Shikoku – wszystko na temat tej rasy psów
Spis treści
Pochodzenie i historia shikoku – zawiła historia szpiców
Shikoku to jedna z ras należących do szpiców japońskich średniej wielkości uznanych przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną (FCI). Jest przy tym jedną z najstarszych psów występujących na terenie tego kraju, ponieważ znana była w Japonii już za czasów starożytnych. Pierwotnie psy te wykorzystywano podczas polowań na dziką zwierzynę, między innymi na dziki czy jelenie. Z uwagi na ukształtowanie terenu, trudne i niedostępne miejsca, w których pracowały te psy ich przenikanie się pomiędzy regionami w Japonii było znikome. Tym samym krzyżowanie się czworonogów pracujących w różnych częściach kraju było praktycznie niemożliwe. Doprowadziło to do powstania kilku linii shikoku, które są związane z obszarem ich występowania – Hata (wcześniejsze Uwajima i Hata), Awa i Hongawa. Odmiana Awa wyginęła podczas II Wojny Światowej, dlatego do wyglądu dzisiaj znanego shikoku przyczyniły się linie Hongawa i Hata. W 1937 roku w Japonii rasa ta została uznana za pomnik przyrody, a także nadano im do dzisiaj obowiązującą nazwę. Dzięki uznaniu rasy za pomnik przyrody wywiezienie shikoku z Japonii jest bardzo trudne i spowodowało, że jest to rasa występująca niemal wyłącznie tam. Aby móc tego dokonać trzeba wykazać się olbrzymią wiedzą, zainteresowaniem i uwielbieniem tej rasy. A i tak nie ma gwarancji, że otrzyma się zgodę. Co ciekawe, shikoku to jedna z najrzadszych ras psów w swojej ojczyźnie. Szacuje się, że w całej Japonii żyje tylko około 1000 osobników. Nazwa rasy pochodzi od miejsca występowania – prefektury Kochi na wyspie Sikoku i japońskiego słowa “inu” lub “ken” które oznacza po prostu psa. Można spotkać się również z nazwą Kochi-ken, bo i tak nazywane są te psy. Poza granicami Japonii pierwsze osobniki trafiły do Holandii i do Stanów Zjednoczonych – stało się to w 2000 roku. W Polsce pies rasy shikoku pojawił się dopiero w 2006 roku i jest raptem kilka jego hodowli.
Według podziału psów ze względu na rasy i ich użytkowość przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) shikoku został przypisany do grupy V – szpice i psy ras pierwotnych, sekcja 5 – szpice azjatyckie i rasy pokrewne.
Charakter – niezależny, ale oddany shikoku
Shihoku należy do szpiców, jednak jego charakter różni się od innych psów z tej grupy. Oczywiście ma też cechy wspólne. Psy tej rasy przepełnione są energią i ciekawością świata. Shikoku mocno przywiązuje się do swojego właściciela i potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem. Lubi wszelkie pieszczoty, których często sam się domaga. Nigdy nie odmówi wspólnej zabawy. Potrzebuje ogromnej dawki ruchu pomimo tego, że na pierwszy rzut oka może sprawiać zupełnie odwrotne wrażenie. Pierwotnym zadaniem tej rasy było polowanie i do dzisiaj psy te posiadają silny instynkt łowiecki. Po swoich przodkach pozostała im samodzielność, niezależność i umiejętność do podejmowania własnych decyzji. Te cechy sprawiają, że shikoku dość dobrze znosi nieobecność właściciela, choć warto jest od małego systematycznie przyzwyczajać go krótkotrwałych okresów izolacji. Zdecydowanie należy też przed pozostawieniem pupila w domu zapewnić mu sporą dawkę ruchu, a w domu zostawić kilka ulubionych zabawek, którymi będzie mógł się zająć, kiedy poczuje się znudzony. Na ogół rasa ta jest dość cicha, jeśli chodzi o szczekanie. Jednak w chwili, kiedy coś zaniepokoi czworonoga to bez zastanowienia ostrzeże on swoich