Pies w mieszkaniu – jaki pies najlepiej nadaje się do mieszkania w bloku
Spis treści
Niektórzy uważają, że psy i mieszkania nie idą w parze – ale nie zawsze tak jest! Mieszkanie z psem to przede wszystkim wzajemny szacunek – szacunek dla sąsiadów i gości oraz potrzeb twojego podopiecznego. Zastanawiasz się nad przeprowadzką do nowego mieszkania z psem? Jeśli tak, pomożemy ci stworzyć przestrzeń przyjazną zwierzętom, która zadowoli ciebie, twojego psiaka i właściciela mieszkania lub wspólnotę mieszkaniową! Chwyć smycz i smakołyki swojego psa i sprawdźmy kilka najlepszych trików na temat mieszkania dla psów, w tym porady projektowe i wskazówki, jak być rozważnym właścicielem zwierzaka. Jeśli masz współlokatora, partnera, upewnij się, że on również czuje się komfortowo w nowej sytuacji życiowej. Nie każdy chce dzielić przestrzeń z psem.
Znajdź budynek mieszkalny przyjazny zwierzętom
Jeśli masz psa lub planujesz wprowadzić się do mieszkania i adoptować lub kupić psa, musi to być budynek przyjazny zwierzętom. Niestety, mieszkanie nie zawsze sprzyja posiadaniu zwierząt domowych. Podczas gdy niektóre apartamenty w ogóle nie przyjmują zwierząt, inne są dla nich przyjazne. W niektórych kompleksach mieszkalnych obowiązują przepisy dotyczące psów; osobno dotyczące dużych psów, osobno szczeniaków, osobno psów ras uznawanych za agresywne. Sprawdź wszystkie zasady i regulaminy apartamentu przed podpisaniem umowy najmu lub – gdy planujesz kupić mieszkanie – sprawdź przepisy wspólnoty mieszkaniowej. Mieszkania, w których są psy, częściej zamieszkują osoby bardziej przyjazne zwierzętom. Oznacza to, że w windzie można uniknąć spojrzeń i przewracania oczami. Chcesz, aby twoje mieszkanie było pozytywne, więc znajdź miejsce, które zaakceptuje i przyjmie zarówno ciebie, jak i twojego psa z otwartymi ramionami.
Jaki pies nadaje się do mieszkania w domu?
Każdy. To od ciebie zależy, czy dobrze zaaranżujesz swoje mieszkanie oraz zagospodarujesz swój i swojego psa czas. Równie dużo pracy trzeba włożyć w wychowanie małego, jak i dużego psa. Rasę raczej dopasowuj do swojego trybu życia i charakteru. I pamiętaj! Żaden pies nie będzie czuł się dobrze pozostawiony przez 10 godzin sam w domu. Jeśli nie ma cię w domu przez tyle czasu, po co ci pies? Lepiej kup rybki i załóż akwarium. One nie będą potrzebowały tyle twojej uwagi. Jeśli myślisz o adoptowaniu psa i zastanawiasz się nad wiekiem, zarówno starsze jak i młodsze psy odnajdą się w mieszkaniu. Psi seniorzy nie zniosą jednak czwartego piętra, a szczeniaki trzeba będzie uczyć wszystkiego od podstaw.
Czego potrzebuje pies w mieszkaniu?
Wybierz okolicę przyjazną zwierzętom Zewnętrzna część twojego mieszkania jest tak samo ważna jak wnętrze. W mieszkaniu może być trochę ciasno dla niektórych psów. Twój psiak potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni, aby móc biegać i być wolnym! Wybierz dzielnicę, która szczyci się wieloma parkami – zarówno ludzkimi, jak i psimi – ze ścieżkami spacerowymi i chodnikami. Na niektórych osiedlach znajdują się stoły piknikowe, place zabaw i wybiegi dla psów. Utrzymuj porządek w mieszkaniu. To, że mieszkasz w mieszkaniu przyjaznym psom, nie oznacza, że wszyscy muszą o tym wiedzieć. Utrzymanie porządku, czystości w twojej przestrzeni życiowej, na korytarzu, przed klatką, na trawnikach, jest kluczem do szczęśliwego życia zarówno dla ciebie, jak i twojego psiaka.
