icon_cart

0

koszyk
Suplementy dla kota

Suplementy i witaminy dla kota – co powinieneś o nich wiedzieć

Tak samo jak i u człowieka najważniejszym aspektem życia jest jedzenie, które dostarcza niezbędnych składników i witamin do prawidłowego funkcjonowania. Dieta powinna być indywidualnie dobrana uwzględniając potrzeby kota, jego wiek, tryb życia. Podobnie jak u ludzi to właśnie jedzenie zaspokaja kocie potrzeby, dostarcza mu energię, dba o dobre samopoczucie i zdrowie. W diecie nie może więc zabraknąć równowagi mikroelementów, jak i makroelementów, tłuszczy, białek i węglowodanów. Niestety wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy z odpowiedniego zapotrzebowania swoich czworonogów co przekłada się na niedobory i problemy ze zdrowiem. Warto więc dokładnie zbadać zapotrzebowanie czworonoga, jak i sprawdzić skład karm, które mu podajemy. Przy niedoborach niezbędna będzie dodatkowa suplementacja, która uzupełni braki. Tylko jak wybrać odpowiednie suplementy? Czym kierować się przy wyborze? I na co zwracać uwagę?

Jak prawidłowo karmić kota?

Dieta to źródło ważnych składników dla funkcjonowania całego organizmu. To właśnie posiłki powinny dostarczać pupilowi mikro, jak i makroelementów. My jako właściciele powinniśmy znać potrzeby swojego pupila, jak i jego dziennie zapotrzebowanie. Pożywienie powinno być dostarczane do wieku, stanu zdrowia oraz aktywności fizycznej pupila.
Dieta powinna zawierać w sobie białka, tłuszcze, mikro- i makroelementy, witaminy, węglowodany a także wodę i przeciwutleniacze. Koty to mięsożercy, dlatego karma powinna zawierać w sobie dużą ilość wysokiej jakości mięsa. Dopasowywując dietę dla swojego czworonoga należy uwzględnić jego potrzeby a w tym również ewentualne alergie, nietolerancje pokarmowe, a także choroby jak specjalna karma dla kotów borykających się z chorobą nerek, jelit, wątroby. Pamiętaj, że kot powinien mieć stały dostęp do świeżej wody pitnej. Wymieniana powinna być minimum raz dziennie, aby była zawsze czysta. Kot nie może jeść karmy psiej, ponieważ posiadają one zupełnie inne zapotrzebowanie na białko i tłuszcz. Właściciel może zdecydować się na podanie karmy suchej, mokrej lub karmić pupila dietą BARF. Dieta BARF opiera się na podawaniu kotu jedzenia zbliżonego do tego, jakim żywili się przodkowie. Karma mokra posiada dużą wilgotność. Karma sucha natomiast korzystnie wpływa na czyszczenie zębów. Nie podawaj kotom produktów, które mogą mu zaszkodzić. Mruczek nie powinien jeść jedzenia przeznaczonego dla ludzi. Dieta powinna zaspokajać pupila zapotrzebowanie na poszczególne składniki. Niekiedy jednak pożywienie jest wybrakowane. Wówczas niezbędna będzie dodatkowa suplementacja, aby uzupełnić braki i nie doprowadzić do poważnych chorób organizmu. Niektóre okresy w życiu mruczka mogą potrzebować dodatkowego wsparcia pomimo dobrze skomponowanej diety. Zalicza się tu okres wzrostu, gdzie kociak się rozwija, okres okołoporodowy, okres rekonwalescencji i okres starości. 

Suplementy dla kota_2
Podobnie jak u ludzi to właśnie jedzenie zaspokaja kocie potrzeby, dostarcza mu energię, dba o dobre samopoczucie i zdrowie. W diecie nie może więc zabraknąć równowagi mikroelementów, jak i makroelementów, tłuszczy, białek i węglowodanów.

 

Suplementy a witaminy dla kota – czy to to samo?

Witaminy i suplementy to nie jest to samo. Suplementy to złożone preparaty, bogate w kompozycje składników odżywczych. Mogą tam być zarówno aminokwasy, witaminy, czy składniki mineralne. W suplementach najczęściej znajdują się także kwasy tłuszczowe, wyciągi rodzinne i probiotyki. Witaminy to poszczególne grupy organicznych związków, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Witaminy można podzielić ze względu na rozpuszczalne w wodzie do których zalicza się witamina C i witaminy z grupy B, jak i te rozpuszczalne w tłuszczach, gdzie wyróżnia się witaminy A, D, E i K. 

