icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Terier irlandzki – czy to pies dla ciebie? Charakterystyka i opis rasy

Historia i pochodzenie teriera irlandzkiego – prawie tak stary, jak sama Irlandia

Pierwsze wzmianki o tej wywodzącej się z Irlandii rasie pochodzą z XIX wieku, ale wiadomo jest, że była tam obecna już znacznie wcześniej. Uważa się nawet, że jest to najstarsza rasa żyjąca na tych terenach. Dawniej psy te były bardzo zróżnicowane pod względem umaszczenia i wielkości, ale wszystkie pełniły bardzo ważne funkcje – tępiły gryzonie, pilnowały dobytku, a także uczestniczyły w polowaniach na wydry, borsuki i lisy. Z uwagi na przydatność podczas polowań były ulubieńcami wszystkich sfer. Krzyżowano je z występującymi w różnych częściach Irlandii psami w typie terriera, w wyniku czego powstały cztery odmienne rasy irlandzkich terierów: irish glen of imaal terrier, terier irlandzki, kerry blue terier i irish soft coated wheaten terier. Z braku potwierdzonych dokumentów i wielość krzyżówek do dzisiaj trudno jest ustalić kynologom szczegółową historię tych ciekawych psów. Po raz pierwszy psy te zostały wystawione na wystawie w 1875 roku, jednak różnice między poszczególnymi osobnikami w wielkości i umaszczeniu, jak i w różnym rodzaju sierści były bardzo rażące. Wygrał wówczas pies najbardziej zbliżony wyglądem do dzisiejszego teriera irlandzkiego i to na jego podstawie opracowano w 1880 roku wzorzec rasy, który po niewielkich poprawkach obowiązuje do dzisiaj. Jako pierwszy teriera irlandzkiego jako ojczystą irlandzką rasę uznał Angielski Kennel Club. Bez wątpienia irlandzcy hodowcy dołożyli olbrzymich starań, aby wyhodować psa eleganckiego, o niezwykłej sylwetce i jak najlepszych walorach użytkowych. Okres obu wojen światowych okazał się dla tej rasy dość łaskawy i terier irlandzki przetrwał te burzliwe czasy. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że podczas I Wojny Światowej psy tej rasy wykorzystywane były przez wojsko do przenoszenia meldunków czy odnajdywania zaginionych i rannych żołnierzy. W Polsce rasa ta pojawiła się już przed II Wojną Światową, jednak nie jest zbyt popularna. Największą popularnością cieszą się w swojej ojczyźnie – Irlandii. Popularny jest także w Stanach Zjednoczonych, Skandynawii i u bliskich sąsiadów Polski – na Słowacji, w Niemczech i Czechach. Terier irlandzki został przypisany do grupy III – teriery, sekcji 1 – teriery duże i średnie.

Wygląd teriera irlandzkiego – rudy elegancik

Terier irlandzki to pies o zwartej i eleganckiej budowie. Jest średniej wielkości – zarówno psy jak i suki powinny osiągać wysokość w głębie około 45 centymetrów wysokości. Waga oscyluje w granicach 12 kilogramów, przy czym suki są nieco lżejsze. Terier irlandzki wydaje się być zawsze gotowy do działania. Jego sylwetka wpisuje się w prostokąt a głowa jest charakterystyczna dla terierów – długa i wąska Trufla nosowa powinna być czarna. Oczy małe, ciemne, blisko siebie osadzone pełne są inteligentnego i żądnego przygód spojrzenia. Uszy są nieduże, w kształcie litery V i wysoko osadzone. Zagięcie ucha powinno znajdować się ponad wierzchem czaszki. Głowa osadzona jest na długiej i mocnej szyi. Tułów  proporcjonalny do wielkości całego psa. Grzbiet prosty i krótki. Lędźwie umięśnione. Suka jest nieco dłuższa w lędźwiach od samca. Klatka piersiowa głęboka i dobrze zbudowana. Kończyny przednie długie i dobrze umięśnione. Ogon osadzony dość wysoko i wysoko noszony. Nie powinien być zakręcony ponad grzbietem. Sierść jest charakterystycznym elementem dla terierów – ich włos jest gęsty i twardy, ostry i drutowaty w dotyku. Włos na ciele jest przylegający. Na głowie włos jest minimalnie krótszy niż na pozostałych partiach. Terier irlandzki posiada charakterystyczną bródkę, z włosem dłuższym niż wszędzie indziej. Umaszczenie tej rasy jest zawsze jednolite – terier irlandzki występuje w kolorze od czerwonego, przez rudy, pszeniczno-czerwony po żółto-czerwony. Dopuszczalne są niewielkie białe znaczenia na piersi.

