icon_cart

0

koszyk
pies w prezencie

Pies jako prezent – czy to dobry pomysł?

To, że zwierzęta wyglądają uroczo pod choinką, nie oznacza, że ​​są dobrymi prezentami świątecznymi. Opieka nad zwierzętami to ogromna odpowiedzialność i nigdy nie należy ich beztrosko dawać nikomu w prezencie.
Wiele osób, które otrzymują zwierzęta w prezencie, stwierdza, że ​​nie są w stanie do końca życia zaangażować się w opiekę nad swoim nowym zwierzęcym towarzyszem, bez względu na to, jak bardzo chcieliby, aby to zadziałało. Zwierzęta zasługują na jak najlepsze życie, ale otrzymanie ich w prezencie zmniejszy prawdopodobieństwo takiego wyniku.

Pies jako prezent dla dziecka

Podarowanie dziecku zwierzaka na święta może wydawać się dobrym pomysłem, ale może sprawić więcej kłopotów, niż się spodziewałeś.
Twoje dzieci mogą nie być gotowe na odpowiedzialność związaną z posiadaniem nowego zwierzaka, szczególnie jeśli myślą o swoim zwierzaku jako zabawce, a nie żywym stworzeniu.
Jeśli nadal zastanawiasz się, co kupić swoim dzieciom na święta, myśl o adopcji zwierzaka może wydawać się kusząca. Uroczy szczeniak lub kociak pod drzewem może wydawać się idealnym prezentem, ale może sprawić ci więcej kłopotów, niż się spodziewałeś.
O ile nie zaplanowałeś i nie przemyślałeś wszystkich konsekwencji adopcji zwierzaka – w czasie wakacji, nie mniej – rozsądniej może okazać się w tym roku swoim dzieciom coś innego.

9  powodów, dla których nie powinieneś dawać swoim dzieciom zwierzaka w prezencie na święta

Święta są zbyt przytłaczające i będą też przytłaczające dla twojego nowego zwierzaka
Pomiędzy przybyciem krewnych do miasta, specjalnymi posiłkami do ugotowania i prezentami do pakowania, święta są stresującym okresem. Wprowadzenie nowego zwierzaka do mieszkania sprawi, że będzie to dla ciebie o wiele bardziej przytłaczające, a twój zwierzak przeżyje ogromny stres.
Powinieneś powoli wprowadzać swojego nowego zwierzaka do domu i rodziny – coś, co może być trudne podczas świąt, gdy dzieje się tak wiele innych rzeczy. Chodzi o to, abyś powoli wprowadzał swojego nowego psa do jego nowego miejsca, pokój po pokoju, i powinieneś zacząć od pokoju, w którym znajdzie swoje jedzenie i wodę, każąc mu czekać, aż przejdziesz przez drzwi i zaprosisz go do środka.

Dekoracje świąteczne mogą być szkodliwe lub niebezpieczne dla ciekawskiego szczeniaka lub kociaka
Jedną z radości świąt jest posiadanie ładnie udekorowanego domu, ale takie dekoracje mogą być niebezpieczne dla zwierzaka zaciekawionego nowym domem.
Rośliny świąteczne mogą być dość niebezpieczne: lilie mogą być śmiertelne dla kotów, mogą zaburzać układ trawienny zwierząt, jemioła jest toksyczna, a ostrokrzew może powodować wymioty i biegunkę. Nawet igły sosnowe mogą być toksyczne, jeśli twoje zwierzę je zje.
Trzeba też uważać na świece, świecidełka, druty ozdobne i stojącą wodę choinkową.

Zwierzęta to żywe istoty, a nie zabawki
Zwierząt domowych nie należy traktować w taki sam sposób, jak nowej zabawki .
Ważne jest, aby wskazać dziecku różnicę między jego rzeczami a zwierzęciem.
Nawet jeśli twoje dziecko błaga o zwierzaka i uważasz, że jest wystarczająco dorosły, aby wziąć na siebie odpowiedzialność, radzimy wdrożyć „projekt zwierzę” oddzielnie od świątecznych uroczystości.

Musisz cały czas uważnie nadzorować swoje dzieci i zwierzęta
Nie możesz zostawić swoich dzieci samych z nowym zwierzakiem, dopóki nie nauczy się ich należytego szacunku dla zwierząt, a zwierzę przyzwyczai się do twoich dzieci.
Zwierzęta muszą być traktowane delikatnie i ostrożnie. Małych dzieci nigdy nie wolno zostawiać samych lub bez nadzoru, z jakimkolwiek zwierzęciem, nawet na chwilę. Chociaż dzieci mogą brać udział w prostych zajęciach, takich jak pielęgnacja i zabawa, rodzic musi być w pełni przygotowany, musi być głównym opiekunem.
Znacznie trudniej jest stale nadzorować swoje dzieci i nowe zwierzaki podczas świąt, kiedy w mieście są krewni i mnóstwo rzeczy do zrobienia.