Suplementy a witaminy – podobieństwa i różnice

Zarówno suplementy, jak i witaminy stosuje się w celu uzupełnienia ewentualnych niedoborów, a także jako wsparcie organizmu w sytuacjach tego wymagających jak choroba czy okres rekonwalescencji. Oba te produkty mają korzystnie wpływać na organizm, dlatego stosowanie ich bez wyraźnej przyczyny mija się z celem. Można bowiem narobić wówczas wiele problemów, pogorszyć samopoczucie czworonoga, jak i nabawić go wielu poważnych chorób. Różnią się natomiast tym, że suplementy to produkty złożone, w których skład wchodzi wiele składników odżywczych w tym witaminy, aminokwasy, kwasy tłuszczowe, wyciągi roślinne, probiotyki i inne. Witaminy natomiast zawierają w sobie poszczególne witaminy. Mogą one występować pojedynczo jak witamina C lub witamina A + E, które w połączeniu działają ochronnie przed wolnymi rodnikami, które uszkadzają komórki i przyśpieszają proces starzenia się, wpływają na wzrok i mięśnie. Witaminy z grupy B to kompleks, który wpływa na sierść,

Kiedy stosować witaminy i suplementy u kota?

Nieraz pewnie jako właściciele pupili zastanawialiście się, czy podawana karma w pełni zaspokaja zapotrzebowanie kota na wszystkie składniki odżywcze i witaminy, które niezbędne są dla [prawidłowego funkcjonowania. Gotowe karmy powinny zaspokajać wszystkie potrzeby, dlatego tak ważne, aby podawane pożywienie było wysokiej jakości. Niekiedy jednak okazuje się, że dodatkowa suplementacja jest niezbędna. Warto jednak mieć na uwadzę, że nasze przypuszczenia należy sprawdzić u weterynarza wykonując pełną morfologię krwi, badania witaminowe i tarczycowe. Pomoże określić to stan zdrowia czworonoga, czy z organizmem nie dzieje się nic złego a wszystkie zapotrzebowania kota są zaspokojone. Dodatkowa suplementacja konieczna będzie także podczas przebywania chorób czy w okresie rekonwalescencji, gdzie organizm potrzebuje dodatkowego wsparcia poszczególnych narządów lub całego organizmu. Wraz z wiekiem lub w okresie rekonwalescencji zmienia się zapotrzebowanie na poszczególne składniki mineralno witaminowe, których uzupełnienie będzie wskazane. Podobnie jeśli Twój kociak karmiony jest dietą BARF. Jest to dieta, która swoje założenia opiera na tym, aby pożywienie było jak najbardziej zbliżone do tego co jedli przodkowie. Opiera się na podawaniu surowego pokarmu. Dieta ma tyle samo zwolenników co przeciwników, jednak nie przynosi ona kociakowi szkód o ile jest odpowiednio wspierana przed witaminy i inne suplementy. Przed przejściem na ten sposób żywienia należy wykonać szczegółowe badania, aby określić stan zdrowia czworonoga, jak i to czy może on przejść na taką dietę. Nie każdy bowiem organizm nadaje się do podawania jedynie surowych pokarmów. Suplementacja diety BARF jest niezbędna, aby zachować równowagę w żywieniu czworonoga i dobrego samopoczucia.

Przeczytaj również: Suplementy dla kota – w jakich sytuacjach należy je podawać

Witaminy dla kota

Witaminy to organiczne związki chemiczne o różnorodnej budowie, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzielimy je ze względu na rozpuszczalne w tłuszczach, jak i na te, które rozpuszczają się w wodzie. W kontekście ilości witamin w organizmie można podzielić je na trzy grupy:

  • awitaminoza – braku witaminy
  • hipowitaminoza – nieprawidłowo niskim poziomie
  • hiperwitaminoza – nadmiar, przedawkowanie witamin

