Pierwsza pomoc dla psa i kota – jak postępować w nagłych wypadkach
Spis treści
Kiedy twój zwierzak znajdzie się w sytuacji awaryjnej, trudno nie wpaść w panikę. Postaraj się zachować spokój, oceń sytuację, udziel swojemu zwierzakowi wszelkiej niezbędnej pomocy i zadzwoń do weterynarza. Wcześniejsze przygotowanie się na takie sytuacje może uratować życie zwierzęcia.
Ważne zasady w razie nieprzewidzianych zdarzeń
- Przechowuj numer swojego weterynarza w telefonie
- Przygotuj apteczkę pierwszej pomocy do użytku w domu i poza domem
Co robić w nagłych wypadkach
- Utrzymaj siebie i innych wokół ciebie w bezpiecznej odległości od zagrożenia
- Sprawdź, czy twój pupil reaguje na swoje imię lub dotyk
- Sprawdź, czy oddycha i czy jego drogi oddechowe są drożne?
- Sprawdź tętno i bicie serca
- Poproś kogoś o pomoc
- W nagłych wypadkach zwierzę może czuć się przestraszone i może reagować inaczej niż normalnie, może nawet ugryźć. Staraj się mówić jak najspokojniejszym głosem i wykonuj powolne, delikatne ruchy, aby je uspokoić
- Jeśli musisz przenieść swojego zwierzaka, gdy jest ranny, musisz to zrobić bardzo ostrożnie.
Apteczka pierwszej pomocy dla zwierząt
Każdy właściciel zwierzęcia powinien posiadać apteczkę pierwszej pomocy z przedmiotami niezbędnymi do udzielenia pierwszej pomocy w przypadku drobnych urazów. Jeśli podróżujesz ze swoim zwierzakiem, dobrym pomysłem jest posiadanie w samochodzie lub torbie mniejszego zestawu, który zapewni ci możliwość opieki potrzebnej podczas podróży. Po udzieleniu swojemu zwierzakowi pierwszej pomocy zabierz go jak najszybciej do weterynarza na kontrolę.
Apteczka pierwszej pomocy powinna zawierać
- Bandaże
- Nożyczki z tępymi końcówkami
- Coś do przemycia ran
- Wata
- Pęseta
- Pęseta do kleszczy
- Opatrunek na ranę
- Taśma samoprzylepna
- Opatrunki
- Rękawiczki
- Koc foliowy
- Chusteczki antyseptyczne
- Koc do wykorzystania jako nosze.
Jak przenieść rannego zwierzaka
- Zachowaj spokój – uspokajaj zwierzę cichym, kojącym głosem.
- Oceń bezpieczeństwo – nie możesz pomóc zwierzęciu, jeśli jesteś ranny – upewnij się, że oboje jesteście bezpieczni. Czy jest ruch? Czy są jakieś inne zagrożenia? Czy możesz zostać zraniony?
- Obejrzyj swojego zwierzaka – jeśli twój zwierzak najwyraźniej zranił szyję lub plecy, trzymaj go nieruchomo, dopóki nie porozmawiasz z weterynarzem. Uważaj, jeśli twój zwierzak odczuwa ból, może ugryźć lub podrapać – w razie potrzeby użyj kagańca lub ręcznika, aby się zabezpieczyć. Dokładnie sprawdź, czy nie występują problemy, takie jak: trudności w oddychaniu, połamane kości, rany i obfite krwawienie. Zadzwoń do weterynarza, jeśli jesteś zaniepokojony i nie czujesz się pewnie w przenoszeniu swojego zwierzaka. Twój weterynarz będzie mógł udzielić ci porady i powiedzieć, co robić dalej, a jeśli to konieczne, może wysłać kogoś, kto ci pomoże.
- Wspieraj swojego zwierzaka – jako przewodnik, jeśli twój zwierzak waży więcej niż 15 kg nie próbuj podnosić go sam, zadzwoń do znajomego, sąsiada lub kogoś w pobliżu, aby pomógł. Podeprzyj głowę, szyję i plecy, podkładając jedną rękę pod głowę i barki, a drugą pod miednicę. Powoli i ostrożnie przenieś zwierzaka na duży ręcznik, koc lub deskę. Jeśli nic innego nie jest dostępne, możesz użyć swetra lub płaszcza, ale upewnij się, że jest wystarczająco mocny, aby utrzymać pełną wagę twojego zwierzaka.
- Przenieś swojego zwierzaka – oceń, czy trasa jest bezpieczna. Mów spokojnie i połóż rękę na swoim zwierzaku, aby go uspokoić. Przytrzymaj cztery rogi koca, deski lub ręcznika, ugnij kolana i podnieś je. Idź powoli, nie szarp nim. Jeśli twój pupil jest nieprzytomny, ma trudności z oddychaniem lub doznał poważnej kontuzji, zabierz go jak najszybciej do weterynarza – jeśli to możliwe, zadzwoń po drodze, aby sprawdzić, czy jest gotowy na twój przyjazd.
Pierwsza pomoc w razie ugryzienia
Zawsze badaj swojego zwierzaka u weterynarza, jeśli został ugryziony lub zaatakowany. Rany po ugryzieniu bardzo często ulegają zakażeniu. Mają też tendencję do bycia poważniejszymi niż na to wyglądają z powodu ukrytych uszkodzeń pod skórą. Ukąszenia węży są szczególnie niebezpieczne i należy je leczyć jak najszybciej.
Co zrobić, jeśli twój zwierzak został ugryziony
Krok pierwszy: oceń swojego zwierzaka. Czy wydaje się inny niż zwykle? Czy ma jakieś inne obrażenia? Czy jest w szoku? Jeśli martwisz się o pupila, zakryj jego rany, ogrzej je i zabierz prosto do weterynarza.
Krok drugi: oceń ranę. Mała i niekrwawiąca – przejdź do kroku trzeciego. Silne krwawienie – uciskaj suchym, czystym opatrunkiem i udaj się prosto do weterynarza. Brakujące obszary skóry – przykryj ranę czystym, suchym opatrunkiem i udaj się prosto do weterynarza. Jeśli zwierzę wydaje się bolesne, gdy próbujesz zakryć ranę lub nie masz dostępnego opatrunku, nie próbuj zakrywać obszaru, ponieważ możesz spowodować więcej obrażeń. Ukąszenie węża – połóż na ugryzieniu okład z lodem (zawinięty w ręcznik) i zabierz zwierzaka prosto do najbliższego weterynarza.
