icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Sznaucer miniaturowy – najważniejsze informacje o rasie, charakterze i wychowaniu psów tej rasy

Historia rasy – pochodzenie Sznaucera miniaturowego

Przodkami wszystkich trzech odmian sznaucerów (miniaturowyego, średniego i olbrzymiego) były podwórzowe psy mieszkające na terenie dzisiejszych Niemiec i Szwajcarii. Na samym początku nie była to hodowla celowa. Biedni rolnicy potrzebowali po prostu psów w gospodarstwie. Używano ich początkowo do tępienia gryzoni i pilnowania dobytku. W XIX wieku sznaucery i affenpinczery traktowane były jako jedna rasa ao rozgraniczenia ras przyczynił się Josef Beta. Nazwa pochodzi od niemieckiego “die Schnauze” oznaczającego pysk lub brodę, co bezpośrednio odnosi się do charakterystycznego wyglądu tych psów.
Do Polski przedstawiciele tej rasy przybyli w połowie lat 60-tych XX wieku. Szybko stały się popularne, podbijając serca kolejnych właścicieli. Według podziału Międzynarodowej Organizacji Kynologicznej (FCI), Sznaucery należą do grupy II – Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, sekcji I – psy w typie pinczera i sznaucera.

Charakter Sznaucera miniaturowego – niewielki pies o wielkim sercu

Sznaucer miniaturowy to pies czuły, który kocha towarzystwo swojego właściciela. Swoją miłość i przywiązanie potrafi okazywać. Źle znosi samotność, dlatego nie powinno się go zostawiać samego zbyt długo. Jeśli jednak będzie tego nauczony od małego, może przez jakiś czas zostawać sam. W takim przypadku powinno obyć się bez szkód, tych psychicznych, jak i materialnych. Cechuje go duża pewność siebie, a odwagą nie ustępuje dużo większym psom. Byłby dobrym stróżem, gdyby nie to, że raczej nie przestraszy intruza swoją wielkością. Jeśli jednak go coś zaniepokoi, szybko nas zaalarmuje. Posiada silny i mocny temperament. W tym niewielkim ciałku mieszczą się ogromne pokłady energii, które chętnie spożytkuję podczas zabawy. Są to wesołe i aktywne psy. Pomimo swoich rozmiarów nie jest to typ kanapowca, potrzebuje sporej dawki ćwiczeń na świeżym powietrzu. Niezaspokojony fizycznie i umysłowo na pewno znajdzie jakieś dodatkowe zajęcia dla siebie i z pewnością nie przypadną one do gustu właścicielom. Sznaucer to dobry kompan dzieci, jednak psy te nie lubią nie delikatnego traktowania i w takim wypadku mogą okazywać swoje niezadowolenie. Dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, chociaż dorosły samiec może być nieco zadziorny w stosunku do innych psów, zwłaszcza większych od siebie. Wynika to jednak nie z agresji, a z wrodzonego i silnego instynktu terytorialnego. Podczas spacerów kiedy będziemy chcieli spuścić naszego pupila ze smyczy pamiętajmy że drzemie w nim instynkt łowiecki co może skutkować pogonią za kotem lub innym zwierzęciem. Do obcych osób podchodzi z dystansem, dopóki się do nich nie przekona i ich nie zaakceptuje. Sznaucer miniaturowy to zdecydowanie najbardziej hałaśliwy sznaucer ze wszystkich, natomiast nie oznacza to że będzie szczekał bez powodu. Dobrze wychowany nie będzie sprawiał problemów.

sznaucer miniaturowy

Szkolenie i wychowanie Sznaucera

Sznaucer miniaturowy to pies cechujący się dużą inteligencją. Są to psy bystre i samodzielne. Szybko się uczą, a przy tym chętnie podejmują się nowych ćwiczeń. Rasa ta wymaga konsekwentnego wychowania i odpowiedniej socjalizacji. Właściciel powinien podchodzić do pupila łagodnie i z cierpliwością. Nie wolno stosować agresji fizycznej jak i psychicznej ponieważ są to wrażliwe psy, silnie reagujące na szorstkie podejście. Nauka powinna opierać się na pochwałach i nagrodach, które stanowią dodatkową motywację dla naszego pupila. Ćwiczenia powinny odbywać się w krótkich, urozmaiconych sesjach – długie i monotonne nauki szybko go znudzą. Ważna jest odpowiednia socjalizacja, wprowadzana od małego. Szczeniak powinien poznawać nowych ludzi ludzi, psy i doświadczać nowych bodźców. Przydatne mogą się okazać zajęcia w psim przedszkolu, gdzie nie tylko nauczy się podstawowych komend, ale zetknie się z nowymi bodźcami. Dzięki ogromnym pokładom energii, nadaje się do różnych zabaw i aktywności fizycznych.



