icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Wyżeł włoski krótkowłosy (bracco italiano) – historia rasy i pochodzenie, wychowanie i wymagania 

Duma Włoch, czyli pochodzenie bracco italiano

Wyżeł włoski krótkowłosy inaczej nazywany bracco italiano to jedna z dwóch rodzimych ras wyżłów włoskich. Drugą jest wyżeł włoski szorstkowłosy (spinone). Wyżeł włoski krótkowłosy niewątpliwie jest starą rasą – uważa się nawet, że jest najstarszym wyżłem europejskim. Na stare korzenie tej rasy wskazują rzymskie malowidła pochodzące już z IV-V wieku p.n.e., które przedstawiają podobne do nich psy. Za bezpośredniego przodka bracco italiano uważa się gończe włoskie, zmieszane z krwią starożytnych molosów. Niektórzy uważają, że psy te posiadają również domieszkę krwi psów św. Huberta, o czym miałaby świadczyć podobna budowa głowy. 

Wyżeł włoski krótkowłosy pochodzi z terenów północnych Włoch, gdzie z kolei występował w dwóch odmianach. Pierwsza odmiana to bracco nobile – pies o masywniejszej budowie, uważany za czystą starą rasę. Ta odmiana była ulubieńcem wyższych sfer. Drugą odmianą był nieco lżejszy bracco commune, który z kolei popularny był wśród uboższych mieszkańców. Pomimo tego, że rasa ta znana była od wielu wieków to prawdziwy szczyt jej popularności przypadł w czasach renesansu, kiedy to podbiła serce arystokracji. Do wielbicieli bracco italiano należał ród Medyceuszów, a także Gonzagowie czy Wiktor Emanuel II, czyli pierwszy król zjednoczonych Włoch. Pierwotnie rasa ta wykorzystywana była do polowań na ptactwo za pomocą sieci. Wraz z ewoluowaniem technik łowieckich zmieniało się także przeznaczenie tych psów. Po wynalezieniu i rozpowszechnieniu się broni palnej wyżeł włoski stał się wystawiaczem, wypłaszaczem, a następnie aporterem upolowanego ptactwa. Na przełomie wieku XIX i XX popularność tych psów zaczęła gwałtownie maleć doprowadzając prawie do całkowitego wyginięcia rasy. Na szczęście dzięki miłośnikom tych niezwykłych psów nie doszło do tego – we Włoszech do dzisiaj działa Związek Miłośników Bracco Italiano (SABI), który dba o rozwój rasy. Dzięki ich staraniom udało się w 1949 roku opracować wzorzec rasy. Aktualnie wyżeł włoski krótkowłosy największym uznaniem cieszy się w swojej ojczyźnie, jednak niekiedy można spotkać go też w innych częściach świata. Nie jest on jednak zbyt popularny, dlatego widok wyżła włoskiego krótkowłosego jest czymś dość niespotykanym. 

Według klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) wyżeł włoski krótkowłosy został przypisany do grupy VII – wyżły, sekcja 1 – wyżły kontynentalne.

Jak wygląda wyżeł włoski krótkowłosy?

Bracco italiano jest ogólnie cięższy i mocniejszy niż pozostałe wyżły. To pies o charakterystycznej budowie. W kłębie osiąga od 58 do 67 centymetrów wysokości. Suki osiągają natomiast od 55 do 62 centymetrów. Waga różni się w zależności od wysokości i  waha się od 25 do 40 kilogramów. Sylwetka psa jest elegancka i nieco wydłużona. Głowa kanciasta i wąska. Stop nieznacznie zaznaczony. Trufla nosowa duża z dobrze rozwartymi nozdrzami w kolorze różowym albo brunatnym w zależności od umaszczenia szary czworonoga. Oczy owalne o łagodnym wyrazie w kolorze żółtym, pomarańczowym lub brązowym w zależności od umaszczenia. Uszy osadzone z tyłu głowy i nisko. Uszy są długie i zwisające, zaokrąglone na końcach. Głowa trzymana jest na mocnej szyi z lekko widocznym podgardlem. Grzbiet krótki i dobrze umięśniony z głęboką klatką piersiową. Ogon mocny przy nasadzie, silny i zazwyczaj noszony poziomo. W krajach, gdzie jest t dozwolone skraca się go przeważnie do 15-25 centymetrów, licząc od nasady ogona. Kończyny są dobrze umięśnione i suche. Łapy mocne z dobrze wysklepionymi palcami. Wyżeł włoski krótkowłosy porusza się za pomocą szybkiego i wydłużonego kłusu, który mocno angażuje tylne kończyny.