Twoje dzieci mogą nie być gotowe na odpowiedzialność
Adopcja zwierzaka to duża odpowiedzialność i twoje dzieci mogą nie być na to gotowe. Rodzic powinien być przygotowany do podjęcia pełnej odpowiedzialności zwierzakiem jeśli dzieci są poniżej 12 lat.
Psy potrzebują codziennie ćwiczeń na świeżym powietrzu, a wyszkolenie (i wychowanie w domu) szczeniaka wymaga ogromnej inwestycji czasu – dzieci nie są wystarczająco dojrzałe, aby poradzić sobie z tą odpowiedzialnością.

Zwierzaki zmieniają twoje życie i nie powinny być niespodzianką dla twoich dzieci
Adopcja zwierzaka zmienia całe życie, od planowania spacerów po zabezpieczenie domu i upewnienie się, że zwierzę jest codziennie karmione i pojone. Nawet jeśli twoje dziecko jest gotowe na zwierzaka, powinno być w pełni przygotowane na dodatkową odpowiedzialność i zmianę rutyny. Powinno być uprzedzone o tym, czego się od niego oczekuje i jak zmieni się jego życie, zamiast zaskoczenia w świąteczny poranek.
Najlepiej jest pozwolić potencjalnemu właścicielowi zwierzęcia, bez względu na wiek, być bardzo zaangażowanym na każdym kroku wyboru nowego zwierzaka i wcześniejsze przygotowanie się do powrotu do domu.



Ważne jest, aby zwierzęta miały dobrą chemię ze swoimi właścicielami
Należy aktywnie angażować się zwierzaka w zwierzaka podczas wyboru i selekcji, dotyczy to również twoich dzieci. Chemia z twoim potencjalnym zwierzakiem jest niezwykle ważna.

Twoje dzieci powinny brać udział w podejmowaniu decyzji
Musisz upewnić się, że nikt z twojej rodziny nie jest uczulony na zwierzaka, zanim zabierzesz go do domu.
Jeśli wcześniej nie miałeś w domu zwierzaka, musisz właśnie teraz wiedzieć, czy ty lub twoje dzieci jesteście uczuleni. Odkrycie alergii po zaadoptowaniu zwierzaka może oznaczać, że będziesz musiał go oddać z powrotem, co może być trudne dla zwierzęcia. Niektórzy ludzie nie zdają sobie sprawy, że są uczuleni na zwierzęta, dopóki zwierzę nie znajduje się już pod ich opieką. Zalecamy spędzanie czasu ze zwierzętami domowymi przyjaciół lub rodziny lub pójście do alergologa przed adopcją zwierzaka, jeśli nie wiesz, czy jesteś uczulony.

Szkolenie nowego zwierzaka w mroźne zimowe miesiące jest trudniejsze niż wiosną czy latem
Dobrym pomysłem będzie poczekanie z adopcją zwierzaka do wiosny lub lata, ponieważ zimne i mokre zimy mogą sprawić, że tresura w domu będzie bardziej nieprzyjemna. Jest to również mniej idealny czas, ponieważ twoje dzieci wrócą do szkoły wkrótce po świętach.
Bez zajęć szkolnych i związanych z tym wydarzeń, które mogłyby rozproszyć dzieci, będą miały czas na nawiązanie więzi z nowym zwierzakiem, pomoc w obowiązkach domowych i szkoleniu posłuszeństwa, karmieniu, sprzątaniu kuwety, sprzątaniu po wpadkach, zabawie, wyprowadzaniu psów itp.
Istnieją sposoby na „podarowanie im zwierzaka” w tym roku przy niskim ryzyku niepowodzenia.

Jeśli nadal jesteś zdeterminowany, aby zapewnić dziecku pupila na święta, powinieneś rozważyć wręczenie mu bonu podarunkowego na schronisko lub „zestaw adopcyjny” ze smyczą, legowiskiem i innymi akcesoriami dla zwierząt, co daje obietnicę zwierzaka bez stresu związanego z wprowadzeniem zwierzęcia do swojego życia podczas świąt..