Uporządkuj zabawki swojego psa
Zabawki twojego psa nie powinny być minami w całym mieszkaniu. Jest to nie tylko niebezpieczne, ale i brzydkie. Wyznacz określone pudełko, kosz lub obszar w mieszkaniu do przechowywania zabawek, piłek i innych przedmiotów dla psa. Dzięki temu twoja podłoga będzie czysta i wolna od zanieczyszczeń, jednocześnie dając twojemu psu dostęp do wszystkich ulubionych smakołyków przez cały czas. Ważne jest, aby używać tylko bezpiecznych zabawek przeznaczonych dla psów. Unikaj piłek tenisowych i innych małych zabawek, które mogą powodować zadławienie. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujesz zostawić psa samego w domu. Miej oko na zużyte i podarte zabawki twojego psa. Kiedy zacznie je żuć i zjadać, prawdopodobnie znajdziesz dowody na to w swoim mieszkaniu. Może pojawić się biegunka i wymioty spowodowane niestrawieniem resztek. Unikaj tego, pozostawiając w koszu dla psa zabawki, które są bezpieczne i w dobrym stanie. Trzymaj żywność i przekąski zamknięte. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest inny przerażający pełzacz, który może zaszkodzić również twojego psu! Aby uniknąć niechcianych intruzów (w tym mrówek, szczurów i karaluchów), należy odpowiednio zapieczętować, zamknąć – zabezpieczyć karmę i smakołyki dla psa .
Dobrym pomysłem jest przechowywanie karmy i gryzaków dla psów w zamkniętych pojemnikach, które utrzymują świeżość karmy twojego psa dłużej, oszczędzając pieniądze. Jeśli chodzi o przechowywanie, trzymaj karmę i smakołyki swojego psa poza zasięgiem. Wybierz wyższe szafki lub półki, gdzie twój psiak nie będzie mógł się do nich dostać.
Użyj klatki kennelowej lub oddzielnego pomieszczenia, gdy jesteś poza domem.
To oczywiste, że nie będziesz w domu z psem 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Są chwile, kiedy wychodzisz z przyjaciółmi lub idziesz do pracy. Ważne jest, aby odpowiednio trenować psa, gdy jesteś daleko. Możesz to zrobić na dwa sposoby – wykorzystaj przyjazną dla zwierząt klatkę kennelową lub wyznaczone pomieszczenie w swoim mieszkaniu. Nie tylko zapobiega to szczekaniu do drzwi podczas twojej nieobecności, lękowi separacyjnemu, ale także chroni meble i inne przedmioty w mieszkaniu. Niektóre apartamenty oferują wystarczająco dużo miejsca, aby mieć oddzielny pokój lub miejsce, w którym może przebywać twój pies, gdy jesteś poza domem. Większość ludzi wybiera kuchnię dzięki łatwym w czyszczeniu podłogom. Jeśli Twoja kuchnia nie ma drzwi, bramki dla dzieci to świetny sposób, aby utrzymać psiaka na miejscu. Sypialnia lub biuro też się sprawdzają, o ile pies jest dobrze wyszkolony w nie gryzieniu i nie wspinaniu się na meble. Gdziekolwiek zdecydujesz się zostawić swojego psa, upewnij się, że ma on dużo gryzaków, wody i rozrywki, aby mieć zajęcie.