Sierść tego charakterystycznego wyżła jest krótka, dobrze przylegająca, błyszcząca, ale elastyczna. Włos jest delikatniejszy na głowie, podgardlu, pachwinach i dolnych częściach ciała. Wyżeł włoski krótkowłosy występuje w umaszczeniu białym, białym z pomarańczowymi plamami, białym z bursztynowym nakrapianiem i białym z brązowymi znaczeniami. Wzorzec preferuje symetryczną maskę na głowie, jednak jej brak nie stanowi wady. Kolor nosa powinien odpowiadać kolorowi umaszczenia.

Charakter wyżła włoskiego krótkowłosego – łagodny i przyjacielski pies myśliwski

Na co dzień to łagodny i przyjazny pies. Podczas pracy zmienia się w wytrzymałego i pełnego temperamentu psa myśliwskiego. Pomimo tego, że wyżeł włoski krótkowłosy jest psem myśliwskim doskonale odnajduje się w roli psa rodzinnego. Dobrze sprawdza się w roli stróża. Głośno i donośnie zaalarmuje swojego właściciela, kiedy go coś zaniepokoi. Na tym jednak jego rola się kończy – nie jest to pies obronny, ponieważ jego charakter jest zbyt łagodny. W domu bracco italiano jest spokojnym i zrównoważonym czworonogiem, o ile jego potrzeby zarówno umysłowe, jak i fizyczne zostaną zaspokojone. To przyjaźnie nastawiona rasa, jednak w stosunku obcych zachowuje dystans. Nie jest przy tym bojaźliwy, ani agresywny. To przede wszystkim pies myśliwski, dlatego jego instynkt łowiecki jest rozwinięty na wysokim poziomie. Nie oznacza to jednak, że rasa ta nie może stworzyć zgranego duetu z dużo mniejszymi od siebie zwierzętami. Musi być do tego od szczeniaka skrupulatnie przyzwyczajany, aby przywykł do obecności na przykład kotów. Bracco italiano raczej nie ma problemów aby znaleźć wspólną nić porozumienia z innymi psami. Psy myśliwskie na ogół są dość niezależne i przystosowane do samodzielnego podejmowania decyzji ale pomimo tego mocno przywiązują się do swoich najbliższych. Tak jest i w przypadku bracco italiano. To pies łączący w sobie skrajności – niezależnego psa myśliwskiego i kochającego, wiernego psa rodzinnego. Źle znosi samotność, przez co nie można zostawiać go na długie godziny nieobecności. Od małego warto przyzwyczajać czworonoga do krótkich nieobecności właściciela, dzięki czemu będzie w stanie wyczekać w spokoju na jego powrót, jednak nie powinny one trwać zbyt długo. W stosunku do dzieci wyżeł włoski krótkowłosy jest cierpliwym towarzyszem. Chętnie się z nimi bawi o ile te nauczone są prawidłowego obchodzenia się z pupilem. Nawet tak łagodny i cierpliwy psiak ma swoją granicę wytrzymałości, której lepiej nie testować.