Zwierzęta odpowiednie do wieku dziecka

Przy wyborze zwierząt domowych dla swoich dzieci należy stosować się do następujących wskazówek:

Poniżej 3 – Skoncentruj się na zapoznaniu dziecka z obecnymi zwierzętami. Na tym etapie nie należy wprowadzać nowego zwierzaka.
3 do 5 – Świnki morskie to dobry wybór, ponieważ lubią być trzymane, rzadko gryzą, gdy są podekscytowane lub szczęśliwe. Twoje dziecko może pomóc napełnić butelkę z wodą lub naczynie z jedzeniem.
5 do 10 – Wybierz zwierzęta takie jak myszy, szczury lub ryby. Dzieci mogą pomóc w czyszczeniu klatek z pomocą dorosłych, ale zawsze należy sprawdzić, czy zwierzęta mają jedzenie i wodę, a klatki są zabezpieczone.
10 do 13 – Twoje dziecko jest teraz gotowe na odpowiedzialność psa, kota lub królika. Twoje dziecko może pomóc nakarmić zwierzaka, wyprowadzić psa, wyczyścić klatkę dla królika i posprzątać żwirek dla kota, ale zawsze powinieneś sprawdzić, czy zwierzęta mają wszystko, czego potrzebują. Uczestnictwo w zajęciach tresury psów to doskonała okazja do nauki dla dzieci.
14 do 17 – Twoje dziecko może mieć więcej zajęć konkurujących o swój czas, a mniej czasu na spędzenie ze zwierzakiem. Ptaki lub akwaria to dobry wybór. Pamiętaj, że będziesz mieć zwierzaka, gdy wyjadą na studia.

Pies jako prezent dla przyjaciela

Czy powinieneś dać przyjacielowi zwierzaka w prezencie?
Prawda jest taka, że ​​niezależnie od tego, czy kupujesz lub adoptujesz zwierzę samodzielnie, czy otrzymujesz je w prezencie, zaproszenie zwierzaka do rodziny wymaga odpowiedzialności i zaangażowania. Jeśli osoba obdarowana jest fizycznie, emocjonalnie i finansowo przygotowana do opieki nad zwierzakiem, może się to wspaniale sprawdzić, ale jeśli coś pójdzie nie tak, może to mieć negatywny wpływ zarówno na zwierzaka, jak i jego opiekuna. Więc czy powinieneś dać zwierzaka w prezencie? Zadaj sobie najpierw te pytania.

Czy osoba chce zwierzaka?

Często myślimy, że każdy pokochałby kociaka lub szczeniaka i że dając go, pokazujemy, jak bardzo nam zależy na tej osobie.
Innymi słowy, jeśli myślisz o podarowaniu komuś zwierzaka, najpierw zadaj sobie pytanie: czy ta osoba wyraziła silne i trwałe zainteresowanie opieką nad nim? Jasne, może omdleć nad uroczymi memami o zwierzętach w Internecie – kto nie? – ale czy naprawdę chce przywieźć jednego do domu?
Najlepszym sposobem, aby się tego dowiedzieć, jest zapytanie docelowego odbiorcy wprost: Czy widzisz siebie jako właściciela zwierzaka?

Jak aktywny jest odbiorca?

Zanim wręczysz prezent, upewnij się, że jest to błogosławieństwo, a nie ciężar dla jego adresata. Ta zasada dotyczy zwierząt domowych. Różne zwierzęta to różne obowiązki, więc zrozumienie możliwości i ograniczeń odbiorcy może pomóc w wyborze odpowiedniego dla niego zwierzaka.
Na przykład twój przyjaciel może kochać psy. Ale jeśli nie lubi ćwiczeń na świeżym powietrzu, aktywna rasa, która wymaga wielu spacerów dziennie, nie będzie dobrym wyborem.
Niedobre jest również oczekiwanie, że twój prezent zmieni styl życia danej osoby. Chociaż adopcja zwierzaka może być wydarzeniem zmieniającym życie dla niektórych opiekunów, nie jest gwarantowane, że zainspirujesz swojego przyjaciela kanapowego do nagłego zainteresowania się wspaniałymi widokami na świeżym powietrzu. Pamiętaj o powyższej zasadzie: prezent nie powinien być pracą. Więc jeśli masz na myśli wyluzowanego odbiorcę, poszukaj wyluzowanej rasy lub gatunku, który będzie pasował.

Ile lat ma odbiorca?

