Pudel – pochodzenie, charakter, wychowanie i pielęgnacja
Spis treści
Pochodzenie i historia psów rasy pudel
Pomimo, iż pudel to rasa znana jest już od stuleci, jej pochodzenie nadal pozostaje trudne do ustalenia. Najprawdopodobniej pochodzi od psa wodnego – barbeta. Oficjalnie rasa uznana jest za francuską, choć prawo do niej roszczą sobie również Niemcy. Trudno zatem jasno określić ojczyznę tej rasy. Specjaliści twierdzą, że psy te wywodzą się od psów pasterskich i myśliwskich, które wykorzystywane były przy polowaniach na ptactwo wodne. Sama nazwa pudla wzięła się prawdopodobnie od staroniemieckiego słowa ,,pudden” oznaczającego “pluskać się w wodzie”. Ponadto ich francuska nazwa ,,caniche” ściśle wiąże się z umiejętnością aportowania kaczek. Z Francją związana jest też charakterystyczna fryzura tej rasy. Pudle spotykane były już w XV wieku, ale prawdziwy rozkwit ich popularności nastąpił nieco później, bo w epoce baroku. Były to psy powszechnie lubiane i uznane, jednak prawdziwą karierę rozpoczęły, kiedy pierwszy osobnik trafił na dwór króla Ludwika XV. Jego osobowość i niecodzienny wygląd sprawił, iż rasa stała się niekwestionowanym ulubieńcem króla oraz całej arystokracji. Psy te traktowano iście po królewsku. Mogły liczyć na liczne zabiegi pielęgnacji, które dodawały im wyjątkowego uroku. Kontakty pomiędzy dworami i arystokratami spowodowały rozpowszechnienie tej rasy po całej Europie. Za czasów panowania Ludwika XVI podjęto pierwsze próby miniaturyzowania tej szlachetnej rasy. Wkrótce nie tylko arystokracja i władcy doceniali te psy. Ich niecodzienny wygląd i ponadprzeciętna inteligencja sprawiły, że zaczęli się nimi interesować cyrkowcy, a nawet były wykorzystywane do wyszukiwania trufli. Podczas tego niecodziennego zajęcia najprawdopodobniej towarzyszył im jamnik, który odkopywał wywąchane przed pudla najdroższe grzyby świata.
Do Polski rasa ta trafiła stosunkowo wcześnie, chociaż trudno ustalić dokładną datę ich sprowadzenia do naszego kraju. Pierwszym znanym przedstawicielem tej rasy był pies o imieniu Bielik, który zagościł na dworze królewskim jako pupil Zygmunta Starego. Uwielbiany przez polskiego władcę psiak został umieszczony na obrazie Jana Matejki “Podniesienie dzwonu Zygmunta”. Prawdopodobnie modelem był własny pudel artysty. Tak jak w przypadku innych ras psów, zarówno I jak i II Wojna Światowa mocno przetrzebiły populację pudli. Dopiero po zakończeniu obu wojen psy tej rasy przeżywały drugi okres świetności.
Pierwszy wzorzec rasy stworzono w 1880 roku, natomiast pierwsze Kluby Pudli powstały na przestrzeni lat 1886-1922 – w Anglii, na terenie Niemiec i Francji. Według podziału określonego przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną psów ze względu na rasy, pudle należą do grupy IX – psy ozdobne i do towarzystwa, sekcji 2 – pudle.
Charakter pudla – pies rodzinny czy myśliwski?
Pudel jest idealnym kompanem do wspólnego życia. Jest wesołym i przyjaznym oraz niezwykle przywiązanym i oddanym swojemu właścicielowi psem. Pomimo tych cech, należy wiedzieć, że pudel odznacza się silną osobowością. Potrzebuje czuć się potrzebny i kochany przez swoją rodzinę. Najpewniej czuje się u boku swojego pana, którego towarzystwo sprawia mu niezwykle dużo radości. Nie powinien przebywać samotnie przez długie godziny. Jest bowiem psem wrażliwym i w rezultacie może zamknąć się w sobie i stać się szczekliwy. Nieobecność właściciela zniesie w miarę dobrze tylko pod warunkiem, że będzie przyzwyczajany do tego od małego. Warto zapewnić mu na ten czas zajęcie umysłowe np. w postaci zabawek interaktywnych. Rasa ta nie przejawia skłonności do niszczenia, ale miewa trudności z poradzeniem sobie z długim odosobnieniem. W takim przypadku może pokusić się o rozładowanie swoich emocji na otaczających go przedmiotach. Pudel to pies posiadający ogromne zasoby energii, które chętnie wykorzysta podczas wspólnych zabaw i wygłupów. Instynkt łowiecki pudli został konsekwentnie wyciszony w drodze selekcji rasy, dlatego raczej nie należy się spodziewać, że pies ruszy w pogoń za przygodnie napotkanymi zwierzętami. Nadal cechuje go wrażliwy i czuły nos i niezmienne upodobanie do wody.