Charakter teriera irlandzkiego – czerwony diabeł

Terier irlandzki ze względu na swój przebojowy charakter nazywany był niegdyś czerwonym diabłem. Lata starannej hodowli złagodziły nieco jego charakter, zachowując przy tym cechy typowego teriera. Jest to pies żywiołowy, energiczny, jednak jeśli jego potrzeby zostaną spełnione potrafi zachowywać się spokojnie. Rasa ta nie przejawia skłonności do zniszczeń pod warunkiem, że będzie fizycznie i psychicznie zaspokojony. W innym wypadku może potarmosić to i owo pokazując swoje niezadowolenie. Terier irlandzki jest bardzo przywiązany do swojego właściciela, przez co źle radzi sobie z samotnością i długą rozłąką. Najlepiej, aby nieobecności nie trwała długo. Dobrze jest też psa od małego przyzwyczajać do krótkich pobytów w samotności. Terier irlandzki potrzebuje bliskości i kontaktu z człowiekiem ale nie jest pies jednego właściciela. Wszystkich domowników obdarzy równie mocnym uczuciem. Co ciekawe ter terier posiada łagodniejsze usposobienie niż reszta terierów. Nie wolno zapomnieć jednakże, że psy te hodowane były jako psy myśliwskie i do dzisiaj mają to zapisane w genach. Pomimo swojego przywiązania do właściciela teriery są nieco niezależnymi psami, z czego właściciel musi zdawać sobie sprawę. Nie jest to też rasa uznana za szczekliwą – teriery irlandzkie raczej nigdy nie szczekają bez powodu, dlatego jeśli pies głośno o czymś alarmuje to właściciel powinien sprawdzić co też zaniepokoiło czworonożnego przyjaciela. Nie jest to pies przejawiający zachowania agresywne, jednak zaczepiony nie odpuści przeciwnikowi. Będzie walczył z wielką zaciętością, a duża determinacja nie pozwoli mu zrezygnować, dlatego też na spacerach warto uważać na większe od niego psy, ponieważ może być w stosunku do nich zadziorny. Jest to dobry stróż, a w niektórych sytuacjach i obrońca. Nie zawaha się stanąć w obronie swoich najbliższych. Pomimo instynktu myśliwskiego rasa ta może dogadywać się z mieszkającymi pod tym samych dachem kotami. Najlepiej będzie, jeśli pies i kot będą wychowywały się ze sobą od małego. Warto jednak uważać na obce koty, ponieważ terier irlandzki takiego mruczka może potraktować jako potencjalną zdobycz. Podobnie z obcymi, mniejszymi zwierzętami. Terier irlandzki może stworzyć zgrany duet z innym psem, o ile zadbamy o właściwą socjalizację. Terier irlandzki to pies rodzinny, który odnajdzie się przy boku rodzin z dziećmi – chętnie rozładuje drzemiącą w sobie energię na zabawach z pociechami. Kluczowe jest jednak, aby dzieci były nauczone prawidłowego obchodzenia się z psem. W stosunku do nieznanych osób terier irlandzki jest dość nieufny. Pomimo tego absolutnie nie należy przyspieszać procesu zapoznania się, ponieważ to pies powinien zadecydować kiedy daną osobę zaakceptuje. W innym wypadku takie działania mogą zostać źle odebrane przez czworonoga, a pies tej rasy nie zawaha się użyć zębów, jeśli uzna coś za potencjalne zagrożenie.

