icon_cart

0

koszyk

Smakołyki dla psów: co powinieneś o nich wiedzieć

Wiele psów motywują przysmaki, które stanowią dla nich pyszną nagrodę. Smakołyki to jeden ze sposobów na utrzymanie więzi ze swoim czworonogiem – nie ma nic złego w podawaniu przysmaków, o ile właściciel robi z głową. Bo to właśnie rozsądne podejście jest kluczem do sukcesu. Nadmierne podawanie smakołyków może powodować nadwagę ale także to, że nie będą one stanowić dla psa takiej nagrody. Pamiętać trzeba także o tym, aby wszystkie podawane pupilowi smaczki uwzględniać w dobowym zapotrzebowaniu kalorycznym.

Czym są przysmaki dla psów

Przysmaki inaczej nazywane są karmą uzupełniającą. Jak sama nazwa wskazuje mają być smakowitym dodatkiem do codziennej diety czy formą nagrody używanej w szkoleniu – korzyści z ich podawania może być wiele. Powinny być stosowane rozsądnie, ponieważ nie mogą stanowić więcej niż 10% dawki codziennego zapotrzebowania żywieniowego pupila. Smaczki nie są pełnowartościowym posiłkiem. Wartość kaloryczną zjedzonych smaczków powinniśmy uwzględnić w dziennym bilansie kalorycznym. Kontrolując to mamy pewność, że naszemu psiakowi nie grozi nadwaga.

Zalety smakołyków dla psa

Przysmaki świetnie sprawdzają się jako motywator oraz forma nagrody. Mogą być także używane do przekształcania nieprzyjemnych zdarzeń w pozytywne skojarzenia. Umiejętne ich podawanie może przynieść wiele korzyści.

Jako pomoc szkoleniowa – szkolenie pozytywne, jako wzmacnianie pożądanych zachowań poprzez budowanie pozytywnych skojarzeń to jednak z najskuteczniejszych metod szkolenia. Do treningu najlepiej używać niewielkich ale aromatycznych i smakowitych smakołyków. Nie powinna to być jednak jedyna forma pochwały psa za dobrze wykonane zadanie.

Jako nagroda za dobre zachowanie (motywator) – aromatyczne przekąski to najlepszy motywator dla wielu psów. “Dla smaczka zrobią wszystko” to częste powiedzenie wielu opiekunów, którzy znają swoich pupili i wiedzą, że smaczek to doskonały motywator wspólnych ćwiczeń.

Wzmacnianie więzi z opiekunem – podawanie psu smakołyków wzmacnia wzajemną relację pomiedzy czworonogiem i opiekunem. Powiedzenie “przez żołądek do serca” sprawdza się nie tylko w przypadku ludzi.

Dodatkowe źródło energii – podczas długiego i intensywnego spaceru krótka przerwa na lekki trening, podczas którego pies dostanie smaczki uzupełniające poziom energii w organizmie to dobry pomysł.

Źródło witamin i innych składników odżywczych – w dobrej jakości smakołykach występuje wiele cennych witamin, które korzystnie wpływają na organizm psa.

Jakie smakołyki dla psa wybrać?

Bardzo rozsądnym podejściem jest kierowanie się zasadą “przed zakupem-sprawdź”. Kupując żywność dla siebie czytamy etykiety produktów i analizujemy skład. Sprawdzamy kaloryczność, ilość cukru czy obecność sztucznych konserwantów i ulepszaczy. Taka sama zasada powinna obowiązywać podczas zakupu smakołyków dla zwierząt. Zanim zakupimy smaczki dla pupila warto sprawdzić ich skład, poniewaz te mocno przetworzone i z dużą zawartością sztucznych barwników czy konserwantów dodatków mogą doprowadzić do wymiotów, biegunki a nawet zatrucia.

