Zabawki dla psów – jaką zabawkę dla psa wybrać? Poznaj różne rodzaje zabawek dla psów
Spis treści
Zabawki dla psów
Piszczy, skacze, szarpie. Kto? Oczywiście twój pies bawiąc się nową zabawką!
Pierwsze zakupy dla nowego czworonożnego domownika mogą być niezwykle trudne zwłaszcza w przypadku niedoświadczonego właściciela, który właśnie przyprowadził do domu szczeniaczka lub adoptował swojego pierwszego psa. Prawdopodobnie większość miała już wcześniej styczność z psem, jako dzieci i sami świetnie radzili sobie z wymyślaniem dla niego przeróżnych zabawek. Co jednak w sytuacji, gdy w końcu wybierzemy się do sklepu i staniemy przed sięgającymi sufitu regałami pełnymi kolorowych artykułów, które atakują nie tylko psie, ale i nasze zmysły? Jak wybrać odpowiedni produkt dla naszego zwierzaka, z którym dopiero sami się poznajemy?
Właśnie o wyborze zabawek dla psa będzie ten artykuł!
Jakie zabawki dla psa
To co jako pierwsze rzuca się w oczy po przyjściu do sklepu zoologicznego, to fakt, że rodzajów zabawek jest mnóstwo, a wciąż powstają kolejne. Jednakże jest pewien sposób, aby ułatwić sobie wybór, a mianowicie podzielnie wszystkich zabawek na kilka znanych dobrze znanych kategorii.
Piłki – klasyczne zabawki dla psa
Jedna z najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych zabawek dla psa. Raczej mała jest liczba osób, która nigdy nie rzucała psu piłki, choćby w charakterze jabłka, które spadło w rodzinnym ogródku. Jednakże trzeba zaznaczyć, że obecnie na rynku znaleźć możemy nie jeden, czy dwa, ale kilkanaście rodzajów tej popularnej zabawki. Wyróżnić możemy:
Zwykłe piłki dla psów
Najbardziej standardowe piłki, które nie wydają dźwięków, ani nie zawierają smaczków dla psa. Mogą być wykonane z różnych materiałów i są dostępne w różnych kolorach oraz wielkościach. Nadają się do zabawy z psem w terenie, w ogrodzie, ale również w domu. Mogą służyć psu za gryzak jeśli są wykonane z odpowiednio trwałego materiału. W tej kategorii wyróżnić możemy zwykłe gumowe piłki lub te wzorowane na piłkach tenisowych. Ze względu na fakt, iż standardowa piłka tenisowa produkowana jest z toksycznym dla psów klejem, w sklepach zoologicznych znaleźć możemy jej odpowiednik, który dzięki metodzie produkcji idealnie nadaje się dla zwierząt. Tego typu piłka może, ale nie musi posiadać dodatkowo w środku piszczałkę.
Innym przykładem może być piłka liker, czyli lekka, bardzo wytrzymała piłka, która stworzona z pianki. Taka konstrukcja powoduje, że pies nie może się przebić do środka, gdyż nie zawiera ona powietrza. Oprócz tego materiał z jakiego jest wykonana powoduje, że utrzymuje się na wodzie, więc świetnie sprawdzi się w przypadku zabawy z psem nad wodą, ale nie tylko. Może służyć również w charakterze gryzaka, gdyż nie będzie mu łatwo ją zniszczyć. Dzięki jasnemu, pomarańczowemu kolorowi świetnie sprawdzi się do treningów w terenie, gdyż w razie porzucenia przez psa łatwo ją później wypatrzyć w trawie. W sprzedaży dostępne są warianty zawierające samą piłkę lub piłkę na sznurku. Dodatkowo do piłki możemy dokupić wyrzutnię piłek dla psa, która służy nie tylko do podnoszenia jej z ziemi, ale dzięki konstrukcji możemy piłkę wyrzucić nieco dalej przy mniejszym wysiłku z naszej strony, a w ten sposób dostarczyć psu więcej frajdy z biegania za nią.