Niedobory niektórych witamin u kota widoczne są gołym okiem poprzez szereg różnych objawów. Nie oznacza to jednak, że każde pogorszenie się samopoczucia czworonoga świadczy o niedoborze witamin. Nieodłącznym elementem będzie więc wizyta u weterynarza, która pozwoli określić stan zdrowia. Weterynarz zleci niezbędne badania, które dokładnie sprawdzą poszczególne narządu, jak i ogólne zdrowie. Niekiedy okaże się, że są to jedynie niedobory. Innym razem może okazać się, że są to sygnały świadczące o poważniejszych problemach zdrowotnych. Podawanie witamin kotu nie powinno zastępować dobrze skomponowanego pożywienia. Jeśli dieta, zaspokaja niezbędne zapotrzebowanie mruczka na poszczególne składniki odżywcze to dodatkowa suplementacja mogłaby wręcz zaszkodzić. Podobnie jak i człowie, mruczki potrzebują wielu witamin i innych składników, aby prawidłowo funkcjonować. Jednak o kociego czworonoga to my – jako właściciele musimy odpowiednio zadbać.

Suplementy dla kota

Suplementy to szerokie pojęcie pod którym schowały się minerały, kwasy tłuszczowe, aminokwasy i witaminy. Suplementy mogą występować różnorodnej formie. Mogą to być między innymi olejki dodawane do karmy, tabletki czy w postaci proszków.
Niezależnie od tego na jaki wybór się zdecydujemy powinniśmy zwrócić uwagę na skład suplementów, jak i skonsultować się z lekarzem weterynarii. Zarówno suplementy, jak i witaminy powinny być kupowane jedynie od sprawdzonych godnych zaufania producentów.

Suplementcja kota – kiedy skonsultować się z weterynarzem

Każda decyzja o rozpoczęciu suplementowania powinna być uwzględniona z lekarzem weterynarii po wykonaniu szczegółowych badań. Morfologia krwii, badania tarczycowe i badania witaminowe to obowiązkowe badania, które należy wykonać, aby określić stan zdrowia czworonoga. Takie badania powinno się wykonywać raz w roku przynajmniej, ponieważ monitorują one stale stan zdrowia czworonoga i w razie wystąpienia jakiś nieprawidłowości weterynarz jest w stanie szybko zareagować co w wielu przypadkach ratuje życie kota. Podobnie jak niedoboru nadwyżki witamin są równie niebezpieczne dla zdrowia, dlatego bez konkretnej przyczyny nie powinno się rozpoczynać dodatkowej suplementacji. W niektórych przypadkach weterynarz sam zaleci dodatkowe wsparcie organizmu. Będzie to nieoceniona pomoc podczas przebywania chorób czy w okresie rekonwalescencji. Niektóre okresy w życiu kociaka będą potrzebować dodatkowego wsparcia.

Jakie witaminy dla kota?

Witaminy to chemiczne związki organiczne, które niezbędne są do funkcjonowania organizmu. Można podzielić je ze względu na rozpuszczalne w tłuszczach i rozpuszczalne w wodzie.

Do rozpuszczalnych w tłuszczach zalicza się:
Witamina A
Witamina D
Witamina E
Witamina K

Do rozpuszczalnych w wodzie zalicza się:
Witaminy z grupy B
Witamina C

Nie każdy kot potrzebuje witamin, dlatego nie kupuj witamin i suplementów bez żadnej konkretnej przyczyny. Witaminy są potrzebne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Witaminy powinny być dostarczane wraz z pełnowartościową dietą, która zaspokaja kocie potrzeby i dostarcza wszystkich potrzebnych składników. Jednak wiele gotowych karm nie zaspokaja w pełni potrzeb czworonoga. Dodatkowe wsparcie organizmu będzie potrzebne w okresach, gdzie organizm jest słabszy, schorowany. Warto zdecydować się na dodatkową suplementację w wieku, gdzie małe kociaki dorastają i się rozwijają, w okresie okołoporodowym, gdzie zdrowie kocicy jest na wagę złota nie tylko jej życia, ale także życia i zdrowia maluchów, w okresie rekonwalescencji i w okresie starości.