Rodzaje smakołyków dla psa

Na rynku dostępne jest szeroki wybór przysmaków dla psa. Są one bardzo popularne i powszechnie wykorzystywane przez właścicieli zwierząt. Można ich używać zarówno podczas treningu, jako wzmocnienie pożądanego zachowania, budowania relacji, jak i okazywania miłości. Przysmaki występują w różnej formie i wielkości – ważne, aby dobrać takie, które będą w jak najlepszym stopniu odpowiadać preferencjom naszego czworonoga. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić skład – zwłaszcza, jeśli pupil posiada jakąś nietolerancję pokarmową lub ma skłonności do alergii. Wtedy warto wybierać smaczki, które będą pozbawione konkretnego alergenu. Podstawą jest dobry skład – im krótsza lista składników, tym lepiej. Warto wybierać smakołyki produkowane przez uznanych producentów, którzy są godni zaufania.

Liofilizowane przysmaki. Są to przysmaki w 100% naturalne, pozbawione wody w procesie suszenia. Najczęściej jest to suszone mięso pozbawione konserwantów czy ulepszaczy. Dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu bez problemu dopasujemy je do swojego czworonoga. Przysmaki takie polecane są dla psów alergików, ponieważ zazwyczaj wykonane są z jednego rodzaju mięsa, dzięki czemu łatwo zidentyfikować i wykluczyć ewentualny alergen.

Chrupki. Smaczki-chrupki przyjmują formę ciasteczek czy krokietów. Często w swoim składzie mają zboża, bądź inne źródła węglowodanów. Są wypiekane i kruche.



Gryzaki. To dobre rozwiązanie, które korzystnie wpływa także na higienę dziąseł i zębów pupila. Gryzaki produkowane są z różnych, zewnętrznych części ciała zwierząt hodowlanych – skóry, uszu, ogonów, penisów itp. Ponieważ są dość twarde to szczególnie polecane są dla szczeniaków, którym rosną zęby – maluchy będą mogły sobie ulżyć trąć swędzące dziąsła o gryzak. Dzięki temu chronimy również kanapę czy krzesło, na którym szczeniak mógłby się skupić.

Żwacze wołowe. Są to naturalne smakołyki wykonane z suszonych przedżołądków przeżuwaczy, które poddawane są krótkiemu suszeniu, dzięki czemu zachowują swoje wartości odżywcze. Korzystnie wpływają na układ trawienny psa. Są dość miękkie, dlatego nie jest to dobre rozwiązanie, jeśli chcemy swojego psa zająć na dłużej.

Podroby – suszona wątroba, tchawica, krtań, serce. Podobnie jak żwacze są to wysuszone organy zwierząt hodowlanych. Z uwagi na specyficzny zapach lepiej sprawdzą się podczas zajęć na świeżym powietrzu.

Korzenie drzew. Dość twarde, wykonane z korzeni drzew gryzaki zajmą pupila na dłużej. Są bezpieczne nawet w przypadku połknięcia. Korzystnie wpływają również na zęby.

Poroża jeleni lub danieli. Zwierzęta te regularnie wymieniają poroże. Zrzucone poroża są zbierane, porządnie dezynfekowane, cięte i wykorzystywane jako naturalne gryzaki dla psa. Uważane za jedne z najtwardszych i najbardziej wytrzymałych. Z pewnością zajmą pupila na długi czas.

Żywność dla ludzi. Pomimo tego, że zwierzętom nie powinno się podawać ludzkiego jedzenia ze względu na stopień jego przetworzenia, obecność soli czy innych przypraw to niektóre rzeczy spożywane przez nas na co dzień mogą być używane jako smakołyki. Zaliczają się do nich niektóre owoce i warzywa, które stanowią cenne źródło witamin i minerałów. Przed podaniem należy jednak sprawdzić czy wybrany owoc czy warzywo jest bezpieczne dla czworonoga i nie stanowi dla niego niebezpieczeństwa. Smakołykiem może być również ser żółty, który przez wiele psów jest wręcz uwielbiany. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić, ponieważ to dość kaloryczna przekąska. Dobrym wyborem jest też masło orzechowe, jednak należy wybrać niesłodzone i niesolone.