Zobacz wszystkie piłki dla psa.
Interesują cię zabawki z powyzszego zdjęcia? Sprawdź szczegóły na ich temat: piłka Planet Dog, wyrzutnia piłek Chuckit, piłka Trixie i zamów w naszym sklepie zoologicznym online.
Piszczące i świszczące piłki oraz zabawki
Piłki które mają wmontowaną w sobie piszczałkę i wydają dźwięki przy każdorazowym ściśnięciu zabawki lub te, które wydają dźwięk przy odpowiednim rzuceniu i podkręceniu piłki. Wybór zależy od tego co akurat lubi nasz pies, ale także co bardziej będzie odpowiadać właścicielowi. Trzeba mieć tu jednak na uwadze, że nie każdemu psu spodoba się taka głośna zabawka. Niektóre psy przekonują się do niej z czasem, ale jeśli pies ma wyraźny problem z piszczącą piłką i wręcz się jej boi, to lepiej wymienić ją na inny, cichszy model zamiast na siłę przekonywać zwierzę do zabawy.
Sprawdź piszczące zabawki dla psa.
Interesują cię zabawki z powyzszego zdjęcia? Sprawdź szczegóły na ich temat: piłka Pet Nova, piłka piszcząca Trixie, piłka Zoobilee w kształcie misia i zamów w naszym sklepie zoologicznym online.
Piłka na przysmaki
Jest to piłka, do której wsypujemy ulubione smakołyki dla psa, a następnie dzięki labiryntowej konstrukcji, gdy pies trąca piłkę, ta tocząc się wyrzuca na podłogę smaczki, które zwierzę może zjeść. Jest to wariant piłki dla osób, które chcą aby pies zajął się również sam sobą na pewien czas. Idealnie sprawdza się w przypadku wyjścia z domu np. do pracy, gdyż pozostawiony pies ma zajęcie. Dodatkowo w sprzedaży dostępne są warianty piłek, które będą służyć nie tylko do rozrzucania przysmaków, ale również mogą pełnić funkcję standardowej piłki do aportowania.
Kup zabawki dla psa na smakołyki.
Interesują cię zabawki z powyższego zdjęcia? Sprawdź szczegóły na ich temat: piłka na przysmaki Barry King, zabawka na smakołyki Kong oraz piłka na smakołyki Zee Dog i zamów w naszym sklepie zoologicznym online.
Zabawka dla psa – Duża piłka z grubego plastiku
To piłka wykonana z grubego, twardego plastiku, którą dobieramy w zależności od wielkości psa tak, aby nie mógł jej chwycić zębami. Ten rodzaj piłki nie sprawdzi się w przypadku zabawy w aportowanie. Można wykorzystać go jednak np. do zabawy z psem w ogrodzie. Zasada działania piłki polega na tym, że pies goni i próbuje chwycić piłkę zębami, jednak ta wyślizguje mu się i pies musi ją gonić dalej. Obecnie na rynku funkcjonuje jeden model takiej piłki marki Boomer Ball. Tak jak poprzedni model sprawdzi się, aby na pewien czas zająć psa, jednak ze względu na rozmiary nadaje się bardziej do zabawy na zewnątrz niż w domu. Oczywiście zabawka dla psa nie musi służyć jedynie do samotnej zabawy psa. Można wprowadzić element rzucania piłki, tak aby pies musiał za nią trochę pobiegać.
Świecące piłki dla psa
Piłki, które podstawione pod źródło światła magazynują je, aby później świecić w ciemności. Mogą to być piłki ledowe albo fosforyzujące. Dobrze sprawdzają się do zabawy z psem wieczorem, ale również można ją wykorzystać zimą, kiedy szybko zapada zmrok, gdyż łatwo można ją później odnaleźć. Piłki dostępne są w różnych rozmiarach zarówno dla dużych jak i małych psów. Świecące piłki są świetnym pomysłem na zabawki dla psów.