Wiek i styl życia często idą w parze, więc zastanowienie się, ile lat ma twój potencjalny odbiorca, może pomóc Ci określić jego potrzeby i możliwości, jeśli chodzi o opiekę nad zwierzakiem. Na przykład starsza osoba może cieszyć się towarzystwem zwierzaka, ale może nie być fizycznie w stanie poradzić sobie z większym psem, który wymaga szkolenia lub ciągnie na spacery.
Z drugiej strony młodsi ludzie mogą mieć energię, ale może im brakować odpowiedzialności i zaangażowania potrzebnego do opieki nad zwierzęciem. Wiele dzieci kocha zwierzęta i chciałoby zabrać jedno do domu — ale czy to dziecko lub nastolatek jest wystarczająco odpowiedzialny, aby zaopiekować się zwierzakiem? Jeśli odbiorca ma mniej niż 12 lat, rodzice dziecka powinni być gotowa do przejęcia odpowiedzialności za opiekę nad zwierzęciem.
Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę wiek odbiorcy w stosunku do długości życia zwierzaka. Zwierzęta takie jak koty i psy mogą żyć 15, a nawet 20 lat. Ponieważ odpowiedzialne rodzicielstwo zwierząt domowych oznacza opiekę nad pupilem do końca życia pupila, należy starać się unikać sytuacji, w których pupil może przeżyć swojego opiekuna.



Czy odbiorca może sobie pozwolić na zwierzaka?

„Pamiętaj, że zwierzęta domowe nie są darmowe. Przeciętne zwierzę domowe kosztuje około 100 zł miesięcznie na samo jedzenie i opiekę weterynaryjną. I ta liczba nie obejmuje kosztów pielęgnacji lub wyżywienia, które mogą być konieczne w zależności od gatunku i rasy zwierzaka oraz stylu życia opiekuna.
Jeśli dana osoba jest najemcą, czy jest kaucja za zwierzę lub miesięczna opłata za wynajem?
To są ważne pytania. Jeśli dana osoba nie ma środków na opiekę nad swoim zwierzakiem, jest bardziej prawdopodobne, że będzie musiała zrezygnować ze zwierzęcia, co może być zarówno stresujące dla zwierzaka, jak i prawdziwą stratą emocjonalną dla rodzica. Będzie to wręcz przeciwny efekt, jaki chciałbyś osiągnąć każdym prezentem. Upewnij się, że ten piękny, słodki pies nie wydaje się bardziej obciążeniem finansowym dla osoby obdarowanej.

Czy osoba ma miejsce dla zwierzaka?

Kaucja za zwierzęta to tylko jeden z wielu potencjalnych problemów dla wynajmujących. Zanim dasz zwierzaka w prezencie, upewnij się, że obdarowana osoba może trzymać zwierzę w swoim domu, ponieważ niektórzy właściciele nie zezwalają na przyjmowanie zwierząt. A nawet jeśli tak, w wielu budynkach i mieszkaniach obowiązują ograniczenia dotyczące zwierząt, w tym ograniczenia wagi. Szczeniak może teraz mieścić się w dozwolonym zakresie rozmiarów lub wagi, ale może łamać zasady, gdy jest w pełni dorosły. Pomyśl o tym: czy naprawdę chcesz, aby twój prezent zmusił ukochaną osobę do przeprowadzki?
Bez względu na to, czy wynajmują, czy są właścicielami, weź pod uwagę wielkość domu odbiorcy. Jeśli podarujesz psa, czy jest wystarczająco dużo miejsca na podwórku? Czy w pomieszczeniu jest wystarczająco dużo miejsca? Nawet mały pies lub kot potrzebuje miejsca do zabawy, a także przestrzeni, takiej jak skrzynia lub łóżko, które mogą nazwać własnymi. Nikt nie lubi mieszkać w zatłoczonej przestrzeni – nie zwierzęta domowe, a już na pewno nie ich opiekunowie. Jeśli więc uważasz, że odbiorca i zwierzę mogą spędzać więcej czasu na potykaniu się o siebie, niż na cieszeniu się swoim towarzystwem, pomyśl jeszcze raz o podarowaniu tego zwierzaka w prezencie.

Czy odbiorca ma czas na zwierzaka?

Czy osoba pracuje przez wiele godzin lub często podróżuje? Zwierzęta wymagają uwagi, a osoba prowadząca aktywny tryb życia lub mająca napięty harmonogram pracy może nie mieć czasu na opiekę nad zwierzakiem, nawet jeśli chciałaby go mieć.

