icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Rottweiler – opis rasy, usposobienie i wychowanie

Pochodzenie psów rasy Rottweiler – długa historia

Do dnia dzisiejszego nie ma zgodności co do jasnej historii Rottweilera. Jedno jest pewne – jest uznawany za jedną z najstarszych ras, które znane już były w czasach Cesarstwa Rzymskiego, a ich przodkami miały być rzymskie molosy wywodzące się od mastiffów. Pies ten towarzyszył legionom, chronił ludzi, bydło i dobytek przed ewentualnymi złodziejami. Wiadomo, że w trakcie swoich podbojów armia Cesarstwa Rzymskiego w 74 roku założyły obóz nad rzeką Neckar, który nazwali “Arae Flaviae” na cześć cesarza. Rottweiler krzyżowany był tam z lokalnymi psami i uważa się, że w taki sposób powstała rasa, która jest bezpośrednim przodkiem dzisiejszego Rottweilera. Miasto to zmieniło później nazwę na Rottweil i stało się ośrodkiem handlu zboża i bydła, a psy znalazły zatrudnienie u lokalnej ludności – głównie u rzemieślników, hodowców bydła i handlarzy. Nadmienić trzeba, że już wtedy psy te budziły postrach ludności i jako pierwsze w historii były wykorzystywane do przenoszenia pieniędzy w sakiewkach przyczepionych do obroży. Żaden złodziej nie był na tyle odważny, aby podejść do tego psa i go okraść. Wykorzystywano je także do pomocy rzeźnikom, u których pędziły było do rzeźni – stąd nazywano je “rottweiler metzger hund”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza pies rzeźnicki. Psy te ceniono pod względem wytrzymałości, odwagi, niemałej inteligencji i umiejętności przystosowania się do każdych warunków.
Z biegiem lat i powstawaniem nowych technologii Rottweiler stracił znaczną część swojego dotychczasowego zajęcia i przestał być tak powszechnie wykorzystywany. Zaprzestano hodowli i populacja tych psów zmniejszyła się na tyle, że groziło im wyginięcie. Jednak pod koniec XIX wieku znaleźli się miłośnicy rasy, którzy postanowili nie dopuścić do zapomnienia tych psów. Pierwszy raz Rottweiler został pokazany na wystawie kynologicznej w 1882 roku. W 1907 roku założono pierwszy Niemiecki Klub Rottweilera, a kilka miesięcy później Południowoniemiecki Klub Hodowców Rottweilera. Kilkanaście lat później – w 1921 oba kluby połączyły się ze sobą tworząc Powszechny Niemiecki Klub Rottweilera (ADRK). Popularność Rottweilera rosła. Na początku XX wieku zainteresowała się nim policja i tak w 1910 roku psy te zostały oficjalnie uznane za policyjne psy służbowe.
W Polsce pojedyncze osobniki pojawiły się jeszcze przed II Wojną Światową, jednak za początek rozwoju tej rasy w naszym kraju uważa się przełom lat 60 i 70 XX wieku. Prawdziwym zainteresowaniem Rottweilery zaczęły cieszyć się dopiero około 1980 roku. Do dzisiaj są doceniane przez szerokie grono hodowców i właścicieli. Nadmienić warto, że podobnie jak wcześniej dzisiaj także Rottweiler wzbudza respekt – w dużej mierze przez to, że znajduje się na liście psów agresywnych, co oznacza, że na posiadanie tego psa należy mieć specjalne pozwolenie. Według podziału ustalonego przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną (FCI) Rottweiler należy do grupy II – pinczery i sznaucery, molosy, psy górskie i szwajcarskie psy do bydła, sekcji 2 – molosy

