West highland white terrier – co to za rasa i co powinieneś o niej wiedzieć?
Spis treści
Pochodzenie psów rasy West highland white terrier
Ta wywodząca się ze szkockiego regionu West Highland rasa nie tylko wyglądem ale też charakterem podbija serca swoich właścicieli. Jej początków należy szukać w XVII wieku, a Westie jakiego znamy to krzyżówka cairn terriera i teriera szkockiego. Pierwotnie psy o białej sierści nie miały lekkiego życia – kolor biały kojarzony był bowiem ze słabością. Z tym stereotypem zaczął walczyć pułkownik Edward Malcolm of Poltalloch, któremu zależało na hodowli wyłącznie białych psów, dzięki czemu łatwo było je odróżnić od innych zwierząt w czasie polowań. Oficjalny klub West Highlanda założono w Szkocji w 1904 roku a w 1907 roku rasa została oficjalnie uznana przez Angielski Kennel Club i nadano jej dzisiejszą nazwę. W Polsce pojedyncze West highland white terriery pojawiły się w okresie międzywojennym, jednak prawdziwą popularność zyskały dopiero pod koniec XX wieku. Obecnie przedstawiciele tej rasy nie są już zwykle używane podczas polowań a pełnią funkcję psów rodzinnych. West highland white teriery należą do III grupy FCI czyli ogólnie terierów a dokładniej sekcji II – małych terierów.
Małe jest piękne – wygląd Westów
West highland white terrier jest niedużym pieskiem – dorosły osobnik osiąga w kłębie około 28 cm, a waga dochodzi maksymalnie do 10 kg. Ze swoimi krótkimi łapami, białą sierścią, ciemnymi oczami i czarnym noskiem przypomina słodkiego pluszaka. Z głowy sterczą małe szpiczaste uszka a stojący pionowo ogonek o długości około 15 cm stojący pokryty jest twardym włosiem. Posiadają niewielki podszerstek. Psy tej rasy występują jedynie w czysto białym umaszczeniu.
Charakter West highland white terrier – typowy terrier
West highland white terrier należy do grupy terierów a co za tym idzie posiada ogromny temperament. Jest nieustraszony i posiada silny charakter. Westie są bardzo czujne, przez co często doskonale sprawdzają się jako stróże. Ich myśliwski instynkt sprawia że są odważne i pewne siebie.Szybko i mocno przywiązują się do swojego właściciela tworząc trwałą więź. Jednocześnie nie są zbyt uciążliwe. Zazwyczaj nie zabiegają o uwagę, lecz cierpliwie czekają aż poświęci im się czas. Wobec nieznajomych wykazują się pewną nieufnością jednak najczęściej szybko ich akceptują. Westie to doskonały towarzysz do zabaw z maluchami i innymi zwierzętami. West highland white terrier to pies pamiętliwy, więc o jego przyjacielskim nastawieniu w dużej mierze decyduje pierwsze spotkanie i wcześniejsze doświadczenia. Bez względu na pogodę chętnie spędza czas na świeżym powietrzu, jednak nie nadaje się do zbyt wyczerpujących treningów. Najlepiej odnajdzie się przy boku osób lubiących sport i aktywności fizyczne. Westie pozbawione ruchu i pozostawiony sam w domu może stać się nieposłuszny a nawet zniszczyć drobne przedmioty domowe. Nie jest typem psa hałaśliwego, dlatego, jeśli zacznie szczekać warto zainteresować się co go zaniepokoiło.
Duży temperament West highland white terriera a wychowanie
West highland white terrier to pies bardzo inteligentny. Szybko i chętnie się uczy. Bywa uparty i samodzielny, dlatego szkolenie go wymaga odpowiedniego podejścia i cierpliwości. Lekcje nie powinny trwać zbyt długo i być monotonne, ponieważ Westie potrafi szybko się znudzić. W celu prawidłowego rozwoju od najmłodszych lat należy zapewnić psu odpowiednią socjalizację, ponieważ kontakt z nowymi bodźcami, ludźmi i zwierzętami ma znaczenie w ukształtowaniu jego późniejszego charakteru. Niezbędna jest również wystarczająca dawka ruchu i zabawy, aby nasz pupil miał okazję się wyszaleć. Mniej doświadczeni właściciele mogą skorzystać z pomocy psiego przedszkola, gdzie nie tylko będzie miał kontakt z różnymi psami, ale profesjonalni trenerzy pomogą Ci w szkoleniu malucha.
Pielęgnacja śnieżnobiałego czworonoga
West highland white terrier wymaga regularnej pielęgnacji. Psy tej rasy nie linieją, dzięki czemu nadają się do domów alergików. Raz na kilka dni powinno się je wyczesać szczotką tzw. pudlówka, by zapobiec pojawianiu się kołtunów. Systematycznie warto też wycinać sierść między opuszkami łap, ponieważ lubią tam powstawać infekcje. Westie powinno się trymować, a nie strzyc. Trymowanie – czyli wyskubywanie sierści – najczęściej przeprowadza się już u szczeniąt przed ukończeniem trzech miesięcy. Zabieg trymowania pozwala na utrzymanie zdrowej i odpowiedniej struktury włosa. Aby pielęgnacja czworonoga nie była dla niego dyskomfortem warto przyzwyczajać go od najmłodszych lat do zabiegów pielęgnacyjnych. Zabiegi powinny być krótkie, ale regularne. Do kąpieli należy używać szamponów przeznaczonych do ras białych i szorstkowłosych. Jeśli pielęgnacja Westie będzie dla nas zbyt czasochłonna lub trudna warto skorzystać z usług profesjonalnego salonu groomerskiego, gdzie specjaliści odpowiednio zajmą się naszym pupilem.