domowników. Rasy pierwotne – w tym szpice mogą do obcych podchodzić z dystansem. Shikoku do ludzi zachowuje się przyjaźnie, jednak nie wylewnie, choć oczywiście ma na to reguły. Wiele zależy tu od czworonoga i człowieka, z którym pies kontakt nawiązuje. Shikoku to pies myśliwski więc przyzwyczajony jest do szybkiego i samodzielnego podejmowania decyzji. Geny te sprawiają także, że ma on silnie rozwinięty instynkt łowiecki, dlatego jego kontakty z mniejszymi czworonogami mogą być utrudnione, zwłaszcza, jeśli nie miał z nimi nigdy wcześniej styczności. Wobec innych psów tej samej rasy bywa dominujący, dlatego kluczowa jest wcześnie wprowadzona socjalizacja – w dużej mierze tylko to pozwoli na stworzenie zgranego duetu pomiędzy shikoku a innym zwierzakiem. Na spacerach należy uważać na jego instynkt, ponieważ może rzucić się w pogoń za potencjalną ofiarą. Dla bezpieczeństwa lepiej prowadzić psa na smyczy lub lince, tym bardziej, że shikoku nie boi stanąć się do konfrontacji z dużo większym od siebie przeciwnikiem. Na ogół rasa ta nie ma tendencji do demolowania mieszkania, jednak jeśli właściciel nie zagwarantuje mu wystarczająco dużej ilości ruchu i aktywności to podobnie jak i u innych psów tak i u shikoku mogą pojawić się niszczycielskie zapędy. Rasa ta odnajdzie się przy boku rodzin z dziećmi o ile pociechy będą nauczone prawidłowego obchodzenia się z psem. Żaden pies nie lubi niedelikatnego zachowania. Ważne jest, aby dzieci były nauczone delikatności i odczytywania podstawowych sygnałów, które pupil przekazuje, jeśli jest czymś zirytowany, zaniepokojony czy po prostu ma już dość zabaw. Dobrze też mieć oko na zabawy psa z dziećmi, ponieważ shikoku nie należy do małych psów i niechcący może wyrządzić przypadkową krzywdę pociechom.
Wygląd shikoku – podobny do swoich japońskich braci
Jest to pies średniej wielkości, o harmonijnej i zwartej budowie. Psy w kłębie osiągają 52 centymetry, suki są natomiast nieco mniejsze i osiągają 46 centymetrów (tolerancja wynosi 3 centymetry powyżej i poniżej wysokości opisanej przez wzorzec). Waga oscyluje wokół 20 kilogramów. Jego sylwetka wpisuje się niemal w kwadrat, jednak jego wysokość do długości tułowia wynosi 10:11. Wyglądem przypomina typowego szpica, posiadając wszystkie charakterystyczne dla nich cechy zewnętrzne. Shikoku posiada charakterystyczne, trójkątne, małe stojące uszy, które są pochylone nieco ku przodowi. Oczy małe, trójkątne i ciemnobrązowe o spojrzeniu odzwierciedlającym zaciekawienie z jakim shikoku patrzy na otaczający go świat. Głowa noszona jest na silnej i grubej szyi. Grzbiet jest prosty i mocny. Lędźwie dobrze umięśnione. Shikoku, podobnie jak inne szpice nosi ogon w charakterystyczny sposób – jest on wysoko osadzony, noszony ponad grzbietem, mocno zwinięty lub sierpowato zakręcony. Kończyny są mocne. Shikoku porusza się w sposób sprężysty i pewny siebie. Shikoku posiada dwuwarstwową szatę. Włos okrywowy jest szorstki i prosty. Znajdujący się pod nim podszerstek jest miękki i gęsty. Na ogonie włos jest dłuższy niż na reszcie ciała. Psy tej rasy występują w umaszczeniu sezamowym, jednak w różnych jego odcieniach. Są trzy odmiany umaszczenia sezamowego:
– sezamowy – równomierne połączenie włosów czarnych i białych
– czarny sezamowy – włosów czarnych jest więcej niż białych
– rudy sezamowy – na rudym tle widoczne są czarne włosy
Poza shikoku o umaszczeniu sezamowym rodzą się czasem również osobniki o białym umaszczeniu lub z białymi znaczeniami, jednak nie są uznawane przez wzorzec.