Charakterystyczny wygląd Sznaucerów

Jest to zwarty i mocny pies o wzroście pomiędzy 30 a 35 cm. Jego waga waha się między 4 a 8 kg. Sznaucer miniaturowy ma krótką, twardą i szorstką sierść. Posiadają kwadratową sylwetkę z wysoko osadzonymi, wiszącymi uszami w kształcie litery V. Dzisiejsze szancery występują w róznym umaszczeniu. Oprócz najbardziej popularnego zwanego “pieprz i sól”, występują również czysto czarne, czarno-srebrzyste i jednolicie białe. Ich oczy są zazwyczaj w kolorze ciemnym. Czujne spojrzenie połączone z proporcjonalną i silną sylwetką pokazują prawdziwy charakter tego wspaniałego psa.

Pielęgnacja – jak dbać o Sznaucera miniaturowego

Sznaucery posiadają mocną i gęstą sierść, która chroni psa przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Do regularnej pielęgnacji zalicza się czesanie, które należy wykonywać raz na 2-3 dni. Najlepiej sprawdzi się do tego metalowy grzebień o podwójnym rozstawie zębów i szczotka z drucianymi igiełkami, tzw. pudlówka. Ważne, aby miała gładko zakończone końcówki igieł. Skupiamy się wtedy szczególnie na okolicach grzywki, brody i sierści na łapach, gdzie lubią powstawać kołtuny. Przy rozczesywaniu kołtunów, należy być delikatnym, aby nie sprawić bólu naszemu pupilowi. Warto skorzystać z preparatów ułatwiających rozczesywanie, tym bardziej, że czesać nie należy na sucho. Jeśli pazury nie ścierają się same należy je co jakiś czas przyciąć. Regularnie kontroluj również stan oczu i uszu – tu trzeba wyrywać włoski rosnące wewnątrz małżowiny usznej. W pozbyciu się ewentualnego kamienia nazębnego pomogą dentystyczne gryzaki. Oprócz podstawowej pielęgnacji w domu, sznaucer wymaga zabiegów polegających na trymowaniu i strzyżeniu włosa. Trymowanie polega na usunięciu martwego włosa i pobudzeniu wzrostu nowego. Jeśli posiądziemy odpowiednie umiejętności możemy te czynności wykonywać samemu, zaopatrzając się w niezbędne do tego przyrządy dostępne w dobrych sklepach zoologicznych. Jeśli nie jesteśmy do tego przekonani to z pomocą przyjdą salony pielęgnacji psów, gdzie wykwalifikowani groomerzy zajmą się naszym pupilem gwarantując mu prawdziwe spa. Sznaucery kąpiemy w razie potrzeby, w szamponach przeznaczonych dla ras szorstkowłosych. Dobrą wiadomością dla alergików będzie fakt, że Sznaucer praktycznie nie gubi sierści, pod warunkiem, że jest ona prawidłowo pielęgnowana.

Sznaucer miniaturowy wygląd

Zdrowie – na jakie choroby zapadają Sznaucery?

Sznaucer miniaturowy należy do ras długowiecznych, na ogół cieszących się dobrym zdrowiem. Żyją średnio 12 do 15 lat. Zapewniając psu odpowiednia dietę i poziom aktywności, zmaksymalizujemy szansę na długowieczność. Rasa ta podatna jest na choroby oczu, jak na przykład zanik siatkówki czy zaćma. Rzadziej mogą pojawić się problemy skórne, które zazwyczaj spowodowane są złą pielęgnacją i nieodpowiednią dietą. U niektórych psów zdarzają się skłonności do powstawania kamieni nerkowych. Niepokojące nas zachowania lub objawy należy, jak najszybciej skonsultować z weterynarzem, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko rozwijania się chorób. Jest to pies wytrzymały i odporny na niższe temperatury. Podczas intensywnych upałów, ważne jest by pies miał zapewnione zacienione miejsce do odpoczynku i dostęp do świeżej wody pitnej.



