ale jednocześnie wpływa kojąco i odprężająco na czworonożnego przyjaciela. Do tych zabaw wcale nie potrzebne jest tropienie zwierzyny, a jedynie użycie kilku ulubionych smaczków. Można schować je w domu lub w ogrodzie i pozwolić pupilowi je odnaleźć. To dobre rozwiązanie dla psów, które mają problem z koncentracją, ponieważ zapach ulubionych smakołyków wpływa na nich skupiająco. Do zabaw węchowych można wykorzystać też maty węchowe, w których ukrywa się smaczki oraz maty do lizania. Maty do lizania posiadają różne wzory, które często przypominają plaster miodu, kwadraty czy dużo małych krzyżyków. Wnętrze jest wklęsłe a boki wyższe co powoduje, że psiak musi się nieco namęczyć, aby wylizać wszystko.
  • Ścieżka ze smaczków – ustawiamy ścieżkę ze smaczków, kiedy psiak wyjdzie z pokoju lub kiedy jest na spacerze. Smakołyki można także ukrywać w kilku miejscach w domu, jednak nie mogą być szczelnie zamknięte, ponieważ psiak powinien czuć ich zapach.
  • Mata węchowa – jednym z najbardziej znanych zabaw węchowych jest użycie maty węchowej. Możesz ją zakupić w sklepie zoologicznym lub zrobić samodzielnie. Do gumowej wycieraczki z oczkami wiąże się paski z polaru, umieszczone blisko siebie tworząc prawdziwy labirynt dla psiego nosa. W takiej macie chowa się smaczki a pupil ich szuka.
  • Tropienie – podobnie jak dzieci, psy również uwielbiają bawić się w chowanego. Jeśli nie masz możliwości spuszczenia psa ze smyczy podczas spaceru to poproś znajomego, aby potrzymał czworonoga i skupił jego uwagę na sobie. W tym czasie schowaj się za drzewem lub inną zasłoną. Kiedy pies zorientuje się, że stracił Cię z oczu zacznie Cię szukać. Jeśli ma trudności z odszukaniem Cię to zawołaj pupila i poczekaj aż Cię znajdzie. Radość wymalowana na jego pyszczku będzie dla Ciebie wspaniałą nagrodą. Nie zapomnij nagrodzić psa za odnalezienie Ciebie. Oczywiście nie zawsze pies musi szukać Ciebie – można do tego wykorzystać ulubioną zabawkę lub fragment odzieży, który Tobą pachnie.
Najlepsze zabawy rozwijające zdolności u psa_1
Zabawy rozwijające są dobrą alternatywą codziennych spacerów. Jeśli nie masz czasu na wyjście na długi spacer możesz w domu skorzystać z zabawek interaktywnych lub tych, które wymagają od psa wysiłku umysłowego.
  • Zgaduj-zgadula – do tej zabawy możesz wykorzystać papierowe kubeczki, pojemniki czy własne dłonie. Pies węsząc powinien znaleźć, gdzie smakołyk jest schowany. Nawet jeśli pupil nie załapie od razu zasad gry, to dość szybko się w niej odnajdzie.
  • Zabawy na samokontrolę – te zabawy mogą przybierać różne formy – zależy to od Ciebie i upodobań Twojego czworonoga. Możesz położyć przed psem smakołyk i dać komendę “zostaw”. Możesz także rzucić w jego kierunku kilka smaczków również wydając komendę „zostaw”. To zadanie ćwiczy samokontrolę psa – pupil powinien wytrzymać kilkanaście sekund bez zjedzenia smaczka. Po dobrze wykonanym zadaniu nagródź psa pozwalając mu zjeść smakołyk. Zbuduje to w nim pozytywne wspomnienie – jeśli nie zjem smaczka, i pilnuję się komendy zostaw to w końcu dostanę nagrodę.
  • Spacer – spacer to czas, kiedy psa otacza mnóstwo różnych zapachów, także takich, których ludzki nos nie wyłapuje. Często można zauważyć, że pies staje na wietrze, unosi pysk i węszy próbując wyłapać jak najwięcej informacji. Na spacerze psi nos pracuje non stop – warto dać psu możliwość węszenia i nie przerywać mu tego rytuału. Psy obwąchują praktycznie wszystko dookoła „czytając” otaczający je świat. Same również znaczą teren poprzez obsikiwanie go lub ocieranie się. W ten sposób przekazują informację innym psom.
  • Tor przeszkód – tor przeszkód wpływa nie tylko na stymulację umysłową, ale także na zręczność i koncentrację. Jeśli nie posiadasz żadnych tyczek, bądź przedmiotów do skoków to nic straconego. Tor w łatwy sposób możesz wykonać z alternatywnych przedmiotów. Wystarczy odrobina kreatywności i chęci. Możesz przygotować stacje, które trzeba przeskoczyć, ominąć czy przeczołgać się przez nie. Możesz ustawić przedmioty tworząc slalom. Dobrze aby tor zawierał różne przeszkody, dzięki czemu pies będzie musiał się skupić na ich pokonaniu.
  • Zabawki interaktywne dla psa – zabawki interaktywne z roku na rok zyskują coraz większą popularność wśród opiekunów psów i są chętniej wybierane. Pobudzają zmysły, wspomagają koncentrację i poprawiają koordynację ruchową. Zazwyczaj są to plastikowe bądź drewniane zabawki wyposażone w sznurki, kółka, dźwignie, przesuwne szuflady czy obracające się elementy. Zadaniem psa jest wymyślenie, jak dostać się do ukrytego w środku smakołyka – w co uderzyć łapą, jak przeciągnąć sznurek, który element przesunąć albo w jaki sposób turlać zabawkę, aby wypadła nagroda. Na samym początku warto pupilowi pokazać jak działa taka zabawka a następnie pozwolić mu samemu do tego dojść. Z czasem warto sięgać po zabawki o wyższym stopniu trudności, aby psiak się nie nudził. Warto także pilnować swojego pupila, ponieważ może on próbować dostać się do smakołyka w nieco destrukcyjny sposób.