Jak i kiedy podawać przysmaki dla psa?

Przysmaki najlepiej podawać podczas treningu jako nagrodę za dobrze wykonane zadanie. Na samym początku nauki pupila należy wynagradzać za każdą próbę wykonania danego polecenia (a nawet jego części). Trzeba wychwycić moment, kiedy psiak zbliża się do wykonania danego polecenia. Przykładowo jeśli chcemy nauczyć psa leżeć to na początku nagradzamy go za sam skłon do ziemi a nie całkowite położenie się. Buduje to w psie pozytywne skojarzenia, co powoduje, że chętniej wykonuje dalszych komend. Smaczki sprawdzą się również podczas nauki reagowania w pożądany sposób na konkretne bodźce. Jeśli pupil ujada na przejeżdżających rowerzystów to zanim zacznie szczekać odwracamy jego uwagę i nagradzamy jak tylko przestanie szczekać – nawet na chwilę. Musimy myśleć jak pie, który rozumuje w sposób bardzo prostolinijny. Opłaca mu się nie szczekać na rowerzystę, ponieważ wówczas zostaje za to nagrodzony. Przysmaki świetnie sprawdzają się też podczas zabaw z wykorzystaniem mat lub kul węchowych.
Pamiętajmy aby przysmaków nie dawać przed pełnowartościowym posiłkiem, ponieważ najedzony psiak z dużym prawdopodobieństwem odmówi jedzenia.

Ile przysmaków może jeść pies?

Ilość podawanych smaczków będzie różnić się w zależności od trybu życia poszczególnego czworonoga, jego aktywności, wieku i wagi. Im mniej ruchu tym mniej smaczków powinien psiak dostać, ponieważ nadmiar może grozić nadwagą. W przypadku ras miniaturowych czy małych niewielka przekąska szybko wypełni jego żołądek – zwłaszcza w przypadku szczeniaków. Z wiekiem zwalnia również metabolizm pupila co przekłada się na wolniejsze spalanie kalorii. Na większości smakołyków dostępnych na rynku producent przedstawia sugerowaną tabelę wskazującą ile smaczków pies może spożyć w ciągu dnia.



Jak czytać etykiety smakołyków dla psów?

Etykieta stanowi źródło informacji i powinna być czytana przez każdego kupującego zanim zakupi daną rzecz. Smakołyki dla psów powinny cechować się wysoką jakością. Im prostsze etykiety tym lepiej. Dłuższa lista składników nie zawsze odzwierciedla bogatszy skład. Czasem oznacza to więcej niepotrzebnych składników i zapychaczy. Wybieraj smakołyki zrobione z mięsa. Zboża i składniki pochodzenia roślinnego nie powinny stanowić podstawy składu. Wysokiej jakości przysmaki precyzyjnie przedstawiają skład swoich produktów. Jeśli masz psa alergika wybieraj przysmaki w których jasno będzie określony skład produktu, na przykład jagnięcina czy wołowina. Surowce wymieniane są według kolejności malejącej. Dodatki mogą obejmować witaminy, konserwanty, barwniki czy środki aromatyzujące. Składniki analityczne jak błonnik, białko surowe, tłuszcz, czy popiół. Na etykiecie powinna się znaleźć także tabela dawkowania. Smakołyki powinny zawierać w sobie jak najmniejszą ilość zbędnych zapychaczy i konserwantów. Często także występują zapychacze w postaci dużej ilości zbóż, czy chemiczne dodatki. Zanim więc zakupisz smakołyki dla swojego czworonożnego przyjaciela to przeczytaj ich skład i sprawdź co podajesz swojemu pupilowi.

Torba na smaczki

Jeśli smaczki traktujesz jako nagroda podczas treningu a Twój psiak chętnie ćwiczy za smakołyki to najwygodniej Ci będzie wyjmować je z saszetki na przysmaki. Często jest ona przyczepiona do paska bądź stanowi pewnego rodzaju nerkę. Ułatwia to także pracę z psem, ponieważ podczas szkolenia nie szukasz nerwowo po kieszeniach smaczka dla psa po poprawnie wykonanym poleceniu czy podjęciu próby. Psiak powinien być nagrodzony zaraz po wykonanej komendzie, dlatego liczy się także czas.

