Wszystko na temat shih tzu. Jak dbać i pielęgnować psy tej rasy?
Spis treści
Pochodzenie i historia rasy Shih tzu
Chociaż na temat dokładnego pochodzenia Shih tzu jest wiele teorii i nie do końca jest ono znane, to jednego nie można zaprzeczyć – początków rasy należy szukać w Tybecie. Od wieków hodowano tam niewielkie kosmate psy, którymi chętnie się otaczano. Wierzono przy tym, że chronią one przed złymi duchami. Trzymano je również w klasztorach, gdzie były otaczane czcią. Według legendy Shih tzu były towarzyszami samego Buddy. W obliczu niebezpieczeństwa miały zamieniać się w potężnego lwy i bronić swojego pana. Stąd w swej ojczyźnie nazywane były lwimi pieskami. Z Tybetu trafiły do Chin. Otrzymanie psa-lwa w prezencie było zaszczytem i wielkim darem dla cesarza. Planowaną hodowlą zajęli się dopiero eunuchowie cesarzowej Tzu Hsi. To właśnie jej zawdzięcza się dzisiejszy wygląd i nazwę shih tzu. Przez długi okres czasu obowiązywała ściśle przestrzegana zasada, że żaden pies nie może opuścić Chin. W ten sposób chcieli zachować je jako swoje dziedzictwo. Na początku XX wieku pierwsze shih tzu trafiły do Anglii, a stamtąd do różnych zakątków świata. To pozwoliło uratować tę rasę przed wyginięciem, ponieważ, gdy w Chinach zapanował komunizm, psy te były uważane za niepotrzebne i likwidowane. Prawdziwy przełom w hodowli Shih tzu nastąpił w latach 50-tych, kiedy to znana i ceniona w swoim fachu właściciela angielskiej hodowli Shih tzu, pokryła swoją suczkę z pekińczykiem. Był to ważny moment, będący powrotem do kształtowania się rasy. W Polsce pierwsze shih tzu pojawiły się na początku lat 80. XX wieku. Według podziału psów przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną (FCI) Shih tzu należą do grupy IX – psy ozdobne i do towarzystwa, sekcji 5 – rasy tybetańskie.
Charakter – jaki jest Shih tzu?
Shih tzu to rasa niezwykle przyjaźnie nastawiona do życia. Są pewne siebie, szybko oswajają się z nowymi ludźmi, czy miejscami. Pomimo swojej wierności i oddania właścicielowi, pies ten jest niezależny i nie podporządkuje się całkowicie woli człowieka. Shih tzu jest psem spokojnym i inteligentnym. Uwielbia się bawić, kocha pieszczoty i towarzystwo właścicieli. Są to psy aktywne, żywiołowe a przy tym bardzo radosne. Ich łagodność sprawia, że świetnie odnajdą się w towarzystwie dzieci. Shih tzu dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami, dlatego bez problemu może dzielić mieszkanie z innym czworonogiem, zwłaszcza, jeśli wychowuje się z nim od początku. Nie do końca świadomy swoich małych rozmiarów Shih tzu nie boi się kontaktu z większymi od siebie zwierzakami – szybko doceni obecność innych, potencjalnych towarzyszy zabaw. Warto mieć na uwadze, że są to psy typowo rodzinne i ozdobne. Nie posiadają silnego instynktu łowieckiego i nie są idealnymi stróżami domowymi. Jeśli jednak uzna sytuację za niebezpieczną lub niepokojącą – nie zawaha się głośno szczekać, aby ostrzec właściciela. Źle znoszą samotność, najlepiej czują się przy boku właściciela. Lubią spać, dlatego pozostawione same nie przejawiają skłonności do niszczenia rzeczy. Jeśli pies ma przez jakiś czas w ciągu dnia zostawać sam, to warto przyzwyczajać go do tego od małego. W innym wypadku ten słodki psiak może nabawić się lęku separacyjnego.