terier irlandzki
Jak wychować i szkolić teriera irlandzkiego

Terier irlandzki to mądry i bystry pies, ale jest przy tym dość niezależny i uparty. Od dawna uważa się go za bardzo wszechstronnego psa. Przylgnęło do niego nawet określenie “stróż człowieka ubogiego, przyjaciel chłopa i ulubieniec dżentelmena”, które dobitnie podkreśla uniwersalność rasy. Terier irlandzki uczy się z łatwością o ile nauka jest dla niego ciekawa i urozmaicona. Chętnie też podejmuje nowe wyzwania. Z uwagi na ich charakter a zwłaszcza zadziorność bardzo ważne jest prawidłowe wychowanie tej rasy. Właściciel nie powinien tego zadania lekceważyć. Źle ułożony i prowadzony pupil będzie prawdziwym utrapieniem dla właściciela. Od szczeniaka należy przyzwyczajać psa do kontaktu z innymi czworonogami, głównie większymi od niego psami, a jakiekolwiek przejawy agresji natychmiast temperować. Nie wolno do tego używać przemocy fizycznej, jak i słownej. Szkolenie powinno opierać się na konsekwentnym, cierpliwym, ale i kreatywnym podejściu. Najważniejszym elementem szkolenia jest znalezienie odpowiedniej motywacji czworonoga. Trzeba sprawdzić co jest najbardziej atrakcyjną nagrodą dla psiego przyjaciela. Terier irlandzki nie odmówi sobie smaczków i łakoci, jednak zawsze najważniejszy jest kontakt z człowiekiem. Kontakt z właścicielem powinien stanowić podstawę w ułożeniu pupila. Ważne jest również budowanie zaufania i relacji opartej na wzajemnym szacunku, ponieważ pies będzie pracował jedynie w warunkach dla niego przyjaznych. Ważna jest konsekwencja – od pierwszego dnia pobytu psa w domu wszyscy domownicy powinny przestrzegać wcześniej ustalonych zasad mówiących, co psu wolno a co jest zabronione. Każde odstępstwo od reguły będzie błędem, ponieważ jeśli raz się psu na coś pozwoli, a potem będzie się przywilej odbierać to pupil odbierze to jako niesprawiedliwe traktowanie.



Żywiołowy i energiczny – aktywności dla teriera irlandzkiego

Terier irlandzki to bardzo aktywny i żywiołowy pies. Do szczęścia potrzebuje dużo ruchu, a pozbawiony tego może stać się trudnym do opanowania pupilem. Oprócz codziennych długich spacerów, sprawdzą się psie sporty takie jak agility czy obedience. Terier irlandzki potrzebuje dużego zainteresowania ze strony właściciela, więc samotne zabawy nie wystarczą mu do rozładowania energii. Pies tej rasy będzie doskonałym towarzyszem joggingu czy jazdy na rowerze. Oprócz aktywności fizycznej bardzo ważne jest zagwarantowanie pupilowi również rozwoju umysłowego. To pies myśliwski, który chętnie będzie szkolił swoje zmysły poprzez węszenie, tropienie czy aportowanie.

Socjalizacja teriera irlandzkiego – klucz do zbudowania charakteru psa

Socjalizacja jest najważniejszym filarem prawidłowego wychowania. To właśnie ona odpowiada za przyszłe zachowania pupila. Aby proces socjalizacji miał sens musi zostać rozpoczęty jak najwcześniej – najlepiej już w wieku szczenięcym. W trakcie socjalizacji maluch musi poznawać nowe osoby, różne zwierzęta, nieznane miejsca i odgłosy. Idealnym miejscem, gdzie pupil będzie mógł uczyć się podstawowych komend pod opieką doświadczonego trenera, a także budować więź ze swoim właścicielem jest psie przedszkole.

Wytrzymały twardziel, czyli zdrowie teriera irlandzkiego

Terier irlandzki to cieszący się zdrowiem i odporny pies. Dobrą wiadomością jest również to, że nie jest on podatny na typowe schorzenia genetyczne. Podobnie jak inne zwierzęta, tak i terriera irlandzkiego należy chronić przed upałem. W ciągu cieplejszych dni należy unikać dużej aktywności fizycznej w ciągu dnia, a na spacery wybierać się porami, gdzie temperatura nie będzie uciążliwa dla czworonożnego przyjaciela. Ważne jest zapewnienie również zacienionego miejsca do odpoczynku i stałego dostępu do świeżej wody pitnej. Znacznie lepiej terier irlandzki radzi sobie z chłodniejszymi temperaturami, jednak nie powinien on spędzać długich godzin poza domem. Może to doprowadzić do przeziębienia pupila. Niestety i tak wytrzymała rasa jak terier irlandzki miewa czasem problemy zdrowotne. Zdarzają się problemy z oczami jak postępujący zanik siatkówki (PRA) i zaćma. Mogą pojawić się problemy z nerkami jak kamica moczowa, która zdarza się bardzo rzadko. Warto jednak od czasu do czasu zrobić badanie moczu i USG, aby sprawdzić czy nie tworzą się tam kryształki. Kiedyś częstym problemem była hiperkeratoza opuszek palcowych. Na szczęście przy odpowiedniej profilaktyce da się temu zapobiec. Duże pokłady energii, których rasa ta potrzebuje w ciągu dnia powodują, że psy te nie mają problemów z nadwagą, jednak nie oznacza to, że nie zdarzają się też i takie przypadki. Zdrowy i zadbany terier irlandzki dożywa średnio 14 lat, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Żywienie teriera irlandzkiego – dla zdrowia i dobrego samopoczucia