wyżeł włoski krótkowłosy

Aktywność wyżła włoskiego krótkowłosego – podstawa dobrego samopoczucia

Masywniejsza budowa bracco italiano sprawia, że jest on nieco wolniejszy od swoich kuzynów. Cechuje go natomiast wytrzymałość i dokładność. Styl pracy i polowań z tymi psami nieco różni się od pracy z innymi psami myśliwskimi, dlatego myśliwi powinni dać sobie czas, aby zrozumieć specyfikę tej rasy. Wyżeł włoski krótkowłosy to rasa, która doskonale odnajduje się zarówno na polu, w wodzie czy w lesie. Duże pokłady energii i wytrzymałość sprawiają, że rasa ta może pokonywać duże odległości
Ten nakrapiany i łaciaty pies to przede wszystkim pies myśliwski, który został wyhodowany do pracy z człowiekiem. To rasa psów pracujących, która do zaspokojenia swoich potrzeb potrzebuje dużej dawki ruchu, ale także stymulacji umysłowej. Oprócz codziennych długich spacerów nie obędzie się bez dodatkowych zabaw. Bracco italiano to doskonały tropowiec i aporter, dlatego zabawy z wykorzystaniem właśnie tych elementów z pewnością przypadną mu do gustu. Sam z siebie często przynosi swoim właścicielom różne przedmioty za co nie powinno się go karcić, ponieważ ma to zakodowane w genach. Jeśli właściciel nie zagwarantuje mu odpowiedniej dawki ruchu to pies z pewnością znajdzie sobie zajęcie, które pozwoli mu rozładować energię. Jednak pomysłowość pupila może nie przypaść do gustu właścicielowi. Bracco italiano może również głośno okazywać swoje niezadowolenie. Ten aktywny pies świetnie sprawdzi się w psich sportach. Rasa ta lubi pływanie i zabawy w wodzie, dlatego jako urozmaicenie spaceru podczas cieplejszych dni warto zafundować właśnie taką rozrywkę czworonożnemu przyjacielowi. Dorosły psiak chętnie będzie towarzyszył właścicielowi podczas rowerowych przechadzek czy jako towarzysz podczas porannego biegania. Oczywiście aktywności powinny być dobierane tak, aby nie przeforsować czworonoga uważając na jego układ kostno stawowy, nie doprowadzając tym samym do jego nieprawidłowego wzrostu. Jak wszystkie inne psy myśliwskie, tak i bracco italiano może pogonić za zwęszonym tropem, dlatego ogród powinien być dobrze ogrodzony, a na spacerach lepiej nie spuszczać psa ze smyczy dopóki nie opanuje się z nim przywołania na zawołanie.

Wychowanie bracco italiano

Wychowanie pozwala zbudować relację z psem, nauczyć go podstawowych komend czy zachowań pożądanych przez właściciela lub wyeliminować te niepożądane. Wyżeł włoski krótkowłosy jak przystało na duże psy dorasta dość późno – dojrzałość psychiczną osiąga dopiero w wieku około 2,3 do 3 lat. Do tego czasu wewnętrznie jest jeszcze szczeniakiem, dlatego często zachowuje się jak przystało na dziecko. Bracco italiano jest psem o wrażliwej psychice, który nie toleruje przymusu i kar. Szkolenie powinno opierać się jedynie na pozytywnych metodach szkoleniowych, czyli naukę przez nagrody. Nagrody mogą być w postaci smaczków, ulubionej przekąski, wspólnej zabawy czy ukochanej zabawki czworonoga. Wychowanie powinno być konsekwentne ale musi odbywać się w przyjaznej dla obu stron atmosferze. Lepiej odpuścić trening i przełożyć go na inny dzień, jeśli właściciel ma gorszy humor, ponieważ z pewnością jego nastrój udzieli się również czworonogowi, a to jedynie może zniechęcić go do współpracy. Nie wolno też wobec bracco italiano (jak również żadnego innego zwierzęcia) używać przemocy fizycznej czy  psychicznej. Jej stosowanie nie tylko zniweczy sukces wychowawczy, sprawi że pies odmówi dalszej współpracy ale może nawet odbić się na jego psychice i doprowadzić do wielu zmian w zachowaniu. Właściciel powinien być cierpliwy i zrozumieć specyfikę bracco italiano. To inteligenta rasa, która chętnie i szybko się uczy pod warunkiem, że szkolenie prowadzone jest w odpowiedni sposób uwzględniając przy tym jego możliwości, jak i potrzeby. Treningi powinny odbywać się w krótkich sesjach, aby maksymalnie skupić pupila na wykonywaniu danej czynności, a później solidnie nagrodzić czworonoga. Nagrody budują w psie nie tylko pewność siebie, ale i pozytywne wspomnienia, które sprawiają później, że pupil kojarzy co mu się opłaca, a co nie. Wychowanie powinno rozpocząć się już od pierwszych chwil psa w domu i co ważne, ustalone zasady powinny być przestrzegane przez wszystkich domowników. We wspólnym życiu, jak i przy szkoleniu ważne jest budowanie relacji z psem opartej na zaufaniu i szacunku – kluczowe jest aby zarówno właściciel, jak i pies czuli się w swoim towarzystwie komfortowo i ufali sobie nawzajem.

