Sierściuch – wymiana sierści u pupila
Spis treści
Linienie jest dla większości psów i kotów naturalnym procesem, który powtarza się regularnie przynajmniej dwa razy do roku – wiosną i jesienią. W procesie przystosowywania okrywy włosowej do nowych warunków atmosferycznych zwierzaki intensywnie gubią sierść, co nie tylko jest uciążliwe dla nich samych, ale może dać się we znaki także nam.
Linienie u zwierząt
Nie u wszystkich zwierząt wymiana owłosienia wygląda tak samo. W przypadku psów ras krótkowłosych linienie jest mniej widoczne i trwa przez cały rok, z kolei niektóre nie tracą sierści w ogóle (maltańczyk, york). Jeśli nasz pupil nie ma szczęścia należeć do żadnej z tych kategorii lub jest kotem, wraz z nadejściem wiosny czeka go wymiana futra na lżejsze.
Linienie może okazać się bardzo intensywne, szczególnie kiedy szata zwierzaka składa się z dwóch warstw: miękkiego, puszystego podszerstka oraz dłuższych i twardszych włosów okrywowych. Głównym zadaniem podszerstka jest ochrona zwierzaka przed niskimi temperaturami. Zimą jest gęsty i gruby, ale latem staje się słabszy, podobnie jak wierzchnia warstwa owłosienia.
Niektóre zwierzęta, zwłaszcza psy, bardzo ciężko znoszą proces wymiany sierści – stają się osłabione i mogą mieć gorączkę, a ich futro staje się nierówne, przerzedzone i matowe. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio przygotować się do linienia naszego pupila, aby jak najlepiej pomóc mu w tym ciężkim momencie. No i samemu nie utonąć w kłaczkach.
Jak pomóc pupilowi…
Pierwszą rzeczą, o jaką powinniśmy zadbać, gdy nasz zwierzak linieje, jest częste wyczesywanie martwego włosa zbierającego się w dużych ilościach. Zapobiega to powstawaniu groźnych dla skóry kołtunów, które mogą doprowadzić do zakażeń bakteryjnych i dolegliwości skórnych. Szczotkowanie oraz rozczesywanie sierści działa ponadto jak masaż, co poprawia krążenie i stymuluje wzrost nowych włosów.
Psy ras krótkowłosych wymagają trymowania – do ich pielęgnacji wystarczy szczotka o twardym, gęstym włosiu, specjalna gumowa rękawica lub odpowiednio dobrany furminator. Sprawa ma się nieco inaczej w przypadku psów długowłosych. Do rozczesywania ich sierści lepiej wykorzystać grzebienie metalowe o różnym zestawieniu zębów. Należy pamiętać, aby przed szczotkowaniem lekko zwilżyć futro psa (nie może być jednak mokre). Poza czesaniem, możemy także zdecydować się na kąpiel. Pamiętajmy jednak, żeby nie stosować odżywek, nie ma to sensu, gdy pies traci owłosienie.
Jeśli naszym liniejącym pupilem jest kot, dobrym rozwiązaniem okaże się z pewnością zamontowanie w mieszkaniu tzw. szczotek narożnych, o które zwierzak może się ocierać, naturalnie pozostawiając swój martwy włos.
Gdy proces wymiany włosa jest dla zwierzaka wyjątkowo uciążliwy, warto skupić się na zapewnieniu mu odpowiedniej diety. Błędy żywieniowe mogą zaburzać funkcjonowanie organizmu i powodować nadmierne linienie. Odpowiednio wyselekcjonowana karma dobrej jakości powinna być bogata w aktywne składniki, tzw. nutraceutyki, wpływające pozytywnie na zdrowie i kondycję sierści. Pupilowi z pewnością zasmakuje suszony dorsz w mini-kawałeczkach Lunderland Dorsch Mini Nuggets , bogaty w naturalne witaminy i minerały.
Poza codzienną karmą, należy serwować zwierzakowi właściwe suplementy diety.
Za budowę włosa odpowiedzialne są m.in. aminokwasy siarkowe, takie jak cystyna i metionina, biotyna (witamina H), a także nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, które wspomagają dodatkowo działanie układu immunologicznego. Wszystkie z tych substancji znajdziemy w specjalnych olejach, np. kokosowym Lunderland Bio Kokosol lub z dzikiego łososia – Lunderland Lachsol. Kotom dobrze jest podawać również odrobinę siemienia lnianego bądź oleju lnianego oraz mączkę z wodorostów morskich.
…i sobie
Jeśli pupil pomimo naszych usilnych starań intensywnie linieje i zostawia coraz to nowe kłaczki w całym mieszkaniu, nie pozostaje nam nic innego, jak sięgnąć po narzędzie, dzięki któremu uda nam się ich pozbyć. Z pomocą przychodzi firma V7 posiadająca w ofercie specjalne gumowe szczotki i miotły do usuwania zalegającej sierści z podłogi, mebli i ubrań.
Zabawna szczotka w kształcie biedronki idealnie zmieści się do damskiej torebki, a korzystając ze specjalnej miotły lub szczotki o opatentowanym przekroju włosa w kształcie litery V, poradzimy sobie nawet z najbardziej uciążliwymi zabrudzeniami.