Naucz psa zostawania w domu
Jeśli mieszkasz w kawalerce lub w mieszkaniu bez oddzielnego pokoju, może być konieczne umieszczenie psa w klatce kennelowej. Pomimo tego, co myślą niektórzy, twojemu psu to nie przeszkadza! Oczywiście jeśli odpowiednio go do tego przygotujesz. Wkrótce klatka kennelowa stanie się „bezpiecznym miejscem” Twojego psa, jego własnym. Ułatwia też podróżowanie z nim. Szkolenie psa pozostawania w klatce wymaga dużo czasu i cierpliwości. Twoje szczenię musi się tam dobrze i bezpiecznie poczuć. Wyłóż ją przyjemnym, miękkim kocem i ulubionymi zabawkami. Smakołyki to kolejny świetny sposób, aby zachęcić psa do dania klatce szansy. Chwal go, gdy wejdzie do klatki i spędzi w niej dłuższą chwilę. Poćwicz zamykanie i otwieranie drzwi, aby szczeniak wiedział, że w końcu zostanie wypuszczony. Zanim opuścisz mieszkanie, zacznij od wyjścia z pokoju. Pomoże to twojemu psu oswoić się z myślą o samotności. Gdy Twój pies to opanuje, z radością wejdzie do klatki, zanim opuścisz mieszkanie. Oznacza to brak szczekania lub niszczenia kanapy oraz butów. Większość psów nie załatwia się w swoich klatkach, ponieważ jest ona miękkim, ciepłym miejscem, w którym śpią i odpoczywają.
Nauka czystości
Nie, nauka korzystania z nocnika nie jest przeznaczona tylko dla małych dzieci! Kiedy wprowadzasz się do mieszkania z malutkim szczeniakiem, musisz go nauczyć, jak, kiedy i gdzie ma załatwiać swoje potrzeby. Spróbuj zabrać psa do łazienki o tej samej porze każdego dnia i położyć w niej podkład higieniczny. To wprowadza rutynę. Umieść podkład w rogu pomieszczenia, z dala od ludzi, jedzenia i ruchu pieszego. Ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz, jest przypadkowe wejście w kupę twojego szczeniaka! Natychmiast pochwal psa. Posprzątaj po nim, aby zapobiec niepożądanemu zapachowi w mieszkaniu.
Opanuj szczekanie
To nie zawsze jest łatwe. W końcu szczekanie jest jednym ze sposobów komunikacji psów. Niestety, twoi sąsiedzi prawdopodobnie nie chcą tego słuchać. Szczekanie to również oznaka niezadowolenia, gdy twój pies zostaje sam w domu. Nawet szczekanie na potencjalnego włamywacza nie powinno mieć miejsca, ponieważ oznaczać to będzie, że twój pies nie wycisza się gdy zostaje sam w domu. Istnieje kilka sposobów, aby zminimalizować ilość szczekania psa. Trening w klatce jest jednym z takich sposobów i zapobiega szczekaniu i drapaniu przez szczenię do drzwi. O tym opowiemy również w ostatnim punkcie w jednym z kolejnych punktów.
Starannie urządź mieszkanie
Nawet najlepiej wyszkolone psy popełniają błędy i mają wypadki. W przypływie podniecenia lub niepokoju pies może przypadkowo nasikać na dywan, wskoczyć na kanapę lub przeżuć twój ulubiony but. Aby twoje ulubione, najcenniejsze przedmioty nie uległy zniszczeniu, udekoruj swoje mieszkanie jako właściciel psa. Nie inwestuj w drogie meble do pomieszczeń, które twój pies lubi najbardziej. Przechowuj cenne przedmioty i ubrania na wysokich półkach lub w zamkniętych szafach. Kup niedrogie dywany, które można łatwo wymienić. Ukryj kosz na śmieci. Psy są znane z tego, że rozrzucają śmieci po całym pokoju. Zapach wczorajszej kolacji jest po prostu zbyt przyjemny, by się mu oprzeć! Pomóż psiakowi uniknąć pokusy, przechowując kosz na śmieci w bezpiecznym miejscu. Najbezpieczniejsze miejsce znajduje się pod zlewem kuchennym. Tutaj smaczne kąski są poza zasięgiem wzroku i zapachu (w większości przypadków). Jeśli nie masz miejsca pod zlewem, wypróbuj pobliską szafę lub spiżarnię. Kiedy wszystko inne zawiedzie, kup kosz na śmieci z ciasno dopasowaną pokrywką. Zabezpiecz także kosze na śmieci w łazience i sypialni. O ile to możliwe, wyrzuć śmieci, zanim zostawisz psa samego w domu.