Terier irlandzki nie ma szczególnych wymagań żywieniowych oprócz tego, że dieta powinna być skomponowana indywidualnie i uwzględniać potrzeby czworonoga. Właściciel powinien wziąć pod uwagę wiek i wagę pupila, a także aktywność fizyczną w ciągu dnia. Rasa ta jest żywiołowa, dlatego decydując się na gotowe karmy warto wybierać te wysokoenergetyczne. Można zdecydować się na gotowe karmy suche, jak i mokre. Ważne jednak, aby dokładnie sprawdzać ich skład. Karma powinna mieć wysoką zawartość mięsa i być pozbawiona dodatkowych ulepszaczy. Rasa ta nie ma skłonności do alergii, dlatego spokojnie możemy przebierać w zazwyczaj mocno kalorycznych smaczkach. Poza wysokiej jakości mięsem – najważniejszym źródłem białka zwierzęcego w karmie powinny znajdować się warzywa i owoce, które są cenny źródłen witamin. Właściciel, który chce poświęcić więcej czasu na przygotowywanie posiłków, a także taki, który posiada nieco wiedzy na ten temat może zdecydować się na samodzielnie przygotowywanie posiłkow w domu. Samodzielne przygotowywanie posiłków w domu i dieta BARF (biologically appropriate raw food) wymaga zadbania o wszystkie ważne składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego rozwoju psa. Dlatego też taką dietę warto skonsultować z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem, który z pewnością doradzi nam w ułożeniu pełnowartościowego jadłospisu, który będzie bogaty we wszelkie konieczne składniki odżywcze. Dieta domowa powinna być uzupełniana o preparaty wapniowo-witaminowe lub inne dodatki wspierające układ kostno-stawowy, czy wpływające na wygląd włosa pupila. Jednak ich dobór też warto skonsultować z weterynarzem. Terier irlandzki może mieć problemy ze skrętem żołądka podobnie jak inne rasy średnie i duże, dlatego po jedzeniu powinien mieć zapewniony minimum godzinny odpoczynek. Oprócz pożywienia ważny jest również dostęp do świeżej wody, ponieważ podobnie jak i ludzie psy mogą się odwodnić. Stały dostęp do świeżej wody pitnej, wymienionej minimum raz dziennie to konieczność. Pamiętać też trzeba, że każda zmiana zmiana karmy powinna być procesem stopniowym, podczas którego mieszamy stare i nowe pożywienie, co powoli przyzwyczajać czworonoga i jego organizm do zmiany.