Krok trzeci: przepłucz ranę. Jeśli twój pies ma małą ranę po ugryzieniu, która nie krwawi mocno, przepłucz ją letnią, słoną wodą, aby usunąć jak najwięcej bakterii. Płucz tak długo, jak pies będzie to tolerował. Zrób słoną wodę, dodając 1 łyżeczkę soli do pół litra schłodzonej (wcześniej przegotowanej) wody.
Krok czwarty: Umów się na wizytę u weterynarza. Rany po ugryzieniu powinny być zawsze badane przez weterynarza, ponieważ często są poważniejsze niż na to wyglądają i mogą się zakazić.
Pierwsza pomoc dla psa i kota w razie krwawienia (krwotoku)
Jeśli twoje zwierzę straci dużo krwi, może doznać szoku, zapaści, a nawet umrzeć. Jeśli twój zwierzak mocno krwawi, sprawdź, skąd pochodzi krew i zadzwoń do weterynarza. Natychmiast zadzwoń do weterynarza, jeśli nie możesz kontrolować krwawienia zwierzęcia lub uważasz, że może krwawić wewnętrznie.
Co zrobić, gdy zwierzę krwawi
- Sprawdź, skąd pochodzi krew. Obejrzyj swojego zwierzaka pod kątem ran, krwawień i siniaków. Rób wszystko powoli i ostrożnie, nawet najbardziej przyjazne zwierzę może podrapać lub ugryźć, jeśli jest bolesne. Jeśli to konieczne, użyj kagańca lub ręcznika, aby się chronić, przestań, jeśli uważasz, że możesz zostać zraniony. Jeśli twój zwierzak upadł, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.
- Zastosuj ucisk. Po ustaleniu, skąd pochodzi krew, uciskaj krwawienie, trzymając nad nim czystą szmatkę lub bandaż. Nie zdejmuj bandaża, aby sprawdzić, czy krwawienie ustało – prawdopodobnie spowoduje to przerwanie skrzepów i ponowne rozpoczęcie krwawienia.
- Skontaktuj się z weterynarzem. Poinformuje cię, co dalej robić i umówią cię na pilną wizytę, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeśli musisz przenieść swojego zwierzaka, rób to ostrożnie i unikaj dotykania jego obrażeń.
Co zrobić w razie krwotku wewnętrznego
- Zbadaj objawy krwawienia wewnętrznego
- Słabość/zapaść
- Zimne łapy/ogon/uszy
- Siniaki
- Blade dziąsła
- Trudności w oddychaniu
- Spuchnięty brzuch.
2. Zadzwoń do weterynarza – krwawienie wewnętrzne często zagraża życiu.
Trudności z oddychaniem – pierwsza pomoc
Trudności z oddychaniem to stan zagrożenia życia. Zachowaj spokój, stres może je pogorszyć. Zabierz swojego zwierzaka do najbliższego weterynarza, jeśli ma problemy z oddychaniem, zadzwoń do niego po drodze, aby powiadomić o zbliżaniu się. Zwierzęta, które mają problemy z oddychaniem, często mają głośny oddech, leżą wyprostowane i biorą szybkie, krótkie wdechy. Jeśli twój zwierzak ma problemy z oddychaniem, udaj się prosto do weterynarza, ale zadzwoń do niego przed przyjazdem, aby sprawdzić, czy jest otwarty. Jeśli jest zamknięte, zostaniesz przekierowany do innej lokalnej praktyki.
Zachowaj spokój. Utrzymuj swojego zwierzaka spokojnego – stres pogorszy mu oddychanie.
Zbadaj swojego zwierzaka. Jeśli twój zwierzak ma trudności z oddychaniem, prawdopodobnie wystąpią u niego niektóre z następujących objawów:
- Głośny oddech
- Szybki oddech
- Białe, niebieskie lub szare dziąsła
- Wyciąganie się, aby łatwiej było oddychać
- Koty otworzą usta, aby oddychać, jeśli naprawdę walczą.
- Sprawdź, czy się nie zakrztusił – czy w pysku lub gardle utknęło coś, co możesz usunąć?
- Przestał oddychać? Jeśli zwierzę przestało oddychać, wykonaj resuscytację krążeniowo-oddechową.
Zadzwoń do weterynarza. To, czy musisz zadzwonić do weterynarza, czy udać się bezpośrednio do gabinetu weterynaryjnego, będzie zależeć od tego, jak poważny jest problem z oddychaniem twojego zwierzaka.
Natychmiast zabierz zwierzaka do weterynarza, jeśli:
- nie jest w stanie oddychać
- upadł
- ma białe, szare lub niebieskie dziąsła
- stan szybko się pogarsza
Jeśli to możliwe, zadzwoń po drodze, aby sprawdzić, czy są gotowi na przyjazd twojego zwierzaka.
Jeśli twój zwierzak ma mniej poważne objawy, które ustępują po uspokojeniu się, może nie wymagać leczenia, ale nadal najlepiej jest go zbadać, zwłaszcza jeśli jego oddech jest szybszy lub głośniejszy niż zwykle.
Jeśli twoje zwierzę cierpi na schorzenie, które wpływa na jego oddychanie, takie jak choroba serca, astma, ważne jest, aby skontaktować się z weterynarzem, jeśli jego oddech się zmieni.
Co robic w razie złamania – pierwsza pomoc w razie złamania
Złamane kości są niezwykle bolesne i wymagają natychmiastowej pomocy weterynaryjnej. Jeśli twój zwierzak złamał kość, zachowaj ostrożność podczas przenoszenia. Prawdopodobnie będzie odczuwać duży ból i może cię ugryźć, jeśli jest przestraszony i zraniony. Zadzwoń do weterynarza natychmiast po poradę, jeśli podejrzewasz, że twój zwierzak ma złamaną kość.
Co zrobić, jeśli twój zwierzak ma złamaną kość
- Obejrzyj swojego zwierzaka pod kątem innych obrażeń. Czy został potrącony przez samochód? Jeśli tak, mogą mieć obrażenia wewnętrzne. Czy ma blade dziąsła? Blade dziąsła mogą oznaczać, że utracił krew lub jest w szoku Czy ma jakieś rany? Jeśli tak, przykryj je czystym bandażem lub szmatką. Rany wokół złamanej kości mogą prowadzić do rozwoju bardzo poważnych infekcji. Czy krwawi? Kontroluj krwawienie, stosując lekki nacisk.
