icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Pekińczyk – opis rasy, charakter, pielęgnacja

Pochodzenie psa cesarskiego – historia rasy

Pekińczyk jest jedną z najstarszych ras psów, wywodzącą się najprawdopodobniej od azjatyckich wilków. Historia rasy sięga 4000 lat wstecz, a jej ojczyzną najprawdopodobniej był Tybet. Powiązane są z religią buddyjską – według dawnych legend Budda otaczał się dużą ilością małych psów, które w chwili niebezpieczeństwa zamieniały się w prawdziwe lwy i atakowały wroga. Nazywano je wówczas “Charba-Go” czyli pies-lew. Około 500 roku p.n.e Pekińczyk przez Mongolię i Mandżurię dotarł do Chin, gdzie był czczony jak bóstwo, a ich hodowla była przywilejem wyłącznie cesarza. Żył w luksusie, otoczony miłością. Każdy pies posiadał swojego dozorcę, który pilnował, by nie oddalił się za mury pałacu, a za kradzież Pekińczyka groziła kara śmierci. W 1860 roku Anglikom udało się zdobyć 5 pekińczyków, które przywieźli do Europy. Jednego ofiarowano w prezencie Królowej Wiktorii, zaś pozostałą czwórką zaopiekowała się księżna Richmond. To właśnie ta czwórka dała początek hodowli Goodwood, pierwszej europejskiej hodowli tej rasy. Do Polski Pekińczyk zawitał około lat 20 XX wieku i jest obecny do dnia dzisiejszego, choć nie zdobył wielkiej popularności.
Według systematyki ras według Międzynarodowej Organizacji Kynologicznej (FCI), Pekińczyki należą do grupy IX – psy ozdobne i do towarzystwa, sekcji 8 – chin japoński i pekińczyk.

Wygląd – mały pies o lwim wyglądzie

Pekińczyk to mały pies o charakterystycznym wyglądzie. Co ciekawe, w przeciwieństwie do większości pozostałych ras, suki są z reguły większe i cięższe od psa. Dorastają do około 25 cm i ważą mniej więcej 5 kilogramów. Pekińczyki mają mocną i zwartą budowę. Tułów krótki, z wyraźną talią. W porównaniu do całego ciała, dominuje duża szeroka głowa, która jest płaska między uszami. Ich duże, ciemne oczy są pełne wyrazu i przyciągają wzrok. Ciekawe są uszy w kształcie serca. Są to psy długowłose z grubym i miękkim podszerstkiem. Wokół szyi mają charakterystyczną kryzę, a całości dopełniają pióra na uszach, ogonie, łapach i tylnych kończynach. Według wzorca umaszczenie może być dowolne, jednolite lub łaciate. Pekińczyki odznaczają się charakterystycznym, kołyszącym chodem.

pekińczyk co to za rasa

Usposobienie Pekińczyków – psy pełne dumy

Pekińczyk jest psem dumnym i niezależnym, znającym poczucie własnej wartości. Szczególnie mocno przywiązuje się do właścicieli. Spośród członków rodziny, pekińczyk wybiera zazwyczaj jedną osobę, która staje się dla niego całym światem. Bywa zazdrosny o swojego pana, najchętniej chciałby go mieć na wyłączność, co bywa problematyczne. Dlatego też od szczeniaka należy uczyć go, że innym członkom rodziny również musi się podporządkować. Nie jest wylewny w swoich uczuciach, na ogół nie domaga się pieszczot i zabawy, chyba, że ma na nie ochotę. Pekińczyki nie nadają się do rodzin z małymi dziećmi – cenią spokój i niezależność, co bywa trudne do osiągnięcia przy małych dzieciach. Potrzebują dużo czasu, by przekonać się do człowieka. Ważne jest, budowanie wzajemnego zaufania i więzi. Pekińczyk jest nieufny i zachowuje duży dystans wobec obcych. Lubi poukładane i spokojne życie. Z uwagi na swój niezależny charakter nie nadaje się za bardzo do szkolenia. Nie można mu nic na siłę narzucić lub zmusić do wykonywania poleceń. Robi tylko to, na co ma ochotę i postępuje według własnych reguł – trzeba pamiętać, że w tych psach płynie arystokratyczna krew. Pomimo swojej niezależności potrzebuje bliskości człowieka i nie powinny zostawać na długie godziny samotnie. W przeciwieństwie do wielu innych ras, pozostawione samotnie w domu nie będą go demolować ani niszczyć rzeczy. Rasa ta nie należy do psów stróżujących. Raczej nie odstraszy intruza, jednak głośno i skutecznie zaalarmuje domowników.