Zobacz wszystkie świecące piłki dla psa.
Interesują cię zabawki z powyzszego zdjęcia? Sprawdź szczegóły na ich temat: piłka świecąca Nerf, piłka świecąca Chuckit, piłka świecąca Planet Dog i zamów w naszym sklepie zoologicznym online.
Piłka dla psa na sznurku
Jest to zabawka gdzie z jednej strony znajduje się piłka (może być gumowa lub sznurowa) do której przyczepiony jest gruby sznurek zakończony rączką. Dzięki doczepionemu sznurkowi nie tylko właściciel nie musi podnosić zabrudzonej piłki z ziemi, ale również może wyrzucić ją na większą odległość, tak jak w przypadku wyrzutni piłek. W przeciwieństwie jednak do wyrzutni, sznurek zapewnia również możliwość przeciągania się z psem w zabawie, a rączka zapewnia łatwiejsze utrzymanie zabawki w ręce. W przypadku zakończenia piłką gumową, dzięki materiałowi z jakiego jest wykonana zabawka utrzymuje się również na wodzie. Poznaj pełną ofertę zabawek dla psów – piłek na sznurku.
Interesują cię zabawki z powyzszego zdjęcia? Sprawdź szczegóły na ich temat: piłka na taśmie Chuckit, piłka szarpak K9, piłka na sznurku Liker i zamów w naszym sklepie zoologicznym online.
Hantel sznurkowy z dwiema piłkami
Po co się ograniczać do jednej piłki, gdy można mieć dwie? Ta zabawka wykonana jest ze sznura, gumy oraz dwóch piłek przyczepionych do dwóch krańców zabawki. Dzięki takiej konstrukcji zabawka nada się nie tylko do aportowania, ale również do szarpania i przeciągania się z psem.
Interesują cię zabawki z powyzszego zdjęcia? Sprawdź szczegóły na ich temat: aport K9, aport Trixie i zamów w naszym sklepie zoologicznym online.
Gryzaki dla psów
Kolejna popularna zabawka, która zwykle przychodzi na myśl zaraz po piłce to gryzak. Ze względu na fakt, że gryzienie i żucie, to ważny aspekt życia psów niezależnie od wieku. Każdy powinien mieć zapewnione coś, co będzie mógł pogryźć. Oczywiście nikt nie chce, aby było to coś nieodpowiedniego jak nowe buty, dlatego w takim przypadku gryzaki sprawdzają się idealnie. Inną niebywałą zaletą gryzaków jest czyszczenie psich zębów oraz możliwość zajęcia psa w sytuacji stresowej. Dobrym sposobem jest również zostawienie psu gryzaka w momencie, gdy musi on zostać sam, gdyż będzie mieć wtedy zajęcie i może mu pomóc uspokoić się. Ta zasada nie dotyczy jednak wszystkich rodzajów gryzków o czym za chwilę. Oczywiście rodzajów gryzaków jest wiele, ale generalnie możemy podzielić je na kilka kategorii. Gryzaki są świetnym pomysłem na zabawkę dla psa!
Naturalne gryzaki dla psów
czyli wykonane z części ciała innych zwierząt jak ucho królicze, żwacz czy też tchawica. Ich zaletą jest fakt, że taki gryzak pies może spokojnie pogryźć i zjeść i nie stanie mu się krzywda. Stosując gryzaki naturalne musimy pamiętać, aby wliczyć jego udział w psiej diecie i tak jak w przypadku smaczków nie przesadzić z ilością dostarczanych gryzaków. W przeciwnym razie karmiąc psa obficie i dostarczając mu dodatkowo smakowite gryzaki przy małej dawce ruchu dziennie możemy doprowadzić do sytuacji, gdy nasz pies zacznie mieć problemy z otyłością.