Ustal zasady dotyczące mebli
Niektórzy właściciele zwierząt kochają, gdy ich pies kładzie się obok nich na kanapie lub w łóżku. Inni mają surową politykę „zakazu psów na meblach”. Niezależnie od twoich preferencji, wybierz jedną stronę i trzymaj się jej! Psy myślą zero jedynkowo. Pozwalanie szczeniakowi wchodzić na meble ma swoje wady i zalety. Z jednej strony nic nie jest lepsze niż przytulanie psa. Ale pamiętaj, nie każdy jest miłośnikiem psów. Twój pies może pomyśleć, że może wskoczyć na kanapę i pocałować każdego, kto przejdzie przez drzwi. Może to sprawić, że niektórzy goście poczują się niekomfortowo. Duże, ciężkie psy mogą również uszkodzić meble. Waga psa wskakującego na kanapę lub łóżko lub zeskakującego z nich może powodować przetarcia i rozdarcia materiału. Psy z dłuższymi pazurami mogą porysować drewniane lub skórzane meble. Możesz pozwalać swojemu psu korzystać z mebli lub nie. Cokolwiek jednak zdecydujesz, bądź konsekwentny.
Opanuj lęk separacyjny
Czy Twój pies denerwuje się, gdy widzi, że przygotowujesz się do wyjścia z domu? Czy wariuje z radości, kiedy wracasz do domu? Czy zniszczył ci buty, podrapał drzwi lub obgryzł róg stołu, gdy cię nie było? Twój pies może mieć lęk separacyjny. Jeśli chcesz mieszkać z nim w mieszkaniu, musisz to opanować dla dobra zwierzęcia, a przede wszystkim dla siebie. Lęk przed separacją pojawia się, gdy pies, który jest nadmiernie przywiązany do swojego właściciela, jest bardzo zestresowany, gdy zostaje sam. To coś więcej niż małe marudzenie, gdy wychodzisz, lub trochę psoty, gdy cię nie ma. To poważny stan i jeden z głównych powodów, dla których właściciele są sfrustrowani swoimi psami i oddają je do schroniska. Ale jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc.
Po pierwsze, zrozum, co powoduje, że Twój pies zachowuje się w ten sposób:
– Zostaje sam po raz pierwszy
– Zmiana właściciela
– Przeprowadzka ze schroniska do domu
– Zmiana rutyny lub harmonogramu dnia
– Utrata członka rodziny
Najpierw porozmawiaj ze swoim weterynarzem, aby wykluczyć jakiekolwiek problemy zdrowotne. Czasami załatwiają się w domu z powodu infekcji, problemów hormonalnych lub innych schorzeń. Może to być również spowodowane niepełnym wypróżnieniem. Niektóre leki również mogą przyczynić się do problemów gastrycznych twojego psa, a co za tym idzie, zabrudzania mieszkania.
Zapewnij psu dużo ruchu. Pies mieszkający w mieszkaniu musi spędzać ze swoim właścicielem maksymalnie dużo czasu na zewnątrz. Upewnij się, że twój zwierzak ma codziennie dużo ruchu. Zmęczony, szczęśliwy pies będzie mniej zestresowany, gdy wychodzisz.