Wobec ludzi pudle są otwarte i przyjaźnie nastawione, jednak w sytuacjach niecodziennych zachowują ostrożność. Pudla nie zalicza się do psów nadmiernie szczekliwych, jednak pamiętać należy, że jest to pies bardzo czujny i szczeka głównie wtedy, kiedy chce nas poinformować o czymś dla niego niezwykłym lub niecodziennym. A w mieście pełnym hałasu i miejskiego zgiełku ciekawość psa może dać się we znaki wszystkim sąsiadom. Nie tylko z człowiekiem pudel umie stworzyć zgrany duet. Idealnie odnajdzie się on także przy boku kotów czy innych zwierząt. Im więcej towarzyszy wokół niego, tym bardziej nasz psiak będzie szczęśliwszy. Pudle dzięki swojemu niezwykłemu charakterowi i zamiłowaniu do jakiejkolwiek formy rozrywki łatwo nawiązują kontakty z innymi psami. Dobrze odnajdą się przy boku dzieci, pod warunkiem, że nauczymy je obchodzenia się z psami.
Królewski wygląd pudla
Obecnie pod względem wielkości rasa ta występuje w czterech odmianach:
– Pudel duży (królewski) – osiąga w kłębie 46-60 cm i waży około 22 kilogramów
– Pudel średni – osiąga w kłębie 35-45 cm i waży około 12 kilogramów
– Pudel miniaturowy – osiąga w kłębie 24-38 cm i waży około 7 kilogramów
– Pudel toy – najmniejszy z wszystkich pudli. Wysokość kłębie to mniej niż 28 cm, a waga wynosi około 5 kilogramów.
Wszystkie Pudle posiadają identyczną budowę anatomiczną, jednak różnią się przede wszystkim wysokością w kłębie. Pudel jest harmonijnie zbudowany i posiada lekko prostokątną sylwetkę. Głowa jest elegancka, wyrazista i proporcjonalna do reszty tułowia. Oczy ciemne i pełne wyrazu – czarne bądź ciemnobrązowe. Uszy stosunkowo długie, osadzone na wysokości oczu, opadające blisko głowy. Ogon osadzony wysoko, prosty i noszony z dumą. Ciało jest proporcjonalne zaś kończyny proste i mocne. Tylne dobrze umięśnione i zbudowane. Pudel posiada bardzo charakterystyczną sierść. Jego szata jest bardzo obfita, miękka i delikatna w dotyku. Włos ma naturalną tendencję do skręcania. Ze względu na typ okrywy, pudle dzieli się na dwa rodzaje. Pierwszy o szacie lokowatej – wełnistej, kędzierzawej, tworzącej gęste i obfite loki oraz drugi, o szacie sznurowej, gdzie włos układa się w charakterystyczne sznury, które powinny mieć co najmniej 20 cm długości.
Umaszczenie pudla powinno być wyłącznie jednolite – od czarnego, poprzez szarości i srebra, ciemnobrązowe, morelowe do białych.
Z całą pewnością pudle należą do jednych z najbardziej eleganckich psów na całym świecie. Poruszają się w sposób niezwykle sprężysty, taneczny, a przy tym z wielką gracją. Nic dziwnego, że przyciągają wzrok wszystkich dookoła.