Gryzaki stomatologiczne
Czyli gryzaki, które dzięki zawartości substancji czynnych pomagają w czyszczeniu zębów psa i zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Takie gryzaki z jednej strony zawierają składniki, które utrudniają odkładanie się osadu na zębach, a z drugiej dzięki temu, że są twarde w sposób mechaniczny czyszczą zęby zwierzęcia. Wybierając tego typu produkt ważne jest aby miał on potwierdzone działanie kliniczne, a podając go psu należy kierować się zaleceniami producenta, aby nie podawać go w nadmiarze. Gryzaki stomatologiczne to świetny pomysł na połączenie zabawki dla psa z dbaniem o zdrowie.
Interesują cię gryzaki z powyzszego zdjęcia? Sprawdź szczegóły na ich temat: gryzaki Bogadent, gryzaki Forthglade i zamów w naszym sklepie zoologicznym online.
Gryzak wykonany z poroża jelenia lub drewna
zaletą tego typu gryzaków jest to, że w przeciwieństwie do suszonych przysmaków nie są tak wysoko kaloryczne. Do tego są twarde i wytrzymałe, więc nie tylko mechaniczne czyszczą zęby psa, ale również wystarczają mu na dłużej. Są bezpieczne do zjedzenia dla psa, jednak należy uważać, aby nie podawać ich psom, które są łapczywe. W takim wypadku może dojść do takich przypadków jak zaparcia, a w gorszym razie do zadławienia. Wadą takich gryzaków jest również fakt, że przez twardość może dojść do złamania zęba u psa. Ten typ gryzaka nie nadaje się do zostawienia samotnie z psem w domu, w razie gdyby potrzebował on naszej pomocy np. w przypadku zadławienia. Plusem natomiast jest wcześniej wspomniana mała ilość lub brak kalorii (w przypadku drewna), a to daje możliwość stosowania ich u psów otyłych u których nie sprawdzą się gryzaki naturalne.
Interesują cię smakołyki z powyzszego zdjęcia? Sprawdź szczegóły na ich temat: poroże jelenia Recosnack, gryzak Recosnack i zamów w naszym sklepie zoologicznym online.
Gryzaki gumowe
Zobacz wszystkie rodzaje gryzaków dla psów dostępne w naszym sklepie.
Jest to gryzak stworzony z gumy o różnym kształcie (np. kości), który sprawdzi się do zabawy dla psa i gryzienia go w czasie, gdy jest pozostawiony sam. Tego typu gryzaki nie służą psom do jedzenia, ale zaspokajają ich potrzebę gryzienia i żucia. Pomagają również zachować psu zdrowe zęby. Dobrze sprawdzają się w charakterze zabawki dla szczeniąt, które ząbkują i jeszcze wszystkiego się uczą. Trzeba mieć jednak na uwadze, żeby nie były zbyt twarde. Wyróżniamy wiele rodzajów gryzaków, od zwykłych gumowych lub nylonowych do żucia, po takie, które będą gromadzić wodę i chłodzić psa latem, a kończąc na gryzakach z otworami, do których można włożyć smakołyk lub pastę, które nie tylko zachęcą psa do używania gryzaka, ale również dadzą mu zajęcie, gdyż będzie musiał się wgryźć do środka, aby dostać się do smakołyku.
Interesują cię gryzaki z powyższego zdjęcia? Sprawdź szczegóły na ich temat: gryzak Jolly Pets, gryzak Zee Dog, gryzak Toby’s Choice i zamów w naszym sklepie zoologicznym online.