Rodzaje interaktywnych zabawek

  • zabawki wyciszające – pomimo tego, że nazwa sugeruje, że zabawki takie mają za zadanie jedynie wyciszyć psa to w rzeczywistości posiadają znacznie więcej korzyści. Poza zadaniem wyciszenia psa po spacerze, stonowania jego nadmiernej ekscytacji, czy uspokojenia po zdarzeniu stresowym spełniają także ważną rolę jaką jest zaspokojenie potrzeb pupila w żuciu, gryzieniu i lizaniu. Najczęściej zabawki te wykonane są z gumy, których konstrukcja umożliwia wsadzenie do niej smaczków – pasty, masła orzechowego, parówki, pasztetu czy chrupek. Aby dostać się do przysmaków pupil musi się natrudzić i wymyślić co należy zrobić – w którą stronę powykręcać zabawkę, jak ją lizać i gryźć, aby dostać się do pachnącej nagrody. Oprócz rozwijania kreatywnego myślenia i zaspokajania potrzeb psa zabawki interaktywne korzystnie wpływają także na higienę jamy ustnej psa. Ścierają osadzający się kamień nazębny i osad z zębów, jednocześnie masując dziąsła. Jest to także dobre rozwiązanie dla psów aktywnych, lękliwych czy takich, które boją się rozłąki i zmagają się z lękiem separacyjnym. Do zabawek interaktywnych zaliczają się także maty do lizania czy KONGi. KONG to amerykańskie zabawki, które uznawane są za jedne z najtwardszych na rynku. Zrobione są z mocnej, bezpiecznej i nietoksycznej gumy o różnym stopniu twardości, dzięki czemu bez problemu można dobrać je dla szczeniąt, psów dorosłych czy seniorów. Wersja Extreme jest odpowiednia dla psów o najsilniejszych szczękach. KONGi dostępne są też w różnych kształtach – kul, bałwanków i kości. Każde z nich posiadają otwory, do których można schować smakołyki.
  • zabawki do szarpania – szarpanie jest wrodzonym instynktem psa – jedne mają rozwiniętego go mocniej, inne nieco słabiej. Z tego względu w żadnym domu, gdzie mieszka psiak nie powinno zabraknąć zabawek do szarpania. To zabawa w której może uczestniczyć zarówno psiak, jak i właściciel, co dodatkowo wzmacnia wzajemną więź. Opiekun jest dla psa najważniejszym człowiekiem na ziemi i zabawa z czworonogiem pozwala osiągnąć odpowiednią stabilizację psychiczną. Na rynku dostępne są zarówno zabawki do samodzielnej zabawy psa, zabawy pomiędzy dwoma psami, jak i do takiej, w której właściciel bierze czynny udział. Warto pamiętać, że szarpakiem nie można zbyt intensywnie bawić się ze szczeniakami jak i psami starszymi, których uzębienie nie jest w najlepszej kondycji. Oczywiscie zabawki powinny być dopasowane do wielkości psa i jego siły a zabawa powinna polegać na tym, że w głównej mierze ciągnie i szarpie pupil.