Socjalizacja wyżła włoskiego krótkowłosego

Aby pies zrozumiał otaczający go świat mógł się w nim odnaleźć, niezbędna jest wcześnie i odpowiednio poprowadzona socjalizacja. Socjalizacja obejmuje kilka etapów, które mają przyzwyczaić psa do sytuacji, które spotkają go w przyszłości, a mogłyby być dla niego stresujące, niekomfortowe czy budzące lęk. Poznawanie nieznanych dotychczas ludzi, kontakty z innymi psami czy zwierzętami różnej wielkości, a także zapoznawanie się z dźwiękami jadących aut, suszarki czy pracującego odkurzacza. Ważną rolę w socjalizacji odgrywa właściciel, który powinien zadbać o to, aby pies był przyzwyczajony do takich sytuacji. Bardzo ważne jest, aby sytuacje, które mogłyby stresować czworonoga przekształcać w pozytywne skojarzenia, dzięki temu będzie się ona przyszłości kojarzyć właśnie pozytywnie. Wielu właścicieli decyduje się na udział w zajęciach w psim przedszkolu, gdzie pies ma okazję zapoznać się z innymi ludźmi, zwierzętami czy odgłosami, ale także poznać podstawowe komendy i ćwiczyć je przy wielu rozpraszających bodźcach.

Zdrowie  bracco italiono

Wyżeł włoski krótkowłosy cieszy się na ogół dobrym zdrowiem. Ze względu na duże rozmiary rasa ta narażona jest na choroby specyficzne dla psów dużych. Może wystąpić dysplazja stawów biodrowych, jak i łokciowych. Ważne jest, aby nie forsować zbytnio swojego psiaka zwłaszcza w okresie jego intensywnego wzrostu. Podobnie jak inne duże psy, tak i bracco italiano narażony jest na niebezpieczny skręt żołądka. Zdarzają się także problemy z oczami jak zaćma czy entropium. Długie i zwisające uszy są doskonałym środowiskiem dla rozwoju infekcji bakteryjnych i grzybiczych ze względu na wilgoć, słabe wentylowanie i trudny dostęp dla światła. Na szczęście infekcji da się uniknąć, dzięki profilaktyce i odpowiedniemu czyszczeniu uszu. Psy myśliwskie narażone są również na urazy mechaniczne, które zdarzają się podczas intensywnej pracy. U bracco italiano mogą przytrafić się problemy dermatologiczne. W dużej mierze zdrowie i samopoczucie czworonoga zależy od jego właściciela. Odpowiedniemu żywieniu i systematycznej profilaktyce. Cieszący się dobrym zdrowiem wyżeł włoski krótkowłosy dożywa średnio około 12 lat.