Wychowanie i szkolenie shikoku – niełatwe zadanie właściciela
Shikoku to rasa psów niezwykle inteligentnych i bystrych, jednak przy tym tak samo niezależnych i upartych. Szkolenie ich nie należy do najłatwiejszych, dlatego trzeba się do niego bardzo przyłożyć. Szpice nie są grupą psów od których można oczekiwać bezwzględnego posłuszeństwa i ślepo wykonywanych komend. Opiekun powinien wykazać się niemałą dawką cierpliwości, stanowczości i konsekwencji. Konsekwencja przy tej rasie jest podstawą zarówno podstawowego wychowania, jak i późniejszego szkolenia. Kluczowe jest ustalenie zasad i ścisłe ich przestrzeganie. Jeśli raz pozwoli się psu na odstępstwo od normy to późniejsze odebranie przywileju będzie trudne lub nawet niemożliwe. Poza tym pupil może też poczuć się niesprawiedliwie potraktowany, a to może odbić się na jego zachowaniu i psychice. Shikoku jest psem, który nie lubi niedelikatnego zachowania i niesprawiedliwego traktowania. Właściciel musi się postarać, aby przekonać psa, że wykonanie danej komendy będzie mu się opłacać. Czworonóg szybko się uczy i rozumie czego się od niej wymaga, jednak nie zawsze chętnie będzie wykonywał dane polecenia. Nie należy wtedy się denerwować czy podnosić głosu, a tym bardziej stosować przemocy fizycznej. Samo szkolenie powinno opierać się jedynie na pozytywnych metodach – należy znaleźć rzecz za którą najchętniej będzie pracować pupil i często go chwalić. Może to być zarówno ulubiona zabawka, smaczki czy zabawa z opiekunem. Takie postępowanie nie tylko buduje w psu przyjemne wspomnienia, przez co wie, że praca i wykonywanie komend mu się opłaca, ale także wzmacnia więź między naszym czworonożnym przyjacielem a właścicielem. Shikoku to rasa, która posiada silny instynkt myśliwski, dlatego ważne jest jak najszybsze wypracowanie z pupilem wracania na przywołanie czy chodzenia na luźnej smyczy. Psy tej rasy nie powinny na spacerze być puszczone wolno, chyba że jest to ogrodzony teren a pies jest cały czas w naszym zasięgu. Przez swój instynkt łowiecki puszczony ze smyczy shikoku stanowi nawet dla siebie śmiertelne niebezpieczeństwo, jeśli zauważy swoją potencjalną ofiarę. Puści się w pogoń nie zważając na to czy będzie biegł przez pole czy przez ruchliwą ulicę. Shikoku chętnie współpracuje z człowiekiem, jednak konieczne jest wypracowanie porozumienia z psem. Szkolenie nie tylko ma na celu nauczyć naszego czworonoga podstawowych komend czy zachowań, ale także zbudować więź opartą na zaufaniu i wzajemnym szacunku. Jest to niezmiernie istotne na dalszych etapach wspólnego życia. Psy wykonują polecenia osób z najbliższego otoczenia ale najchętniej pracują ze swoim “ukochanym” opiekunem. Shikoku miewa tendencję do dominacji innych psów, dlatego na spacerze każde takie zachowanie powinno być od razu temperowane, co ułatwi jego kontakty z innymi psami. Ważnym elementem każdego wychowania i szkolenia jest wczesna socjalizacja. To właśnie ona w dużej mierze oddziałuje na zachowania psa na dalszych etapach życia. Najlepiej od szczeniaka przyzwyczajać pupila do nieznanego – nowych osób czy zwierząt różnej wielkości. Ważne jest także poznawanie nowych miejsc czy dźwięków, ponieważ to właśnie one najczęściej wywołują lęk u czworonoga. W okiełznaniu temperamentu szpica pomogą zajęcia w psim przedszkolu, gdzie pod okiem trenera będziemy mogli nie tylko ćwiczyć podstawowe komendy, ale także poznać inne psy, a także budować właśnie trwałą więź.