Czego nie może jeść pies?

Psiak nie powinien dostawać ludzkiego jedzenia, w tym także resztek ze stołu, które zazwyczaj są przyprawione. Pożywienie dla ludzi zawiera soli, która może zaszkodzić czworonogowi. Nie powinniśmy ulegać urokowi psiaka żebrającego o jedzenie podczas naszego posiłku. Nasze pożywienie może powodować biegunki, wymioty a także problemy z trzustką i wątrobą, które są niebezpieczne dla psów. Nie wolno także zapomnieć o tym, że w naszym jadłospisie znajduje się całkiem sporo produktów, które są bardzo niebezpieczne i toksyczna dla naszych psich przyjaciół i w niewielkich nawet niewielkich ilościach mogą pozbawić ich życia.

Produkty niebezpieczne dla psów:

  • czekolada
  • kakao
  • winogrona
  • rodzynki
  • cebula
  • czosnek
  • szczypiorek
  • orzechy makadamia
  • awokado
  • ksylitol
  • pestki owoców
  • alkohol
  • kawa
  • pieprz
  • ostra papryka
  • surowe ziemniaki

Pierwsza pomoc w razie zatrucia

Czasem może się jednak zdarzyć, że coś umknie naszej uwadze i psiak zje coś, czego nie powinien. W takiej sytuacji nie należy panikować ale trzeba natychmiast reagować. Jeśli zauważymy u psa wymioty, biegunkę, trudności z oddychaniem, ślinotok czy częstomocz należy jak najszybciej pozbyć się toksyn z organizmu. Najlepiej udać się szybko do pobliskiego lekarza weterynarii. Jeśli jednak weterynarz znajduje się daleko, to trzeba samemu zacząć działać. Podanie psu wody utlenionej do pyska sprowokuje wymioty. Psu należy zaaplikować około 1 łyżki stołowej na 5 kg masy ciała. Wymioty powinny wystąpić już po kilku minutach. Jednak wymiotów nie można wywoływać jeśli:

  • pies zjadł substancję żrącą, chemiczną
  • nie wiemy co połknął pies
  • od połknięcia minęło więcej niż 2 godziny
  • pies połknął ostry przedmiot, który zwracany może uszkodzić żołądek lub przełyk.

Dowiedz się więcej na temat pierwszej pomocy dla psa.



Jakie owoce może jeść pies jako przysmak?

Zamiast kupowania smakołyków możemy podać psu owoce. Zanim to jednak uczynimy to sprawdźmy, czy dany owoc jest dla pupila bezpieczny. Owoce są dobrym dodatkiem do diety, ponieważ są bogate w wiele cennych witamin czy minerałów. Pamiętajmy jednak, że owoce zawierają w sobie cukier, dlatego nie należy ich podawać zbyt dużo.

  • Jagody. To prawdziwa witaminowa bomba. Bogate w antyoksydanty, które spowalniają proces starzenia się. Przeciwutleniacze zmniejszają także ryzyko wystąpienia chorób serca. Ponadto jagody bogate są w witaminę C, witaminę K i selen i cynk.
  • Jabłko. To jeden z najpopularniejszych owoców nie tylko wśród ludzi ale i jako składnik diety psa. Korzystnie wpływa na trawienie, są dobrym źródłem witamin i błonnika. Przed podaniem należy usunąć pestki i ogonek.
  • Gruszka. Bogata w potas i błonnik. Wspomaga układ krążenia zapobiegając chorobom i korzystnie wpływa na mikroflorę jelitową. Przed podaniem należy wykroić pestki i odciąć ogonek.
  • Arbuzy. To dobra przekąska, zwłaszcza w upalne dni ze względu na dużą zawartość wody. Oprócz wody, która korzystnie wpływa na nawodnienie arbuz zawiera także cenny potas, który wskazany jest po wysiłku, witaminę A i witaminy z grupy B. Przed podaniem psu koniecznie trzeba usunąć pestki.
  • Banany. Banany uwielbiane są przez wiele psów ze względu na swój słodki smak. Dojrzałe owoce zawierają jednak dużą ilość cukru, dlatego do podania najlepiej wybierać te mniej dojrzałe. Banan zawiera też sobie dużo błonnika, dlatego należy go stosować od czasu do czasu w małych ilościach.
  • Morele i brzoskwinie. Bogate w rozpuszczalny błonnik, który korzystnie wpływa na jelita psa. Zawartość żelaza pomaga podczas niedokrwistości. Przed podaniem należy usunąć pestki.