Bracco italiano to wytrzymały pies, który poradzi sobie z niższymi temperaturami, jednak z pewnością doceni zimną ciepły kocyk na kanapie. Latem należy zadbać o zacienione miejsce do odpoczynku i stały dostęp do świeżej wody pitnej – pies ten ciepłe temperatury znosi znacznie gorzej niż zimowe szaleństwo. Psy wyprowadzane na spacery na tereny miejskie powinny mieć zabezpieczone zimą opuszki łap przed solą oraz zlodowaciałym, ostrym śniegiem, latem zaś przed parzącym betonem czy asfaltem. Podczas gorących, letnich dni dobrze jest ograniczyć aktywność fizyczną do minimum w ciągu dnia, a na spacery udawać się wcześnie rano lub późnym popołudniem, aby uchronić psiego przyjaciela od niebezpiecznego dla niego udaru.



Żywienie bracco italiano – zasady, których należy przestrzegać

Oprócz miłości do polowania rasa ta kocha również jedzenie. Wyżeł włoski krótkowłosy to prawdziwy żarłok z dobrym apetytem, przez co rasa ta ma skłonności do tycia. Niektóre osobniki mają wrażliwy żołądek, przez co podatne są na wzdęcia a także na skręt żołądka. Po jedzeniu nasz czworonożny przyjaciel powinien mieć zapewniony odpoczynek – minimum godzinny. Ze względu na skłonność do przybierania na wadze bracco italiano potrzebuje karmy o niskiej zawartości tłuszczu. Pożywienie powinno być jak najwyższej jakości i zawierać w sobie dużą ilość dobrej jakości mięsa. W przypadku suchej karmy należy wybierać tą przeznaczoną dla psów ras dużych, która zawiera wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego wzrostu. Można zdecydować się również na samodzielnie przygotowywane domowe posiłki czy dietę BARF. Dietę warto wspomagać dodatkowymi suplementami, jednak jedynie po konsultacji z lekarzem weterynarii. Ze względu na często występujące u tej rasy wzdęcia właściciel powinien zadbać o to, aby pies spożywał swoje posiłki wolno. Dieta powinna być pozbawiona zbędnych zapychaczy jak zboża czy sztuczne konserwanty w przypadku karm gotowych. Dorosłemu psu wystarczają 2-3 posiłki w ciągu dnia. Szczeniaki powinny dostawać jedzenie w mniejszych porcjach a częściej. Oprócz jedzenia ważny jest stały dostęp do świeżej wody pitnej.

