Wilczak czechosłowacki – jaki ma charakter i jak go odpowiednio wychować?
Spis treści
Historia i pochodzenie wilczaka czechosłowackiego
Szukając nieustraszonego psa, odpornego i wytrwałego oraz możliwego do wykorzystywania w czechosłowackiej straży granicznej, Karel Harlt – uznawany za ojca rasy, rozpoczął próby krzyżowania wilka z owczarkiem niemieckim. Celem eksperymentu było połączenie najlepszych cech obu tych zwierząt. Pierwsze szczeniaki przyszły na świat w 1958 roku. Po wilku odziedziczyły wygląd, znakomitą wytrzymałość i nieufność, natomiast po owczarku podatność na szkolenie. Pomimo, że ta krzyżówka psa z wilkiem początkowo miała na celu badania biologiczne, to szybko podjęto decyzję o stworzeniu nowej rasy. Pierwsza próba wpisania wilczaka do księgi wstępnej odbyła się w 1966 roku i zakończyła się niepowodzeniem. Pomimo tego nie zabrakło hodowców, którzy nadal rozwijali tę rasę. W Brnie, w 1982 roku powstał Klub Hodowców Czechosłowackiego Wilczaka i w tym samym roku rasa ta uznana została w Czechosłowacji za rasę narodową. Po wieloletniej walce hodowców o oficjalne uznanie rasy, w 1999 roku Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna (FCI) uznała Wilczaka za osobną rasę. Poza Czechosłowacją, Polska była najprawdopodobniej pierwszym krajem w Europie, gdzie pojawiły się te piękne psy.
Wilczak czechosłowacki został wpisany przez FCI do grupy I – owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła, sekcji 1 – owczarki.
Charakter wilczaka czechosłowackiego
Wilczak czechosłowacki to pies stadny, dla którego jego rodzina jest ogromnie ważna. Łatwo i bardzo mocno przywiązuje się do swojego opiekuna, dlatego źle znosi samotność. Właścicielom okazuje swoje oddanie i lojalność. Jeśli pozbawimy go kontaktu z człowiekiem to szybko zdziczeje i wróciwszy do pierwotnych cech może stać się niebezpieczny. Wilczak czechosłowacki to pies wyjątkowo czujny, aktywny i inteligentny. Podobnie, jak jeden z jego protoplastów Wilczak praktycznie nie szczeka. W stosunku do obcych mu osób zachowuje dystans. Bez problemu dogada się z innymi psami i kotami, pod warunkiem, że są do siebie przyzwyczajone od małego. W stosunku do pozostałych zwierząt może przejawiać silny instynkt drapieżnika. Odnajdzie się się w domu z dziećmi, ponieważ tak jak dla wilków dla Wilczaka ważna jest struktura społeczna w rodzinie. Dzieci traktuje z cierpliwością, jednak należy uważać, aby obchodziły się z nim delikatnie, by nie przekroczyły granic jego wytrzymałości. Psy tej rasy przejawiają niezwykle silny instynkt terytorialny, dlatego nie wpuszczą nieproszonego gościa do domu. Niestety psy tej rasy cierpią na lęk separacyjny, dlatego pozostawione samotnie przez wiele godzin są w stanie zdemolować wszystko, co znajdzie się w ich zasięgu. Z tego powodu nie nadają dla osób, które są bardzo zapracowane i większość czasu spędzają poza domem.
Jak wygląda wilczak czechosłowacki
Wilczak Czechosłowacki to pies o prostokątnej sylwetce i mocnej, zwartej budowie ciała. Dorastają do około 60-70 cm w kłębie i ważą przeciętnie 30 kg. W wyglądzie zewnętrznym mocno przypomina wilka. Sierść Wilczaka jest półdługa, a podszerstek zmienia się w zależności od pory roku. Zimą jest obfity i tworzy dobrą ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, latem zaś nieco się przerzedza. Uszy są stosunkowo małe, trójkątne i postawione do góry. Nieduże oczy są skośne i dość blisko siebie osadzone. Ogon wiszący, wysoko osadzony. Sierść w umaszczeniu od żółtawoszarego po srebrzysto-szary. Wilczak posiada charakterystyczny, wilczy chód. Zazwyczaj porusza się wykonując długie kroki, ale robi to w sposób niezwykle lekki i harmonijny.