rottweiler szczeniak

Charakter rottweilera

Rottweiler to pies niezwykle pewny siebie, a przy tym uwielbia pracę z człowiekiem. Nie lubi bezczynności – w jego żyłach płynie czysta energia, dlatego też do zabawy należy wybierać te ćwiczenia, które jak najbardziej zmęczą psa fizycznie i psychicznie. Rottweiler mocno przywiązuje się do swojej rodziny – najmocniej do jednej osoby, wobec której jest bezgranicznie lojalny i oddany. Co interesujące pies ten czuje się jako pełnoprawny członek rodziny i wymaga traktowania siebie na równi ze wszystkimi domownikami. Nie lubi przebywać sam – zdecydowanie woli i potrzebuje bliskiego kontaktu z ludźmi – długie nieobecności właściciela mogą negatywnie wpłynąć na jego psychikę. Jeśli ma zostawać sam na krótko musi być do tego przyzwyczajany od już małego. Cechy tego wspaniałego psa sprawiają, że z jednej strony Rottweiler jest doskonałym psem obronnym i stróżującym, a z drugiej strony psem rodzinnym i pragnącym towarzystwa człowieka. Rottweiler wykazuje niezwykle silny instynkt obronny wobec swoich właścicieli. Jest cierpliwy, jednak jeśli jego próg zostanie przekroczony reaguje z wielką siłą i gwałtownie. Wobec dzieci psy te są niezwykle opiekuńcze, a za najmłodszych w rodzinie czują się bardzo odpowiedzialne. Nie ma żadnej możliwości, że pod opieką psa dzieciom stanie się jakakolwiek krzywda. Wobec dzieci są ostrożne, delikatne i są w stanie zaakceptować zdecydowanie więcej niż w przypadku osoby dorosłej. Zabawy z najmłodszymi dziećmi powinny odbywać się jednak pod nadzorem rodziców, ponieważ trzeba pamiętać, że Rottweiler jest dużym i bardzo silnym psem. W stosunku do obcych są nieufne i musi minąć trochę czasu zanim kogoś zaakceptują. Rottweiler bacznie obserwuje zachowanie swoich właścicieli i jeśli zauważy, że goście są przez nich mile widziani to będzie zachowywał się spokojnie. Jeśli jednak goście będą zbyt emocjonalnie gestykulować robiąc przy tym gwałtowne ruchy pies może uznać to za atak, a wtedy stanie w obronie swoich najbliższych. Podczas kontaktu z innymi psami Rottweiler pozostaje mocno zdystansowany, a w stosunku do osobników tej samej płci istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie starać się zdominować drugiego osobnika. Ciężko im zaakceptować drugiego dużego psa tej samej rasy. Większa szansa na porozumienie jest w przypadku suk. Z psami z którymi Rottweiler wychowuje się od małego jest w stanie stworzyć zgrany i kochający się duet. Nie będzie również problemu, jeśli w domu dorosłego już osobnika pojawi się szczeniak. Wtedy Rottweiler – podobnie jak w stosunku do dzieci – wykaże się silnym instynktem opiekuńczym. Wobec kotów zachowuje czujność i dystans chyba, że wychowują się razem od małego. Suki różnią się od psów nie tylko wyglądem fizycznym, ale przede wszystkim psychiką. Są na ogół zdecydowanie spokojniejsze, a co za tym idzie łatwiejsze w wychowaniu. Rottweiler źle znosi samotność i odosobnienie.



Charakterystyczny wygląd psów rasy rottweiler

Rottweiler to pies średniej wielkości o mocnej i zwartej budowie. Jego postawa jest masywna, ale przy tym jest psem niezwykle eleganckim i harmonijnie zbudowanym. Wysokość psa w kłębie wynosi od 61 do 68 cm, natomiast suki od 56 do 63 cm. Średnio ważą 50-60 kg, przy czym suki przeważnie są lżejsze. Rottweiler posiada mocną i szeroką głowę osadzoną na dobrze umięśnionej szyi. Stop jest dobrze zaznaczony. Szczęka jest dobrze zbudowana. Oczy w kształcie migdała, ciemnobrązowe. Średniej wielkości uszy są wysoko i szeroko osadzone, trójkątne i swobodnie opadające. Trufla nosowa jest czarna. Rottweiler posiada wpisujący się w prostokąt tułów. Grzbiet jest prosty, mocny i zwarty. Kończyny są dobrze umięśnione. Średniej długości ogon jest przedłużeniem linii grzbietu. Ogon powinien być zachowany w stanie naturalnym – kiedyś bardzo popularne było jego obcinanie ale dzisiaj taki zabieg jest zakazany w naszym kraju. Sierść Rottweilera jest krótka i szorstka w dotyku. Posiada włos okrywowy oraz w miarę dobrze chroniący go przed zimnem podszerstek. Umaszczenie jest czarne z intensywnymi brązowymi podpalaniami w okolicy policzków, na kufie, podgardlu i kończynach, a także w okolicach oczu i pod ogonem. Pomimo mocnej budowy i masy pies ten jest niezwykle zwinny. Porusza się w sposób harmonijny, zdecydowany i płynny.