Szkolenie i wychowanie Pekińczyków 

Pekińczyki od tysięcy lat przyzwyczajone są do towarzyszenia człowiekowi. Nie należą do psów, które chętnie podejmują się wyzwań i pracy, pomimo, iż są to psy niezwykle inteligentne. Nie należy wymagać od nich całkowitego posłuszeństwa, ale nie należy im pozwolić na wszystko. Pekińczyk nie jest typem sportowca i nie wymaga dużo ruchu. Właściciel powinien zadbać o to by spacery i wspólne atrakcje były ciekawe. W takiej atmosferze będzie bardziej skłonny do nauki, zwłaszcza jeśli odpowiednio go nagrodzimy. Dobrze sprawdzą się smaczki i pochwały. Pekińczyk to typ kanapowca – prawdziwego domatora. Jak każdemu innemu psu, pekińczykowi powinniśmy zapewnić odpowiednią socjalizację już od szczeniaka. Nauka powinna opierać się na poznawaniu nowych miejsc, zapachów i ludzi. Potrzebują konsekwentnego, ale przy tym troskliwego wychowania.

Zaborczy charakter Pekińczyków

Pekińczyk to pies zaborczy i bardzo zazdrosny. Decydując się na szczeniaka tej rasy a mając inne zwierzęta w domu, powinniśmy to poważnie przemyśleć. Pekińczyk raczej nie zaakceptuje psa innej rasy, zwłaszcza jeśli jest on od niego większy. Dobrze dogaduje się z przedstawicielami tej samej rasy, w szczególności odmiennej płci. Nie jest psem agresywnym. Jeśli ją okazuje to tylko kiedy jest zaczepiany przez innych. Zaczepki potraktuje bowiem jako zniewagę i wda się w bójkę.

charakterystyczny wygląd pekińczyka

Zdrowie – najczęstsze schorzenia Pekińczyków

Te cesarskie psy należą do psów długowiecznych. Średnia długość ich życia to około 13 lat. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów są psami odpornymi i wytrzymałymi. Najczęstszymi typowymi chorobami trapiącymi tę rasę to między innymi choroby oczu jak wypadanie gałki ocznej, czy owrzodzenie rogówki. Z powody krótkiej kufy i zadartego do góry noska, Pekińczyki mogą mieć trudność z oddychaniem, dlatego nie należy ich forsować podczas spacerów czy zabawy. Innymi typowymi schorzeniami mogą być wady rozwojowe serca i kamienie moczowe. Podczas upałów należy unikać spacerów w ciągu dnia – spacery odbywające się wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, mogą uchronić naszego pupila przed udarem cieplnym. W okresie zimowym można zaopatrzyć się w ubranko dla psa, ponieważ ich sierść nie zapewnia optymalnej ochrony przed zimnem. Poród zazwyczaj przebiega ciężko, a to z powodu dużych główek szczeniąt, dlatego też najczęściej kończy się cesarskim cięciem.



Żywienie – jaka karma będzie najlepsza dla Pekińczyka

Żywienie pekińczyka nie należy do skomplikowanych, jednak należy zadbać o odpowiednią jakość produktów. Pekińczyki bywają dosyć wybredne, jeśli chodzi o jedzenie. Tak jak innym rasom psów, należy mu zapewnić odpowiednio dobrane pożywienie, uwzględniając przy tym wiek, wagę, aktywność fizyczną i ewentualne choroby. Karma dla Pekińczyka powinna być wysokiej jakości i zawierać wszystkie niezbędne zestawy minerałów i witamin. Decydując się na samodzielne przygotowywanie posiłków (dieta BARF), warto skorzystać z pomocy psiego dietetyka, który pomoże nam ustalić niezbędne składniki, które powinny pojawić się w diecie psa. Takie posiłki należy uzupełnić łatwo przyswajalnymi kwasami omega-3 i -6, oraz witaminami, które wzmocnią skórę i szatę naszego pupila. Pekińczyki należą do ras brachycefalicznych, przez co może mieć problem z gryzieniem, dlatego bardzo istotne jest, aby kęsy pożywienia były dostatecznie małe i rozdrobnione. Pies powinien mieć stały dostęp do świeżej wody pitnej.