- Przenieś go w bezpieczne miejsce. Unikaj dotykania lub przesuwania ich bolesnego obszaru. Nie pozwól mu chodzić, jeśli złamał nogę. Noś go na płaskiej powierzchni, takiej jak deska, jeśli podejrzewasz, że ma uraz kręgosłupa.
- Zadzwoń do weterynarza. Jeśli twój zwierzak nie jest w stanie stać lub chodzić, zadzwoń do weterynarza i umów się na pilną wizytę. Jeśli twój zwierzak jest w stanie chodzić, zadzwoń do weterynarza, aby uzyskać dalszą poradę. Nie dawaj zwierzęciu nic do jedzenia ani picia, dopóki nie porozmawiasz z weterynarzem.
Siniaki – postępowanie
Większość siniaków można leczyć w domu i zagoją w ciągu około dwóch tygodni. Jednak liczne siniaki lub niewyjaśnione siniaki mogą być oznaką znacznie poważniejszego problemu, takiego jak krwawienie/zaburzenie krzepnięcia. Wszystkie siniaki (nieważne jak małe) powinny być monitorowane. Zawsze sprawdzaj, czy zwierzę nie ma bardzo dużych siniaków, bolesnych siniaków lub wielu niewyjaśnionych siniaków.
Co zrobić, jeśli twój zwierzak ma siniaka
- Obejrzyj swojego zwierzaka. Jeśli zauważysz siniaka u swojego zwierzaka, sprawdź, czy nie ma innych siniaków, ran i innych oznak choroby. Wiele niewyjaśnionych siniaków może być oznaką problemu z krzepnięciem/krwawieniem (które są rzadkie, ale mogą być poważne). Siniaki po operacji są powszechne, ale powinny być ściśle monitorowane.
- Zimny kompres. Schłodzenie nowo rozwijającego się siniaka może pomóc zmniejszyć obrzęk i powstrzymać dalsze siniaki, ale jest to pomocne tylko w przypadku nowych siniaków, a nie starych. Możesz zrobić zimny kompres, owijając worek lodu (lub trochę mrożonego groszku) w ręcznik. Delikatnie połóż zimny okład na siniak na dziesięć minut i przestań, jeśli zwierzę poczuje się niekomfortowo lub będzie zestresowane. Jeśli twój zwierzak przeszedł operację, możesz bardzo delikatnie przyłożyć zimny kompres na obszar rany i dokładnie oczyścić okolice rany, ale staraj się nie dotykać samej rany, ponieważ może to uniemożliwić jej gojenie.
- Monitoruj siniaki. Wszystkie siniaki powinny być dokładnie monitorowane. Większość znika po około dwóch tygodniach. Skontaktuj się z weterynarzem w celu uzyskania porady, jeśli twój zwierzak ma:
- bardzo duży lub niewyjaśniony siniak
- wiele siniaków
- siniak, który szybko się powiększa (zwłaszcza po operacji), może to być całkowicie normalne, ale należy go monitorować
- bardzo bolesny siniak
Pierwsza pomoc w razie oparzeń
Oparzenia są niezwykle bolesne, łatwo się zakażają i pozostawiają blizny. Jeśli zwierzę się poparzyło, udziel pierwszej pomocy i wezwij weterynarza. Zawsze skontaktuj się ze swoim weterynarzem, bez względu na rozmiar oparzenia twojego zwierzaka.
Co zrobić, jeśli twój zwierzak się poparzy
- Zabierz swojego zwierzaka od tego, co je pali, jeśli to chemia, zmyj go wodą.
- Sprawdź, czy nie ma innych obrażeń lub objawów (takich jak trudności w oddychaniu).
- Nie nakładaj kremów ani maści na oparzenia.
- Schłodzić poparzoną skórę zimną wodą przez co najmniej 10-20 minut. Nigdy nie używaj lodu ani wody z lodem. Użyj bieżącej wody lub umieść oparzoną skórę w wodzie. Uważaj, aby nie przemarzł, ogrzej go kocem (ale nie pozwól mu dotykać oparzonych miejsc).
- Umieść folię spożywczą (bardzo luźno i delikatnie) na oparzeniu, jeśli uważasz, że twoje zwierzę może zabrudzić ranę w drodze do weterynarza.
- Zadzwoń do weterynarza i umów się na pilną wizytę.
- Twój weterynarz oceni ciężkość oparzeń i użyje specjalistycznych opatrunków do ich leczenia. Może również potrzebować innych metod leczenia, takich jak antybiotyki, kroplówki i środki przeciwbólowe.
- Zawsze dzwoń do weterynarza, jeśli twój zwierzak się poparzył, bez względu na rozmiar oparzenia.
Kot nie może oddać moczu – jak powinna wyglądać pierwsza pomoc
Jeśli twój kot nie może siusiać, może cierpieć na zablokowany pęcherz, co jest stanem zagrażającym życiu. Skontaktuj się z weterynarzem jak najszybciej, jeśli twój kot ma problemy z siusianiem.
Co zrobić, jeśli twój kot nie może oddać moczu
- Sprawdź kuwetę swojego kota, aby ocenić, czy w ogóle trochę siusiał.
- Rozglądaj się po domu, zwłaszcza na zimnych/twardych podłogach, wannie, umywalce za meblami i na łóżkach (wiele kotów zmienia miejsce, w którym siusia, jeśli odczuwają ból).
Jeśli twój kot nie jest w stanie oddawać moczu, może cierpieć z powodu zatkanego pęcherza, co jest stanem zagrożenia życia. Jeśli twój kot oddaje niewielkie ilości moczu, może cierpieć na infekcję lub stan zwany kocim idiopatycznym zapaleniem pęcherza moczowego (oba mogą prowadzić do zablokowania pęcherza).
- Zadzwoń do weterynarza jak najszybciej, jeśli twój kot ma problemy z siusianiem, nigdy nie próbuj go leczyć w domu.
Pierwsza pomoc dla psa i kota w razie zadławienia
Zadławienie to poważny, zagrażający życiu problem, który wymaga natychmiastowego działania. Duszące się zwierzę będzie miało trudności z oddychaniem, będzie wydawać odgłosy krztuszenia się, może próbować wkładać łapy do pyska i możesz zobaczyć, jak jego pysk, dziąsła i język stają się niebieskie. Typowe ryzyko zadławienia to: piłki, gryzaki z surowej skóry i małe zabawki. Bądź ostrożny: duszący się zwierzak może spanikować i ugryźć.