rottweiler dorosły pies

Szkolenie i wychowanie rottweilera

Do dzisiaj w wielu krajach służby mundurowe wykorzystują Rottweilera jako psa służbowego. Czasem można go spotkać również w ratownictwie. W Stanach Zjednoczonych powszechnie używane są jako psy pracujące w dogoterapii. Rottweiler to pies inteligentny, który jest niezwykle chętny do współpracy z człowiekiem i podejmowania nowych rzucanych mu zadań. Wymaga przy tym indywidualnego podejścia – posiada silny charakter przez co wymaga konsekwentnego prowadzenia. Właściciel powinien wykazać się cierpliwością i asertywnością, a przede wszystkim trzymać się jasno ustalonych zasad. W szkoleniu należy stosować jedynie zasadę pochwał i nagród, co będzie stanowiło odpowiednią motywację dla naszego pupila. Najlepszą formą nagrody dla psa jest szczera radość właściciela po wykonanych przez psa zadaniach. Nie wolno wobec psa używać agresji fizycznej, jak i tej słownej. Psy te nie przejawiają skłonności do agresji, jednak posiadają bardzo mocny i silnie rozwinięty instynkt obronny. Może zacząć się bronić, jeśli przez agresywne zachowanie właściciela poczuje się zagrożony. Najważniejsze w relacji człowieka z psem jest budowanie relacji opartej na szczerym uczuciu i zaufaniu – to jest prawdziwy klucz do sukcesu. Podstawowych komend i zasad powinniśmy uczyć psa od małego. Dobrym rozwiązaniem będzie wybrać się do tak zwanego psiego przedszkola, gdzie nasz rottweiler od szczeniaka będzie uczony socjalizacji i dyscypliny. Szczeniaki mogą okazać się trudne w okiełznaniu, dlatego od samego początku należy psu jasno przedstawić zasady panujące w domu. Rottweiler będzie je respektować, pod warunkiem, że właściciel również będzie się ich trzymać. Jeśli opiekun nie wykaże się konsekwencją to okaże się, że to Rottweiler będzie próbował wychować nas. W przypadku tych psów ważna jest wcześnie wprowadzona socjalizacja, aby od małego poznawał nowe psy, ludzi czy miejsca. Dzięki temu w przyszłości możemy uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Nie należy wzbudzać w psach agresji, ponieważ dojdzie do jej zaostrzania, przez co pies może stać się niebezpieczny dla otoczenia. Rottweiler lubi ruch i wszelkie aktywności fizyczne. Do regularnych spacerów właściciel powinien dorzucić różnego rodzaju ćwiczenia, również te umysłowe. Dzięki całej gamie możliwości pies będzie się doskonalić w swoich umiejętnościach, a przy tym rozładuje drzemiące w nim pokłady energii. Niewyżyty znajdzie sobie sam zajęcie, które nie zawsze spodoba się właścicielowi. Ponadto nie mogący spożytkować swojej energii pies może stać się wycofany, a także agresywny. Dobrze prowadzony wyrasta na zrównoważonego, a nawet łagodnego psa.