  • Witamina A – w formie retinolu odpowiada za ostry i prawidłowy wzrok u kota. Dodatkowo wpływa również na sierść pupila sprawiając, że jest miła w dotyku i lśniąca. Wspiera także układ pokarmowy, nerwowy, jak i immunologiczny. Niedobór może doprowadzić do choroby oczu, jak i problemów skórnych. Często także występuje kulawizny, ograniczenie ruchomości stawów, nadwrażliwość i bolesność kręgosłupa. Podobnie jak niedobór witamin nadmiar witaminy A może być toksyczny dla zdrowia i życia czworonoga. Nadmiar może doprowadzić do zaburzeń wzrostu. Większość ssaków jest w stanie samodzielnie syntetyzować witaminę A (głównie beta-karotenu). Niestety koty pomimo przyjmowania ich ze źródeł w pokarmie nie są w stanie samodzielnie ich przekształcić w witaminę A.
  • Witaminy z grupy B to szereg witamin, które odpowiedzialne są za wiele życiowych procesów.
  • Witamina B1 ( tiamina) uczestniczy w procesie oddychania komórkowego, uczestniczy także w procesach energetycznych.
    Niedobór tiaminy objawia się chorobą beri-beri (choroba neurologiczna), osłabienie mięśni, porażenie, niewydolność serca, zapalenie stawów.
  • Witamina B2 (ryboflawina) – stymuluje wzrost, podnosi ogólną odporność organizmu, bierze udział w syntezie hemoglobiny. Niedobór witaminy B2 powoduje drażliwość, podrażnienia, jak i problemy ze skórą i sierścią. 
  • Witamina B3 (niacyna) – wpływa na układ krążenia, rozszerza naczynia krwionośne. wpływa korzystnie na kondycję nabłonka skóry i przewodu pokarmowego. Bierze udział w metabolizmie białek, tłuszczów i węglowodanów.  Niedobór może objawiać się stanami zapalnymi skóry, osłabieniem mięśni a nawet paraliżem kończyn.


  • Witamina B5  ( kwas pantotenowy) – wpływa na kondycję skóry i sierści oraz łagodzi stany zapalne. Uczestniczy w metabolizmie węglowodanów, tłuszczów i białek. Zapewnia prawidłową kondycję tkanki nerwowej. Niedobór może przyczynić się do zaburzeń wzrostu, sztywności stawów, uszkodzenia nadnerczy, jak i powodować ogólne złe samopoczucie organizmu.
  • Witamina B6 ( pirydoksyna) – bierze udział w procesie krwiotworzenia, ma wpływ na układ nerwowy i krążenia. Niedobór objawia się stanami zapalnymi skóry, anemią, zaburzeniami funkcjonowania układu pokarmowego i nerwowego.
  • Witamina B7 (biotyna) – ma znaczny wpływ na jakość skóry, sierści i kości. Niedobory objawiają się zmianami dermatologicznymi, wypadaniem włosów, wysyłaniem jak i bólem mięśni.
  • Witamina B11 (kwas foliowy) – jest ważny w kwestii rozwoju płodu i jego układu nerwowego. Usprawnia pracę układu immunologicznego, bierze udział w syntezie choliny. Niedobory objawiają się anemią, zaburzeniami trawienia, biegunkami, poronieniami.
  • Witamina B12 ( kobalamina) – swój udział na w procesie krwiotworzenia w szpiku kostnym, uczestniczy w syntezie węglowodanów, kwasów nukleinowych. Niedobory objawiają się anemią i uszkodzeniem układu nerwowego.
  • Witamina C – to silny przeciwutleniacz, który niszczy wolne rodniki to ma korzystny wpływ na zdrowie czworonoga. To także wsparcie odporności organizmu. Przyśpiesza gojenie ran a także korzystnie wpływa na wzmocnienie dziąseł i zębów. Niedobór witaminy C może zwiększyć skłonność do infekcji, przyczynić się do wolniejszego gojenia ran, jak i nieprawidłowego zrastania kości.
  • Witamina D – Podobnie jak i u ludzi witamina D syntezowana jest w skórze pod wpływem słońca, jednak w niewielkich ilościach. Witamina D przyczynia się do wchłaniania jonów wapnia, fosforu i potasu do organizmu. Wspiera pracę jelit i nerek. Odpowiada także za prawidłowy wzrost. Wspomaga układ kostny. Niedobór objawia się między innymi krzywicą, wypadaniem zębów, powiększeniem stawów i osłabieniem mięśni, brakiem apetytu a co za tym idzie spadkiem masy ciała. 
  • Witamina E – to jeden z najważniejszych przeciwutleniaczy. Wpływa korzystnie na procesy związane z krzepnięciem krwi, reguluje metabolizm, zapobiega chorobom układu krążenia. Witamina E wzmacnia strukturę błon śluzowych zapewniając dobrą kondycję skóry.Niedobór witaminy E objawia się zaburzeniami płodności, zaburzeniami wzrostu, uszkodzeniem nerwów, ogólnym osłabieniem, zmianami skórnymi, a nawet paraliżem mięśniowym.
  • Witamina K uczestniczy w syntezie czynników krzepnięcia. Wpływa na prawidłowy przebieg hemostazy. Niedobór tej witaminy może oznaczać osłabienie naczyń krwionośnych, obfite krwawienia, wolniejsze i trudniejsze gojenie się ran. 