Pielęgnacja – trymowanie to podstawa u teriera irlandzkiego

Rodzaj włosa teriera irlandzkiego sprawia, że potrzebuje on systematycznej pielęgnacji, choć ze wszystkich terierów szorstkowłosych jest on najmniej problematyczny. Terier irlandzki linieje w niewielkim stopniu, przez co nie ma większego problemu z ilością wypadającego włosa. U psów tej rasy włos stale się odnawia, a umiarkowane linienie powoduje, że martwy włos dalej pozostaje na sierści czworonoga i blokuje wzrost nowego. Dlatego też konieczne jest trymowanie, nawet jeśli pies nie jest wystawowy a także regularne szczotkowanie. Teriera irlandzkiego szczotkujemy zazwyczaj dwa razy w tygodniu. Konieczna będzie do tego szczotka typu pudlówka, która pomoże pozbyć się podszerstka oraz ułatwi rozczesywanie włosa. Przyda się też twarda włosiana szczotka, którą usuniemy martwy włos i ułożymy szatę. Warto także zakupić dwa metalowe grzebienie (średni i rzadki), ewentualnie jeden z mieszanym rozstawem pinów. Przed rozczesywaniem dobrze jest ewentualne kołtuny delikatnie rozczesać palcami, aby podczas szczotkowania nie szarpnąć supła i nie wyrządzić psu bólu. Trymowanie przeprowadza się co trzy – cztery miesiące. Zabieg ten polega na wyskubywaniu martwego włosa tak, aby zrobić miejsce na rosnący zdrowy. Trymować można przy pomocy trymera lub lateksowych paluszków trymerskich, które ułatwiają chwyt włosa. Trymujemy zawsze z włosem. Przed trymowaniem nie powinno się psa kąpać, bo świeżo umyta szata utrudnia zabieg. Nie wolno teriera irlandzkiego strzyc, bo zabieg ten może bezpowrotnie zniszczyć strukturę sierści. Teriera irlandzkiego kąpiemy wtedy, kiedy jest brudny ale nie rzadziej niż trzy lub cztery razy w roku. Oprócz widocznych gołym okiem zabrudzeń na sierści psa osiada dużo zanieczyszczeń aglomeracyjnych, które źle wpływają na struktury włosa. Do kąpieli używamy szamponów przeznaczonych dla ras szorstkowłosych, ponieważ one nie zmiekczają włosa. Do pielęgnacji pomiędzy myciem dobrze sprawdzą się chusteczki nawilżające lub zwilżona szmatka. Ważne jest również dbanie o higienę oczu i uszu, które trzeba regularnie kontrolować i w razie potrzeby przemywać. Z uwagi na żywiołowość teriera irlandzkiego raczej nie będzie u niego problemów z naturalnym ścieraniem pazurów, jednak jeśli pies sam ich nie zetrze to trzeba je skrócić za pomocą obcinaczek. Bardzo ważnym aspektem jest również dbanie o stan uzębienia czworonoga i ogólną higienę jamy ustnej. Zaniedbane zęby powodują dyskomfort ale prowadzą też do poważniejszych problemów zdrowotnych. Jeśli trymowanie okaże się dla nas zbyt trudne, to zawsze możemy skorzystać z pomocy profesjonalnego salonu pielęgnacji zwierząt, gdzie wykwalifikowany pracownik właściwie zadba o szatę naszego pupila. Tak czy inaczej do zabiegów pielęgnacyjnych najlepiej przyzwyczajać psa już od szczeniaka, dzięki czemu jest duża szansa, że nasz podopieczny je zaakceptuje lub nawet polubi.

Niezbędnik teriera irlandzkiego – najważniejsze akcesoria

Pojawienie się nowego członka rodziny to duże wydarzenie dla wszystkich domowników. Aby codziennie pożycie było jak najbardziej komfortowe niezbędne będą akcesoria, które ułatwią zarówno pupilowi, jak i właścicielowi wspólne życie. Terier irlandzki to prawdziwy wulkan energii dlatego też do zapewnienia mu bezpieczeństwa na spacerze konieczne są wysokiej jakości, wytrzymałe akcesoria spacerowe. Długa, solidna smycz i mocna obroża to podstawa. Zamiast obroży można wybrać też dobrze dopasowane szelki typu guard. W domu nasz czworonożny przyjaciel będzie potrzebował własnego miejsca do odpoczynku, gdzie będzie mógł zregenerować swoje siły. Legowisko powinno być komfortowe i dobrane wielkościowo pod czworonoga. Kolejną ważną rzeczą na liście wyprawkowej są miski na karmę i wodę. Nie warto kupować tych plastikowych. Lepiej wybrać miski ze stali nierdzewnej lub ceramiczne. Dzięki szerokiej ofercie sklepów zoologicznych możemy wybierać spośród wielu modeli i kolorów, dzięki czemu z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego. Warto zwrócić uwagę na miski na regulowanym stojaku, dzięki któremu możemy dopasować jego wysokość do wielkości psa. Podczas nauki różnych komend przydatne będą smaczki oraz kliker. Terier irlandzki to wulkan energii, który między spacerami potrzebuje dodatkowych zajęć. Przydatne będą tutaj zabawki takie jak sznurki, piłki czy pluszaki. Oczywiście muszą one być dobrane do wielkości naszego pupila tak, aby nie stanowiły dla niego zagrożenia w przypadku połknięcia. Warto zaopatrzyć się w naturalne gryzaki, które nie tylko stanowią pyszną przekąskę ale również korzystnie wpływają na zęby pupila pomagając mu ścierać osad nazębny. Jeśli zamierzamy podróżować z naszym terierem irlandzkim to warto zaopatrzyć się w klatkę transportową, która będzie go dodatkowo chronić. Zamiast klatki można wybrać pasy samochodowe dla psa oraz specjalną matę chroniącą tapicerkę. Nie jest to mały pies, dlatego jego przewożenie może przysporzyć trochę problemów, dlatego od samego początku powinien być do tego skrupulatnie przyzwyczajany. Do zachowania pięknego wyglądu i zdrowego włosa konieczne będą też niezbędne akcesoria i preparaty pielęgnacyjne. 