Zdrowie Rottweilera – podstawa długiego życia

Rottweiler jest psem bardzo silnym, wytrzymałym i odpornym na skrajne, zmiennie warunki atmosferyczne. Nie bardzo przeszkadza mu mróz, wilgoć czy śnieg, a to dzięki grubemu podszerstkowi, które zapewnia mu ochronę. Gorzej natomiast znosi upały. Należy mu wtedy bezwzględnie zapewnić zacienione miejsce do odpoczynku, stały dostęp do świeżej wody pitnej i odpuścić zbyt intensywny wysiłek fizyczny. Spacery powinny odbywać się wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy temperatura nie będzie utrapieniem dla naszego pupila. Rottweiler jest świetnym pływakiem, a przy tym uwielbia aktywności w wodzie, dlatego latem warto wybierać się w okolice zbiorników wodnych, gdzie nasz czworonogi przyjaciel będzie mógł się wyszaleć. Na jakie choroby zapadają rottweilery? Podobnie jak wszystkie duże psy są narażone na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych. W Polsce właściciel hodowli zobowiązany jest przeprowadzić prześwietlenie stawów biodrowych pod kątem występowania tego schorzenia. (dopuszczalne wyniki to A – normalne stawy biodrowe i B – prawie normalne). RTG łokci nie jest jeszcze obowiązkowe, jednak wielu hodowców decyduje się i na to badanie. Podczas dorastania – zwłaszcza u samców – może wystąpić enostoza, czyli tak zwane młodzieńcze zapalenie kości. W tym przypadku ważne jest, aby zbytnio nie forsować dorastającego pupila. Mogą również pojawić się wady powiek takie jak entropium i ektropium. Czasami spotykane są zapalenia uszu, dlatego warto je regularnie kontrolować. Psy te narażone są za skręt żołądka dlatego po jedzeniu powinny mieć zapewniony minimum godzinny odpoczynek. Zdarzają się również alergie i problemy skórne, choroby nowotworowe i kardiologiczne. Niezmiernie ważne jest kontrolowanie kalendarza szczepień, ponieważ rasa ta wykazuje większą tendencję na wystąpienia parwowirozy, czyli wirusowego zapalenia jelit. Właściciel musi zdawać sobie sprawę, że kondycja i zdrowie pupila w dużej mierze zależne są od odpowiedniego sposobu żywienia i ogólnego dbania o psa. Zadbany i zdrowy rottweiler żyje średnio 9-12 lat.

Żywienie Rottweilera – pies z dobrym apetytem

Rottweiler to pies o dużym apetycie, przez co wykazuje tendencję do tycia, dlatego ważne jest, aby sposób żywienia był dobrany indywidualnie pod każdego psa. Co należy wziąć pod uwagę? Przede wszystkim wiek, wagę, aktywność fizyczną, płeć, bądź ewentualne trapiące go schorzenia. Do zachowania odpowiedniej kondycji i ogólnego zdrowia ważny jest wybór pożywienia. Właściciel zasadniczo ma kilka możliwości. Zdecydowanie najłatwiejszym i najszybszym jest podawanie psu gotowej karmy przeznaczonej dla dużych ras. Karma powinna być jak najlepszej jakości i cechować się dużą zawartością mięsa, czyli białka. Karmy przeznaczone dla ras psów dużych posiadają w swoim składzie chondroityny i glukozaminy, które wspierają prawidłowy rozwój kości i stawów, a przy tym je wzmacniają. Można również zdecydować się na bardziej czasochłonną metodę, czyli samodzielne przygotowywanie posiłków w domu. Decydując się na taki sposób żywienia, właściciel powinien posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tym temacie. Przy takim rozwiązaniu dobrą opcją będzie wybranie się do psiego dietetyka lub lekarza weterynarii, który pomoże ustalić nam niezbędne dla psa składniki odżywcze, aby nie doszło do niebezpiecznych dla pupila niedoborów. Domowe posiłki należy uzupełniać odpowiednimi preparatami wapniowo-witaminowymi i mineralnymi. Przez skłonność do nadwagi właściciel powinien zwrócić uwagę na to ile jego pies je i nie przekraczać dziennego zapotrzebowania na pokarm. Pamiętać trzeba, że nadwaga jest niebezpieczna dla życia naszego czworonogiego przyjaciela. Szczenięta cały czas rozwijają się, dlatego ważne jest, aby zapewnić im wysokobiałkowe pożywienie, które wspiera funkcjonowanie stawów i mięśni, a także chroni chrząstkę stawową. Raz na jakiś czas powinno wykonywać się psu badania poziomu wapnia i fosforu we krwi. Jeśli wystąpią jakieś niedobory należy udać się do weterynarza, a po konsultacji z nim zastosować kurację uzupełniającą. Dzienną porcję pokarmu najlepiej podzielić na dwa mniejsze posiłki i zapewnić psu należyty mu odpoczynek po jedzeniu. Psiak powinien mieć stały dostęp do świeżej wody pitnej – wymienianej minimum raz dziennie.