Maty węchowe dla psa
O ile o dwóch poprzednich akcesoriach dla psa słyszał prawie każdy, często nawet osoby, które nie posiadają psa o tyle maty węchowe to typ zabawy, o którym raczej można usłyszeć w typowo psim towarzystwie. Zasada działania tej formy aktywności dla psa jest bardzo prosta. Zakupioną matę rozkładamy na ziemi po czym bierzemy ulubione, (najlepiej takie o intensywnym zapachu) smaczki dla psa i ukrywamy je w zakamarkach maty. Następnie przyprowadzamy psa, a jego zadaniem jest znalezienie wszystkich smakołyków. Gdy pies odnajdzie już wszystkie zabawę można powtórzyć. Ważną zasadą przy zabawie z psem matą jest, aby smaczki nie były zbyt duże, ale również, aby nie podać ich w zbyt dużej ilości. W takim wypadku możemy sprawić, że pies zacznie tyć, a nie taki jest jej cel. Dodatkowo najlepiej jeśli pies jest przed posiłkiem, ponieważ obfity obiad może spowodować, że nie będzie się interesować zabawą. Problem jaki mogą napotkać jeszcze nowi właściciele rozpoczynający swoją przygodę z pracą węchową u psa jest fakt, że zwierzę może nie rozumieć o co chodzi. Przykładowymi rozwiązaniami tego typu problemu może być zastosowanie innych smakołyków np. takich o bardziej intensywnym zapachu albo zwiększenie bądź zmniejszenie stopnia trudności zabawy np. poprzez lepsze ukrycie smakołyków lub wręcz przeciwnie, wystawienie ich bardziej na widoku. Dzięki temu zabawa może się stać bardziej atrakcyjna i zainteresować psa do dalszego poszukiwania. Dużym plusem maty węchowej jest zajęcie dla psa, które zajmie go na jakiś czas i wymaga od niego zużycia sporej ilości energii, gdyż węszenie męczy psa bardziej niż aktywność fizyczna. Z tego powodu mata sprawdzi się nie tylko do zajęcia młodych i aktywnych psów, ale również tych starszych i schorowanych, które nie mogą już aktywnie hasać na spacerach. Innym plusem mat jest fakt, że oprócz tych, które dostępne są w sklepie sami możemy zorganizować psu pracę węchową zawijając smakołyki psa w kocyk lub podczas spaceru rozrzucić kilka smaczków w trawie, tak aby pies musiał je sam znaleźć.
Interesują cię maty węchowe z powyższego zdjęcia? Sprawdź szczegóły na ich temat: mata węchowa Good Dod, mata węchowa Dog Story i zamów w naszym sklepie zoologicznym online.
Szarpaki
Są to zabawki, które mogą być użyte do zabawy z psem w tzw. „przeciąganie liny”. W ofercie sklepów zoologicznych możemy znaleźć różne ich rodzaje. Oprócz wymienionych wcześniej piłek na sznurku, które również mogą posłużyć jako szarpak, znaleźć możemy szarpaki wykonane ze skóry, juty, sznura lub polaru. Ten rodzaj zabawek pozwala psu na zaspokojenie swojej potrzeby gryzienia i podobnie jak gryzak zachować prawidłową higienę jamy ustnej. Zabawkę można wykorzystać do wspólnej zabawy z psem, ale niektóre rodzaje sprawdzą się również do zajęcia czasu psu, który musi zostać sam w domu. Oprócz typowej zabawy z psem, szarpaki sprawdzają się również do wykorzystania w treningu, gdzie krótka zabawa stanowi nagrodę dla psa za dobrze wykonane ćwiczenie. Aby zabawa szarpakiem sprawiała przyjemność obu stronom należy pamiętać, aby dawać również psu wygrać w zabawie, tak aby nie stracił nią zainteresowania. Do tego zabawę przerywamy w chwili, gdy pies wciąż jest w nią zaangażowany, a nie, gdy się znudzi.
Interesują cię zabawki z powyzszego zdjęcia? Sprawdź szczegóły na ich temat: szarpak Joqu, szarpak Hunter, szarpak Coockoo i zamów w naszym sklepie zoologicznym online.
