icon_cart

0

koszyk

Kot w podróży – wybieramy transporter dla kota i przyzwyczajamy go to transportu.

Transport kota

W życiu wielu właścicieli kotów, przychodzi taka chwila, kiedy musi wyruszyć w podróż – najlepiej ze swoim zwierzakiem. Wyjazd może być spowodowany różnymi okolicznościami: wakacje, przeprowadzka czy wizyta u weterynarza.

O ile psy są zwykle przyzwyczajone do „podróży ze swoim stadem” o tyle ze świecą szukać kota, który chętnie wchodziłby do transportera i lubił podróżowanie. Dzieje się tak dlatego, że koty są wrażliwymi zwierzętami, które nie przepadają za zamianami w swoim otoczeniu. Z tego powodu stres związany z transportem oraz nieprzyjemne doświadczenia, które najczęściej się wiążą z wchodzeniem do transportera, jak podróż do weterynarza, skutecznie zniechęcają koty do dłuższych wycieczek. Mimo to właściciele są czasem po prostu zmuszeni, aby zabrać ze sobą zwierzę, gdy nie znajdą dla niego opieki lub muszą wybrać się na coroczną wizytę u weterynarza.

Transport kota – jak przygotować kota

Jak jednak przygotować się na podróż z pupilem, który niekoniecznie będzie z niej zadowolony? Przede wszystkim należy pamiętać, że podróż w szelkach i na smyczy nie sprawdzi się w przypadku kota. O ile na pewno niektóre z nich znoszą podróż lepiej niż inne, o tyle podczas jazdy samochodem, gdy musimy być w pełni skupieni na jeździe, nie możemy sobie pozwolić, aby zwierzę wpadło w panikę i zaczęło szaleć po samochodzie. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem dla kota okazuje się być transporter, który można bezpiecznie umieścić w aucie, a kot będzie mieć swoją przestrzeń, w której nie tylko nie będzie stwarzać zagrożenia dla kierowcy, ale również dzięki ograniczonemu widokowi otoczenia, będzie odczuwać nieco mniejszy stres.

Transporter jest również często wymagany w przypadku przewozu zwierząt środkami komunikacji miejskiej lub pociągami, dlatego dobrze jest się w niego zaopatrzyć i w miarę możliwości przyzwyczaić najpierw kota do przebywania w nim. W ten sposób dzięki odpowiednim ćwiczeniom, dodatkowo możemy sprawić, że podróż stanie się bardziej komfortowa.

Sprawdź szczegóły dotyczące transportera dla kota Petmate Kennel Cab, transportera z przeźroczystą ścianką Ibiyaya Honeysuckle i transportera Trixie.

Czy transportowanie kota jest dla niego stresujące?

Dla kotów podróż potrafi być wyjątkowo stresująca i nieprzyjemna, ze uwagi na fakt, że bardzo nie lubią zmian. Czy jest jednak coś, co możemy zrobić, aby podróż stała się dla naszego kota dużo przyjemniejsza? Okazuje się, że tak! Wymaga to jednak od opiekuna poświęcenia zwierzęciu odpowiedniej ilości czasu oraz cierpliwości.

Przyzwyczajamy kota do transportera

Otóż koty zazwyczaj źle reagują na nagle pojawiający się transporter, który zwykle wyjmowany jest przez właściciela tylko w jednym celu, czyli wizyty u weterynarza lub dłuższej podróży. Zwierzęta są niezwykle spostrzegawcze i od razu kojarzą co nastąpi po pojawieniu się w domu pewnych przedmiotów. Nic więc dziwnego, ze gdy raz na jakiś czas wyciągamy z szafy transporter, nasz kot chowa się pod łóżkiem i mimo próśb ani myśli się do nas zbliżyć. Z tego powodu zamiast szarpać się i gonić kota po całym domu, najlepsze co możemy zrobić, to spróbować go do owej „strasznej rzeczy” po prostu przyzwyczaić.

Można na przykład wyjąć transporter dla kota z szafy i położyć go w widocznym dla kota miejscu na kilka dni. W ten sposób kot będzie miał okazję nie tylko zaznajomić się z nowym przedmiotem, ale również przyzwyczaić się, że jego pojawienie się, niekoniecznie musi oznaczać coś nieprzyjemnego. Aby uatrakcyjnić transporter dla zwierzęcia można zakupić w sklepach zoologicznych specjalne preparaty o zapachu waleriany i kocimiętki. W ten sposób nowy dla zwierzęcia przedmiot będzie pachnieć atrakcyjnie, a ponadto te zapachy mogą też działać na zwierzęta rozluźniająco.