Popularne schorzenia u kota wynikające z braku witamin

Długotrwały brak witamin w diecie może przyczynić się do problemów zdrowotnych i złego
samopoczucia. W najgorszych przypadkach  może doprowadzić nawet do śmierci czworonoga. Każdy właściciel powinien znać zapotrzebowanie swojego pupila i zapewnić mu pokarm, który dostarczy zarówno mikro, jak i makroelementy oraz niezbędne witaminy.

  1. Wypadanie sierści – sierść większości kotów składa się z dwóch warstw – włosa okrywowego i podszerstka. Zimą podszerstek staje się grubszy dostosowywująć się do niższej temperatury. Wiosną gubią sierść, która chroniła ich podczas zimowych dni. Proces ten nazywa się linieniem. Następuje on dwa razy do roku wraz z okresową wymianą włosa. Jest to proces całkowicie normalny. Koty domowe ze względu na centralne ogrzewanie gubią włos przez cały rok w niewilkich ilościach. Niekiedy jednak wypadanie sierści to oznaka, że z mruczkiem dzieje się coś niedobrego. Może to być związane z nadmiernym stresem na które koty są podatne – przeprowadzka, negatywne emocje, zmiana miejsca to powody na które koty mogą reagować stresem. Wypadanie sierści może świadczyć także o poważniejszych chorobach organizmu lub o braku witamin. Jeśli zauważysz u swojego mruczka intensywne gubienie sierści zgłoś się do lekarza weterynarii i sprawdź stan zdrowia swojego puszka. 
  2. Słabe kości –  wapń i fosfor w diecie czworonoga, jak i cenne witaminy z grupy B odpowiadają za prawidłowy wzrost, odpowiadają za mocne kości i stawy. Brak witamin i mikroelementów może przyczynić się do kulawizny i deformacji kości. Groźne dla zdrowia i życia mogą okazać się także zaburzenia w rozwoju kości co rzutuje na całe życie kociaka. W przypadku braku witamin w okresie wzrostu zmiany mogą doskwierać całe życie powodując dyskomfort czy utrudniając chodzenie. 
  3. Brak apetytu – brak apetytu może świadczyć o niedoborze witaminy B. W przypadku nadmiaru niektórych witamin objawem także jest utrata apetytu, dlatego jeśli zauważysz niepokojące objawy natychmiast udaj się do lekarza weterynarii i wykonaj niezbędne badania, które potwierdzą stan zdrowia pupila.
Suplementy dla kota_1
Tauryna – to ważny aminokwas, który jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kota. Ma duży wpływ na pracę i rozwój mięśnia sercowego. Bierze udział w procesach trawiennych. W przeciwieństwie do wielu ssaków koty nie są w stanie samodzielnie produkować tauryny.

 

Witaminy dla młodego kota

Okres, gdzie koty dorastają to ważny czas, który rzutuje na ich późniejsze życie. Nabierają one odporności, kształtuje się ich układ immunologiczny, układ nerwowy, układ kostny. Braki witaminowe mogą powodować, że któryś z tych układów nie rozwinie się w pełni.

Witaminy dla kociego seniora

Starość wiąże się z dolegliwościami, ograniczeniami i dyskomfortem. Nie oznacza to jednak, że brak przy tym siły i chęci życia. Kot senior potrzebuje szczególnej opieki, którą właściciel powinien mu zagwarantować. Powinniśmy zrozumieć, że jego stawy czy poszczególne narządu nie działają na najwyższych poziomach. My jako właściciele musimy zagwarantować mu opiekę i wspomóc jego funkcjonowanie. Nie może zabraknąć tam witaminy A odpowiadającej za dobry i ostry wzrok, witamina D, która wspiera budowę kości, witamin z grupy B odpowiadającej za sierść, skórę, pracę nerek, serca i układu nerwowego. Najlepiej podawać kotu kompleks witamin, jednak należy upewnić się, że kociak tego potrzebuje. Często seniorzy mogą pochwalić się lepszą kondycją niż niejeden młody kociak. Upewnij się u weterynarza, że Twój pupil potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Jakie suplementy dla kota?