Kongi (zabawki typu kong)
Ten rodzaj psiej aktywności idealnie nadaje się do zajmowania czasu psa, w chwili gdy ma zostać na chwilę sam w domu. Zasada działania konga jest podobna jak maty węchowej, gdyż polega na schowaniu w jego wnętrzu smakołyku, jednak tym razem nie chodzi o pracę węchową, a o zwyczajne utrudnienie psu dostania się do zawartości, tak aby jedzenie zajęło mu więcej czasu. Tak jak w przypadku wszystkich form zabawy zawierających jedzenie należy pamiętać, aby wliczyć je do codziennie spożywanej przez psa dawki i w dniu podania konga np. zmniejszyć nieco dzienną porcję karmy. W ten sposób unikniemy problemów z późniejszą nadwagą u psa. Oczywiście wszystko zależy również od stopnia jego aktywności, jednak ilość dziennie podawanych smaczków należy kontrolować. W przypadku konga na ukrycie we wnętrzu zabawki dobrze sprawdzi się np. mokra karma dla psa, gdyż w ten sposób pies będzie musiał powoli wylizać ją z jego wnętrza. Kongi mogą mieć różne warianty, może to być klasyczny gumowy kong, ale dostępne są też takie w kształcie gumowej kości lub pluszowej zabawki. Tak jak większość zabawek dostępne są różne rozmiary konga, ze względu na fakt, że zbyt mały mógłby zostać połknięty przez zwierzę.
Interesują cię zabawki z powyzszego zdjęcia? Sprawdź szczegóły na ich temat: zabawka na smakołyki Kong, zabawka L’chic i zamów w naszym sklepie zoologicznym online.
Aporty
Jak sama nazwa wskazuje, zabawki te służą do zabawy z psem w aportowanie. Jednak nie tylko, aporty dobrze sprawdzają się nie tylko do zabawy, ale także do nauki aportowania i przynoszenia „zdobyczy”. Aporty sportowe przeważnie są drewniane, a ich konstrukcja polega na tym, aby pies swobodnie łapał za środek zabawki, podczas gdy dwa końce służą do swobodnego chwycenia przez właściciela. Współczesne aporty do zabawy z psem wykonane są z wytrzymałych tworzyw sztucznych. Należy odpowiednio dobrać rozmiar, gdyż za ciężki będzie zniechęcał psa do zabawy i nauki. Zaletą pływających aportów jest fakt, że unosi się on na wodzie, więc sprawdzi się do nauki przynoszenia przedmiotu z wody.
Sprawdź: Zabawki dla psa – Aporty.
Interesują cię zabawki z powyzszego zdjęcia? Sprawdź szczegóły na ich temat: aport Chuckit, aport Clix Dummy, boomerang Trixie i zamów w naszym sklepie zoologicznym online.
Pluszowe zabawki
Nasze psy często traktowane są jak członkowie rodziny. Jednak nie tacy zwyczajni – dla dużej części osób, psy są im bliskie jak dzieci. A co najczęściej kojarzy nam się jako zabawka dla dziecka? Oczywiście pluszowy miś. W przypadku psów nie chodzi jednak tylko o towarzysza do spania, choć oczywiście psy często na pluszakach ucinają sobie drzemki, ale również o zabawkę, którą będzie można dowoli potargać, a jej „wnętrzności” roznieść po całym domu. Z powodu właśnie tego ostatniego punktu, producenci pluszowych misiów dla psów tworzą przeróżne warianty. Poza standardowymi zabawkami dla psów wypełnionymi watą, mogą być pluszaki, które będą stworzone jedynie ze zszytego materiału, tak aby po rozerwaniu nie było za dużo sprzątania. Oprócz tego, dla uatrakcyjnienia zabawy, dostępne są również takie, które zawierają w środku plastikową butelkę, tak uwielbianą przez psy, bądź węże strażackie, które są dużo bardziej wytrzymałe niż zwyczajna pluszowa zabawka.