Gdy zwierzę przyzwyczai się już do stojącego sobie wolno transportera, można rozpocząć z kotem trening. W sklepach zoologicznych możemy zakupić ulubione kocie smakołyki, które możemy chować w transporterze w formie zajęcia i zabawy dla kota. W ten sposób przyzwyczaimy go, że może go tam spotkać również coś dobrego, co znacznie ułatwi późniejsze zachęcenie kota do wchodzenia do środka. Podczas treningu należy jednak pamiętać, że nie możemy od razu zacząć zamykać kota. Zwierzę powinno mieć swobodny dostęp do środka oraz powinno mieć możliwość opuszczenia transportera w każdej chwili. W przeciwnym razie, jeśli poczuje się w jakiś sposób ograniczone może zrazić się do transportera i cała praca pójdzie na marne.

Transportujemy kota w transporterze

Oczywiście w końcu nastąpi czas, gdy będziemy musieli zamknąć zwierzę w środku. Należy jednak podejść do tego stopniowo. Gdy kot przyzwyczai się do swobodnego wchodzenia i wychodzenia z transportera można zacząć zamykać drzwiczki dosłownie na parę sekund i otwierać, a z każdą kolejną sesją zwiększać czas, podczas którego drzwiczki transportera będą zamknięte. W ten sposób nauczymy kota, że transporter w żaden sposób nie jest po to aby go ograniczyć, a w środku może czuć się bezpiecznie. Oczywiście czas jaki będzie potrzebny na naukę zależy od kota i każdy właściciel powinien uważnie obserwować swojego pupila. Przede wszystkim przy nauce przyzwyczajania kota do transportera należy uzbroić się w cierpliwość i nie poddawać się zbyt szybko, gdyż płynące z treningu korzyści mogą się okazać duże nie tylko dla kota, ale również dla nas.

Dowiedz się więcej na temat: obroży adaptacyjnej Dr Seidel, kocich feromonów Feliway i żelu uspokajającego dla kota KalmAid.

Jak umilić podróż kotu w transporterze

No dobrze, a więc zakupiliśmy smaczki oraz zapachy, które nastawiły naszego kota pozytywnie do transportera. Nie oznacza to jednak od razu, że nasz kot polubi dzięki temu podróże. Na pewno podróż stanie się nieco bardziej znośna, ale czy jest coś jeszcze co właściciel może zrobić, aby kot czuł się lepiej w trakcie jazdy? Oczywiście!

Bezpieczeństwo kota w transporterze

Na początek trzeba zadbać o bezpieczeństwo. Aby być pewnym, że transporter nie spadnie z siedzenia powinien być zabezpieczony pasem. W ten sposób nawet przy gwałtownym hamowaniu pozostanie na miejscu, a zwierzęciu nie stanie się krzywda. Do tego sam transporter powinien być dokładnie zamknięty, a drzwiczki sprawdzone, tak aby w trakcie podróży zwierzę się z niego nie wydostało. W przeciwnym razie przestraszony kot mógłby skutecznie przeszkodzić kierowcy, a w efekcie doprowadzić nawet do wypadku.

Transport kota w komunikacji miejskiej

W przypadku podróży pociągiem lub autobusem, powinniśmy ułożyć transporter na stabilnym podłożu. W żadnym razie nie powinien on znajdować się na siedzeniu pasażerskim lub półce na bagaż, zwłaszcza gdy nie jest on w żaden sposób przymocowany. W przeciwnym razie w autobusie podczas bardziej gwałtownego hamowania mogło by dojść do sytuacji, gdzie transporter się zsunie, a zwierzę może się poważnie poobijać i jeszcze bardziej zestresować. Gdy jednak upewnimy się, że z transporterem wszystko w porządku i nie jest uszkodzony, dobrze jest zadbać o odpowiednią dla niego „wyściółkę”. Może to być przeznaczony dla zwierzaka ręcznik lub kocyk. Na pewno nie powinna to być żadna z bardziej cennych rzeczy na wypadek, gdyby zestresowanemu zwierzęciu zdarzyła się wpadka z pęcherzem.

Często również transportujemy do weterynarza zwierzęta chore, które cierpią na różne dolegliwości po których ręcznik, kocyk lub inna tego typu rzecz będzie wymagać prania, więc należy to wziąć pod uwagę wybierając odpowiedni materiał do transportera. Gdy już zabezpieczymy kota na wszelkie możliwe sposoby nadchodzi czas, gdy wsiadamy do auta i udajemy się w podróż.