Jakich owoców nie mogą jeść psy?

Nie wszystkie owoce są bezpieczne dla naszych czworonożnych przyjaciół. Niektóre z nich mogą wywołać silne zatrucie a nawet spowodować śmierć zwierzaka.

Winogrona – NIE
Winogrona posiadają w sobie substancje toksyczne. Zjedzenie już kilku sztuk może doprowadzić do śmierci zwierzaka. Do objawów zatrucia zalicza się między innymi wymioty, biegunkę, obrzęknięty i twardy. Trujące są również suszone winogrona czyli rodzynki. Zjedzenie niewielkiej ich ilości może bardzo obciążyć nerki i spowodować ich niewydolność, która może przyczynić się do śmierci psa.

Cytrusy – NIE
Cytrusy zawierają dużą ilość kwasu, który może wywołać biegunki, wymioty i ogólne osłabienie organizmu. Cytrusy działają także żółciopędnie co może doprowadzić do silnych wymiotów.



Warzywa jako przysmaki – które może jeść pies?

Pomimo tego, że psy są mięsożercami od czasu do czasu można podawać im z powodzeniem warzywa. Warzywa są cennymi źródłami wielu witamin i minerałów, dzięki czemu dieta będzie zdrowsza i bogatsza w poszczególne składniki.

  • Marchewka. Surowa marchewka wzmacnia zęby i mechanicznie je oczyszcza. Oprócz tego bogata jest w przeciwutleniacze, wspomaga trawienie i ma działanie oczyszczające. Stanowi dobre źródło błonnika. Zapobiega zaparciom i biegunkom.
  • Dynia. Zalecana jest dla psów, które zmagają się z zaparciami. Przed podaniem należy ją dokładnie obrać, umyć i posiekać. Pestki należy wykroić.
  • Buraki. Warzywa te są bogate w wiele witamin, kwas foliowy i błonnik a betanina w nich zawarta zapobiega chorobom nowotworowym.
  • Seler. Zawiera silne przeciwutleniacze, które korzystnie wpływają na cały organizm psa. Działa pozytywnie na trawienie i układ odpornościowy. Zmniejsza ból, dlatego polecany jest dla psów zmagających się z problemami zdrowotnymi. Zawiera w sobie potas, sód, cynk, witaminy C,K,D i witaminy z grupy B.
  • Kapusta. Warzywo to bogate jest w żelazo i przeciwutleniacze. Posiada też właściwości oczyszczające. Kapusta kiszona polecana jest dla psów, które zjadły coś zakazanego – oblepia jak na przykład połknięta igła i powoduje, że nie wbija się ona w psie narządy i pupil może ją wydalić.

Niestety podobnie jak w przypadku owoców istnieje także wiele warzyw, które są dla niego szkodliwe lub trujące, dlatego przed podaniem ich pupilowi upewnijmy się, że mu w ten sposób nie zaszkodzimy.

Warzywa szkodliwe

Czosnek, cebula, por i szczypiorek – NIE
Warzywa te posiadają w sobie dużą ilość toksyn, które z większej ilości mogą doprowadzić do śmierci psa. Zatrucie objawia się wymiotami, biegunką, paraliżem lub niekontrolowanymi ruchami.