Shikoku jest energicznym psem, który potrzebuje dużej dawki codziennej aktywności, aby rozładować kipiącą w nim energię. Nie wybiegamy pokusi się o wymyślenie sobie zajęcia, które niekoniecznie może spodobać się właścicielowi. Warto również pozwalać psu mu na ćwiczenie atrybutów psa myśliwskiego, na przykład węchu. Tu przydatna będzie mata węchowa, która jest dobrym ćwiczeniem na węch i pobudzającym mózg. Shikoku może sprawdzić się również w psich sportach, które będą ciekawą odskocznią od codziennych spacerów. Odnajdzie się w agility czy psim tropieniu. Swojemu właścicielowi może towarzyszyć w porannym joggingu lub przejażdżkach rowerowych. należy jednak pamiętać, że aktywności należy wprowadzać stopniowo. Nie wolno zbytnio forsować szczeniaka do momentu, aż nie będzie miał w pełni rozwiniętych kości czy mięśni.
Zdrowie shikoku – odporny i wytrzymały pies pierwotny
Podobnie jak inne szpice Shikoku cieszy się żelaznym zdrowiem. To wytrzymały i odporny pies. Gruba, dwuwarstwowa szata stanowi doskonałą ochronę przez zimnem. Latem należy chronić go przed upałami i przed zbyt długim przebywaniu w słońcu. Wysokie temperatury są bardzo niebezpieczne dla naszych czworonożnych przyjaciół. Łatwo można przegrzać pupila i doprowadzić do zagrażającemu ich życiu udaru. Latem shikoku powinien mieć stały dostęp do świeżej wody pitnej i zacienione miejsce, w którym będzie mógł odpocząć. W upalne dni na spacery najlepiej wybierać się wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, kiedy temperatura powietrza nie będzie zbyt wysoka. Na szczęście shikoku nie są obciążone poważnymi chorobami genetycznymi. Czasem występuje dysplazja stawów biodrowych czy łokciowych. U niektórych osobników może wystąpić epilepsja i enostoza, czyli młodzieńcze zapalenie kości. Ważna jest systematyczna profilaktyka i dbanie o szczepienia, czy ochronę pupila przed insektami zewnętrznymi. Zdrowy i zadbany shikoku średnio dożywa 14 lat co powoduje, że rasa uznawana jest za długowieczną.