Co zrobić, jeśli twój zwierzak się zakrztusi
Krok pierwszy: czy Twój zwierzak się dusi? Dusi się czy kaszle? Czy potrafi oddychać? Jeśli twój zwierzak kaszle, nadal będzie mógł oddychać, jeśli się zakrztusi, twój zwierzak będzie miał trudności z oddychaniem. Czy wiesz, czym mógł się zakrztusić? Czy po prostu bawił się zabawką, czy miał coś do gryzienia? Czy jest coś oczywistego, co możesz usunąć z jego pyska?
Krok drugi: spróbuj usunąć to, czym się dławi Zachowaj spokój swojego zwierzaka. Jeśli widzisz coś w pysku użyj szczypiec lub pęsety, aby to chwycić i usunąć. Nie wkładaj palców do pyska zwierzęcia, jeśli jest przytomne, może to wywołać u niego większą panikę i może doprowadzić do ugryzienia
Jeśli twój zwierzak jest nieprzytomny:
- Otwórz pysk, delikatnie przesuń palcami po tylnej części gardła i usuń wszystko, co tam utkwiło.
- Jeśli nie możesz usunąć obiektu:
- Połóż zwierzaka na boku.
- Połóż obie ręce na bokach klatki piersiowej twojego zwierzaka.
- Pchnij szybko i mocno lub uderz w klatkę piersiową płaską dłonią trzy do czterech razy.
- Chodzi o to, aby wypchnąć powietrze i przedmiot z płuc. Powtarzaj to, aż obiekt wyjdzie.
Krok trzeci: Zadzwoń do weterynarza, jeśli nadal nie możesz usunąć przedmiotu. Jeśli nie możesz usunąć przedmiotu, natychmiast zadzwoń do weterynarza i umów się na pilną wizytę.
Jak zapobiegać zadławieniu
Wybierz piłki i zabawki, które są odpowiedniego rozmiaru dla twojego zwierzaka, najlepiej z otworami. Jeśli nie masz pewności, poproś o poradę lokalną przychodnię weterynaryjną. Zawsze nadzoruj swojego zwierzaka, gdy bawi się zabawkami lub je gryzaki. Nie rzucaj zabawek i jedzenia, które mają zostać złapane w powietrzu, zawsze staraj się je podnieść z ziemi tuż po zabawie.
Zapaść u zwierząt – jak postępować
Zapaść może być spowodowana wieloma różnymi problemami, w tym: chorobami serca, niskim poziomem cukru we krwi, bólem, trudnościami w oddychaniu, chorobą Addisona, utratą krwi i drgawkami. Jeśli twój zwierzak upadł, upewnij się, że jest bezpieczny, zbadaj go i zadzwoń do weterynarza.
Co zrobić, jeśli twój zwierzak ma zapaść
Krok pierwszy: Upewnij się, że jest bezpieczny. Upewnij się, że twój zwierzak jest w chłodnym, bezpiecznym i cichym miejscu. W razie potrzeby użyj koca, deski lub ręcznika, aby go przenieść. Utrzymuj swojego zwierzaka w spokoju, uspokajając go miękkim głosem.
Krok drugi: Obejrzyj swoje zwierzę i natychmiast zadzwoń do gabinetu weterynaryjnego, jeśli:
- Jest zwinięty i nie odpowiada
- Brak oddechu – rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową
- Walczy o oddech
- Jest bardzo blady (białe/niebieskie dziąsła)
- Jest bardzo bolesny lub niezdolny do poruszania się
- Puchnie mu brzuch
Jeśli Twój zwierzak wydaje się wracać do stabilnego stanu, uspokój go, gdy dojdzie do siebie.
Krok trzeci: Zadzwoń do weterynarza. Umów się na pilną wizytę, jeśli stan twojego zwierzaka nie poprawi się szybko lub jeśli ma którykolwiek z powyższych objawów. Nawet jeśli twoje zwierzę szybko wyzdrowieje, zadzwoń do weterynarza po poradę. Twój weterynarz może chcieć go zbadać, aby zrozumieć, dlaczego tak się stało.
Prowadzenie RKO (resuscytacji krążeniowo-oddechowej) u psa i kota – jak wykonać masaż serca i sztuczne oddychanie
Niestety, resuscytacja zwykle nie jest odpowiednia ani skuteczna dla zwierząt. Zwierzęta, które cierpią na chorobę podstawową, prawdopodobnie nie wyzdrowieją, nawet jeśli zostaną poddane resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Jednak resuscytacja krążeniowo-oddechowa może uratować życie w niektórych sytuacjach – na przykład, jeśli serce zdrowego zwierzęcia zatrzymało się z powodu określonej przyczyny, takiej jak porażenie prądem, tonięcie lub zadławienie.
Sprawdzenie, czy twój zwierzak potrzebuje resuscytacji krążeniowo-oddechowej:
- Staraj się zachować spokój.
- Szybko oceń drogi oddechowe zwierzęcia.
- Drogi oddechowe:
- Pociągnij język do przodu.
- Sprawdź, czy nie ma nic w gardle.
- Jeśli coś blokuje drogi oddechowe, usuń to
Oddech: Patrz i słuchaj. Czy oddycha? Czy widzisz, jak klatka piersiowa unosi się i opada, czujesz powietrze wydobywające się z nozdrzy? Jeśli nie oddycha, natychmiast sprawdź bicie serca.
Krążenie: Połóż rękę lub ucho na klatce piersiowej, gdzie łokieć styka się z klatką piersiową. Czy czujesz/słyszysz bicie serca? Jeśli masz pewność, że nie ma bicia serca, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
Wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej
- Połóż zwierzaka na prawym boku na twardej, płaskiej powierzchni. Psy z klatką piersiową w kształcie beczki muszą leżeć na plecach, a uciśnięcia RKO są wykonywane w połowie klatki piersiowej.
- Uciskaj klatkę piersiową z szybkością 2 na sekundę w najszerszej części klatki piersiowej.
- W przypadku dużych psów obie ręce są splecione.
- W przypadku małych psów użyj jednej ręki.
- W przypadku kotów jedną ręką ściskaj klatkę piersiową z obu stron, gdy leżą na boku.
- Każdy ucisk powinien obniżać klatkę piersiową o pół do dwóch trzecich, a klatka piersiowa powinna powrócić do normalnej pozycji po każdym ucisku
- Trzymaj ręce prosto, a jeśli masz kogoś przy sobie, wymieniaj się regularnie, ponieważ sam proces jest bardzo męczący.