Wychowanie i szkolenie pudla – inteligentny elegant
Choć początkowo pudle były wykorzystywane jako psy myśliwskie, dzisiaj pełnią funkcję psów rodzinnych. W ich genach płynie zamiłowanie do wody, dlatego zdecydowana większość przedstawicieli tej rasy to świetni pływacy. Pudel może brać udział w zawodach posłuszeństwa i tropienia. Niektóre z nich wykorzystywane są podczas terapii z osobami chorymi oraz podczas pracy z osobami niepełnosprawnymi. Coraz częściej Pudla można spotkać także w charakterze psa przewodnika czy ratownika. Doskonale odnajdują się w nowych sytuacjach i niemal natychmiast się do nich dostosowują. Niewątpliwie Pudel to jeden z najbardziej inteligentnych psów na świecie. Bardzo szybko się uczy i bardzo chętnie współpracuje z ludźmi. Nauka podstawowych komend nie zajmuje im dużo czasu, ale już od szczeniaka powinno traktować go z należytym szacunkiem. Do psa należy podchodzić łagodnie, a równocześnie konsekwentnie. Nie wolno używać w stosunku do psa agresji słownej, a tym bardziej fizycznej. Szkolenie powinno odbywać się na zasadach nagród i pochwał. Pochwały i dodatkowy smaczek będą stanowiły dla psa idealną motywację do kolejnej nauki. Ważne, aby socjalizację zacząć już podczas wieku szczenięcego. Jest to kluczowy aspekt dla późniejszego zachowania psa. Nasz pupil powinien mieć możliwość poznawania nowych miejsc, ludzi, bodźców i innych zwierząt. Jeśli to jest twój pierwszy pies to warto skorzystać z zajęć w psim przedszkolu, dzięki czemu będziesz miał pewność, że szkolenie przebiega na najwyższym poziomie. Właściciel powinien zadbać nie tylko o zaspokojenie fizycznych potrzeb psa – bardzo ważny jest również aspekt psychiczny. Zaniedbany pies, pozbawiony licznych aktywności, z pewnością znajdzie sobie interesujące go zajęcie, które niekoniecznie może spodobać się właścicielowi. Podczas licznych treningów nie tylko nauczysz psa podstawowych komend, ale również zbudujesz z nim silną więź opartą na bezgranicznym zaufaniu. Aby zaspokoić drzemiące w pupilu ogromne pokłady energii, potrzebuje codziennych długich spacerów.
Zdrowie – czy pudel jest podatny na choroby?
Pudle to rasa, która generalnie cieszy się dobrym zdrowiem, ale podobnie jak w przypadku innych psów są schorzenia, które mogą być dla nich utrapieniem. Pudle toy i miniaturowe są nieco delikatniejsze i źle znoszą zimno. W okresie letnim, bez względu na wielkość naszego pupila, spacery powinny odbywać się albo wcześnie rano albo późnym popołudniem. Dobrym rozwiązaniem będą spacery w okolice zbiorników wodnych, gdzie pies będzie mógł się schłodzić i pobawić. Jeden z niewielu słabych punktów pudla stanowią jego uszy, które narażone są na liczne infekcje. Oprócz tego mogą wystąpić dziedziczne choroby oczu, jak zaćma czy postępujący zanik siatkówki. Większe psy narażone są na wystąpienie dysplazji biodrowych lub łokciowych. U małych odmian mogą się zdarzyć zwichnięcia rzepki i choroba Perthesa, czyli martwica głowy kości udowej. Rasa ta ma też tendencje do zapaleń dziąseł i odkładania się kamienia nazębnego. Pudel jest psem wytrzymałym, który nierzadko dożywa 15 lat, pod warunkiem zapewnienia mu odpowiednich warunków bytowych oraz regularnych kontroli stanu zdrowia.
Żywienie psa – co powinien jeść Pudel?
Tak jak w przypadku innych ras psów, pożywienie pudla powinno opierać się na odpowiednio zbilansowanej diecie dobranej indywidualnie do każdego psa. Ważnymi aspektami, które należy wziąć pod uwagę, to wiek, waga psa, codzienna aktywność fizyczna oraz ewentualne schorzenia. Ogólnie psy tej rasy nie należą do psów wybrednych, jednak pudle miniaturowe i toy potrafią nieco kaprysić, jeśli chodzi o jedzenie. Wybierając rodzaj żywienia można wybrać gotowe, wysokiej jakości karmy suche lub mokre, bądź zdecydować się na samodzielne przygotowywanie posiłków. Wybierając gotowe karmy, należy zwróć uwagę na ich skład. Karma dla psa powinna składać się w jak największej ilości wysokogatunkowego mięsa i warzyw.