Pielęgnacja shikoku – nieskomplikowana, ale regularna
Sierść shikoku składa się z szorstkiego włosa okrywowego i miękkiego, gęstego podszerstka. Pielęgnacja nie przysparza właścicielom większych problemów, jednak wymaga od nich systematyczności. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne szczotkowanie, od którego w dużej mierze zależy wygląd naszego czworonożnego przyjaciela. Shikoku linieje przeważnie dwa razy do roku, jednak poza tymi okresami również zrzuca martwy włos, ale w znacznie mniejszych ilościach. W okresie intensywnego linienia najlepiej wyczesywać pupila raz dziennie, aby pozbyć się wysuszonego i matowego włosa. Poza linieniem należy wyczesywać psa raz w tygodniu. Do pielęgnacji sierści shikoku potrzebować będziemy twardej szczotki z naturalnego włosia, może być taka z nylonowym rozczesywaczem. Do wyczesywania podszerstka przydatna będzie dobrej jakości szczotka typu pudlówka. Można również zakupić szczotkę drucianą, o gładko zakończonych igłach, która pomoże rozczesać szatę. Nie wolno zaniedbać szczotkowania, ponieważ może to doprowadzić do zbijania się włosa i powstawania filców. A to prosta droga do zniszczenia szaty i narażenia psa na nieprzyjemne zmiany skórne. Oprócz szczotkowania shikoku potrzebuje również kąpieli. Psa przeważnie kąpie się wtedy, kiedy tego potrzebuje czyli kiedy jest brudny. Zazwyczaj zabieg ten wykonuje się 4 razy do roku. Można częściej, jeśli zajdzie taka potrzeba – na sierści nie tylko osadza się błoto, ale także wszelkie zanieczyszczenia z powietrza jak kurz i zanieczyszczenia cywilizacyjne, które mogą niszczyć sierść. Do kąpieli używamy szamponów do podwójnej sierści, które znakomicie wspomagają proces linienia ułatwiając pozbycia się martwego włosa. Można stosować także szampony, które będą odpowiadać aktualnym potrzebom sierści – wzmacniające kolor, głęboko czyszczące czy hipoalergiczne. W systematycznej pielęgnacji nie wolno zapomnieć o higienie uszu i oczu. Ma to na celu zapobiec infekcjom i zminimalizować ryzyko powstania groźnych stanów zapalnych. Do pielęgnacji uszu i okolic oczu warto używać specjalnych, delikatnych preparatów, które możemy zakupić u weterynarza lub w każdym dobrym sklepie zoologicznym. Nie wolno też zapomnieć o dbaniu o higienę zębów i dziąseł pupila. Jest to bardzo ważne, ponieważ na zębach odkłada się kamień nazębny, który nie czyszczony może doprowadzić do wielu poważniejszych chorób całego organizmu. Higiena pyska nie powinna przysparzać wielu problemów – na rynku dostępne są pasty i szczoteczki dla psów, spraye i żele dentystyczne a także dodatki do wody czy karmy, które zmiękczają osad nazębny i wspomagają jego ścieranie. Uwagę zwrócić też należy na stan pazurów. Jeśli pies nie ściera sobie ich w sposób naturalny to konieczne będzie podcinanie ich za pomocą obcinaczek. Warto przyzwyczajać psa do zabiegów od małego, dzięki czemu nie będą one stresować naszego pupila. Wiele z psów nawet je polubi. Zabiegi najlepiej wykonywać wtedy, kiedy pies jest zmęczony a po każdym zabiegu nagradzać czworonoga, dzięki czemu będzie miał on pozytywne wspomnienia. Jeśli opiekun nie czuje się na siłach samemu wykonywać domową pielęgnację to może skorzystać z pomocy salonu pielęgnacji zwierząt, gdzie wykwalifikowani groomerzy wykonają wszelkie niezbędne zabiegi.
Co powinien jeść shikoku – dieta BARF czy gotowe karmy
Shikoku nie jest wybrednym psem i właściciel nie powinien mieć problemu z jego apetytem – choć oczywiście. że wszystkich rasach znajdują się wyjątki, które potwierdzają regułę. Żywienie jest ważnym aspektem, który rzutuje na ogólne samopoczucie czworonoga i jego zdrowie, dlatego tak ważne jest, aby pożywienie było jak najlepszej jakości i dobrane indywidualnie pod każdego psa. Można zdecydować się na gotowe karmy zarówno suche, jak i mokre, samodzielne przygotowywanie posiłków w domu lub dietę BARF. Niezależnie od wybranej diety shikoku powinien dostawać jak najlepsze jakościowo posiłki. Wybierając gotowe karmy zwróćmy uwagę na to, aby pochodziły od znanych i sprawdzonych producentów. W składzie karmy największą procentową zawartość powinno stanowić wysokiej jakości mięso będące źródłem cennego białka. Oprócz mięsa do prawidłowego rozwoju potrzebne są warzywa i owoce, które są źródłem witamin czy oleje, które korzystnie wpływają na wygląd i stan sierści czworonoga. Karma powinna być pozbawiona wszelkich zapychaczy, nie mających żadnych odżywczych składników – sztucznych konserwantów, barwników czy zbóż, które często bywają alergenem. Dieta BARF czy samodzielne przygotowywane posiłki w domu powinny być wzbogacane o odpowiednią suplementację witaminowo-mineralną. Można je również wzbogacić o preparaty korzystnie wpływające na sierść czy układ kostno-stawowy. Najlepiej, aby dieta była uzgodniona z psim dietetykiem lub weterynarzem, zwłaszcza jeśli chcemy samodzielnie przygotowywać psu posiłki. Konsultacja taka pozwoli uniknąć w diecie groźnych dla psa niedoborów ważnych składników. Oczywiście obok miski z jedzeniem zawsze powinna stać miska ze świeżą wodą pitną – wymienianą minimum raz dziennie, aby zachować jej świeżość.