- Po 30 uciśnięciach wyprostuj szyję, zamknij pysk i wdmuchaj powietrze w nozdrza. Wykonaj 2 oddechy po 1 sekundę, pozwalając na opadnięcie klatki piersiowej przez 1 sekundę.
- Możliwe jest utworzenie pieczęci z ustami wokół nosa małego psa, ale w przypadku większych psów należy zamknąć boki nozdrzy dłonią.
- Sprawdź bicie serca
- Jeśli pies nadal nie oddycha i nie ma bicia serca, powtórz proces – wykonując 30 uciśnięć i 2 oddechy – do przybycia pomocy weterynaryjnej lub powrotu bicia serca i oddychania.
- Nawet jeśli bicie serca i oddech twojego zwierzaka powróci, powinieneś zabrać swojego zwierzaka do weterynarza.
Rany, skaleczenia i otarcia – pierwsza pomoc w tych sytuacjach
Jeśli znajdziesz ranę na swoim zwierzaku, sprawdź, czy nie ma innych obrażeń, utrzymuj ranę w czystości i jeśli to konieczne, zleć ocenę weterynarzowi. Drobne rany często można leczyć w domu. Głębokie/duże rany powinny być zawsze sprawdzone przez weterynarza. Wszystkie rany, bez względu na to, jak duże czy małe, powinny być monitorowane pod kątem oznak infekcji podczas gojenia.
Co zrobić, jeśli twój zwierzak ma ranę
Krok pierwszy: Zbadaj swojego zwierzaka. Czy twój zwierzak sam w sobie wydaje się w porządku? Czy ma jakieś inne obrażenia? Czy odczuwa ból lub szok? Jeśli martwisz się o swojego zwierzaka, zakryj jego rany, ogrzej go i natychmiast wezwij weterynarza.
Krok drugi: oceń rany. Małe i niekrwawiące – przejdź do kroku trzeciego. Silne krwawienie – uciskaj ranę suchym, czystym opatrunkiem i natychmiast skontaktuj się z weterynarzem. Brakujące obszary skóry – przykryj ranę czystym, suchym opatrunkiem i natychmiast skontaktuj się z weterynarzem. Jeśli zwierzę czuje się nieswojo, gdy próbujesz zakryć ranę lub jeśli nie masz dostępnego opatrunku, pozostaw obszar odsłonięty. Jeśli w ranie znajduje się coś (na przykład kawałek szkła), nie próbuj go usuwać i unikaj wywierania na nią nacisku. Zabierz swojego zwierzaka do weterynarza.
Krok trzeci: przepłucz ranę. Jeśli twoje zwierzę ma małą ranę lub otarcia, które nie krwawią mocno, delikatnie spryskuj je wodą tak długo, jak będzie to tolerować, aby usunąć jak najwięcej brudu i bakterii. Użyj słonej wody lub czystej letniej wody z kranu. Możesz zrobić słoną wodę, dodając jedną łyżeczkę soli do pół litra schłodzonej (wcześniej przegotowanej) wody.
Krok czwarty: Umów się na wizytę u weterynarza. Jeśli rana twojego psa jest duża, bardzo bolesna, mocno krwawi lub coś w niej utknęło, skontaktuj się z weterynarzem jak najszybciej. Jeśli rana twojego psa jest niewielka, możesz leczyć ją w domu.
Opieka domowa nad drobną raną
Poniższe porady dotyczą drobnych skaleczeń i otarć, w przypadku poważnych problemów zasięgnij porady weterynaryjnej.
- Czyszczenie. Oczyść ranę psa dwa do trzech razy dziennie słoną wodą. Nie używaj niczego innego do czyszczenia rany, chyba że porozmawiałeś z weterynarzem – nawet antyseptyki weterynaryjne mogą spowolnić gojenie.
- Ochrona. Jeśli twoje zwierzę gryzie, liże lub drapie ranę, może spowodować poważne uszkodzenia i wywołać infekcję. Zapobiegaj dalszemu uszkodzeniu rany przez swojego zwierzaka, używając kołnierza, kombinezonu lub skarpety ochronnej.
- Monitoruj infekcję. Objawy infekcji obejmują ciepło, swędzenie, obrzęk, wydzielinę i zaczerwienienie.
- Zabierz swojego zwierzaka do weterynarza, jeśli obawiasz się, że jego rana jest zainfekowana lub jeśli nie zagoiła się w ciągu kilku dni. Może potrzebować antybiotyków lub dalszego leczenia.
Co robić, gdy pies nie może oddać moczu
Niemożność oddania moczu jest stanem zagrażającym życiu. Twój pies nie jest w stanie oddać moczu, może to wskazywać na zablokowany pęcherz. Zadzwoń do weterynarza po poradę jak najszybciej, jeśli twój pies ma problemy z siusianiem.
Co zrobić, jeśli Twój pies nie może oddać moczu
Krok pierwszy: Oceń objawy u psa. Jeśli twój pies nie jest w stanie oddać moczu, możesz zauważyć, że męczy się i piszczy. Może również wymiotować, mieć bolesny brzuch i często lizać genitalia. Gdy ich pęcherz się wypełni, zauważysz, że twój pies źle się czuje. Jeśli twój pies oddaje mocz, ale tylko niewielkie ilości, możesz zauważyć, że częściej niż zwykle chodzi do toalety, dużo liże swoje genitalia i oddaje mocz poplamiony krwią.
Krok drugi: Oceń mocz swojego psa. Obserwuj swojego psa, aby sprawdzić, czy oddaje mocz, kiedy wychodzi na siusiu. Jeśli odda jakiś mocz, spróbuj zebrać trochę, aby sprawdzić, czy wygląda nietypowo, czy zawiera krew lub coś ziarnistego. Sprawdź również, czy w domu nie ma moczu – twój pies może zmienić miejsce, w którym siusia, jeśli odczuwa ból.
Krok trzeci: Zadzwoń do weterynarza. Niezdolność do siusiania może być stanem zagrażającym życiu. Zadzwoń do weterynarza jak najszybciej, jeśli twój pies nie jest w stanie oddać moczu, nie czekaj, aż się poprawi. Zadzwoń do weterynarza po poradę, jeśli twój pies ma inne problemy z moczem, takie jak częstsze oddawanie moczu, oddawanie tylko niewielkich ilości moczu. Objawy te mogą wskazywać na problem, taki jak infekcja dróg moczowych, problem z prostatą lub kamienie w pęcherzu – wszystkie z nich mogą prowadzić do znacznie poważniejszych problemów, jeśli nie są leczone.