Dobrze żywiony kot z odpowiednio dobraną dietą nie musi dostawać dodatkowych suplementów chyba, że jego organizm potrzebuje dodatkowego wsparcia na przykład podczas choroby. Wówczas suplementy mogą skrócić czas rekonwalescencji, wesprzeć poszczególne narządy. Na rynku dostępne jest mnóstwo opcji, dzięki czemu każdy właściciel znajdzie coś dla swojego mruczka odpowiadające im potrzebom, wieku. Dostępne są suplementy na stawy, wspomagające pracę układu moczowe, wspierające pracę nerek, wątroby, wpływające korzystnie na stan sierści i skóry, odbudowujące florę bakteryjną jelit, wspierające regeneracje a także wiele innych. Wybór jest naprawdę duży, dzięki czemu jesteś w stanie odpowiednio wybrać do potrzeb swojego pupila. 

Ważne składniki zawarte w suplementach dla kota

  • Tauryna – to ważny aminokwas, który jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kota. Ma duży wpływ na pracę i rozwój mięśnia sercowego. Bierze udział w procesach trawiennych. W przeciwieństwie do wielu ssaków koty nie są w stanie samodzielnie produkować tauryny. Bez niej nie są jednak w stanie prawidłowo funkcjonować i się rozwijać. Niedobór tauryny to niebezpieczne zjawisko, które może wpłynąć na zdrowie czworonoga. Niedobór może doprowadzić do poważnej choroby serca jaką jest kardiomiopatia rozstrzeniowa. Ta choroba może dotknąć koty w każdym wieku. Nieprawidłowo również wtedy działa zdolność do wchłaniania się tłuszczu. Zwyrodnienie siatkówki to kolejna groźna choroba, która niestety jest nieodwracalna. Brak odpowiedniej ilości tauryny może doprowadzić do poronienia co jest ważne biorąc pod uwagę koty hodowlane. Ma także duży wpływ na rozwój małych kociąt.
  • Omega -3 – nienasycone kwasy tłuszczowe omega -3 to kwasy EPA, DHA oraz ALA. Łagodzą stany zapalne, odpowiadają za równowagę hormonalną.
  • Omega -6 – nienasycone kwasy tłuszczowe omega -6 to kwas LA, AA i GLA.
  • Drożdże browarnicze – to naturalny probiotyk, który wpływa korzystnie na trawienie. To cenne źródło witamin z grupy B, które wspierają odporność i kondycję skóry i sierści. 
  • Algi morskie – poprawiają wygląd sierści, wzmacniają organizm i odporność, wspomagają florę bakteryjną jelit. Pomagają także łagodzić alergię i łupież. Algi morskie poprawiają także intensywność zabarwienia warg, nosa i sierści. 
  • Hemoglobina – ważny składnik zwłaszcza podczas stosowania diety BARF. To także cenne źródło żelaza. 
  • Dzika róża – to źródło wysoko przyswajalnej witaminy C. Wpływa korzystnie na odporność organizmu. To silny antyoksydant. 
  • MSM ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Przyśpiesza regenerację mięśni. Korzystnie wpływa na pracę trzustki i wątroby. 
  • Kolagen – kolagen wchodzi w skład zwierzęcej chrząstki stawowej. Stanowi także jednego z podstawowych budulców skóry. Bardzo ważny w przypadku młodych kotów w okresie wzrostu, gdzie będzie dużym wsparciem prawidłowej budowy. Ważny również dla kocich seniorów. Kolagen stosowany regularnie poprawia funkcjonowanie aparatu stawowego, zmniejszając dyskomfort podczas poruszania się. 

Popularne schorzenia u kota wynikające z nieodpowiedniej suplementacji

Nieodpowiednia suplementacja może przyczynić się do wielu poważnych chorób i pogorszyć znacznie zdrowie i samopoczucie czworonoga, dlatego bez jasnego wskazania do zaczęcia suplementacji nie powinno się samodzielnie decydować na to. Odpowiednia suplementacja może przyczynić się do zmian skórnych, pogorszyć jakość włosa, obciążyć narządy wewnętrzne a w skrajnych przypadkach doprowadzić do niewydolności i śmierci czworonoga.