Temperatura w samochodzie  podczas podróży

Nawet jeśli zabezpieczyliśmy kota na wszelkie możliwe sposoby, wciąż możemy nieco pomóc kotu w trakcie jazdy, tak aby czuł się bardziej komfortowo. Po pierwsze powinniśmy zadbać, aby temperatura w aucie była odpowiednia, poprzez nie otwieranie okien w trakcie jazdy. Duża część kotów źle znosi przeciągi, a do tego koty niewychodzące, które zazwyczaj większość czasu spędzają w temperaturze pokojowej mogłyby się przeziębić, zwłaszcza jeśli jazda odbywa się w chłodniejsze dni. Po drugie dobrze jest zadbać w miarę możliwości o ciszę i spokój dla zwierzęcia. Zapewne już dobywające się zza okna odgłosy mogą być dla niego uciążliwe, dlatego odbycie jazdy bez włączania muzyki w samochodzie na pewno będzie pomocne przy kotach, które się mocno stresują. Oczywiście nie należy zapominać o roli jaką może wykonać sam opiekun kota. Zestresowane zwierzę na pewno poczuje się lepiej, jeśli w trakcie jazdy, przynajmniej od czasu do czasu, odezwiemy się do niego łagodnym tonem. Na pewno powinniśmy unikać rozmowy podniesionym głosem. To mogłoby tylko spowodować, że zwierzę poczuje się niepewnie, a podróż bardziej go zestresuje.

Sprawdź szczegóły oferty: koc dla kota Zolux, ciepły koc Recobed, patchworkowy koc dla kota

Jaki transporter dla kota wybrać

Dowiedzieliśmy się już jak przyzwyczaić kota do transportera i jak umilić mu podróż. Jednakże nie należy zapominać, że również niebagatelny wpływ na komfort kociej podróży ma sam wybór transportera, w którym ta podróż będzie się odbywać. Oczywiście sam wybór nie tylko będzie podyktowany samym komfortem dla kota, ale również sposobem w jaki zwykle będziemy podróżować ze zwierzęciem oraz często ceną. Jaki jednak mamy wybór, jeśli chodzi o ofertę sklepów zoologicznych?

Transporter w formie kosza wiklinowego

Ten typ transportera wyglądem przypomina wiklinowy kosz. Posiada otwieraną górę oraz położone z dwóch stron kosza, zabezpieczone klapki. Jedna z klapek jest większa, tak aby można było w środku umieścić zwierzę, natomiast mniejsza umożliwia swobodne włożenie ręki, aby upewnić się, czy ze zwierzęciem wszystko w porządku, a jednocześnie mieć pewność, że nie wyjdzie ono w tym samym momencie ze środka. Dzięki takiej konstrukcji i ażurowej budowie transporter zapewnia większy przepływ powietrza i przewiewność. Dzięki solidnemu materiałowi z jakiego jest wykonany transporter dla kota cechuje się większą wytrzymałością. Spód transportera jest gładki, dzięki czemu łatwiej jest zachować w nim higienę. Spód można wyłożyć ręcznikiem lub kocem, aby zwiększyć komfort podróży dla kota. Dzięki solidnej konstrukcji, transporter można przypiąć pasem w aucie. Jego dużym plusem jest łatwość w myciu i dezynfekcji.

Zobacz szczegóły oferty: wiklinowy kosz na rower Trixie, wiklinowy kosz do transportu kota Trixie, kosz wiklinowy na kierownicę roweru do transportu kota Trixie.

Plastikowy transporter dla kota

Plastikowe transportery są to najbardziej klasyczne transportery do przewozu zarówno kotów jak i psów. Dzięki umiejscowionych w „korpusie” otworach, transporter zapewnia dobrą wentylację podczas transportu. Są dostępne w różnych rozmiarach i zawsze przed zakupem trzeba upewnić się czy nasze zwierzę będzie miało w nim wystarczającą ilość przestrzeni. Za mały transporter będzie powodować dyskomfort, natomiast za duży może spowodować, że przestraszone czymś zwierzę zrobi sobie krzywdę. Dużym plusem tego typu transportera jest otwierana góra oraz drzwiczki bo obu stronach, które można zupełnie wyjąć. Do tego transporter dla kota można rozłożyć na dwie części odpinając znajdujące się po bokach „klipsy”, co ułatwia sprzątanie. Nie posiada również rogów, w których mógłby gromadzić się brud. Tak jak w poprzednim rodzaju transporterów dno można wyłożyć ręcznikiem. Minusem może okazać się waga transportera, która jest większa niż transporterów materiałowych jak plecak lub torba.

Planujesz zakup transportera dla kota? Sprawdź szczegóły naszych ofert: transporter z otwieranym sufitem Skudo, transporter dla małych kotów Trixie, transporter z otwieranymi elementami Ferplast.

Transporter-plecak dla kota

Jest to typ transportera, który jak sama nazwa wskazuje ma formę materiałowego plecaka. Pies lub kot umieszczane w wewnątrz, a dzięki wbudowanej w środku smyczy, można je przypiąć, tak aby nie wydostało się na zewnątrz. Dzięki kształtowi plecaka, ten typ transportera nada się w przypadku dłuższej wędrówki z kotem na piechotę oraz podróżą komunikacją miejską. W przypadku jazdy autem spokojnie można przypiąć transporter dla kota pasem, tak aby zabezpieczyć zwierzę podczas podróży. Plecak posiada możliwość otwarcia go z przodu oraz z boku, co znacznie ułatwia obsługę transportera.