Porażenie prądem – pierwsza pomoc
Porażenie prądem może spowodować oparzenia, uszkodzenie narządów i śmierć. Porażenia prądem najczęściej zdarzają się, gdy zwierzęta przeżuwają kable elektryczne. Wszystkie zwierzęta, które doznały porażenia prądem, powinny zostać zbadane przez weterynarza, ponieważ mogą wystąpić urazy wewnętrzne, które na początku nie są oczywiste.
Co zrobić, jeśli twój pupil zostanie porażony prądem
- Wyłącz prąd
- Jeśli twój zwierzak nadal jest rażony prądem, nie zbliżaj się do niego, dopóki nie wyłączysz źródła zasilania – prąd jest dla ciebie równie niebezpieczny jak dla twojego zwierzaka.
- Jeśli nie możesz dosięgnąć wyłącznika zasilania, wyłącz główną skrzynkę bezpieczników.
- Jeśli nie możesz wyłączyć zasilania, spróbuj użyć nieprzewodzącego drążka (takiego jak drewniana miotła), aby oddzielić zwierzaka od przewodu pod napięciem. Nigdy nie używaj metalowych przedmiotów do poruszania swojego zwierzaka.
- Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli obszar wokół twojego zwierzaka jest mokry – woda przewodzi prąd.
- Zbadaj swojego zwierzaka
- Po wyłączeniu zasilania sprawdź bicie serca i oddech swojego zwierzaka.
- Jeśli przestał oddychać, rozpocznij resuscytację krążeniowo – oddechową i natychmiast zadzwoń do weterynarza.
- Jeśli oddycha, oceń, czy zwierzę nie ma innych obrażeń i oparzeń (zwłaszcza w jamie ustnej).
- Owiń swojego zwierzaka, aby było mu ciepło.
- Zadzwoń do weterynarza
- Zadzwoń do weterynarza po poradę.
Wszystkie zwierzęta, które doznały porażenia prądem, powinny zostać zbadane przez weterynarza, ponieważ mogą wystąpić urazy wewnętrzne, które nie są oczywiste na początku.
Pierwsza pomoc w razie udaru cieplnego
Udar cieplny to stan zagrożenia życia. Typowe objawy to dyszenie, problemy z oddychaniem i zapaść/omdlenie. Ważne jest, aby jak najszybciej uzyskać pomoc weterynarza, jeśli uważasz, że twoje zwierzę może mieć udar cieplny.
Co zrobić, jeśli uważasz, że twój zwierzak ma udar cieplny
Krok pierwszy: Zbadaj swojego zwierzaka pod kątem typowych oznak udaru cieplnego, takich jak nadmierne dyszenie, problemy z oddychaniem i zapaść. Unikaj stresu swojego zwierzaka, zachowując spokój i używając cichego głosu, aby go uspokoić. Jeśli podejrzewasz, że twój zwierzak ma udar cieplny, zadzwoń do weterynarza i natychmiast zacznij go schładzać.
Krok drugi: Schładzaj zwierzaka. Nigdy nie używaj lodu lub bardzo zimnej wody do chłodzenia psa – może to spowodować wstrząs. Przenieś swojego zwierzaka w chłodne miejsce, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Jeśli jest duży, może być konieczne użycie ręcznika lub koca, aby go przenieść. Użyj wentylatora lub klimatyzacji, aby schłodzić powietrze wokół niego. Daj mu do picia chłodną (nie bardzo zimną) wodę. Połóż go na mokrym ręczniku, aby zacząć go schładzać. Powoli mocz łapy, uszy i sierść. Gdy twoje zwierzę zacznie się ochładzać, możesz polać jego ciało zimną wodą.
Krok trzeci: Zadzwoń do weterynarza po poradę, gdy tylko przeniesiesz swojego zwierzaka w chłodne miejsce i zaczniesz go schładzać. Jeśli twój zwierzak ma problemy z oddychaniem, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem. Przewieź swojego zwierzaka (najlepiej w klimatyzowanym pojeździe) i kontynuuj jego chłodzenie podczas podróży.
Hipotermia u zwierząt domowych: co to jest i jak jej zapobiegać
Twój zwierzak może rozwinąć hipotermię, jeśli jest mu naprawdę zimno i nie może się rozgrzać. Jeśli nie zostanie szybko wyleczony, może to spowodować śmierć zwierzęcia.
Twój zwierzak jest zagrożony hipotermią, jeśli zbyt długo przebywa na mrozie bez żadnej ochrony ani schronienia przed pogodą (zwłaszcza stare, bardzo młode, bardzo małe lub wątłe zwierzęta) lub nagle robi się bardzo, bardzo zimne, np. wpadając do lodowatej wody.
Można by pomyśleć, że zwierzęta są całkowicie chronione przed zimnem przez sierść, ale to nieprawda. Zwierzęta bez podszerstka szybciej odczuwają chłód niż zwierzęta o grubszej sierści, ale każde zwierzę może poważnie zachorować, jeśli temperatura jego ciała spadnie zbyt nisko. Drżenie to sposób, w jaki ciało próbuje się ogrzać, ale jeśli to nie zadziała, temperatura ciała będzie nadal spadać.
Oznaki i objawy hipotermii
Twój zwierzak może rozwinąć hipotermię, jeśli był przez długi czas na zimnie i nie może się rozgrzać. Zwróć uwagę na takie rzeczy jak:
- Dreszcze (jest to wczesna oznaka hipotermii, ale pamiętaj, że zwierzę przestanie się trząść, jeśli temperatura jego ciała spadnie bardzo nisko)
- Bladość (podnieś wargi, aby zobaczyć kolor dziąseł)
- Niski poziom energii
- Zła koordynacja (potykanie się lub wpadanie na rzeczy)
- Śpiączka (zasypia i nie można go obudzić).
- Hipotermia jest stanem nagłym i należy natychmiast zadzwonić do weterynarza.
Co zrobić, jeśli uważasz, że twój zwierzak ma hipotermię
Szybkie działanie i właściwe postępowanie może uratować życie Twojego zwierzaka. Ważne jest, aby natychmiast zadzwonić do weterynarza i postępować zgodnie z jego radą. Jeśli uważasz, że twój zwierzak cierpi z powodu przeziębienia i może mieć hipotermię, oto prosta pierwsza pomoc, którą możesz udzielić podczas rozmowy z weterynarzem:
- Wyciągnij swojego zwierzaka z zimna. Zbyt szybkie rozgrzanie może być szokiem dla jego ciała, więc zabierz go w miejsce osłonięte i ciepłe, ale niezbyt gorące.