Zwierzęta domowe zmuszają cię do wstawania z łóżka na poranny spacer. Słuchają wszystkich twoich nieszczęść bez osądzającego spojrzenia. Jesteś dla nich najbardziej niesamowitą istotą. W zamian za całą tę niesamowitą miłość i szczęście, każdego dnia potrzebują trochę twojego czasu. Nie są rośliną, którą podlewasz raz w tygodniu. Oczywiście niektóre zwierzęta wymagają więcej uwagi niż inne. Psy wymagają trochę więcej czasu i cierpliwości, zwłaszcza jako szczenię. Kocięta są również bardzo aktywne. Inne gatunki, takie jak ryby lub małe zwierzęta domowe, mogą być mniej wymagające w utrzymaniu, co oznacza, że ​​mogą lepiej pasować dla kogoś, kto ma już pełny harmonogram.

Po dokładnym rozważeniu, stwierdziłeś, że dawanie zwierzaka to dobry pomysł. Jak dokładnie to robisz?
Możesz mieć ochotę owinąć swojego zwierzaka w kokardę i przekazać go jak każdy inny prezent. Ale to często zła taktyka. Choć może to być zabawne dla dawcy, często jest to przerażające doświadczenie dla zwierzęcia. Wszystkie głośne dźwięki mogą przestraszyć szczeniaka lub kociaka.
Powiedz odbiorcy, że chciałbyś dać mu zwierzaka – i że chcesz rozpocząć wspólne poszukiwania idealnego towarzysza. Adopcja zwierzaka jest bardzo ekscytująca. Niech będzie częścią tego procesu. Ponadto otrzymujesz dar spędzania czasu razem, pogłębianie osobistej więzi.
Nie martw się — takie podejście nie oznacza, że ​​odbiorca nie będzie miał nic do odpakowania. Istnieje wiele kreatywnych sposobów, aby powiedzieć ukochanej osobie, że chcesz dać jej zwierzaka. Możesz kupić wypchaną wersję zwierzęcia i przedstawić ją wraz z kartą wyjaśniającą twoje plany. Możesz też stworzyć pakiet do pielęgnacji zwierzaka pełen materiałów, których ukochana osoba będzie potrzebować, gdy znajdzie, wybierze swojego pupila.
Sugerujemy, aby zapytać schronisko lub organizację ratowniczą, czy oferują opcję bonu podarunkowego. Alternatywnie sugerowalibyśmy stworzenie bonu podarunkowego wskazującego, że zamierzasz pokryć opłatę adopcyjną ze schroniska lub organizacji ratowniczej. Dzięki bonu podarunkowemu odbiorca może mieć pełny wpływ na to, którego zwierzaka adoptuje.
Jeśli zdecydujesz się wcześniej wybrać zwierzaka dla swojego odbiorcy, znajdź niezawodne miejsca, takiego jak schronisko dla zwierząt, organizacja ratunkowa lub odpowiedzialny hodowca. I nigdy nie umieszczaj zwierzaka w zapieczętowanym pudełku na prezent, co może prowadzić do uduszenia.

Alternatywy dla dawania zwierzaka w prezencie

OK, więc ustaliłeś, że Twoja ukochana osoba nie jest gotowa na pełnoetatowe wychowanie zwierząt domowych. Jak inaczej możesz celebrować uczucia ukochanej osoby do zwierząt domowych? Rozważ te alternatywy:

  • Przekaż darowiznę organizacji ratującej zwierzęta w ich imieniu.
  • Sponsoruj zwierzaka przez miesiąc lub rok w imieniu ukochanej osoby.
  • Poszukaj programów terapeutycznych czytania dla psów, w których może uczestniczyć twoja ukochana osoba.
  • Wyszukuj prezenty z motywem zwierząt domowych, takie jak prezenty dla miłośników psów.

Jest tak wiele powodów, aby mieć zwierzaka. Zastanów się więc nad powyższymi pytaniami, a jeśli nadal czujesz, że dawanie zwierzaka w prezencie jest właściwym wezwaniem, uwzględnij osobę w prezencie. Czas, który spędzicie razem, szukając tego niesamowitego zwierzaka, stworzy również głębszą więź między wami obojgiem. A co to byłby za prezent.

Jak podarować komuś psa?

Założenie dużej czerwonej kokardki nowemu zwierzakowi jest ujmujące, ale darczyńcy powinni znaleźć alternatywę dla pokazania się z żywą istotą. Świetne jest dawanie nowym właścicielom zwierząt domowych kosz, jak nowe legowisko wypełnione smakołykami, akcesoriami i voucher na bezpłatną wizytę u weterynarza. To nie tylko łagodzi stres finansowy, ale także sprawia, że ​​odbiorcy, którzy nie są gotowi na przyjęcie nowego zwierzaka, poczują mniejszy ciężarem.
Wiele schronisk dla zwierząt sprzedaje bony podarunkowe, które pokrywają opłatę ratowniczą. Dawanie bonu podarunkowego na pokrycie kosztów adopcji daje nowym właścicielom zwierząt domowych czas na zbadanie tego, czego szukają i odpowiednie przygotowanie się na ekscytujące przybycie nowego zwierzęcia towarzyszącego. Ponadto obie strony mogą wspólnie wybrać nowy dodatek, dzięki czemu prezent będzie jeszcze bardziej wyjątkowy.