  • zabawki pobudzające inteligencję – te zabawki to prawdziwa bomba dla zmysłów czworonoga. Mają za zadanie pobudzić jak najwięcej zmysłów. Skupiają uwagę, ćwiczą koncentrację, logiczne myślenie i koordynację ruchową. Posiadają różne poziomy trudności, dzięki czemu można zmieniać je w miarę nabierania doświadczenia przez pupila. Zabawki takie mogą przypominać wieże, gdzie w szufladach można ukrywać smakołyki. Pies musi wymyślić jak przesuwać poszczególne elementy, za który sznurek pociągnąć lub gdzie uderzyć łapą, aby dostać się do nagrody. Podobnie jak w przypadku innych zabawek warto na początku pokazać pupilowi jak się z nich korzysta.
  • zabawki stymulujące aktywność – są to zabawki mające za zadanie pobudzić czworonoga i skłonić go do aktywności. Aby wydostać z zabawki nagrodę pupil musi obchodzić się z nią dynamicznie. Psy to rozumne stworzenia, które dodatkowo są doskonałymi obserwatorami, więc szybko łapią zasady i uczą się jak sobie radzić z zabawką. Zabawki stymulujące posiadają różne stopnie trudności a ich zaletą jest fakt, że stymulują czworonoga zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Zrobione są z wytrzymałych materiałów, dzięki czemu są bezpieczne dla pupila. Często przybierają formę sześcianów, bądź kul, które w środku mają labirynt. Dzięki labiryntowi zabawką trzeba w odpowiedni sposób potrząsać lub turlać aby wypadła z niej nagroda.

 

Zabawy rozwijające dla psa

Psy uwielbiają wspólne aktywności. Spędzanie czasu z opiekunem tworzy więź i korzystnie wpływa na zmysły pupila. Zabaw i komend, które można wykorzystać jest naprawdę dużo. Pamiętaj, aby nigdy nie ćwiczyć z pupilem kiedy masz słabszy dzień lub targają tobą negatywne emocje. Lepiej wówczas odpuścić jeden dzień niż przelewać frustrację na czworonożnego przyjaciela. Psy doskonale odczuwają emocje opiekuna. Warto codziennie poświęcić kilkanaście minut na zabawę z psem lub wspólny trening a szybko zobaczysz postępy jakie czyni pupil. Pamiętaj aby chwalić psa i nagradzać go za dobrze wykonane zadanie – będzie to dla niego dodatkowa motywacja.

Obrót
Nie jest to trudna komenda a polega na tym, że pupil robi obrót wokół własnej osi, bądź wokół nóg opiekuna. Zacznij od pokazania psu czego właściwie od niego oczekujesz. Do treningu niezbędne będą smaczki jako nagroda. Weź smaczek do ręki i poprowadź nim psa dookoła twoich nóg lub po jego własnej osi. Po pełnym okrążeniu nagródź psa. Z biegiem czasu możesz nakierowywać pupila jedynie ruchem ręki czy palcem. Następnie możesz podłożyć pod to komendę.