- Jeśli twój zwierzak jest mokry, delikatnie osusz go ręcznikiem.
- Powoli go rozgrzej. Możesz to zrobić, umieszczając pod nim i nad nim grube koce.
- Uważaj, aby nie przesadzić i nie rozgrzewać zwierzaka, ponieważ może to być również dla niego niebezpieczne.
- Jeśli twój zwierzak nie śpi, spróbuj nakłonić go do wypicia letniej (nie gorącej) wody.
- Zabierz zwierzaka do weterynarza. Ważne jest, aby twój zwierzak został odpowiednio zbadany, nawet jeśli uważasz, że wszystko jest w porządku.
Jak chronić swojego zwierzaka przed zimnem
W przypadku spadku temperatury:
- Upewnij się, że twój zwierzak ma zawsze ciepłe i suche miejsce, jeśli jest zimno.
- Zawsze uważnie obserwuj zwierzęta, które spędzają czas na zewnątrz w bardzo zimne dni.
- Trzymaj koty w środku (prawdopodobnie nie będą chciały wychodzić na zimno).
- Staraj się, aby psy były suche na spacerach, aby nie czuły zimna. Niektóre psy o krótszej sierści – takie jak charty – mogą być szczęśliwsze nosząc psią kurtkę, która zapewnia dodatkowe ciepło.
- Przenieś małe zwierzęta do domu, do garażu lub szopy i upewnij się, że mają dużo ściółki. Przykryj klatki starymi kocami (ale upewnij się, że świeże powietrze nadal może dostać się do klatki, aby zapewnić jej dobrą wentylację).
- Pamiętaj: nigdy nie zostawiaj zwierzaka w zimnym samochodzie Wszyscy wiemy o niebezpieczeństwach pozostawienia zwierzaka w rozgrzanym samochodzie, ale czy wiesz, że zimne samochody mogą być równie śmiercionośne? Pomyśl, jak zimny może być twój samochód, kiedy po raz pierwszy wsiadasz do niego – może być tak samo zimno, jak na zewnątrz. Nawet jeśli podczas jazdy masz włączone ogrzewanie, temperatura może bardzo szybko spaść, narażając zwierzaka na poważne niebezpieczeństwo. Wszyscy właściciele zwierząt zgodzą się, że szybka wycieczka do sklepu lub do przyjaciela nie jest warta utraty swojego zwierzaka. Zamiast tego zostaw go w domu, gdzie może się ogrzać i być bezpieczny.
Reakcje alergiczne i ukąszenia owadów
Reakcje alergiczne i ukąszenia owadów są powszechne u zwierząt domowych, zwłaszcza u psów. Większość nie powoduje większych problemów, ale niektóre mogą być poważne, a nawet zagrażać życiu. Jeśli twój zwierzak ma reakcję alergiczną, może rozwinąć się obrzęk (zwykle na pysku), zaczerwienienie lub wysypka, a w cięższych przypadkach trudności w oddychaniu. Uzyskaj pomoc weterynarza jak najszybciej, jeśli twój zwierzak wykazuje objawy reakcji alergicznej.
Co zrobić, jeśli twój zwierzak ma reakcję alergiczną lub został ukąszony przez owada
Krok pierwszy: Zbadaj swojego zwierzaka. Oceń oznaki ciężkiej reakcji alergicznej: Obrzęk (pyska, oczu, uszu), trudności w oddychaniu (jeśli twój zwierzak przestał oddychać, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową), wymioty lub biegunka, zapaść/omdlenie.
Inne objawy łagodniejszej reakcji alergicznej obejmują:
- Wysypka skórna
- Łagodny obrzęk w innych miejscach na ciele
- Ślinienie się
- Utykanie, jeśli dotyczy to nóg
Krok drugi: W przypadku ciężkich reakcji. Jedź prosto do weterynarza, jeśli zwierzę ma trudności z oddychaniem lub jeśli jego pysk/szyja/gardło szybko puchnie. Jeśli to możliwe, zadzwoń do swoich weterynarzy po drodze, aby poinformować ich, że przyjeżdżasz.
Krok trzeci : Łagodna reakcja. Jeśli twój zwierzak cierpi na łagodną reakcję alergiczną (brak problemów z oddychaniem lub gwałtownego obrzęku), zadzwoń po poradę do weterynarza. Może potrzebować leków, takich jak leki przeciwhistaminowe i inne środki przeciwzapalne, aby zapewnić mu komfort i powstrzymać pogorszenie reakcji.
Trucizny i toksyny – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach
Wiele różnych przedmiotów w domu i ogrodzie może być niebezpiecznych dla zwierząt. Czasami może minąć kilka godzin lub dni, zanim zwierzę zacznie wykazywać oznaki zatrucia. Zadzwoń do weterynarza jak najszybciej, jeśli uważasz, że twój zwierzak mógł zjeść coś trującego. Szybkie działanie może mieć duże znaczenie dla twojego zwierzaka – może nawet uratować mu życie.
Co zrobić, gdy twój zwierzak wejdzie w kontakt z czymś trującym
- Usuń przedmiot/substancję
- Usuń trującą/toksyczną substancję.
- Jeśli nadal ma coś w pysku, skuś go, aby to wypluł, używając smakołyka lub zabawki.
- Jeśli mają coś na swojej sierści, usuń to.
- Nigdy nie czekaj, aby zobaczyć, czy u twojego zwierzaka pojawią się objawy – objawy mogą pojawić się od razu lub zająć kilka godzin, dni.
- Zadzwoń od razu do weterynarza, który powie ci, co masz robić i umówi się na pilną wizytę, jeśli zajdzie taka potrzeba.
- Nie próbuj zmuszać swojego zwierzaka do wymiotowania, chyba że tak zaleci weterynarz – czasami może to spowodować więcej szkód niż pożytku.
- Jeśli masz jakieś opakowanie/resztki przedmiotu, zabierz je lub sfotografuj – może to pomóc weterynarzowi.
Wypadki drogowe – jak reagować i udzielić zwierzętom pierwszej pomocy
Każde zwierzę uczestniczące w wypadku drogowym powinno zostać natychmiast zbadane przez weterynarza. Nawet jeśli nie ma widocznych śladów obrażeń, mogą wystąpić poważne obrażenia wewnętrzne, których nie widać z zewnątrz.