Akcesoria niezbędne dla shikoku
Pojawienie się w domu nowego członka rodziny powinno być poprzedzone zakupem odpowiedniej i kompletnej wyprawki. Ze względu na silny instynkt łowiecki shikoku potrzebuje mocnych akcesoriów spacerowych, które zagwarantują mu bezpieczeństwo. Psa wyprowadzamy w mocnej obroży i smyczy, która zapewni mu komfortowe poruszanie się. Szelki typu guard można stosować pod warunkiem, że okres wzrostu szczenięcego został zakończony. W innym wypadku noszenie szelek może spowodować deformację i zakłócić prawidłowy rozwój układu kostno-stawowego. Po akcesoriach spacerowych kolejnym ważnym elementem wyprawki są miski na karmę i wodę. U niektórych osobników tej rasy zdarzają się alergie kontaktowe, dlatego lepiej zaopatrzyć się w miski wykonane z dobrej jakości materiałów, na przykład ceramiczne, co pozwoli zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Nie mniej istotnym produktem jest psie posłanie. Nawet najbardziej aktywny pies potrzebuje swojego miejsca do wypoczynku, gdzie swobodnie będzie mógł rozprostować swoje łapki. Legowisko powinno być tak dobrane, aby pies czuł się w nim komfortowo. Nie tylko rozmiar się liczy, ale i miejsce, w którym legowisko się znajduje. Posłanie powinno znajdować się w centrum domu, gdzie jego domownicy spędzają najwięcej czasu, dzięki czemu shikoku będzie czuł się komfortowo, mając przy sobie swoich najbliższych. Do codziennej pielęgnacji potrzebna będą szczotki, obcinaczki do pazurów, preparaty do higieny oczu, uszy i zębów oraz ewentualnie kosmetyki do kąpieli. Warto również zadbać o zabawki dla naszego pupila. Umilą mu one czas podczas samotnego pobytu w domu czy sprawią frajdę na spacerze. Ważne, aby były wykonane z trwałych materiałów. Dobrym rozwiązaniem będą linki, piłki czy pluszaki. Ważne jednak, aby nie posiadały elementów, które łatwo jest pogryźć i połknąć, co stanowi realne zagrożenie dla pupila. Przydadzą się także zabawki edukacyjne pobudzające mózg i zmysły czworonoga jak mata węchowa czy kong.