Jak zostawić psa samego w mieszkaniu? Za każdym razem, gdy wychodzisz, daj swojemu psu wyjątkowy smakołyk (np. kong wypchany masłem orzechowym). Daj mu tę wyjątkową zabawkę tylko wtedy, gdy cię nie ma, i zabierz ją, gdy wrócisz do domu.
Niech twoje powroty do domu i wyjścia będą dyskretne, bez wielu powitań i pożegnań. Ignoruj swojego szczeniaka przez kilka pierwszych minut po powrocie do domu. Zostaw ostatnio ubrane ubrania, które pachną jak ty. Rozważ podanie swojemu zwierzakowi dostępnych bez recepty naturalnych suplementów uspokajających, jeśli nadmiernie denerwuje się twoimi wyjściami. Musisz powoli przyzwyczajać go do swojej nieobecności. Pies może zacząć się denerwować, gdy dostrzeże znaki, że masz zamiar wyjść, takie jak zakładanie butów lub odbieranie kluczy. Więc rób te rzeczy, ale potem nie wychodź. Załóż buty i usiądź przy stole. Weź klucze i oglądaj telewizję. Rób to w kółko wiele razy dziennie. Kiedy twój pies zaczyna się tym mniej niepokoić, możesz powoli zacząć znikać. Pamiętaj, robisz to dla waszego wspólnego komfortu życia w mieszkaniu! Najpierw wyjdź jedynie za drzwi. Każ psu zostać na miejscu, a następnie zamknij drzwi wewnątrz mieszkania i zostań po drugiej stronie. Pojaw się ponownie po kilku sekundach. Powoli zwiększaj ilość czasu, w którym cię nie ma. Załóż buty i weź klucze. Każ psu zostać i wyjdź do drugiego pokoju. Im bardziej przyzwyczai się do polecenia „zostań”, wydłużaj czas, w którym cię nie ma. Następnie użyj drzwi zewnętrznych, ale nie tych samych, którymi wychodzisz każdego dnia. Przed wyjściem upewnij się, że pies jest zrelaksowany. Tylko ty możesz stwierdzić, czy twój pies jest gotowy na pozostawienie go samego na dłuższy czas. Nie spiesz się. Zawsze zachowuj spokój, kiedy wychodzisz i kiedy wracasz. Stopniowo zwiększaj czas, aż będziesz mógł wyjść z domu na kilka minut.
Jaka rasa psa nadaje się do bloku?
Każdy pies odnajdzie się w mieszkaniu, jeśli tylko będzie miał zapewnione odpowiednie warunki. Jedynym aspektem wartym uwagi jest umiejętność przystosowania psa do temperatury pokojowej. Psy północy, czyli psy rasy Husky itp. mogą bardzo źle znosić wysokie temperatury. Jamniki i psy z krótkimi łapkami mogą mieć trudności z wchodzeniem na wyższe piętra. Jeśli już mówimy o rasach, warto zwrócić uwagę na te nie mające predyspozycji do chorób stawów. Wiele, np. owczarków niemieckich, u których genetycznie rozwinęła się dysplazja łokciowa, cierpi z powodu przymusu wchodzenia po schodach. Również starsze i chore psy nie powinny mieszkać na wyższych piętrach. Czy tylko małe psy nadają się do mieszkania w bloku? Owszem, małe psy dobrze sprawdzą się jeśli chodzi o mieszkanie w bloku przez wzgląd na brak częstych predyspozycji do chorób stawów. To raczej duże, olbrzymie rasy mają problemy z chodzeniem na starość, chociaż nie jest to zasadą. Musimy jednak pamiętać, że mały pies to również duży problem w przypadku gdy nie zadbamy odpowiednio o jego bezpieczeństwo i zdrowie na co dzień. Czy tylko małe psy nadają się do mieszkania w bloku? Nie, zdecydowanie nie tylko małe. Do mieszkania w bloku nadają się psy o każdej masie, wielkości i wieku. Musimy tylko umiejętnie zoptymalizować warunki wspólnego życia.