Dopasuj zwierzaka do jego stylu życia

Zawsze zachęcaj potencjalnego właściciela zwierzaka do zbadania rodzaju zwierzaka, którego chce. Należy jednak pamiętać, że uogólnienia na temat konkretnej rasy lub gatunku nie zawsze go wyeliminują. Każde zwierzę jest jednostką, tak jak każda osoba jest jednostką.
Zalecamy rozważenie wieku, wielkości i poziomu energii zwierzęcia przed podjęciem decyzji o jednym z nich. Szczenięta i kocięta wymagają więcej treningu niż dojrzałe zwierzęta, a ich opieka jest zwykle droższa. Małe psy są lepsze w gospodarstwach domowych, w których przebywają ludzie, którzy nie mogą podnosić ciężkich przedmiotów, takich jak duże torby z karmą lub wijący się pies dużej rasy podczas kąpieli. Spłoszone koty mogą stanowić zagrożenie potknięcia się w domu, w którym każdy ma problemy z poruszaniem się, podobnie jak większe, niewytrenowane psy, które regularnie obijają się o ściany. A niektóre rasy, takie jak border collie i koty savannah, potrzebują dużo ruchu.
Darczyńcy, którzy wiedzą, jaki rodzaj zwierzęcia może być idealnym partnerem dla ich ukochanej osoby, powinni również zachęcić ich do pierwszego spotkania z potencjalnym pupilem. Jeśli spotkanie przebiegnie pomyślnie, niektóre schroniska pozwalają nowym rodzinom zająć się zwierzakiem na weekend, aby zapewnić idealne połączenie.

Skonsultuj się z wszystkimi domownikami

Chęć posiadania zwierzaka przez obdarowanego to nie jedyna opinia, która ma znaczenie. Zwierzęta są brudne, drogie, wywołują alergie lub denerwują obecnych mieszkańców. Ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz, jest to, że ktoś z twojej rodziny nie popiera dodania nowego członka do rodziny.
Dorośli w domu powinni uzgodnić, jakiego rodzaju zwierzaka chcą i jak podzielić obowiązki, od posiłków po socjalizację. Ci, którzy mają ograniczone doświadczenie ze zwierzętami, mogą preferować spokojniejszego psa lub dojrzałego kota, który jest już wyszkolony w korzystaniu z kuwety. Jeśli alergie stanowią potencjalny problem, wizyta u alergologa może pomóc w rozwiązaniu tego problemu.
Oceń, jak obecne już zwierzęta mogą również zareagować na nowego członka rodziny. Zwierzęta, które są mniej terytorialne, mogą być bardziej tolerancyjne w stosunku do nowego zwierzęcia, ale to nie jest gwarancja. Powolne wprowadzenie może zapobiec lękliwym lub agresywnym zachowaniom.


Rozważ koszty finansowe

Opieka nad zwierzakiem nie jest tania.
Potencjalni właściciele zwierząt, których stać na opiekę nad zwierzakiem, mogą docenić niewielką pomoc. Eksperci sugerują zaoferowanie zapłaty za szczepienia lub operację kastracji – zamiast dać komuś prawdziwe zwierzę — w celu zmniejszenia niektórych początkowych kosztów związanych ze zdobyciem zwierzaka.

Pamiętaj, że zwierzak jest towarzyszem życia

Niezależnie od tego, czy kupujesz, adoptujesz, czy ratujesz zwierzaka dla kogoś innego, pamiętaj, że taki prezent to zobowiązanie na całe życie. Zwierzę będzie żyło w życiu biorcy od 10 do 20 lat, czasem dłużej. Każda decyzja podejmowana przez właściciela zwierzęcia, od miejsca zamieszkania do opieki nad chorym zwierzakiem, ma również wpływ na jego życie.
To nie są wypchane zwierzęta. To nie powinna być impulsywna decyzja.
Właściciele zwierząt domowych powinni mieć plan awaryjny na wypadek zmian w ich zdrowiu, finansach, dynamice rodziny lub sytuacji mieszkaniowej. Niektórzy hodowcy i ratownicy witają zwierzęta z powrotem, bez zadawania pytań, więc zapytaj o ich politykę przed przywiezieniem nowego zwierzaka do domu. Właściciele mogą nawet zapewnić zwierzęciu opiekuna zastępczego, aby ich zwierzę było pod opieką nawet po śmierci.
Podarowanie zwierzaka komuś innemu może być wykonane z rozwagą, gdy obdarowany rozumie swoją odpowiedzialność zarówno wobec ukochanej osoby, jak i zwierzaka. Docelowo żaden zwierzak nie powinien być dla obdarowanego całkowitą niespodzianką.