Wygląd Shih tzu
Shih tzu to pies niewielkiego wzrostu. W kłębie osiąga raptem około 27 cm wysokości. Ważą zazwyczaj od od 4,5 do 8 kilogramów. Posiadają prostokątną sylwetkę, z wysoko osadzonym ogonem. Głowa szeroka, okrągła z opadającymi wokół niej włosami. Kufa kwadratowa jest optycznie powiększona, z uwagi na obfite owłosienie. Shih tzu ma ciemne, okrągłe i duże oczy o przyjaznym spojrzeniu. Uszy są długie i zwisające, całkowicie pokryte długim włosem. Nos jest czarny. Kończyny krótkie, ale przy tym mocne i muskularne. Niewątpliwie największą ozdobą tej rasy jest szata. Ma piękną, obfitą w dużą ilość podszerstka, długą sierść sięgającą aż do ziemi. Obfity włos na głowie rośnie do góry. Umaszczenie jest dowolne – dopuszczalne są wszystkie kolory, chociaż najczęściej spotykane jest biało-czarne lub biało-złote. Osobniki jednokolorowe są rzadsze. Ruch Shih tzu jest lekki, płynny, posuwisty i charakterystyczny dla tej rasy. Bez wątpienia niezwykła uroda i sposób poruszania się tych psów przyciąga wzrok.
Szkolenie i wychowanie – co należy wiedzieć?
Shih tzu to rasa od wieków przyzwyczajona do towarzyszenia człowiekowi i taką też funkcję pełni do dzisiaj. Jest to pies inteligentny, ale przy tym niezależny, dlatego wychowanie Shih tzu powinno rozpocząć się od małego szczeniaka. W czasie szkolenie nie wolno stosować ani przymusu fizycznego, ani agresji psychicznej. Aby uzyskać pożądane efekty dobrze jest stosować pochwały i smaczki, które odpowiednio zmotywują naszego czworonoga do nauki. Właściciel powinien wykazać się duża cierpliwością, ale przy tym być stanowczy. Shih tzu pomimo swoich niewielkich rozmiarów bywają bardzo uparte. Oczywiście, tak jak w przypadku innych ras psów, najważniejsza jest wczesna socjalizacja psa. Shih tzu powinien jak najczęściej poznawać nowe miejsca, obcych ludzi, inne zwierzęta oraz doświadczać nowych bodźców. Psa od małego należy nauczyć zasad panujących w domu. Odrobina cierpliwości właściciela sprawi, że pies szybko nauczy się załatwiać na zewnątrz. Shih tzu nie jest podatny na ucieczki, choć czasem bywają nieposłuszne, dlatego naszego pupila trzeba mieć na oku, a przede wszystkim nauczyć go podstawowych komend. Nie są to psy stworzone do sportów wyczynowych. Z uwagi na budowę ciała szczeniaki nie powinny być narażone na obciążenie kręgosłupa i stawów, dlatego przez pierwsze parę miesięcy nie powinny chodzić samodzielnie po schodach.
Pielęgnacja długiej szaty – co warto wiedzieć?
Te urocze pieski ze względu na swoją gęstą i długą sierść wymagają systematycznej pielęgnacji. U Shih tzu wymiana sierści następuje około ósmego miesiąca życia – wówczas szczenięcy włos zostaje wymieniony na dorosłą sierść. Jest to jedyny moment linienia naszego czworonoga. Shih tzu wymaga systematyczności w zabiegach pielęgnacyjnych – konieczne jest codzienne szczotkowanie psa oraz regularna kąpiel.