Pielęgnacja Rottweilera – najwazniejsze informacje

Krótka sierść Rottweilera nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Wymaga on tak naprawdę systematycznego szczotkowania i kąpieli raz na czas. Umiarkowane linienie zachodzi u tych psów dwa razy do roku – na wiosnę i jesień, jednak niewielkie ilości sierści gubi przez cały rok. Może to być o tyle problematyczne, że włos jest krótki i twardy przez co łatwo wbija się w tapicerkę mebli czy dywany i może być trudny do usunięcia. Regularne szczotkowanie może jednak problem ten zminimalizować. Psa należy wyczesać raz w tygodniu, a w okresie wymiany włosa najlepiej codziennie. Do codziennego użytku najlepiej sprawdzi się szczotka z twardym i gęstym włosiem i gęsty metalowy grzebień. Dobrze sprawdzą się również gumowe szczotki, które całą powierzchnią przylegają do skóry psa. Warto korzystać przy tym ze specjalnych preparatów ułatwiających czesanie. Zawierają one składniki nawilżające sierść i skórę a ponadto posiadają właściwości antystatyczne. Rottweilera kąpiemy raz na jakiś czas, kiedy zachodzi taka potrzeba ale nie możemy tego zabiegu wykonywać zbyt rzadko, ponieważ na sierści naszego pupila gromadzi się kurz, zabrudzenia z powietrza czy pył ze spacerów. Do tego zabiegu używamy zawsze specjalnych szamponów przeznaczonych dla psów – nie wolno stosować szamponów dla ludzi. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się szampony przeznaczone dla psów ras krótkowłosych, bądź hipoalergiczne z powodu możliwych występujących alergii u tej rasy. Oprócz pielęgnacji sierści na szczególną uwagę zasługują uczy, oczy, pazury i zęby. Uszy należy systematycznie sprawdzać i w razie powstałych zmian lub zabrudzeń przemywać preparatami do uszu psa. U Rottweilera występuje tendencja do odkładania się kamienia nazębnego, dlatego w celu jego pozbycia się lub zachowawczo warto stosować pasty do zębów przeznaczone dla psów albo gryzaki dentystyczne. Pazury przycinamy specjalnymi obcinaczkami, jeśli pies sam ich sobie nie ściera. Rottweiler nie należy do psów małych, przez co samodzielne kąpanie go w warunkach domowych może okazać się kłopotliwe lub wręcz niemożliwe. W takim wypadku z pomocą przyjdą nam profesjonalne salony pielęgnacji zwierząt, gdzie wykwalifikowani groomerzy zagwarantują psu prawdziwe spa. Niezależnie od tego czy będziemy dbać o psa sami czy powierzymy jego pielęgnację groomerowi dobrze jest, aby pies od małego był przyzwyczajony do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. W innym razie zwykłe szczotkowanie może wzbudzać w psu dyskomfort, przez który będzie niespokojny.

Akcesoria i wyprawka dla rottweilera – co warto kupić?

Każdy właściciel powinien odpowiednio przygotować się na pojawienie się nowego członka rodziny w domu. W przypadku Rottweilera – podobnie jak i psów innych ras – do podstawowej wyprawki zaliczają miski na wodę i pokarm. Warto wybrać miski wykonane z lepszych materiałów – na przykład ceramiczne, aby uniknąć ewentualnych alergii kontaktowych. Kolejnym elementem jest legowisko – nawet ten energiczny i uwielbiający ruch czworonóg potrzebuje swojego miejsca, w którym po treningu czy zabawie będzie mógł wypocząć. Legowisko powinno być komfortowe, a więc dobrane indywidualnie pod jego wielkość tak, aby mógł na nim swobodnie wyciągnąć swoje zmęczone ciało. Kolejnym bardzo ważnym elementem wyprawki są akcesoria spacerowe. Psa wyprowadzamy w dobrze dopasowanych szelkach typu guard lub solidnej obroży i mocnej smyczy. Nie oszczędzajmy na tych produktach – bardzo ważne jest, aby były one jak najlepszej jakości. W celu umilenia psu wolnego czasu warto zaopatrzyć się w zabawki. Rottweiler nie jest wybredny i zapewne świetnie będzie bawić się każdym drobiazgiem. Ważne tylko, aby zabawki były wystarczająco duże, by nie mógł ich połknąć oraz dobrej jakości, aby nie rozpadły się po jednej zabawie. Właściciel zamierzający zabierać swojego psiaka w podróż powinien przemyśleć zakup klatki transportowej, która podczas trwania drogi zapewni mu bezpieczeństwo bądź zaopatrzyć się w specjalne wpinki umożliwiające przypięcie szelek psa do gniazda samochodowych pasów bezpieczeństwa. Do codziennej pielęgnacji należy zaopatrzyć się w niezbędne do tego akcesoria i preparaty.