Jeśli zdecydujesz się na samodzielne przygotowywanie posiłków, należy wybrać się do psiego dietetyka lub weterynarza, który pomoże Ci ułożyć idealnie zbilansowaną dietę, która uwzględni wszystkie niezbędne substancje odżywcze dla twojego pupila. Gotowe posiłki warto wzbogacić o dodatkową suplementację i nienasycone kwasy tłuszczowe omega -3 i -6, które wzmacniają strukturę włosa i jego wygląd. Przy suplementacji pudla królewskiego warto sięgnąć po preparaty chroniące stawy. Codzienną dawkę żywienia należy podawać w dwóch mniejszych porcjach, a po jedzeniu należy zapewnić psu odpoczynek, aby nie doprowadzić do skrętu żołądka. W przypadku odmian toy i miniaturowych zaleca się stosowania karm przeznaczonych dla ras małych, gdzie chrupki dostosowane są do wielkości ich pyszczków. Oczywiście jak każda istota, nasz pupil powinien mieć stały dostęp do świeżej wody pitnej.
Pielęgnacja pudla – co warto wiedzieć na ten temat?
Pudel należy do grupy psów, które gubią mało sierści, dlatego są szczególnie polecane dla osób na nią uczulonych. Jednak nie oznacza to, że pudel nie wymaga pielęgnacji – wręcz przeciwnie. Aby nasz pupil wyglądał elegancko i schludnie, zabiegi powinny być systematyczne. Sierść pudla powinna być szczotkowana kilka razy w tygodniu, aby zapobiec powstaniu ciężkich do usunięcia kołtunów. Najlepiej sprawdzą szczotki z cienkimi drucikami osadzonymi na miękkiej poduszcze, miękkie, owalne szczotki i grzebienie z długimi zębami. Istotne jest, aby druciki w szczotkach oraz igły w grzebieniu były gładko zakończone. Jeśli przyzwyczaimy psa do zabiegów od małego i będziemy delikatni podczas ich wykonywania, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że pies je zaakceptuje, a nawet stanie się ich miłośnikiem. Przed kąpielą sierść psa musi być bardzo dokładnie rozczesana. Nie wolno myć psa szamponem przeznaczonym dla ludzi, ponieważ może to zniszczyć jego włos. Do kąpieli pudla używamy szamponu do włosa kręconego lub takiego, który jest aktualnie potrzebny – np. w celu podbicia koloru szaty. Pudel jest rasą, która nie linieje, ale jego włos cały czas rośnie. Bez względu na to, czy zdecydujemy się wystawiać naszego psa na wystawie czy będzie on typowo domowym psem – strzyżenie jest konieczne. Psa domowego zazwyczaj ścina się na krótko, ponieważ taką fryzurę łatwiej jest utrzymać dłużej w czystości. Pupile, które prezentują się na wystawach, trzymane są w dłuższym włosie, w którym można “rzeźbić”. Pamiętać jednak należy, że moda zmienną jest i również wzorce wystawowe ulegają modyfikacjom. Strzyżenie pudla niewystawowego należy wykonywać średnio co około 2 miesiące. Dobrze w takim przypadku udać się z psem do salonu pielęgnacji zwierząt, który nie tylko obetnie naszego czworonoga, ale zafunduje mu również wszystkie inne niezbędne zabiegi. Oprócz higieny sierści, która niewątpliwe jest najbardziej czasochłonna, na uwagę zasługują również oczy, uszy, pazury i zęby. Ze względu na długie uszy pupila, które bardzo utrudniają wentylację tego narządu, ważne jest regularne kontrolowanie ich stanu. W razie potrzeby należy stosować specjalne preparaty do pielęgnacji uszu. Jeśli pies nie ściera pazurków sam, trzeba je delikatnie przycinać. Z odkładającym się kamieniem nazębnym można walczyć za pomocą specjalnych past do zębów przeznaczonych dla psów, bądź gryzaków dentystycznych.
Akcesoria – pierwsza wyprawka dla nowego członka rodziny
Przed przyjęciem nowego członka rodziny przede wszystkim należy zapewnić mu dogodne warunki. Do podstawowego wyposażenia, w które należy się zaopatrzyć, należą miski na karmę i wodę. Kolejnym elementem jest legowisko, na którym będzie mógł komfortowo odpoczywać ale w którym będzie się również czuł bezpiecznie. Posłanie powinno być dobrane indywidualnie do wielkości psa, tak aby pupil mógł się na nim wygodnie wyciągnąć.