Jeśli nie będziemy regularnie dbać o sierść czworonoga, mogą powstać trudne i niekomfortowe do usunięcia kołtuny. Bywa, że mocno skołtunionej sierści nie da się już rozczesać i jedynym wyjściem jest jej obcięcie. Do zabiegów pielęgnacyjnych najlepiej przystąpić po spacerze lub długiej zabawie z pupilem, kiedy będzie już zmęczony. Do czesania najlepiej sprawdzą się owalne szczotki z długimi, gładko zakończonymi igłami. Najlepiej osadzone na miękkiej poduszcze. Do pyszczka dobrym wyborem będzie dobrej jakości, niewielki grzebień. Nie należy używać szczotek drucianych (tak zwanych pudlówek), które mogą zniszczyć jedwabisty włos naszego pupila. Shih tzu nie wolno czesać na sucho – zawsze należy używać specjalnych preparatów ułatwiających rozczesywanie włosa. Preparaty takie mają właściwości antystatyczne i zapobiegają plątaniu się włosów. Shih tzu kąpiemy przeważnie raz lub dwa razy w ciągu miesiąca. Jeśli zdecydujemy się na domową pielęgnację, przed kąpielą nie można zapomnieć o porządnym i dokładnym rozczesaniu włosa. Stosujemy do tego szampony dla ras długowłosych, bądź przeznaczonych do aktualnej potrzeby psa – regenerujące lub wydobywające kolor. Shih tzu posiada gruby podszerstek, który schnie bardzo długo, a najmniejsze niedosuszenie jest niebezpiecznie dla pupila. Pamiętajmy, że pielęgnacja czworonoga nie opiera się tylko na dbaniu o sierść. Na uwagę zasługują również oczy, uszy, zęby i pazurki. Oczy powinny być przemywane codziennie najlepiej za pomocą wacika nasączonego specjalnym preparatem do tego przeznaczonym. Do pielęgnacji zębów sprawdzą się pasty dla psów, lub smaczki dentystyczne ułatwiające zachowanie odpowiedniej higieny. Pazurki przycinamy regularnie, wraz z włosami między opuszkami. Z uwagi na obfitą ilość włosów na głowie dobrze jest związać kucyk na głowie Shih tzu, zbierając rosnącą wokół sierść, by nie utrudniały widzenia i nie powodowały podrażnień. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby zapewnić pupilowi pełne spa to dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług salonu pielęgnacji zwierząt, gdzie specjaliści zaoferują naszemu podopiecznemu wszelkie niezbędne zabiegi.
Żywienie – co powinny jeść psy rasy Shih tzu?
Shih tzu mają tendencję do tycia, dlatego ilość pokarmu należy ściśle kontrolować. Tak jak w przypadku innych psów – dobra dieta to podstawa. Pożywienie powinno zostać dobrane indywidualnie, biorąc pod uwagę takie aspekty jak: wiek, wagę, aktywność fizyczną pupila i jego ewentualne choroby. Najwygodniejszą formą pożywienia jest dobrze zbilansowana karma dla psa, wysokiej jakości. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne przygotowywanie posiłków dla pupila (dieta BARF), najlepiej zaczerpnąć rady u psiego dietetyka lub weterynarza, który pomoże nam dobrać odpowiednie składniki potrzebne do prawidłowego rozwoju. Pamiętajmy, że takie posiłki powinny być uzupełniane odpowiednimi preparatami mineralno-wapniowymi. Po każdym jedzeniu należy wytrzeć pyszczek i wąsy psa, aby nie pozostały na nich żadne resztki. Szczeniaki karminy trzy, cztery razy dziennie. Porcje dorosłego psa można podzielić na dwie mniejsze lub pozostać przy jednej porcji jedzenia w ciągu dnia. Shih tzu powinien mieć stały dostęp do świeżej wody pitnej.
Zdrowie psów rasy Shih tzu
Dobrą wiadomością dla miłośników tej rasy jest to, że Shih tzu zalicza się do ras długowiecznych, cieszących się na ogół dobrym zdrowiem. Psy tej rasy żyją średnio 15 lat. Shih tzu jest średnio odporny na warunki atmosferyczne. Ze względu na skróconą kufę źle znoszą upały, podczas których mogą mieć problem z oddychaniem. W czasie upalnych dni należy zapewnić psu chłodne miejsce do odpoczynku, a na spacery wybierać się wcześnie rano lub wieczorem. Ważne jest wtedy, aby pies miał stały dostęp do regularnie wymienianej chłodnej wody. Jego gruby podszerstek i wyjątkowo obfita sieć zapewniają mu dobrą ochronę przed niskimi temperaturami, pod warunkiem, że nie są ostrzyżone na krótko. W takim wypadku należy zakładać im ubranka dla psów, które zapewnią im dodatkową ochronę przez zimnem. Najczęstszym schorzeniem występującym u tej rasy są problemy z oczami. Są one podatne na urazy, jak i zwężenie lub niedrożność kanalików łzowych, co skutkuje powstawanie brunatnych zacieków i ciągłe łzawienie. Specyficzną dla Shih tzu chorobą jest niewydolność nerek. Rasa ma skłonność do zwichnięcia rzepek kolanowych oraz wypadania dysku – z racji tego, psy te nie powinny korzystać ze schodów zbyt często. Słabym punktem Shih tzu są także zęby, dlatego bardzo ważna jest systematyczna kontrola u weterynarza i pozbywania się odkładającego się kamienia nazębnego. Pomimo tylu potencjalnych chorób, występujących u tej rasy, Shih tzu mało choruje i przez całe życie zachowuje godną pochwały kondycję.