Hodowla i zakup – gdzie znaleźć dobrego hodowcę rottweilerów?

Przed zakupem szczeniaka właściciel powinien zdawać sobie sprawę nie tylko z odpowiedzialności, jaka na niego spadnie w chwili pojawienia się nowego członka rodziny, ale także pewnych wyrzeczeń i poświęceń jakie za tym idą. Pierwsza i najważniejsza zasada brzmi – nie spiesz się. Nigdy nie podejmuj decyzji w pośpiechu – daj sobie czas, aby znaleźć odpowiedniego i zaufanego hodowcę. Przeglądając ogłoszenia zwróć uwagę na informację w nim zawarte. Upewnij się czy wybrana przez Ciebie hodowla jest zrzeszona w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP). Decydując się na wybraną przez siebie hodowlę udaj się do niej osobiście, aby sprawdzić panujące tam warunki, a przede wszystkim poznać Twojego małego przyjaciela. Poproś hodowcę o przedstawienie Ci dokumentacji i przeprowadzonych niezbędnych badań. Hodowca ma obowiązek przeprowadzenia badań pod kątem wystąpienia dysplazji stawu biodrowego. Nie obawiaj się zadawania pytań – warto, aby wszelkie wątpliwości były rozwiane z pierwszej ręki od osoby, która te psy zna najlepiej. Cena za szczeniaka z rodowodem przeważnie wynosi od 3000 do 7000 zł. Na cenę składa się kilka aspektów o których warto pamiętać a są to: wiek, płeć, predyspozycje do wystaw, osiągnięcia rodziców szczeniaka czy renoma samej hodowli. Górna granica cenowa jest więc trudna do ustalenia. Oczywiście cena jest jedną z kwestii na którą zawsze zwraca się uwagę, ale nie daj się skusić zbyt atrakcyjnym ofertom. Wyjątkowo tanie szczenięta powinny zapalić czerwoną lampkę w Twojej głowie, ponieważ najprawdopodobniej pochodzą z pseudohodowli. Takie miejsca są ukierunkowane tylko na szybką sprzedaż i zysk. Psy z takich miejsc bardzo często trzymane są w złych warunkach z narażeniem ich zdrowia, a to zawsze idzie w parze z późniejszymi licznymi wizytami u weterynarza i kosztownym leczeniem. Ponadto nie mamy absolutnie żadnej pewności co czystości genów i predyspozycji psychicznych szczeniaka.

Czy Rottweiler to pies dla mnie?

Rottweiler jest psem wymagającym, przez co nie nadaje się dla każdego. Potrzebuje właściciela, który poświęci mu sporą ilość czasu na wychowanie i szkolenie, a także codziennie życie z czworonogiem. Pies ten potrzebuje bliskiego i stałego kontaktu ze swoją rodziną, dlatego nie będzie najlepszym wyborem dla osoby zapracowanej. Osoby starsze również powinny przemyśleć posiadania tej rasy, ponieważ jest to pies niezwykle silny, który wymaga pełnej kontroli. Właściciel powinien być konsekwentny, odpowiedzialny, a przy tym łagodny. Miejsce zamieszkania nie jest przy tej rasie aspektem decydującym. Bez problemu zaadaptuje się wszędzie, pod warunkiem, że będzie blisko właściciela i będzie miał zapewnioną solidną dawkę ruchu. Odnajdzie się zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i domu z ogródkiem, jednak psy te kochają ruch i swobodę – co warto mieć na uwadze. Rasa ta stawia przed właścicielem wiele zadań i wymagań, jednak potrafi się za to szczerze odpłacić wielkim uczuciem i przywiązaniem. Jeśli poświęcisz Rottweilerowi uwagę, swój czas i obdarzysz go prawdziwym uczuciem – stworzysz z nim niezwykle silną więź, która będzie wam towarzyszyła przez długie lata!