Praktyczne prezenty, aby przygotować się na szczeniaka

Jeśli ktoś w twoim życiu poprosił o szczeniaka na Boże Narodzenie, wspaniałym i pomocnym prezentem jest zapakowanie niektórych materiałów, których będzie potrzebował, gdy szczeniak przyjedzie do domu. Możesz podarować przedmioty takie jak:

  • Legowiska dla psów
  • Miski na jedzenie i wodę
  • Obroże
  • Smycze
  • Worki na kupy
  • Uchwyty na woreczki na odchody
  • Książki szkoleniowe
  • Gryzaki bezpieczne dla szczeniąt
  • Zabawki

Te materiały przydadzą się, gdy przybędzie czyjś nowy szczeniak i dadzą mu zabawny, namacalny przedmiot, który będzie mógł rozpakować w świąteczny poranek. Inne przemyślane alternatywy na prezent, które przydadzą się, gdy nowy szczeniak wróci do domu, to bony upominkowe do przedszkola dla szczeniąt lub podstawowe zajęcia szkoleniowe, bony upominkowe do lokalnych groomerów lub członkostwo w lokalnym klubie ras lub klubie szkoleniowym wszystkich ras.

Co zrobić, gdy dostanie się psa w prezencie

Jeśli dostałeś psa w prezencie, po pierwsze, nie panikuj. Oto lista rzeczy, o które warto zadbać:

  • Znajdź weterynarza. Znajdź niezawodnego weterynarza, zanim jeszcze przyprowadzisz psa do domu. Tak jak gdybyś szukał lekarzy dla swoich dzieci, odpowiedni czas na znalezienie weterynarza jest przed nagłym wypadkiem. Zapytaj znajomych o ich rekomendacje lub skorzystaj z narzędzi online, aby znaleźć lekarza w twojej okolicy.
    Nie bój się zadawać pytań typu: Czy weterynarze z personelu wykonują wizyty domowe? Jakie ubezpieczenie jest akceptowane? Czy zwierzęta są w razie potrzeby kierowane do specjalistów? Powinieneś również zapytać o ich zalecenia dotyczące opieki w nagłych wypadkach i jaka jest procedura dla psów, które muszą zostać na noc.
    Zaplanuj wykastrowanie psa, zanim zabierzesz go do domu. Chociaż możesz sterylizować lub kastrować w każdym wieku, „wczesne kastrowanie” psa jest mniej stresujące i zmniejsza ryzyko różnych nowotworów układu rozrodczego.
  • Zabezpiecz swój dom przed psem. Wiele osób nazywa swoje psy swoimi dziećmi, a jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa w domu dla psa, porównanie pasuje. Umieść wszystkie leki na wysokich półkach i zainstaluj zatrzaski bezpieczeństwa na drzwiach szafek, aby ciekawskie zwierzęta nie dostały się do śmieci, płynów czyszczących lub jedzenia, których nie powinny zjeść. Umieść kosze na śmieci w bezpiecznych szafach lub kup zamykane pokrywy. Zabezpiecz luźne przewody, przesuń zwisające kable i zakryj gniazda elektryczne. Dobrym pomysłem jest przeniesienie dywaników (tych, których nie chcesz wyrzucić) do miejsc wolnych od psów. Pamiętaj, że psy potrafią skakać, więc przenoś przedmioty, które można zniszczyć, takie jak wazony i figurki, do szafek lub szafek, dopóki twój pies nie zostanie wyszkolony. Zainstaluj bramki dla dzieci na dole schodów i w drzwiach pokoi, do których nie chcesz, aby twój pies wszedł.
  • Odłóż czas. Wiele osób nie docenia ilości czasu i uwagi, jakiej potrzebuje pies. Zakupy wszystkich fajnych psich przysmaków, legowisk i innych psich rzeczy to fajna sprawa. Ale codzienny czas na zabawę, spacer i szkolenie psa to podstawa. Psy potrzebują uwagi i aktywności, aby się rozwijać. Pozostawione same sobie przez wiele godzin znajdą sposoby na zajęcie tego czasu: szczekanie, kopanie, gryzienie rzeczy – cokolwiek wymyślą, jest prawie pewne, że członkom ich ludzkiej rodziny się to nie spodoba. Jeśli w ciągu dnia wszyscy są poza domem, pomyśl o zatrudnieniu wyprowadzacza psów na zmianę obiadową. Nie tylko zmniejszy to prawdopodobieństwo wypadków, ale także pomoże twojemu psu pozbyć się nadmiaru energii, co zapewnia znacznie przyjemniejsze wrażenia po powrocie do domu z pracy. Zaplanuj poświęcenie sporej ilości czasu na tworzenie więzi (i ćwiczenia) ze swoim psem, aby zapobiec niechcianym zachowaniom i zapewnić komfort zwierzęciu. Musisz przeznaczyć co najmniej godzinę dziennie na spacery, chociaż dokładna ilość czasu będzie się różnić w zależności od rasy i temperamentu twojego zwierzęcia. Szczenięta każdej rasy będą wymagały więcej uwagi niż dorosłe psy, ale mogą mieć słabsze napięcie mięśniowe, więc nie planuj długich wybiegów daleko od domu.
  • Ustanów rutynę. Ustal obowiązki, zanim przyprowadzisz psa do domu, i nie bój się szczegółowo wyjaśniać ich rodzinie. Zdecyduj, kto będzie chodzić z psem, karmić i kąpać psa, a także zawozić go na wizyty u weterynarza i szkolenia. Szczenięta muszą przystosować się do rutyny rodzinnej i być szkolone w domu. Psy w każdym wieku wymagają ćwiczeń, uwagi i – nie zapominaj – kogoś, kto pozbiera ich kupę. Jeśli korzystasz z wykresów obowiązków, włącz różne obowiązki związane z psem do swojego regularnego harmonogramu. Największym błędem, jaki ktokolwiek popełnia, jest nieplanowanie nowej rutyny. Dotyczy to zwłaszcza treningu. Najlepiej byłoby mieć plan i zaangażować wszystkich członków rodziny od samego początku. Początek – nawet przedszkolaki mogą nauczyć się podstaw, jak sprawić, by pies usiadł. Zdecyduj, jakie zasady będą obowiązywać, na przykład, czy pies będzie mógł przebywać na meblach. Konsekwencja od pierwszego dnia znacznie ułatwi przejście do życia z psem.