Interesują cię zabawki z powyzszego zdjęcia? Sprawdź szczegóły na ich temat: ośmiornica Trixie, miś Recofun, pancernik Hunter i zamów w naszym sklepie zoologicznym online.
Frisbee dla psa
To zabawka, która wymaga już nieco większego stopnia wtajemniczenia, nie tylko dla psa, który musi się nauczyć ją łapać, ale także właściciela, który musi odpowiednio ją rzucić. Mimo tak tajemniczego wstępu Frisbee jest to po prostu kawałek elastycznego i wytrzymałego tworzywa w kształcie talerza, które rzucone w odpowiedni sposób unosi się w powietrzu, dzięki czemu pies może je gonić i aportować. Oprócz standardowej zabawy sprawdzi się również w ćwiczeniu psich sportów, (jak Dogfrisbee, freestyle) jednak tutaj potrzebne już będzie doświadczenie i umiejętności tak, aby z powodu zbyt wymagających i nadmiernych ćwiczeń naszemu psu nie stała się krzywda i nie doznał kontuzji. Jednak najbardziej wymagającą zabawa dla psa, a właściwie psiego umysłu została na koniec.
Interesują cię zabawki z powyzszego zdjęcia? Sprawdź szczegóły na ich temat: frisbee Hunter, frisbee Kong, frisbee Chuckit i zamów w naszym sklepie zoologicznym online.
Psie łamigłówki
Na koniec zostało coś dla psich geniuszy, ale nie tylko. Psie łamigłówki to zabawka, która angażuje psi umysł do pracy. Główna zasada polega na tym, że pies musi przesuwać lub podnosić klocki oraz naciskać przyciski, aby dostać się do smakołyków. W przeciwieństwie jednak do np. konga konieczne będzie tu zaangażowanie właściciela, aby sfrustrowany pies nie poddał się zbyt łatwo. Łamigłówki bowiem są to zabawki, z których opiekun oraz pies korzystają wspólnie, a samo zwierzę musi się nauczyć, w jaki sposób ją rozwikłać. W chwili gdy pies nie wie jak sobie poradzić, można mu delikatnie pomóc i nakierować na właściwe tory. Oczywiście dostępne są różne rodzaje łamigłówek o różnym poziome trudności, tak aby dopasować się do każdego psa.
Zobacz więcej zabawek interaktywnych dla psów.
Interesują cię zabawki z powyzszego zdjęcia? Sprawdź szczegóły na ich temat: zabawka Trixie, gra Trixie i zamów w naszym sklepie zoologicznym online.
Czego w zabawie potrzebuje pies
No dobrze, a więc przeszliśmy już przez cały wachlarz różnych kolorowych, piszczących zabawek, ale dalej nie wiemy, czego właściwie potrzebuje nasz konkretny pies. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, gdyż w zabawie każdy pies potrzebuje czegoś innego. Poza gryzakami, które polubi raczej każdy pies, ze względu na naturalną potrzebę gryzienia i żucia, sprawa z kolejnymi zabawkami nie zawsze jest taka prosta.
Jeśli mamy aktywnego psa, który lubi dużo się ruszać dobrym rozwiązaniem może być zabawa na zewnątrz w aportowanie piłki, frisbee, aportów lub przeciąganie liny. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że często decydują o tym preferencje psa i nawet jeśli piszcząca piłka nie będzie wystarczająco interesująca, zawsze można spróbować którąś z pozostałych opcji. Może nasz pies jest akurat wielbicielem frisbee?
W przypadku starszych psów, psów z trwałymi urazami lub po prostu mniej aktywnymi, gdzie zabawy polegające na pracy fizycznej odpadają, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się psie łamigłówki i maty węchowe, które skutecznie zajmą naszego psa na długie godziny, również z naszym udziałem, a w przypadku pracy węchowej zapewnią mu podobną pracę, jak po aktywnym długim spacerze.