Hodowla i zakup – na co zwracać uwagę przy kupnie teriera irlandzkiego

Posiadanie czworonoga to duża odpowiedzialność, która zaczyna się już na etapie wyboru odpowiedniej hodowli. Jako nowy właściciel powinieneś dołożyć wszelkich starań, aby znaleźć najlepszą hodowlę. Jeśli jesteś pewny, że terier irlandzki to odpowiedni pies dla ciebie, a ty zrobisz wszystko co w Twojej mocy, aby poświęcić swój czas na jego wychowanie i szkolenie, a także zapewnisz mu warunki jakich potrzebuje to możesz rozpocząć szukanie hodowcy. Nie spiesz się z wyborem – ta decyzja powinna być przemyślana. Od niej w dużej mierze zależy zdrowie Twojego wymarzonego psa. W Polsce działa kilka hodowli tych wdzięcznych psów, jednak ich ograniczona liczba powoduje, że czasami trzeba uzbroić się w cierpliwość i na nowego członka rodziny chwilkę poczekać. Niewielka popularność niestety nie oznacza, że oprócz godnych zaufania hodowli nie trafisz też na takie, działających poza ZKwP. Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP) to jedyna organizacja kynologiczna w Polsce zrzeszająca hodowców psów rasowych. ZKwP należy do FCI (Międzynarodowej Federacji Kynologicznej) i tylko te organizacje wydają metryki do rodowodu potwierdzające przynależność danego psa do konkretnej rasy. Jeśli zdecydujesz się na zakup psa z zagranicy, to musisz liczyć z dodatkowymi kosztami. Kiedy znajdziesz interesującą Cię hodowlę to poszukaj w internecie informacji na jej temat. Zwróć uwagę na każdy szczegół, ponieważ to właśnie one mogą okazać się kluczowe. Przed podpisaniem umowy spotkaj się osobiście z hodowcą. Nie bój się zadawać pytań, jeśli nurtują Cię jakieś wątpliwości. Hodowca, któremu zależy na dobru swoich szczeniąt chętnie udzieli Ci wszelkich informacji. Może również Ciebie pytać o dotychczasowy styl życia czy upodobania, aby lepiej poznać dom do którego trafi szczeniak. Ile trzeba wydać na szczeniaka teriera irlandzkiego? Maluch tej rasy kosztuje zazwyczaj około 3000 zł. Cena między hodowlami mogą różnić się od siebie w zależności od wieku i płci pupila, renomy hodowli, osiągnięć rodziców i predyspozycji samego szczeniaka do wystaw. Oczywiście cena będzie wyższa jeśli zdecydujesz się na psa z zagranicznej hodowli. Do kosztu szczeniaka trzeba będzie bowiem doliczyć koszt transportu czy dodatkowych dokumentów. Pomimo wysokiej ceny nigdy nie decyduj się na zakup szczeniaka z pseudohodowli. Kupując psa z takiego miejsca nie dostaniesz pewności co do czystości genów i zdrowia malucha. Lepiej poczekać na wymarzonego szczeniaka i cieszyć się nim przez długie lata.

Terier irlandzki – dla kogo jest to pies

Terier irlandzki jest psem rodzinnym i żywiołowym, który bezgranicznie kocha swojego właściciela zachowując przy tym sporą dozę terierowej niezależności. To dobry towarzysz dla osób lubiących aktywne spędzanie czasu, a także dla rodzin z dziećmi. Ze względu na swój temperament i dużą potrzebę ruchu nie nadaje się dla osób zapracowanych, spędzających całe dnie poza domem, a także dla osób starszych. Właściciel powinien być konsekwentny, cierpliwy i rozumieć niecodzienny charakter tej rasy. Nie wolno zaniedbać szkolenia tych psów! Terier irlandzki nie ma specjalnych oczekiwań lokalowych – odnajdzie się zarówno w bloku, jak i domu z ogrodem, jeśli tylko jego potrzeby zostaną zaspokojone. Rasa ta nadaje się dla osób bez doświadczenia w prowadzeniu psów, o ile tylko dołoży się wszelkich starań w jego wychowanie i zbudowanie wspólnej więzi.