Pielęgnacja wyżła włoskiego krótkowłosego – podstawowe zabiegi

Podobnie jak w przypadku innych psów krótkowłosych, tak i u bracco italiano pielęgnacja nie jest skomplikowana. Najważniejszym zabiegiem jest czesanie, które ma na celu pozbycie się martwego włosa. Linienie u tej rasy następuje umiarkowanie, jednak niewielkie ilości martwego włosa pies gubi cały czas. Do czesania niezbędna będzie włosiana szczotka o gęstej szczecinie lub gumowe (silikonowa) zgrzebło przeznaczona dla ras krótkowłosych. Sierść szczotkuje się zawsze z włosem – nigdy pod włos, ponieważ mogłoby to zniszczyć jego strukturę. Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest kąpiel – bracco italiano kąpie się przeważnie raz na dwa-trzy miesiące lub według potrzeby, jeśli akurat pupil się wybrudzi. Do kąpieli używa się szamponu dla ras krótkowłosych lub innego, dostosowanego do aktualnych potrzeb włosa czworonoga. Pamiętać trzeba, że na sierści osiada wiele zanieczyszczeń z powietrza, które mogą niszczyć włos, dlatego kąpiel pomaga zmyć również ten niewidoczny dla oka kurz. Po kąpieli warto użyć odżywki, która dodatkowo wzmocni i zabezpieczy sierść bracco italiano. Do codziennej pielęgnacji po spacerach warto używać wilgotnych chusteczek, aby pozbyć się z sierści osadzonego brudu. Na szczególną uwagę zasługują długie i zwisające uszy wyżła włoskiego. Systematyczne ich sprawdzanie pozwoli uniknąć wielu problemów. Uszy przemywa się raz w tygodniu specjalnym preparatem lub zwilżonym wacikiem. Oczy również należy sprawdzać i w razie powstania jakiś zabrudzeń przemyć. Wyżeł włoski krótkowłosy ze względu na swoją dużą aktywność i pracę nie powinien mieć problemu ze ścieraniem pazurów w sposób naturalny, jednak może zdarzyć się sytuacja, gdzie to właściciel będzie musiał przyciąć pazury. W tym celu niezbędne będą specjalne obcinaczki do pazurów i precyzja, aby nie uszkodzić rdzenia pazura. Dbanie o zęby czworonoga powinno wejść w codzienność właściciela, a przynajmniej kilka razy w tygodniu. Dbanie o higienę zębów i dziąseł to kwestia często bagatelizowana przez co wiele zwierząt jest osowiałe, a nawet popada w różne choroby przez odkładający się kamień nazębny. Dzięki szerokiemu asortymentowi dbać o zęby można w przeróżny sposób. Pasty i szczoteczki dla psów, płyny dodawane do wody, proszki dodawane do jedzenia czy nawet gumy do żucia pozwolą zminimalizować ryzyko wystąpienia kamienia nazębnego.

Jakich akcesoriów potrzebuje wyżeł włoski krótkowłosy – wyprawka dla bracco italiano

Przed pojawieniem się w domu wymarzonego czworonoga właściciel musi zadbać o to żeby bracco italiano miał z czego jeść, gdzie spać, a także żeby był bezpieczny podczas spacerów czy w podróży. Podstawowym elementem psiego wyposażenia są miski na karmę i wodę. Warto wybrać miski spowalniające jedzenie, aby nie narażać wrażliwego żołądka psa. Dobrze też, aby miski były ceramiczne, co pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpień alergii skórnych. Legowisko powinno być dobrane do wielkości pupila i wygodne, aby czuł się na nim komfortowo. Warto je ustawić w miejscu, gdzie domownicy spędzają dużo wolnego czasu, dzięki czemu bracco italiano odpoczywając będzie czuł się spokojniej mając w zasięgu swoich najbliższych. Podczas spaceru sprawdzi się solidna obroża i porządna smycz zapewniająca psu bezpieczeństwo. Na otwartych przestrzeniach warto mieć długą linkę treningową, która da psu swobodę i pozwoli mu się wybiegać. Linka taka powoli psu dać upust jego instynktowi myśliwskiemu pod kontrolą właściciela. Aby zapewnić psu bezpieczeństwo podczas podróży samochodem warto zaopatrzyć się w specjalną klatkę transportową lub klatkę kennelową o odpowiedniej wielkości. Jeśli bagażnik samochodu nie pozwala na umieszczenie w nim klatki transportowej, to można zdecydować się na przewożenie psa na tylnym siedzeniu auta, W tym celu warto zakupić specjalną matę samochodową, która zabezpieczy tapicerkę auta. Mata montowana jest na przednie i tylne zagłówki, posiada wycięcia na gniazda samochodowych pasów bezpieczeństwa do których wpina się specjalny łącznik przypinany do szelek psa.

Zarówno w domu jak i na spacerze do zapewnienia dodatkowej rozrywki dobrze sprawdzą się różnego rodzaju zabawki. Warto wybierać zabawki dobrej jakości, dostosowane do temperamentu i wielkości psa. Do zachowania czystości i zdrowego włosa niezbędne będą akcesoria groomerskie jak szczotka, szampon, obcinaczka czy preparaty do czyszczenia oczu, uszu i zębów.



