icon_cart

0

koszyk
postępowanie w przypadku potrącenia zwięrzęcia

Potrąciłem zwierzaka – co robić?

Jak mówi przysłowie, wypadki chodzą po ludziach – dodajmy, że po zwierzętach również. Wszyscy uczestniczymy w ruchu drogowym, jako kierowcy samochodów albo ich pasażerowie. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy Wam przybliżyć, co zrobić i jak się zachować, jeżeli będziemy uczestnikami lub świadkami kolizji na drodze z udziałem zwierzęcia.

Polskie prawo nakłada na kierowcę bezwzględny obowiązek udzielenia pomocy potrąconemu zwierzęciu. O ile psa lub kota jesteśmy w stanie zabrać do najbliższego weterynarza to z sarną albo dzikiem tak nie zrobimy. Jeżeli sami decydujemy się na przewiezienie poszkodowanego zwierzaka do lecznicy i nie chcemy ponosić kosztów leczenia zwierzęcia to musimy zorientować się, która placówka ma podpisaną umowę z miastem lub gminą. W innym razie weterynarz może żądać od nas uregulowania rachunku. Należy jednak pamiętać o środkach ostrożności. Oszołomione bólem zwierzę może być niebezpieczne, a w przypadku bezdomnych zwierzaków nie mamy pewności, czy nie są zarażone wścieklizną. Jeśli przewiezienie zwierzęcia nie wchodzi w grę, jest to zwierzę dziko żyjące albo po prostu boimy się, że bardziej uszkodzimy pacjenta, podejmujemy następujące kroki.

  • Na początku należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia tak, by nie stanowiło zagrożenia dla innych użytkowników drogi. Włączamy światła awaryjne, ustawiamy trójkąt ostrzegawczy, warto również, w trosce o własne bezpieczeństwo, założyć kamizelkę odblaskową.
  • Następnym krokiem jest wykonanie telefonu do odpowiednich służb. W warunkach miejskich służbą zajmującą się takimi wypadkami jest straż miejska lub policja, w terenie niezabudowanym – nadleśnictwo. Najlepszą opcją może być zadzwonienie pod nr 112, tak powinno się udać wszystko sprawnie załatwić. W przypadku zwierząt dziko żyjących odpowiednie służby zdecydują o leczeniu lub skróceniu cierpień poszkodowanego zwierzęcia, zapewnią mu fachową opiekę w trakcie leczenia lub bezpiecznie usuną ciało.
  • Istotne jest podanie dokładnej lokalizacji, zwłaszcza jeżeli znajdujemy się na drodze biegnącej przez las lub pola. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy z nas posiada telefon z GPS, ustawienie w nim lokalizacji znacznie usprawni porozumienie ze służbami. W innym razie musimy polegać na słupkach kilometrowych, które pomogą dokładnie określić miejsce zdarzenia.

Udzielając pomocy postarajmy się zachowywać cicho i spokojnie, jeżeli mamy taką możliwość to zasłońmy zwierzęciu oczy – odizolujemy je wtedy od bodźców zewnętrznych.

Jeżeli przytrafi nam się wypadek z udziałem zwierzęcia nie bójmy się prosić o pomoc. Nieumyślne potrącenie zwierzęcia nie jest karalne, natomiast ucieczka z miejsca zdarzenia i nieudzielenie pomocy to wykroczenie, karane grzywną do 5 tys. zł.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł w prosty sposób wyjaśnił, co należy zrobić w razie wypadku z udziałem zwierzęcia. Życzymy Wam również, aby ta wiedza nigdy nie musiała być użyta.