Akcesoria – co kupić dla Shih tzu?
Decydując się na psa, nie można zapomnieć o skompletowaniu odpowiedniej wyprawki, poczynając od misek na karmę i wodę poprzez legowisko, akcesoria spacerowe, aż po zabawki. Podczas spacerów najlepiej sprawdzą się dobrze dopasowane szelki typu guard, lekka obroża i mocna, długa smycz. Legowisko powinno być dobrane indywidualnie pod wielkość psa. Zabawki powinny być odpowiednio duże, aby pies ich nie połknął, ale jednocześnie nie za duże, by nasz niewielki Shih tzu, mógł sobie z nimi bez problemu poradzić. Zabierając ze sobą psa w podróż, warto sprawić mu transporter, który będzie zabezpieczał naszego pupila. Do codziennej pielęgnacji należy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria – szczotkę, grzebień, gumeczki, bądź kokardki do upinania włosa Shih tzu. W dobrych sklepach zoologicznych, znajdziemy szeroki wybór akcesoriów dla psów, dzięki czemu nie będziemy mieli problemów z zakupem odpowiednich produktów.
Hodowla i zakup – gdzie znajdę wymarzonego Shih tzu?
Podejmując decyzję o kupnie Shih tzu, warto wybrać dobrą hodowlę tych psów. Pierwszą kwestią, na którą zwracamy uwagę przy wyborze szczeniaka to oczywiście jego cena – ta waha się zazwyczaj w okolicy 2500 a 3000 zł. Pamiętajmy jednak, że ostateczna cena psa jest zależna od wielu czynników takich jak utytułowanie i historia rodziców, płeć i wiek szczeniaka czy renoma hodowli. Oczywiście hodowla powinna należeć do ZKwP (Związku Kynologicznego w Polsce). Jest to niezmiernie ważne aby szczeniak pochodził ze sprawdzonego i legalnego źródła. Wybór odpowiedniej hodowli jest kluczem do zdrowego szczeniaka. Warto poświęcić się i dołożyć wszelkich starań do wyboru godnego zaufania hodowcy. Zanim zdecydujesz się na zakup, zapoznaj się z opiniami o hodowli i najlepiej i udaj się tam osobiście, aby sprawdzić dokumenty i warunki w jakich żyją zwierzęta. Hodowca powinien przedstawić Ci dokumentację, książeczkę zdrowotną zawierającą wykonane niezbędne badania oraz zapoznać się ze szczeniakiem. Przy okazji takiego pobytu możesz zadawać pytania i dopytywać o interesujące Cię kwestie. Będzie to stanowiło cenną dawkę wiedzy w codziennym życiu z twoim pupilem. Atrakcyjne pod względem cenowym oferty bardzo często pochodzą z pseudohodowli, którym zależy na zysku, a nie na ogólnym zdrowiu psa. Oznacza to, że pochodzące z takich miejsc psy mogą wykazywać duża tendencję do chorób i na pewno nie mamy pewności co do czystości jego genów. Nie spiesz się z zakupem, a zyskasz pewność co do zdrowia i pochodzenia Twojego nowego członka rodziny.
Czy Shih tzu to rasa dla mnie?
Shih tzu pasuje do każdego, pod warunkiem, że poświęci swój czas i zadba o jego sierść. Nadaje się dla rodziny z dziećmi, jak i osób starszych czy samotnych. Łatwo przystosowuje się do różnych warunków życia. Odnajdzie się zarówno w maleńkim mieszkaniu, czy domu z ogródkiem. Rasa ta nie powinna jednak korzystać ze schodów, dlatego mieszkanie powinno posiadać windę. Oczywiście możemy również wnosić naszego pupila na rękach ale nie jest to zbyt komfortowe ani bezpieczne rozwiązanie. Shih tzu nie wymaga dużej dawki ruchu. Do zaspokojenia potrzeb wystarczą mu regularne spacery i zabawy. Czworonogi dobrze odnajdą się w podróży, dlatego bez problemu można zabierać je ze sobą. Jeśli podróż odbywa się latem, środek transportu powinien być klimatyzowany. Shih tzu potrzebuje bliskości człowieka – jeśli jesteś w stanie dać psu tego, co potrzebuje, zyskasz cudownego towarzysza na długie lata!