Żywienie – co powinien jeść Sznaucer?

Sznaucer miniaturowy nie wykazuje tendencji do tycia. Odznaczają się dobrym apetytem i jak inne małe psy szybką przemianą materii. Prawidłowe żywienie jest niezwykle istotne dla ich zdrowia i wyglądu. Przez wysoką aktywność fizyczną, która sznaucery kochają, powinny dostawać posiłki pełne mięsa, wysokobiałkowe. Nie oznacza to jednak, że muszą żywić się wyłącznie mięsem. Do wyboru mamy trzy rozwiązania: karma sucha, karma mokra oraz samodzielne przygotowywanie posiłków (Dieta BARF). W składzie takich karm, powinny oprócz mięsa, znajdować się warzywa, owoce i zboża. Nie ma jednej, najlepszej formy żywienia psa. Każdy pies wymaga indywidualnego podejścia, które uwzględni jego wiek, wagę i poziom aktywności. W sklepach zoologicznych znajdziemy duży wybór karm, dzięki czemu każdy właściciel dobierze wygodną dla siebie formę żywienia. Decydując się na samodzielne przygotowywanie posiłków, należy mieć na uwadze, że jest to metoda czasochłonna i wymaga specjalnej wiedzy. Takie posiłki powinny być wzbogacane specjalnymi prepatarami mineralno – witaminowymi. Niezależnie od wyboru sposobu żywienia, karma powinna cechować się jak najwyższą jakością.

Hodowla – gdzie kupić Sznaucera?

Decydując się na zakup szczeniaka, nie decyduj się na zakup z niesprawdzonego źródła. Najlepiej, aby hodowla była wpisana do Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP). Najbardziej atrakcyjne oferty cenowe zazwyczaj proponują pseudohodowle, nastawione jedynie na zysk. Są to ogłoszenia ,,hodowli” nie przestrzegających norm i odpowiednich warunków bytowych dla psów. Nie wspominając już o tym, że nie mamy wtedy żadnej pewności co do czystości genów szczeniaka. Omijaj hodowle, gdzie hodowcy nie chcą pokazać Ci warunków, w jakich trzymane są psy.
Cena za szczeniaka jest uzależniona od wielu czynników. Im bardziej renomowana hodowla, im bardziej utytułowani rodzice szczeniaka, tym cena będzie wyższa. Standardowa cena szczeniąt to przynajmniej 3000-4000zł. Do wybranej hodowli udaj się osobiście, by samemu sprawdzić warunki i niezbędne dokumenty. Nie bój się zadawać pytań o interesujące Cię aspekty.

aktywność fizyczna u sznaucerów miniaturowych

Akcesoria dla Sznaucera  – podstawowe wyposażenie

Wybierając miski na jedzenie i picie, warto zwrócić uwagę na ich głębokość, by podczas jedzenia lub picia, pies nie brudził swojej brody. Dobrej jakości smycz, obroża lub najlepiej szelki typu guard zapewnią komfortowe spacery. Nasz pupil powinien mieć swój kąt, w którym będzie czuł się bezpiecznie i będzie mógł wypocząć.
Wybierzmy legowisko dobrej jakości, wygodne i dopasowane do wielkości psa. Do zabawy odpowiednie będą pluszowe i gumowe maskotki, piłki oraz naturalne gryzaki, które urozmaicą codzienność naszego pupila. Do bezpiecznej podróży, warto zaopatrzyć się w transporter, można też korzystać ze specjalnych wpinek, umożliwiających przypięcie ubranego w szelki psa do samochodowego gniazda pasów bezpieczeństwa.

Czy sznaucer miniaturowy będzie do mnie pasować?

Sznaucer miniaturowy potrzebuje właściciela, który będzie w stanie poświęcić mu wystarczającą uwagę i zapewni wystarczający poziom aktywności fizycznej. Nie jest dobrym wyborem dla osób osób starszych i bardzo zapracowanych, ale bez problemu odnajdzie się przy boku rodziny z dziećmi. Nadaje się zarówno do domu z ogrodem, jak i do mieszkania. Posiadanie psa to wielka odpowiedzialność, ale jeśli zdecydujesz się na Sznaucera miniaturowego dostaniesz w zamian przepełnionego bezwarunkową psią miłością pupila. Zyskasz bezgranicznie oddanego Ci towarzysza.