Zabawa ze szczeniakami
Jeśli natomiast chodzi o szczenięta, gdzie dopiero poznajemy swojego psa i jego preferencje, to standardowym kompletem na początek będzie gryzak (jednak należy wybrać taki, by nie był za twardy) szarpak ze sznurka oraz pluszowa zabawka, do której lepiej się nie przywiązywać na długo, gdyż jej żywotność przy szczeniaku może być wyjątkowo krótka. Z tego powodu dobrze może sprawdzić się taka ze zszytego ze sobą materiału, tak aby po powrocie pewno dnia z pracy, nie trzeba było od razu sięgać po miotłę i zamiatać całego domu (choć przy szczeniaku raczej jest to nieuniknione).
Należy również pamiętać adoptowanych dorosłych psach ze schroniska. O ile część będzie mieć swoje preferencje co do zabawek, o tyle może się zdarzyć, że przyprowadzony przez nas do domu pies nie będzie potrafił w ogóle się bawić. To oczywiście nie oznacza, że mamy go zostawić samemu sobie i nie kupować żadnych zabawek, ale po prostu przekonanie się do biegania za piłką, czy korzystania z innych rodzajów zabawek może mu zająć nieco więcej czasu, z racji, że nie był nauczony zabawy.
Oczywiście wspomniane przykłady są tylko orientacyjne. Tak naprawdę nikt nie powiedział, że psi sportowiec nie polubi łamigłówek, a senior nie nabierze sił, aby biegać za piłką. Przede wszystkim należy po prostu próbować różnych rzeczy i zobaczyć, jaka aktywność sprawia naszemu psu przyjemność. Wiele zabawek można skonstruować domowymi sposobami, a jeśli zobaczymy, że trafiliśmy w gust psa, wtedy można zdecydować się na bardziej wytrzymałe i markowe rzeczy.
Bez względu jednak co wybierzemy my i nasz pies w zabawie chodzi głównie o to, aby była ona przyjemna oraz aby jeszcze bardziej pogłębić więź łączącą nas z psem.
No to kto się nie schował ten kryje?
Komentarz eksperta:
Zabawa jest w świecie najbliższych nam ewolucyjnie zwierząt – ssaków i ptaków – bardzo ważną i niesłychanie bogatą aktywnością. Służy z jednej strony ćwiczeniu umiejętności potrzebnych by przetrwać, takich jak polowanie, błyskawiczne unikanie niebezpieczeństw, rozwiązywanie konfliktów. Drugą, niedawno odkrytą korzyścią z zabawy jest utrzymanie dobrostanu emocjonalnego i dobrego samopoczucia poprzez uwalnianie w mózgu substancji dających poczucie zadowolenia, rozluźnienia i radości. Dzięki przeżywaniu radości i zwierzęta i ludzie lepiej radzą sobie z wyzwaniami i trudnościami życia. Zabawa pozwala też rozwijać inne umiejętności – sprzyja uczeniu się nowych zachowań, adaptacji w nowych warunkach i budowaniu relacji społecznych.
Także możliwość prezentowania naturalnych zachowań psa, takich jak zgryzanie czegoś, pogoń, węszenie, manipulowanie czy eksplorowanie dają poczucie satysfakcji i zapewniają dobry nastrój.
Dlatego nasze psy potrzebują na co dzień zarówno właściwych aktywności jak i zabaw, także wspólnie z opiekunem. Wspólne przeżywanie dobrych emocji – radości i satysfakcji, zbliża, wzmacnia zaufanie i uczy, że przyjemnie jest być razem. To z kolei ułatwia naukę zachowań, takich jak przywołanie oraz przystosowania do nowego otoczenia. Dlatego warto korzystać z zabawy z naszymi pupilami, a także zapewniać im możliwość aktywności kiedy zostają same.
Andrzej Kłosiński
dyrektor COAPE Polska
behawiorysta zwierzęcy DipCABT(Coape)NOCN, psycholog