Pierwsza pomoc w razie wypadków drogowych
- Zachowaj spokój, aby uspokoić swojego zwierzaka i pomóc sobie w podejmowaniu decyzji.
- Upewnij się, że oboje jesteście bezpieczni, czy któreś z was może zostać zranione?
- Ostrożnie przenieś zwierzaka w bezpieczne miejsce (jeśli to konieczne).
- Oceń, czy nie występują problemy zagrażające życiu, takie jak obfite krwawienie lub trudności w oddychaniu.
- Sprawdź, czy nie ma obrażeń — takich jak rany lub złamane kości.
- Trzymaj zwierzaka w cieple, używaj kocyków lub płaszczy.
- Uzyskaj pomoc weterynarza, zabierz zwierzaka prosto do najbliższego weterynarza i zadzwoń, aby powiadomić go o przyjeździe.
- Podczas podróży samochodem koty i małe zwierzęta powinny podróżować w boksie dla własnego bezpieczeństwa, a psy powinny być bezpiecznie trzymane przez pasażera.
- Pamiętaj, że przestraszony, bolesny zwierzak może ugryźć ze strachu, bądź ostrożny i w razie potrzeby użyj kagańca lub ręcznika (ale nigdy w przypadku zwierzaka, który ma problemy z oddychaniem lub ma obrażenia pyska).
Jeśli nie masz pewności, czy twój zwierzak został potrącony przez samochód, czy nie, zbadaj go pod kątem:
- Podrapane pazury
- Rany
- Kulawizna/sztywność
- Problemy z oddychaniem
- Ból (warczenie, pisk, brak łaknienia, ochrona części ciała)
- Niska energia (letarg)
- Blade dziąsła
- Zimne łapy i uszy.
- Częste urazy po wypadkach drogowych
- Urazy głowy – które mogą powodować problemy, takie jak drgawki i uszkodzenie mózgu.
- Urazy wewnętrzne i krwawienie – krwawienie wewnętrzne i uszkodzenie narządów nie zawsze są oczywiste. Pęknięcie pęcherza jest powszechne u kotów, które uczestniczyły w wypadku drogowym.
- Pęknięta przepona – przepona to cienki mięsień, który oddziela klatkę piersiową od brzucha. Gdy przepona zostanie rozerwana, płyn może dostać się do klatki piersiowej, zmiażdżyć płuca i spowodować trudności w oddychaniu.
- Urazy kręgosłupa – uszkodzenia szyi i pleców są powszechne po wypadku drogowym i mogą powodować paraliż.
- Złamane kości — łapy i miednica to jedne z najczęstszych złamań kości podczas wypadku drogowego.
- Rany – takie jak otarcia, oparzenia, skaleczenia, siniaki.
Leczenie twojego zwierzaka będzie zależeć od jego obrażeń. Twój weterynarz najpierw zajmie się urazami zagrażającymi życiu, na przykład wstrząsem, ciężkim krwawieniem i uszkodzeniem narządów. Gdy twój zwierzak będzie stabilny, będzie leczył inne urazy, takie jak rany i złamania kości. Twoje zwierzę prawdopodobnie zostanie przyjęte do szpitala w celu przeprowadzenia badań, złagodzenia bólu, podania kroplówki lub innego leczenia, którego potrzebuje. Operacja może być konieczna, jeśli zwierzę ma poważne rany, złamane kości, uszkodzenia wewnętrzne lub silne krwawienie.
Powrót do zdrowia twojego zwierzaka może zająć od kilku dni do wielu tygodni, w zależności od tego, jak poważne są jego obrażenia. Drobne rany prawdopodobnie zagoją się w ciągu tygodnia, ale poważniejsze rany mogą utrzymywać się tygodnie lub dłużej. Złamane kości często goją się po kilku tygodniach i wymagają specjalnej opieki, takiej jak ścisły odpoczynek lub fizjoterapia. Niestety, niektóre zwierzęta, które są poważnie ranne w wypadku drogowym, nie przeżywają, nawet po leczeniu weterynaryjnym. Urazy głowy, kręgosłupa i klatki piersiowej często powodują śmiertelne uszkodzenia, których nie można leczyć.
Napady, drgawki – jak pomóc psu /kotu
Napady padaczkowe mogą być niepokojące, ale pamiętaj, że twój zwierzak prawdopodobnie nie jest świadomy tego, co się z nim dzieje.
- Zachowaj spokój, zadbaj o bezpieczeństwo swojego zwierzaka, a następnie zadzwoń po poradę do weterynarza.
- Dbaj o bezpieczeństwo swojego zwierzaka
- Zachowaj spokój.
- Zabierz dzieci i inne zwierzęta z dala od obszaru, w którym leży zwierzę.
- Oczyść przestrzeń wokół swojego zwierzaka, aby nie zranił się o meble lub przewody elektryczne.
- Jeśli jest wysoko, na sofie, delikatnie przesuń go w dół.
- Wyłącz światła.
- Ogranicz hałas do minimum.
- Utrzymuj swojego zwierzaka w chłodzie – nie owijaj go, ponieważ może się łatwo przegrzać podczas ataku.
- Monitoruj napad
- Zmierz czas napadu i zanotuj, jak długo trwał.
- Jeśli to możliwe, zrób nagranie, aby dostarczyć cennych wskazówek dla weterynarza.
- Nie próbuj przytrzymywać swojego zwierzaka – możesz go przypadkowo skrzywdzić lub może przypadkowo on zranić ciebie.
- Pomóż swojemu zwierzakowi dojść do siebie
- Twój zwierzak będzie prawdopodobnie bardzo oszołomiony i zdezorientowany, gdy skończy się napad.
- Daj mu spokojne i wygodne miejsce.
- Mów do niego cicho i delikatnie.
- Twój weterynarz udzieli ci więcej porad, jak pomóc twojemu zwierzakowi wrócić do zdrowia.
- Zadzwoń do weterynarza od razu, jeśli twój zwierzak ma napad przez ponad pięć minut lub miał więcej niż jeden napad w ciągu 24 godzin.
- W przeciwnym razie zadzwoń do weterynarza po poradę, gdy napad minie
- Twój weterynarz może nie powiedzieć ci, abyś przyprowadził zwierzaka od razu – zależy to od tego, jak długo trwał napad, ile miał napadów i jakie ma objawy.