Hodowla i zakup shikoku – to nie takie proste
Shikoku największą popularnością cieszy się w swojej ojczyźnie, jednak jej miłośników można znaleźć na całym świecie. Nowy właściciel tej rasy musi przede wszystkim zdawać sobie sprawę z wymagań, jakie stawia ona przed opiekunem. Jest to pies bardzo aktywny, dlatego trzeba mieć możliwość na zagwarantowanie mu przeróżnych aktywności i spędzanie czasu razem z nim. Posiadanie pupila to duża odpowiedzialność, która zaczyna się dużo wcześniej niż pojawienie się nowego członka rodziny w domu. Osoba zastanawiająca się nad posiadaniem psa powinna najpierw odpowiedzieć na kluczowe pytania. Czy zna specyfikę rasy i podoła jej wymaganiom? Czy inni domownicy zgadzają się na posiadanie pupila? Co się stanie z Twoim czworonożnym przyjacielem podczas wakacyjnego wyjazdu? Jeśli jesteś pewny, że shikoku to idealny pies dla ciebie to trzeba wybrać odpowiednią hodowlę. W tym przypadku można by rzecz, że jest to prosta sprawa – shikoku jest na tyle mało popularną w naszym kraju rasą, że hodowli jest raptem kilka. Oczywiście wybrana hodowla powinna należeć do ZKwP (Związek kynologiczny w Polsce) lub podlegać pod FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna). Hodowle w nich zrzeszone działają według ściśle określonych zasad. Pamiętaj, że pies rasowy to pies posiadający rodowód ZkWP lub analogicznej organizacji z innego kraju ale również podlegającej pod FCI. Jest to jedyny dokument, który potwierdza przynależność do rasy. Wszelkie “rodowody” wystawiane przez inne zrzeszenia czy kluby psów rasowych nie mają mocy prawnej a pochodzące stamtąd zwierzęta są po prostu kundlami. Szczególną uwagę zwróć na opisy i zdjęcia, które prezentuje hodowca. Poszukaj w Internecie opinii na temat hodowli. Możesz również zwrócić się do innych właścicieli psów pochodzących z interesującej hodowli. Przed podpisaniem wstępnej umowy najlepiej wybrać się i odwiedzić osobiście hodowcę. Dzięki temu przekonasz się o panujących warunkach w hodowli, będziesz mieć okazję również poznać rodziców szczeniaka, a często też zobaczyć właśnie malucha. Pamiętaj sprawdzić wyniki badań i książeczkę zdrowia. Szczeniak powinien być zaszczepiony i odrobaczony i może opuścić hodowlę dopiero po ukończeniu 8 tygodnia życia. Decydując się na szczeniaka tej rasy trzeba być przygotowanym na wydatek co najmniej 10 tysięcy złotych. Jeśli akurat żadna z polskich hodowli nie będzie mieć planowanych miotów i zdecydujesz się na zakup psa z zagranicy, to cena może wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Pomimo tak wysokiej ceny nie daj się skusić ofertom pochodzącym z pseudohodowli, które może i są atrakcyjne cenowo ale nie dają absolutnie żadnej pewności co do czystości genetycznej psa, którego tam kupisz. Możesz też poszukać w Internecie organizacji, która zajmuje się szukaniem, drugiego kochającego domu dla szpiców, chociaż prawdopodobieństwo znalezienia tam shikoku jest niewielkie.
Dla kogo shikoku będzie idealnym wyborem?
Shikoku nie jest dobrym wyborem dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z wychowaniem psa. Rasa ta wymaga od właściciela doświadczenia, konsekwencji, cierpliwości i łagodności. Shikoku nie jest dobrym towarzyszem dla osób prowadzących siedzący tryb życia, jak i takich, które większość dnia spędzają poza domem. Właścicielem shikoku powinna być osoba, która lubi aktywnie spędzać czas i jest w stanie zapewnić psu wystarczającą jego ilość. Pies tej rasy odnajdzie się też przy boku rodzin z dziećmi. Shikoku może mieszkać w mieście, choć lepszym miejscem do życia będzie dla niego pozamiejski dom solidnie ogrodzonym ogrodem gdzie pies będzie mógł się swobodnie wybiegać. Jeśli jesteś przekonany, że spełnisz wszystkie wymagania tego niezwykłego psa to możesz stać się przyjacielem nietuzinkowego czworonoga, z którym będziesz mógł stworzyć zgrany zespół na wiele, wiele lat!