Podczas spacerów dobrze sprawdzą się dopasowane szelki typu guard, bądź obroża i smycz, która umożliwii psu bezproblemowe poruszanie się. Do zaspokojenia ogromnych pokładów energii przydadzą się wszelkiego rodzaju zabawki – takie, które fizycznie umilą czas Twojemu pupilowi, jak i takie, które będą przy okazji ćwiczyć jego umysł. Zabawki powinny być dobrane do wielkości psa – nie za duże, aby sprawiały mu przyjemność podczas zabawy, ale też nie za małe, by nie doszło do ich ewentualnego połknięcia. Świetnie sprawdzą się sznurki czy gumowe piłeczki. Do stymulowania aktywności umysłowej pupila należy zaopatrzyć się w zabawki edukacyjne i interaktywne, które bez problemu dostaniemy w dobrych sklepach zoologicznych. Do domowej pielęgnacji potrzebne będą wspomniane wcześniej szczotki, grzebień, obcinaczki do pazurów oraz preparaty do kąpieli i higieny oczu, uszu i zębów. Jeśli zdecydujemy się samodzielnie strzyc pupila, należy zakupić również specjalistyczną maszynkę do strzyżenia psów. Odmiany niewielkich rozmiarów można zabierać ze sobą w podróże, używając do tego torby transportowej, która zapewni im dodatkowe bezpieczeństwo. Większe osobniki można przewozić, wykorzystując do tego celu specjalne wpinki umożliwiające przypięcie psa do gniazda samochodowych pasów bezpieczeństwa.
Hodowla i zakup – gdzie znajdę wymarzonego pudla?
Cena szczeniaka tej rasy zależna jest między innymi od jego odmiany (toy, miniaturowy, średni, duży), jego wieku, płci, osiągnięć rodziców oraz renomy hodowli. Zazwyczaj maluchy kosztują od 3500 do 5000 zł. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie jakiegokolwiek psa należy sobie zdawać sprawę z odpowiedzialności, jaką niesie za sobą posiadanie czworonogiego przyjaciela. Jeśli jesteś już pewny, że Ty i Pudel stworzycie idealny duet i zagwarantujesz mu jak najlpesze warunki życiowe – możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Przede wszystkim nie spiesz się z jej wyborem. Pudel powinien pochodzić ze sprawdzonego i legalnego źródła, w którym hodowca dołożył starań, aby hodowla przebiegała na najwyższym poziomie. Nie daj się skusić atrakcyjnym ofertom pod względem cenowym – cena to nie wszystko. Takie ogłoszenia najczęściej pochodzą z pseudohodowli, które są nastawione na szybki zysk ze sprzedaży, natomiast nie zależy im na zdrowiu zwierząt, czy czystości ich genów – kupując szczeniaka z takiego źródła nie dostajesz absolutnie żadnej gwarancji co do czystości genów i zdrowia psa. Przed ostatecznym zakupem udaj się do hodowli osobiście, aby poznać szczeniaka, który będzie Twoim towarzyszem na najbliższe kilkanaście lat. Poproś hodowcę o przedstawienie Ci dokumentacji i książeczki zdrowia psa. Na własne oczy przekonaj się o warunkach, które panują w hodowli. Jeśli masz jakieś pytania – nie bój się pytać. Dobremu hodowcy zależy, aby jego szczeniak trafił w dobre ręcę i zyskał kochający go dom. Możesz dowiedzieć się wielu cennych informacji z pierwszej ręki, które mogą Ci się przydać podczas pierwszych miesięcy z nowym członkiem rodziny. Nie bój się również odpowiadać na pytania – tak jak Ty musisz sprawdzić skąd pochodzi pies, tak hodowca musi sprawdzić, w czyje ręce psiak trafi. Pudel nie jest psem drogim w utrzymaniu, więc nie ma obawy, że zrujnuje nasz budżet.
Czy pudel to pies dla mnie?
Pudel nie wymaga od właściciela doświadczenia, dlatego poradzi sobie z nim nawet niedoświadczona osoba, pod warunkiem, że przyłoży się do jego wychowania. Rasa ta odnajdzie się zarówno w domu, jak i niewielkim mieszkaniu. Jedną z bardziej cenionych cech u Pudli jest ich elastyczność i łatwość dostosowania się. Pies szybko odnajdzie się w nowej sytuacji i dostosuje się do trybu życia swojego właściciela. Niezależnie od tego, gdzie zamieszkamy z naszym pupilem, należy zawsze poświęcać mu wystarczająco dużo uwagi i zaspokajać jego potrzeby. Pudel będzie idealnym członkiem rodziny z dziećmi, osoby samotnej czy starszej, pod warunkiem, że nie prowadzi jedynie siedzącego trybu życia i zapewni psu niezbędną aktywność fizyczną. Decydując się na pudla zyskasz inteligentnego i oddanego Ci przyjaciela, który z pewnością wprowadzi do Twojego życia mnóstwo energii i radości!