Szkolenie i wychowanie wilczaka czechosłowackiego
Młody Wilczak czechosłowacki potrzebuje bliskiego kontaktu z ludźmi i innymi psami. Intensywna socjalizacja w jego przypadku jest konieczna. Jej brak może później objawiać się lękiem i agresją w stosunku do ludzi i zwierząt. Z uwagi na wilcze pochodzenie psy tej rasy miewają trudności w zaadaptowaniu się do miejskiego gwaru i przestrzeni. Wychowanie powinno być konsekwentne, ale absolutnie nie powinno opierać się na przemocy fizycznej i psychicznej. Szkolenie powinno być urozmaicone, ponieważ wilczak szybko się nudzi. Trzeba wykazać się sporą kreatywnością, aby zaspokoić tego niezwykłego psa, zarówno w kwestii szkolenia, jak i codziennych spacerów. Do osiągnięcia najlepszych wyników w nauce, należy znaleźć odpowiednie źródło motywacji. Wilczaki kochają ruch, dlatego niezmiernie ważne jest, aby zapewnić im dużą dawkę aktywności fizycznej – pamiętajmy, że psy te kochają naturę. Odpowiednie dla niego będą wyprawy do lasu, lub miejsc z dala od ludzi i miejskiego zgiełku. Nie liczmy na to, że nasz Wilczak szybko się zmęczy. Dlatego ważne jest, by znaleźć wilczakowi dodatkową aktywność umysłową, jak na przykład tropienie, w którym będzie mógł dać upust swojej niespożytej energii. Agility, canicross czy tropienie to właśnie świetny sposób na wykorzystanie potencjału psa łączącego w sobie cechy psie i wilcze. Z uwagi na swój fenomenalny węch Wilczaki bardzo dobrze sprawdzają się jako psy poszukiwawcze i ratownicze.
Żywienie – co powinien jeść wilczak?
Wilczak czechosłowacki to pies dość wybredny pod względem jedzenia. Do głosu dochodzą tutaj wilcze geny, dlatego w jego przypadku dobrze sprawdza się dieta BARF, złożona ze świeżego mięsa i kości, z dodatkiem warzyw. Jest to jednak czasochłonna, która wymaga od właścicieli odpowiedniej wiedzy na ten temat, dlatego warto skorzystać z pomocy psiego dietetyka, który pomoże ustalić nam jadłospis dla naszego pupila. Takie posiłki powinny być uzupełniane podstawowymi składnikami mineralnymi. Oczywiście można również zdecydować się na gotowe karmy. W takim wypadku trzeba zadbać o to, aby karma była jak najlepszej jakości, a w jej składzie czołowe miejsce zajmowało mięso. Dziennie porcje powinny być odpowiednio zbilansowane do wielkości, wieku, stanu zdrowia i aktywności fizycznej naszego pupila. Oczywiście nie można zapomnieć o zapewnieniu psu stałego dostępu do świeżej wody pitnej.
Pielęgnacja – jak dbać o wilczaka?
Wilczak czechosłowacki nie wymaga zbyt intensywnej pielęgnacji. Pies ten ma co prawda gęstą sierść, ale jej pielęgnacja jest dość prosta. Przede wszystkim musimy szczotkować futro, najlepiej kilka razy w tygodniu a w okresie intensywnego linienia psa należy czesać codziennie. Do rutynowej pielęgnacji należy dorzucić systematyczne kontrolowanie oczu, uszu i pazurów. Wilczaki należą do psów, które lubią wytarzać się w piachu lub błocie. W zdecydowanej większości przypadków, przylepiony brud do sierści uda się usunąć za pomocą szczotkowania. Na co dzień świetnie sprawdzą się wilgotne chusteczki czyszczące lub szampony do pielęgnacji na sucho. Takim szamponem spryskujemy sierść, odczekujemy chwilę i następnie wycieramy dokładnie ręcznikiem. Jednak raz na jakiś czas prawdziwa kąpiel będzie nieunikniona. Wilczaka kąpiemy w szamponach uniwersalnych lub w specjalistycznych, ułatwiających linienie. Oczywiście możemy skorzystać też z pomocy salonu pielęgnacji zwierząt, w którym groomer zajmie się odpowiednio naszym podopiecznym i zapewni mu wszelkie niezbędne zabiegi.