Żywienie West highland white terrierów – jaką karmę kupić
West highland white terriery posiadają dość duży apetyt. Nie są zbyt wybredne, co nie oznacza, że przy wyborze karm nie należy zwracać uwagi na jej skład. W dobrych sklepach zoologicznych znajdziemy duży wybór karm dla psów – zarówno mokrych jak i suchych przeznaczonych dla małych ras. Warto zaopatrzyć się też w różnego rodzaju smakołyki, które do codziennej diety naszego czworonoga wprowadzą trochę urozmaicenia. Podobnie jak w przypadku każdej innej rasy przy zmianie karmy nową należy wprowadzać powoli i stopniowo, by zmniejszyć ryzyko wystąpień alergii lub biegunek. West highland white teriery mają skłonność do alergii, nie tylko pokarmowych. Jednym z częściej występujących alergenów jest kurczak, dlatego w dużej ilości karm przeznaczonych dla tej rasy go nie ma. Nie oznacza to jednak, że nie można go podawać, jeśli pies nie wykazuje objawów alergii.
Jeśli zdecydujemy się na samodzielne przygotowywanie posiłków (dieta BARF), koniecznością będzie uzupełnianie diety specjalnymi preparatami wapniowo-witaminowymi. Przy tej opcji warto zaczerpnąć rady u dietetyka zwierzęcego. Oczywiście pamiętać też trzeba o zapewnieniu psu stałego dostępu do świeżej wody.
Zdrowie – najczęstsze schorzenia u West highland white terrierów
Jednym z częściej występujących schorzeń o podłożu genetycznym jest przewlekłe zapalenie wątroby spowodowana nadmiernym odkładaniem się miedzi w organizmie. Westie wykazują tendencję do alergii skórnych, przez co ważna jest odpowiednia pielęgnacja i dieta. Przez występujące alergie u tej rasy często spotykana jest atopia. Podobnie jak inne małe rasy psów, West highland white terrier może cierpieć na chorobę Legg-Perthesa. Jest to przypadłość małych psów. Inaczej mówiąc jest to aseptyczna martwica głowy kości udowej, spowodowana niewystarczającym ukrwieniem. Zdarzają się schorzenia powodujące deformacje żuchwy i problemy z rzepkami. Przy małych rasach typowe jest nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego, ale dzięki dostępnym na rynku preparatom lub specjalistycznym gryzakom, łatwo go się pozbyć samodzielnie. Zakup psa z dobrej hodowli oraz regularna kontrola weterynaryjna pozwoli zapobiec wielu chorobom. Nie należy się również zrażać, należy pamiętać, że każda rasa narażona jest na typowe dla niej choroby. Zdrowy Westie może bez problemu dożyć szesnastu lat.
Niezbędne akcesoria dla highland white terrierów
Westie posiada silny instynkt łowiecki i warto o tym pamiętać podczas spaceru. Ważna jest mocna smycz i odpowiednio dobrane szelki. Można również zdecydować się na tradycyjną obrożę. Oprócz podstawowego wyposażenia naszego pupila jak miski na jedzenie i wodę, Westie powinien posiadać swoje legowisko. Jeśli planujemy brać ze sobą naszego czworonoga na dłuższe wyprawy, warto zaopatrzyć się w transporter, który zapewni mu bezpieczeństwo podczas podróży. Dobrej jakości zabawki umilą naszemu podopiecznemu czas i pozwolą spożytkować jego energię.
Skąd wziąć wymarzonego Westa – sprawdzone hodowle?
Ten uroczo wyglądający terier potrafi skraść niejedno serce. Decydując się na kupno psa rasy West highland white terrier musimy być przygotowani na wydatek od 2000 do 3500 zł. Warto poszukać sprawdzonej, legalnej hodowli dzięki szczeniak będzie miał zrobione odpowiednie badania, będzie zaszczepiony i odrobaczony. Taka hodowla daje też pewność pochodzenia naszego nowego członka rodziny. Decydując się na zakup psa z hodowli nie powinniśmy kierować się jedynie powszechną opinią, a zagłębić się w historię, pochodzenie rodziców, czy przeprowadzone badania.
Nie kupuj w ciemno, wybierz się do wybranej przez siebie hodowli i osobiście sprawdź panujące tam warunki. Przez rosnącą popularność rasy, powstaje coraz więcej pseudohodowli. Nie należy wspierać dalszego funkcjonowania takich miejsc ani zdrowia pupila.
Dla kogo jest rasa West highland white terrier będzie najlepsza?
Westie są odpowiednie zarówno dla rodzin jak i osób samotnych. Mogą żyć w mieszkaniu jak i w domu z ogródkiem. Potrzebują właściciela, który będzie szanował jego niezależność ale jednocześnie poświęci mu odpowiednio dużo czasu na zabawy, ruch i zabiegi pielęgnacyjne. Dobrze odnajdzie się w domu z małymi dziećmi. West highland white terrier jest psem, który z łatwością przystosowuje się do nowych i różnych warunków. Zarówno może mieszkać w stosunkowo małym mieszkaniu, ale też doceni swoje terytorium w domu z ogródkiem. Jeśli zdecydujemy się na tę rasę to na pewno nie pożałujemy swojego wyboru.