Przysmaki przygotowane w domu

Jeśli gotowe, dostępne w sklepach przysmaki nie spełniają naszych oczekiwań to możemy wykonać je samodzielnie, w warunkach domowych. Dzięki temu będziemy w 199% pewni ich składu i jakości. Do ich wyrobu przyda się suszarka do grzybów lub piekarnik.

  • Suszone mięso. Jednym z najprostszych do wykonania w domu przysmaków jest suszone mięso. Ważne, aby mięso nie posiadało kości i było jak najlepszej jakości. Piekarnik ustawiamy na 70 stopni. Mięso kroimy w cienkie paseczki. Umieszczamy w piekarniku i suszymy przez kilka godzin. Możemy je suszyć też w suszarce do grzybów. Wysuszone smaczki umieszczamy w szczelnie zamykanym słoiku lub pudełku. Przechowuj je w suchym i nienasłonecznionym miejscu.
  • Zdrowe chipsy. Podobnie jak mięso również warzywa czy owoce można wysuszyć. Marchewkę kroimy w cienkie plasterki, kładziemy na blachę i pieczemy przez około pół godziny w temperaturze około 100 stopni celsjusza.
  • Mrożone przekąski. Mrożone przekąski sprawdzą się idealnie podczas letnich, ciepłych dni.
    Aby zrobić pyszne lody bulionowe potrzebne będzie mięso drobiowe (skrzydełko lub nóżka), posiekana pietruszka i dwie małe marchewki. Składniki zalewamy litrem wody i gotujemy przez około 20 minut. Pozostawiamy do ostygnięcia. Zimny bulion wlewamy do foremek na kostki lodu lub lody i wstaw do zamrażalki. Nie wolno używać gotowych kostek rosołowych, ponieważ są przyprawione.
  • Psie ciasteczka. Wykonanie psich ciasteczek jest naprawdę proste. Wystarczy 120 gram łososia z puszki (nie w oleju), 200 gram mąki, 1 jajko i 1 łyżka oleju roślinnego. Łososia odsączamy z wody. Rybę mieszamy z pozostałymi składnikami i formujemy ciasteczka w dowolnym kształcie. Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni (z termoobiegiem). Uformowane ciasteczka wkładamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy przez około 15 minut.


Żywienie psa

Oprócz smakołyków, które są przydatne podczas szkolenia, jak i służą za nagrodę dla czworonożnego przyjaciela ważne jest odpowiednie żywienie psa. Codziennie pożywienie powinno dostarczać psu wszystkich niezbędnych składników, jak i zaspokajać jego zapotrzebowanie energetyczne. Codzienną porcję karmy najlepiej podzielić na dwie, trzy mniejsze porcje. Zaraz po jedzeniu psiak nie powinien mieć intensywnego wysiłku. Najlepiej po podaniu pupilowi jedzenia pozwolić mu odpocząć, aby przyjęty pokarm się odpowiednio przyjął. Psom dużym i olbrzymim grozi bowiem niebezpieczny dla ich życia skręt żołądka. Jeśli pupil nie zje do końca swojej porcji to schowaj miskę i podaj ją dopiero przy kolejnym posiłku. Nie przeszkadzaj psu podczas posiłku. Jest to bowiem jego czas i powinien on zjeść w spokoju. Psiak powinien mieć stały dostęp do świeżej wody.

Podsumowanie

Ilość i rodzaje przysmaków dla psów dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Jeśli decydujemy się na kupno gotowych smaczków to najlepiej wybierać te naturalne, które będą najzdrowsze dla naszego pupila. Zawsze czytajmy skład – wybierajmy produkty świadomie. Jeśli nie mamy zaufania do gotowych przekąsek, to przy odrobinie chęci będziemy w stanie samodzielnie, w warunkach domowych przygotować dla naszego pupila pyszne i co ważne – super zdrowe smaczki. Wystarczy kilkanaście minut, aby znaleźć w internecie wiele sprawdzonych przepisów na domowe przekąski dla zwierząt.