Zdrowie – choroby i długość życia wilczaka
Ogromna wytrzymałość wilczaków jest wręcz legendarna. Rasa ta jest generalnie zdrowa, mocna i odporna. Wilczaki czechosłowackie nie są genetycznie obciążone żadną chorobą. U niektórych osobników występuje dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, jednak nie jest to powszechne i typowe dla tej rasy. Dobre zdrowie to zdecydowanie jeden z największych atutów tego niezwykłego psa. Mimo swoich rozmiarów rasa jest dość długowieczna. Średnia długość życia Wilczaka to 13 lat.
Wyprawka dla wilczaka – co warto kupić?
Poza miskami na karmę i wodę – najlepiej na stojaku z regulowaną wysokością – naszemu Wilczakowi musimy zapewnić odpowiedniej jakości, komfortowe legowisko na którym bez problemu będzie mógł się położyć i odpocząć. Aby spacery były bezpieczne powinniśmy zaopatrzyć naszego psa w wytrzymałą, szeroką obrożę lub szelki typu guard. Oczywiście smycz również powinna być mocna i solidna. Do codziennej pielęgnacji przydadzą się druciane szczotki oraz trymer hakowy typu coat king. Trymer taki przeznaczony jest do usuwania martwego podszerstka. Podczas spacerów oraz w domu dobrze sprawdzą się zabawki i naturalne gryzaki.
Gdzie kupić szczeniaka wilczaka czechosłowackiego?
Rasa ta nie jest jeszcze zbyt popularna w naszym kraju, a co za tym idzie liczba hodowli jest dość ograniczona. Ostateczna cena szczeniaka zależy od jego pochodzenia, wieku, płci i osiągnięć rodziców. Średnio wynosi około 3000 zł. Decydująć się na zakup Wilczaka, bierzesz na siebie dużą odpowiedzialność za psa i jego wychowanie. Wybierając hodowlę sprawdź czy jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP), a przed ostatecznym zakupem udaj się do hodowli osobiście. Poproś o przedstawienie ci dokumentacji psa i jego rodziców. Sprawdź niezbędne badania i szczepienia. Upewnij się w jakich warunkach trzymane są zwierzęta. Wilczak czechosłowacki to trudna rasa, dlatego nie bój się zadawać pytań aby rozwiać wątpliwości. Pamiętaj, że większość hodowców jeszcze długo po zakupie szczeniaka będzie służyć Ci wsparciem i pomocą. Wybór odpowiedniej hodowli nie tylko daje nam pewność co do pochodzenia i zdrowia szczeniaka, ale zagwarantuje odpowiednią socjalizację, która przy Wilczakach czechosłowackich jest niezmiernie ważna. A pamiętajmy, że socjalizacja zaczyna się już w hodowli.
Czy wilczak czechosłowacki to rasa dla mnie?
Zdecydowanie nie jest to rasa dla każdego. Wilczak przede wszystkim potrzebuje właściciela, który zrozumie i zaakceptuje jego specyficzny a zarazem wyjątkowy sposób bycia. Decydując się na psa tej rasy, należy liczyć się z tym, że musimy zapewnić mu odpowiednią socjalizację i wychowanie. Właściciel wilczaka powinien zapewnić mu rozwój psychiczny, jak i fizyczny. Nie jest to rasa dla osób przebywających sporą część dnia poza domem, jak i osób starszych prowadzących siedzący tryb życia. Właściciel wilczaka powinien być konsekwentny w wychowaniu i zapewnić psu wystarczającą ilość aktywności w ciągu dnia. Z uwagi na wyjątkowo silny instynkt terytorialny podróże bywają dla Wilczaków źródłem stresu, przez co mogą być problematyczne. Pies ten najlepiej czuje się na własnym, znanym mu już terenie. Wilczak czechosłowacki to pies wyjątkowy, nie tylko z uwagi jego niecodzienny, wilczy wygląd. Jeśli poznasz i zrozumiesz jego specyfikę, to zyskasz oddanego i kochającego Cię towarzysza na długie lata!