  • Kupuj zabawki i jedzenie. Dla psów i innych zwierzęcych towarzyszy zabawki nie są luksusem, ale koniecznością. Zabawki sprawiają, że psy są aktywne i nie mogą się nudzić, ale, co ważniejsze, posiadanie bezpiecznych zabawek w pobliżu uniemożliwia psom zabawę z potencjalnie niebezpiecznymi przedmiotami gospodarstwa domowego, takimi jak wstążki, sznurki i gumki. Kupując zabawki, trzymaj się przedmiotów stworzonych specjalnie dla zwierząt i upewnij się, że nie ma luźnych guzików lub kawałków materiału, które można łatwo połknąć. Unikaj farbowanych tkanin i zwracaj uwagę na rozmiar zabawki — niektóre duże rasy mogą połykać zabawki przeznaczone dla mniejszych psów.
    Kupując karmę, poproś weterynarza o zalecenia i kup te, które spełniają standardy dla twojej rasy i wieku psa. Zwróć uwagę na to, jak twój zwierzak reaguje na pokarm: szukaj lśniącej sierści i zdrowej skóry oraz monitoruj jakość i częstotliwość stolca. Jeśli twoje zwierzę ma biegunkę, zaparcia lub inne problemy z jelitami, być może nadszedł czas, aby wypróbować inną markę.
  • Zapytaj o pomoc. Jeśli zaczniesz czuć się przytłoczony, nie bój się zapytać eksperta. Rodziny nie powinny zapominać o kontaktach – z weterynarzami, trenerami psów – jeśli mają trudności. Czasami pomoże prosta zmiana środowiska lub rutyny; w innych sytuacjach potrzebna jest bardziej specjalistyczna uwaga lub szkolenie. Wiele większych sklepów zoologicznych oferuje w sklepie socjalizację i warsztaty szkoleniowe, które są pomocne w szkoleniu zarówno psa, jak i człowieka.
    Przyjaciele i rodzina mogą również zaoferować pomoc. Internet to kolejny cenny zasób.
    Przyzwyczajenie się do nowego psa w domu wymaga czasu, więc nie zniechęcaj się, jeśli na początku jest to trudne. Już niedługo będziesz miał problemy z wyobrażeniem sobie życia bez futrzanego członka rodziny.