Dowiedz się więcej na temat plecaka do noszenia kota Ibiyaya, torby (plecaka) do noszenia kota z przodu lub z tyłu Trixie i plecaka do noszenia kota z tyłu Trixie.

Transporter dla kota jako torba na ramię

Alternatywą dla transportera w formie plecaka może okazać się torba. Kształt torby zapewnia wygodny transport kota na ramieniu np. do weterynarza. Dzięki kratkom wentylacyjnym zapewnia przepływ powietrza. Plusem jest wyjmowany spód kosza, który dzięki temu można łatwo wyprać. Tego typu torby mogą być wykonane są z nieprzemakalnego poliestru, co chroni torbę przed przemakaniem w razie deszczu. Podobnie jak plecak torbę można rozpiąć z przodu, z tyłu oraz od góry co ułatwia transport zwierzęcia. Tak jak pozostałe transportery od góry znajduje się wygodna rączka za którą można chwycić, aby przetransportować zwierzę na niewielkie odległości bez potrzeby zarzucania torby na ramię. W przypadku jazdy samochodem, należy torbę zapiąć pasem, aby zapewnić kotu oraz właścicielowi bezpieczeństwo. Na pewno plusem jest fakt, że torba jest lekka, co może mieć znaczenie w przypadku długich podróży komunikacją miejską.

Sprawdź szczegóły dotyczące produktów: Transporter / torba na ramię Amiplay, torba do transportu kota Ibiyaya, torba dla kota na ramię Zolux.

Transporter dla kota na rower

Ten typ transportera dla kota ma kształt materiałowej torby z otworami na wentylację przez którą zwierzę może oglądać okolicę podczas transportu. Jak sama nazwa wskazuje nadaje się na umieszczenie na rowerze, aby przetransportować zwierzę. Ze względu na taką budowę, torba jest raczej dedykowana dla małych piesków lub kotów do 8 kilogramów, aby wspólnie z właścicielem mogły się udać na wycieczkę rowerową, a gdy się zmęczą mogły resztę trasy przejechać razem z nim. Torba nie nadaje się za bardzo dla wrażliwych na stres kotów jednak w razie konieczności można wykorzystać ją również do ich transportu. Należy jednak pamiętać aby w miarę możliwości osłonić zwierzaka np. specjalną materiałową nakładką lub ręcznikiem, zostawiając oczywiście otwór wentylacyjny, tak aby zwierzę nie było narażone na dodatkowy stres poprzez dużą ilość bodźców z otoczenia. Tak jak torba na ramię do transportu, posiada otwory z boku i z przodu aby ułatwić zarówno włożenie zwierzęcia do środka jak i jego wyjęcie.

Szukasz torby do transportu kota? Sprawdź szczegóły  produktów: torba do przewozu kota Trixie i torba dla kota Zolux w naszym sklepie zoologicznym online.

Który transporter dla kota będzie najlepszy?

Bez względu na to na jaki typ transportera dla kota się zdecydujemy i czy będzie to torba na ramię, czy plastikowy transporter przede wszystkim należy pamiętać o komforcie naszego kota. Aby kotu było wygodnie z nami podróżować, należy zawsze transporter dobierać do rozmiarów naszego zwierzęcia. Koty podobnie jak psy mogą się różnić rozmiarami, dlatego zwłaszcza gdy posiadamy koty z dużych ras jak np. Maine Coony, należy pamiętać aby nie sugerować się jedynie ogólnym zaleceniem, że transporter nadaje się dla kotów, ale również najlepiej samu udać się do sklepu zoologicznego i zobaczyć jak przedmiot wygląda. Zawsze można wybrać się z metrem i zmierzyć, czy transporter sprawdzi się również dla naszego kota. Oprócz tego dobrze jest wziąć transporter do ręki i sprawdzić, czy również ciężar nie jest dla nas za duży. Zawsze bowiem należy pamiętać, że do wagi transportera w przyszłości dojdzie również waga kota. Z tego powodu dobrze jest zastanowić się, czy w niektórych przypadkach nie lepiej wybrać materiałowy i lżejszy transporter zamiast plastikowego. Dla wielu właścicieli równie ważne co komfort kota będzie miała cena samego transportera. Oczywiście jest to zrozumiałe. Należy jednak mieć na uwadze, że często dobrej jakości transporter może kosztować więcej, ale starczy za to na dłużej niż któryż z tańszych modeli. Z tego powodu przy zakupie dobrze jest sprawdzić zawsze model, który chcemy zakupić i zdecydować, czy na pewno nie lepiej postawić na ten, który jest wykonany z bardziej solidnego i wytrzymałego materiału.