Dotknij
To zabawa, która daje dużo frajdy pupilowi jak i opiekunowi. Naukę rozpocznij od tego, aby pupil dotknął Twojej ręki, którą do czegoś przystawiasz – może to być stół, krzesło czy łóżko. Za dotknięcie ręki nagródź psa. Następnie podłóż pod to komendę „dotknij”. Po pewnym czasie pupil widząc przytkniętą do czegoś rękę dotknie jej licząc na nagrodę. Z biegiem czasu możesz przestać wystawiać rękę a nakierowywać psa jedynie gestem i komendą „dotknij”. W ten sposób można np. nauczyć psa gaszenia światła w pokoju!

Prawo/lewo
Ta komenda wykorzystywana jest między innymi podczas psich sportów, ale może posłużyć jako zabawa rozwijająca zdolności u domowego pupila. Jeśli pies umie wykonywać podstawowe komendy jak „zostań” czy „siad” to bez problemu możesz nauczyć go także „lewo” i „prawo”. Można nauczyć psa tych komend na kilka różnych sposobów – podczas chodzenia nagle skręcić w prawo mówiąc komendę „prawo” i nagrodzić psa za zmianę kierunku. Następnie to samo można wykonać z lewą stroną. Za każdym razem pupil powinien dostać nagrodę, co pozwoli budować w nim pozytywne skojarzenia. Ważne jednak, aby psiak szedł blisko ciebie tak, abyś miał nad nim kontrolę. Kiedy psiak opanuje komendę można stopniowo zwiększać dzielącą Was odległość. Na dalszych etapach możesz wskazywać kierunek jedynie ręką i głosem. Sztuczka ta może mieć zastosowanie także podczas codziennych spacerów.

Slalom między nogami
Jak sama nazwa wskazuje zabawa ta polega na robieniu przez pupila slalomu pomiędzy Twoimi nogami. Robisz krok a pies przechodzi między Twoimi nogami. Nakieruj psa na przestrzeń między nogami smaczkiem. Kiedy już przejdzie ten slalom – nagródź go. Wraz z postępami będziesz mógł go nakierowywać jedynie ruchem dłoni, a następnie jakąś komendą.


Czołgaj się

To zadanie ćwiczy zgrabność i koordynację ruchową Twojego czworonoga. Na początku kucnij i wystaw jedną nogę w bok tak, aby między twoją nogą a ziemią była przestrzeń. Weź smaczki do ręki i nakieruj pupila na tą przestrzeń przesuwając rękę tak, aby musiał się położyć i przeczołgać pod Twoją nogą, aby dostać się do smaczka. Kiedy już przejdzie pamiętaj o nagrodzeniu czworonoga.

Przydatne wskazówki

Baw się z psem częściej a krócej. Znacznie lepiej stosować krótsze a częstsze aktywności niż jedną lecz długą. Podczas przedłużającej się zabawy czy treningu pies może się znudzić a także może wywoływać w nim negatywne emocje.

Podczas zabawy skup się na swoim czworonogu – jest to czas dla Ciebie i dla niego. Wzmocni to waszą więź. Spacer z psem to spacer z psem a nie z telefonem

Jeśli posiadasz więcej niż jednego czworonoga to każdemu z nich poświęcić osobny czas na zabawę i stymulację umysłową. Każdy z nich potrzebuje Twojej uwagi i zainteresowania.

Zabawy rozwijające są dobrą alternatywą codziennych spacerów. Jeśli nie masz czasu na wyjście na długi spacer możesz w domu skorzystać z zabawek interaktywnych lub tych, które wymagają od psa wysiłku umysłowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby codzienne wyjścia na spacer urozmaicać i dodawać do nich nowe, atrakcyjne zabawy, które korzystnie wpłyną na zmysły czworonoga, jak i będą wymagać od niego skupienia, koncentracji i koordynacji ruchowej. Twój czworonożny przyjaciel z pewnością Ci podziękuje a jego szczęśliwy pyszczek będzie dla Ciebie najlepszą nagrodą. Pamiętaj jednak o zaspokojeniu podstawowych potrzeb psa, ponieważ bez tego mogą zacząć się prawdziwe problemy zdrowotne i behawioralne. Do tych potrzeb zalicza się sen, pielęgnacja, ruch, prawidłowe odżywianie, zabawa i stymulacja umysłowa.