Suplementy stosowane w chorobach przewodu pokarmowego

Problemy żołądkowo-jelitowe mogą przydarzyć się podczas podawania niewłaściwej karmy, zjedzenia czegoś co mu zaszkodziło, podczas złapania infekcji czy podczas gorszego samopoczucia. Może to być także spowodowane zjedzeniem małego przedmiotu co w przypadku ciekawskich milusińskich się niekiedy zdarza, alergii bądź nietolerancji pokarmowej. Suplementy na trawienie i w przypadku choroby przewodu pokarmowego powinny być podawane wówczas, kiedy kociak naprawdę ich potrzebuje. W takich suplementach zawarte są składniki pobudzające perystaltykę jelit, pobudzające produkcję żółci i wydzielanie enzymów trawiennych. Wspomagają proces rozdrabniania pokarmów w organizmie, jak i zawartych w nich składników odżywczych.

Suplementy stosowane w chorobach układu moczowo-płciowego

Wiele kotów ma problem z piciem wystarczającej ilości wody w ciągu dnia. Niegdyś koty żyjące dziko przyjmowały wystarczającą ilość wody wraz z pokarmem, który zdobywały. Dzisiaj mruczki żyjące w naszych domach jedzą gotowe karmy. Niekiedy zapominają o uzupełnianiu płynów przez co często powstają problemy z układem moczowo-płciowym. Dzisiaj jednym z częściej występujących problemów są problemy z nerkami. Suplementy zawierają cytryniany, które przyczyniają się do wzrostu pH moczu. Oprócz tego zawierają potas i magnez, cenne elektrolity, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W przypadku problemów z nerkami pojawia się niedobór witaminy D, który w dłuższym czasie przyczynia się do rozwoju nadczynności przytarczyc. Rzewień hamuje zmiany sklerotyczne co spowalnia progres choroby. Witamina C wykazuje działanie przeciwutleniające, zakwasza również mocz, co wpływa na zmniejszenie ryzyka zakażenia pęcherza moczowego przez bakterie. Suplementy te stosuje się również w przypadku zapalenia pęcherza, podczas bakteryjnego zakażenia dróg moczowych. Posiadają one właściwości moczopędne co przyśpiesza pozbycie się toksyn z organizmu.

Suplementy diety u kota przy zaburzeniach dermatologicznych

Problemy skórne, jak i z kondycją włosa to coraz częściej napotykany problem. Należy również wziąć pod uwagę to, że problemy skórne to jeden z najczęściej występujących objawów, jeśli ze zdrowiem czworonoga dzieje się coś niedobrego. Warto przy łamliwej i matowej sierści zastosować suplementy bogate w cenne składniki, które korzystnie wpłyną na stan sierści. W składach takich suplementów występują oleje z ryb będące bogatymi źródłami nienasyconych kwasów tłuszczowych omega -3 i omega -6. Hamują one procesy zapalne, pozytywnie wpływają również na pracę serca, jak i układ immunologiczny. Oprócz tego wiele witamin z grupy B, czy cynk, które korzystnie wpływają na stan i wygląd sierści i skóry.

Suplementy na stres

Koty podatne są na czynniki stresujące, dlatego my jako opiekunowie powinniśmy zadbać o to, aby mruczek czuł się dobrze a stres wynikający z całej sytuacji na niego nie wpłynął. Sytuacją stresową może być zmiana miejsca, przeprowadzka, wizyta u weterynarza, podróż autem, pojawienie się nowego członka rodziny i wiele sytuacji, które dla nas ludzi mogłoby wydawać się błahe. Suplementy te bogate w naturalne składniki wpływające uspokajające na naszego czworonoga. Może to być również olejek CBD, dzięki zawartych w nich składnikach działa kojąco i uspokajająco na mruczka.  Produkt nie zawiera THC,dzięki czemu nie odurza i jest w pełni bezpieczny dla czworonoga. Pozbawiony jest sztucznych substancji. Jest bezwonny, dzięki czemu nie odstrasza czworonoga. 