Pielęgnacja Pekińczyka – o czym należy pamiętać

Pekińczyk wymaga dokładnej pielęgnacji. Posiadając psa tej rasy zdecydowanie warto skorzystać z usług salonów groomerskich, gdzie specjaliści zajmą się pupilem. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielną pielęgnację to nie wolno Ci zapomnieć o regularnym szczotkowaniu włosa, najlepiej codziennie. Aby utrzymać szatę w dobrej kondycji i zapobiec powstawaniu kołtunów należy czesać ją szczotką z twardym, naturalnym włosiem dzika oraz grzebieniem, najlepiej z powłoką antystatyczną. Grzebień może mieć obrotowe ząbki. Bardzo ważne jest, aby do szczotkowania sierść zwilżyć – można do tego użyć specjalnych preparatów ułatwiających czesanie. Nie należy czesać Pekińczyka na sucho. Z uwagi na budowę pyska nie wolno zapomnieć o higienie nosa. Ważne jest regularne sprawdzanie otworów nosowych i płytki nosowej. W razie pojawienia się wydzieliny z nosa lub śliny, należy wyczyścić ją zwykłą chusteczką higieniczną, gazą namoczoną w czystej wodzie lub rumianku. Istotna jest także pielęgnacja delikatnych oczu. Ich okolice powinniśmy regularnie przemywać używając specjalistycznych preparatów, bądź używając gazy namoczonej w rumianku. Do regularnej profilaktyki zalicza się również, przycinanie pazurów i czyszczenie zębów. Pekińczyki linieją na wiosnę, dlatego trzeba wówczas zadbać o częstsze szczotkowanie, aby szybko pozbyć się martwego włosa. Kąpać należy według potrzeby, używając do tego celu szamponów do długiej sierści. Po kąpieli powinniśmy psa dokładnie wysuszyć.

Hodowla – gdzie kupić Pekińczyka

Decydując się na zakup rasowego Pekińczyka musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 3000 zł. Oczywiście cena może być wyższa, jeśli zdecydujemy się na renomowaną hodowlę, a rodzice naszego malucha będą wybitnie utytułowani. Nie korzystajmy z ofert pseudohodowli kuszących niską ceną. Takie przybytki nastawione są na zysk, a nie dobro zwierząt. Nie podlegają kontrolom, a co za tym idzie psy mogą być trzymane w złych warunkach i z pewnością nie mamy pewności co do czystości genów szczeniaka. Sprawdźmy, czy nasza hodowla jest zarejestrowana w ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Wybierając hodowlę, udaj się do niej osobiście i sprawdź warunki w jakich hodowane są psy. Poproś hodowcę o przedstawienie Ci dokumentacji szczeniaka, a w szczególności wyników niezbędnych badań oraz szczepień.

Akcesoria – podstawowe wyposażenie dla Pekińczyków

Do elementarnego wyposażenia każdej psiej wyprawki należą oczywiście miski na karmę i wodę. Kolejnym ważnym elementem jest legowisko, które będzie stanowiło miejsce wypoczynku naszego pupila. Legowisko powinno być wygodne i dopasowane do rozmiarów psa. Do spacerów dobrze sprawdzą się szelki typu guard lub standardowa obroża i smycz. Ze względu na niewielkie rozmiary Pekińczyka jego przewożenie nie sprawia trudności, jednak dla zapewnienia mu jak największego bezpieczeństwa, warto zaopatrzyć się w specjalną torbę lub transporter. Pamiętać trzeba, że podobnie jak w przypadku innych małych ras, nie powinniśmy pozwolić Pekińczykowi wskakiwać i zeskakiwać z wysokości, ponieważ mogłoby to skutkować urazami. Aby temu zapobiec możemy zakupić specjalne ramy lub schodki ułatwiające wchodzenie i schodzenie. Niezależnie od tego, jaką część wyprawki kupujemy starajmy się, aby były to rzeczy dobrej jakości. Może będą one droższe, ale nie warto oszczędzać na komforcie i bezpieczeństwie członka naszej rodziny. Dobre sklepy zoologiczne mają bogata ofertę takich produktów.

Czy Pekińczyk to rasa dla mnie?

Pekińczyk potrzebuje właściciela, który nie tylko zrozumie jego trudny charakter, ale też go zaakceptuje. Dobrze odnajdzie się przy boku osób starszych lub prowadzących siedzący tryb życia. Nie powinien pokonywać dużej ilości schodów, przez co nie nadaje się do mieszkań bez windy, chyba, że zdecydujemy się wnosić naszego pupila samodzielnie. Pekińczyk jest doskonałym psem do towarzystwa, pod warunkiem, że od właściciela dostanie staranne wychowanie i odnajdzie się w rodzinnej hierarchii. Jeśli zaakceptujesz ich niezwykłą osobowość oraz cesarską dumę, czekają Cię cudowne lata z Twoim pupilem!