Hodowla – zakup z odpowiedzialnych źródeł

Wyżeł włoski krótkowłosy nie jest rasą popularną, dlatego na terenie naszego kraju działa jedynie kilka hodowli tych wdzięcznych myśliwskich psów. Na szczeniaka niekiedy trzeba poczekać lub szukać hodowli za granicą. Kryterium, którym powinien przede wszystkim kierować się nowy właściciel szukając hodowli to jej przynależność do ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) lub FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna). W przypadku hodowli zagranicznej powinna ona być zrzeszona w tamtejszym odpowiedniku polskiego ZKwP. Przed ostatecznym wyborem hodowli upewnij się, że należy ona do tych związków, a także poszukaj opinii i informacji na jej temat. Mała ilość hodowli sprawia, że bez problemu będziesz odszukać właścicieli szczeniąt z wcześniejszych miotów. Przed podpisaniem umowy przedwstępnej warto udać się do wybranego przez siebie hodowcy i zapoznać się z warunkami panującymi w hodowli. Warto również zapytać hodowcę o wszelkie nurtujące Cię pytania – dotyczące samej rasy czy szczeniaka. Dobry hodowca chętnie udzieli Ci wszelkich odpowiedzi i rad. Warto sprawdzić czy hodowca przeprowadził badania pod kątem dysplazji stawów biodrowych, aby wyeliminować z rozrodu osobniki obciążone tą chorobą. 

Cena szczeniaka wyżła włoskiego krótkowłosego oscyluje w granicach od 3000 do 4000 złotych. W przypadku sprowadzania psa z zagranicznej hodowli trzeba liczyć się z wydatkiem od 1000 do 2000 euro (do ceny trzeba doliczyć dodatkowe koszty związane z wyrobieniem niezbędnych dokumentów, badań, a także opłat, które będzie trzeba ponieść wraz z przekroczeniem granicy). Zarówno w Polsce, jak i za granicą na cenę składa się wiele czynników, dlatego końcowa cena może być znacznie wyższa. Wiek, płeć, umaszczenie, predyspozycje szczeniaka, utytułowanie rodziców a także popularność rasy w danym czasie to aspekty, które mają kolosalny wpływ na cenę będą szczeniaka bracco italiano. Pamiętaj, że maluch może opuścić hodowlę dopiero po ukończeniu ósmego tygodnia życia. Powinien posiadać książeczkę zdrowia z potwierdzeniem odrobaczeń i szczepień, a także powinien być zaczipowany. Nie spiesz się z decyzją o kupnie psa, ponieważ jego posiadanie to duża odpowiedzialność na długie lata.

Wyżeł włoski krótkowłosy – dla kogo to odpowiedni pies?

Myśliwy z pewnością będzie dobrym opiekunem dla wyżła włoskiego krótkowłosego. Jednak niezależnie od wykonywanego zawodu właściciel bracco italiano powinien być cierpliwy, konsekwentny i łagodny, a także chętny do wspólnej pracy z czworonogiem. Nie jest to pies, który odnajdzie się przy boku osób zapracowanych, spędzających długie godziny poza domem. Bracco italiano potrzebuje bliskości swojego opiekuna i jego miłości. Duże potrzeby ruchowe sprawiają, że nie jest to dobry wybór dla osób starszych. Odnajdzie się przy boku rodzin z dziećmi, jak i osób, które poświęcą mu swój czas na wychowanie, ruch, ale i pieszczoty. Wyżeł włoski krótkowłosy może mieszkać w mieszkaniu, jak i w domu z ogrodem. Bez problemu dostosuje się do trybu życia opiekuna o ile ten zaspokoi jego specyficzne potrzeby. Bracco italiano to inteligentny, wrażliwy i oddany czworonóg, który odwdzięczy Ci się ogromną miłością na długie lata, jeśli tylko poświęcisz mu czas na wychowanie, wspólne aktywności i odwzajemnisz jego uczucia.