Suplementy na stawy i kości 

Stosowane są przy zaburzeniach pracy stawów i chrząstki stawowej. Pomocne są także podczas kontuzji, wspierają prawidłową odbudowę. Pomocne będą dla psich seniorów ale także dla młodych kotów w okresie intensywnego wzrostu. Odpowiednia kompozycja składników, które występują w stawach zwiększa mobilność stawów, wspomaga regenerację, łagodzą ból i przebieg zapaleń. Glukozamina pobudza odpowiednie komórki do syntezy składników budulcowych chrząstki. Siarczan chondroityny zapewnia elastyczność chrząstki stawowej. Poprawia także ruchliwość i opóźnia zmiany destrukcyjne w chrząstce. MSM działa przeciwzapalnie oraz łagodzi ból. Kwas hialuronowy zapewnia miękkość i elastyczność chrząstki.

Suplementy dla młodego kota

Okres wzrostu to jeden z najważniejszych czasów w życiu kota, który rzutuje na jego późniejsze rozwijanie się. Na rynku dostępne są suplementy dla kociąt, które pełnią funkcję zastępczego mleka. Bogate są w wiele aminokwasów, które niezbędne są do prawidłowego rozwoju kociąt. Jest to suplementy dla kotów, które straciły matkę, aby mogły rozwijać się prawidłowo. Dla kociąt już dorastających ważne są składniki, które wspierają prawidłowy wzrost, odporność. Dla nich dostępne są suplementy, które będą wspierać ogólny rozwój czworonoga.

Suplementy dla starszego kota

Z wiekiem organizm kota może potrzebować dodatkowego wsparcia, aby bezproblemowo radzić sobie z postępującymi objawami starzenia. W suplementach dla starszych kotów występują witaminy z grupy B, które korzystnie wpływają na wiele narządów a tym również na stan sierści i skóry. Tauryna odpowiedzialna za prawidłową pracę serca, układu nerwowego i pokarmowego, substancje działające ochronnie na drogi moczowe ze względu na zwiększone ryzyko chorób i zapaleń. A także witamina E, która należy do silnych przeciwutleniaczy, który chroni przed działaniem szkodliwych wolnych rodników.

Dawkowanie i podawanie suplementów i witamin u kota

Przed podaniem suplementów i witamin należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Wciąż istnieje błędne przekonanie, że witaminy to samo zdrowie i można je bez ograniczeń stosować. Fakt, to zdrowie pod warunkiem, że podawane jest ze zdrowym rozsądkiem. Warto również pamiętać, że nie są to leki i nie należy oczekiwać od nich natychmiastowego skutku. Większość suplementów, aby przyniosły zamierzone skutki należy podawać przez dłuższy czas. Nie podawaj suplementów i witamin bez żadnego wskazania do tego. Podawanie “na wszelki wypadek” nie jest dobrą opcją, ponieważ może przynieść więcej szkód niż korzyści. Przed podaniem dokładnie zapoznaj się z informacją na etykiecie dotyczącą produktu, jak i dawkowania, aby podawać mruczkowi ilość przeznaczoną do jego wagi i problemu. Podawaj pupilowi jedynie określoną dawkę dopasowaną do jego potrzeb.


Suplementy dla kota – czy są potrzebne?

Suplementy to szeroki dział, który niekiedy może być bardzo pomocny. Nie każdy mruczek jednak potrzebuje dodatkowej suplementacji a bez konkretnego wskazania nie powinniśmy im ich podawać. Jak wszystko tak i suplementy i witaminy podawane w zbyt dużej ilości mogą wpłynąć niekorzystnie na zdrowie i samopoczucie mruczka, dlatego zdrowy rozsądek jest tu najważniejszy. Jednak jeśli Twój kociak potrzebuje wsparcia, weterynarz zalecił branie konkretnych suplementów lub witamin, które mogą korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie na przykład serca lub w okresie rekowalencescji to jak nabrdziej możesz siegnąć po suplementy i witaminy. Pamiętaj jednak upewnić się, że wybrane przez Ciebie suplementy pochodzą od godnych zaufania producentów. Przeczytaj dokładnie skład i dawkowanie. Na etykiecie producent umieści informację dotyczącą odpowiedniego dawkowania. Podawaj tyle ile przeznaczone jest dla Twojego pupila względem wagi. Nie przekraczaj zalecanej dawki. Przynajmniej raz do roku wykonaj kontrolne badania czworonoga, aby kontrolować jego stan zdrowia. Jeśli masz problem w wybraniu odpowiednich suplementów poproś zwierzęcego dietetyka, weterynarza lub specjalistę w sklepie zoologicznym o pomoc.